Pomalé hrnce patří k trendy kuchyňským spotřebičům, které se u nás těší rostoucí oblibě zejména od minulé dekády. Doba, kdy světu imponovala instantní jídla, rychlokvašky a průmyslově co nejzpracovanější výrobky skončila s devadesátkami – naštěstí pro naše zdraví. A lidé jsou dnes ochotní věnovat jídlu a vaření více pozornosti i času.
Pomalý hrnec nabízí výhody pečlivého, pomalého a poctivého domácího vaření. Zároveň však vyžaduje naprosté minimum práce. Vaření v pomalém hrnci je sice dlouhé, ale o to méně náročné či namáhavé – patří naopak k nejjednodušším metodám. Výsledky přitom mohou být fascinující. Pokud o pořízení pomalého hrnce uvažujete, můžete najít inspiraci v naší dnešní recenzi Lauben Slow Cooker 3500SB.
Jde o pomalý hrnec populárního a inovativního německého výrobce, který může zcela změnit (a nejspíš k lepšímu) vaše kuchyňské a stravovací návyky. Jaké možnosti nabízí? Jak s ním pracovat? A má i nějaké mouchy či nedostatky, na které si dát pozor? To vše se dnes dozvíte.
Obsah článku
- Německá preciznost a inovativnost značky Lauben
- Co si můžete uvařit v pomalém hrnci Lauben?
- Má vaření v hrnci Lauben nějaké výhody a benefity?
- Je pomalý hrnec Lauben energeticky úsporný?
- Jaká je kapacita hrnce Lauben?
- Může se jídlo připálit?
- Je práce s hrncem Lauben bezpečná?
- Jaké má Lauben Slow Cooker funkce a jak se ovládá?
- Shrnutí a hodnocení
- Slevový kód 15% na produkty Lauben
- Jak jsme testovali pomalý hrnec Lauben? Kuřecí vývar z pomalého hrnce
- Závěrečné hodnocení
- Fotogalerie
Německá preciznost a inovativnost značky Lauben
Lauben je značka, která se na našem trhu objevila teprve v roce 2019, ale sklízí slušné úspěchy. Jde spíše o komornějšího výrobce. Portfolio výrobků se jasně zaměřuje především právě na moderní a zdravější metody vaření a inovativní, komfortní kuchyňské (ale i úklidové) pomocníky.
Lauben nabízí například rýžovary či multifunkční hrnce. Pořídit můžete i komplexní vybavení pro sous-vide vaření. Jde o světoznámý moderní způsob vaření při velmi nízkých (a velmi přesně stanovených) teplotách a ve vakuu. Jde tedy o způsob, který je blízký vaření v pomalém hrnci, ale představuje mnohem preciznější a náročnější řešení.
Sous-vide vs. pomalý hrnec
Sous-vide je profesionální metoda a záležitost pro kvalitní restaurace nebo fajnšmekry a pokročilé domácí kuchaře. Pomalý hrnec nabízí jednodušší, domáčtější a rustikálnější řešení. Výhodou sous-vide jsou dokonalé výsledky a vynikající trvanlivost potravin i zachování živin a šťavnatosti i autentických chutí (díky vakuu a nízkým teplotám). Na druhou stranu je zde značná pracnost a časová náročnost (vaří se i 72 hodin či více).
Pomalý hrnec většinou vaří mezi 4-12 hodinami. U hrnce Lauben je výchozí čas vaření nastavený na 6 hodin (samozřejmě lze upravit). Hrnec je taky zcela minimálně pracný, protože lze vařit metodou „kotlíkového vaření“ (nebo chcete-li „eintopf“), kdy všechny suroviny jednoduše vložíte společně do hrnce a necháte ho pracovat. Potažmo můžete některé suroviny přidat později (pokud jim stačí krátký čas vaření nebo je chcete uchovat svěžejší).
Co si můžete uvařit v pomalém hrnci Lauben?
Pomalé hrnce – a tedy i hrnec Lauben – se obecně hodí pro přípravu vařených a dušených bohatých jídel na způsob stew či gulášů. V hrnci lze připravovat pomalu vařené zeleninové polévky a vývary či omáčky. Udělat si v něm můžete i svíčkovou či jiné tradiční české speciality. Hodí se rovněž pro dobroty typu trhaných mas.
Možnosti a variace jsou skutečně obrovské (na internetu najdete tisíce receptů na pokrmy z pomalého hrnce) a výhodou je, že vařit v pomalém hrnci zvládne i osoba s průměrnými či podprůměrnými kuchařskými schopnostmi a výsledek bude přesto pravděpodobně dobrý.
Myslet však musíte na to, že jídla z pomalého hrnce jsou specifická. Svíčková z pomalého hrnce bude chutnat výrazně odlišně než ta, která byla připravena tradičním postupem. V pomalém hrnci jídla nelze opékat ani smažit. De facto procházejí pošírováním. Čili vařením „táhnutím“, kdy by se teplota měla držet pod bodem varu.
Suroviny si zachovávají více autentické chuti a šťavnatosti. Vaření v pomalém hrnci však vyžaduje trochu specifický přístup. Například je třeba správně odhadovat množství vody/tekutin. V pomalém hrnci se dusí či vaří, takže tekutina musí být vždy přítomna, ale může být těžší odhadnout množství.
Může se stát, že výsledek bude řidší, protože nedochází k takovému odparu jako při běžném vaření. Rovněž je v pomalém hrnci složitější zahušťování. Jíšky, zásmažky ani záklechtky se v ideálním případě nepoužívají, i když je to možné. Rovněž většinou tento druh vaření vyžaduje jiný způsob zacházení s kořením a solí. Nejde však až o takovou vědu, jak by se mohlo zdát. Po pár jídlech budete mít rázem vše v oku. Pomalý hrnec je navíc geniální záležitost, pokud rádi experimentujete. Odpouští totiž chyby snad více než jakýkoli jiný způsob vaření.
Má vaření v hrnci Lauben nějaké výhody a benefity?
Pomalý hrnec umožní vařit velmi snadno a téměř bezpracně. Suroviny stačí nakrájet (nahrubo), vložit do hrnce a ponechat osudu. Lze vařit i masa vcelku.
Velkou výhodou je, že dokonce i málo kvalitní, levná a druhořadá či podřadná masa mohou v pomalém hrnci rozvinout svůj potenciál a proměnit se v lahůdku. I tuhá masa dlouhým pošírováním dokonale změknou, takzvané „tlusté“ části, které nemá zrovna každý rád, se vyvaří. Maso tudíž nemusíte de facto ani kuchyňsky očišťovat.
Jídlo v pomalém hrnci nemusíte míchat a nikdy se nepřipálí (při dodržení správného min. množství tekutin a ingrediencí).
Jídlo můžete nechat vařit přes noc, nebo když jste v práci či kdekoli jinde. Jde o bezpečnou metodu, hrnec není třeba hlídat. Hrnec Lauben lze nastavit na 3-16 hodin vaření. Po tuto dobu se ničím nemusíte zabývat. Hrnec navíc skvěle izoluje, takže i po ukončení varu udrží jídlo velmi dlouho chutné. Další možností je zapnutí funkce Keep Warm – tedy udržování teploty. Tato funkce udrží jídlo v servírovací teplotě po dobu až 6 hodin.
Hrnec Lauben nabízí i odložený start až o 16 hodin. To znamená, že se může sám spustit v adekvátní čas, abyste po příchodu např. z práce, měli připravené čerstvé jídlo.
Skvělé taky je, že s tímto hrncem ušpiníte jen naprosté minimum nádobí. Obvykle jen samotnou vnitřní keramickou mísu (která je vyjímatelná a vhodná do myčky nadobí), krájecí prkno a nůž.
Pokud chcete dosáhnout kratší doby vaření a intenzivnější struktury a chuti masa, můžete ho nejprve na pánvi orestovat a zatáhnout. Tím se výsledek bude více blížit klasickým receptům na guláše či pečeně. Časem však možná zjistíte, že i bez tohoto kroku jsou výsledky lahodné, navíc zdravější a v mnoha ohledech pohodlnější.
Hrnec Lauben nabízí funkce High a Low s odlišným výkonem. Můžete tak získat lepší kontrolu nad dobou vaření při různém množství surovin.
Je pomalý hrnec Lauben energeticky úsporný?
Tento hrnec má příkon max. 200 W. Klasická trouba má příkon běžně 2000 až 3000 W i více. Příkon malé varné zóny na sklokeramické/indukční desce se pohybuje kolem 1200 W, na velké zóně i 2500 W.
Spotřeba pomalého hrnce Lauben je tedy násobně nižší. I při dlouhém, mnohahodinovém vaření bude spíše úspornější než klasické metody. I ve srovnání s konkurencí patří hrnec Lauben k nejúspornějším. Na druhou stranu taky patří k menším…
Jaká je kapacita hrnce Lauben?
Lauben Slow Cooker 3500SB má kapacitu 3,5 l. Jde tedy o relativně malý pomalý hrnec. Snadno v něm však připravíte dost jídla pro rodinu. Zároveň zabere méně prostoru a hodí se i do menších kuchyní. Hrnce, které mají obsah 5 či 6 a více litrů mohou být zrádné, protože při použití nedostatečného množství surovin často dochází k překročení teploty a jídlo prochází varem. V krajním případě se může i připálit (i když se to spíše neděje). Hrnec Lauben představuje vhodné řešení pro 2-4členné domácnosti, i pokud si rádi přidáte.
Může se jídlo připálit?
Keramická nádoba hrnce Lauben je z masivního, nezávadného a přirozeně nepřilnavého materiálu. Za normálních okolností se připálit prakticky nemůže. Při použití příliš malého množství tekutiny/surovin či příliš dlouhé doby přípravy se může lehce přichytávat, což nemusí být vždy přímo na škodu (např. u guláše).
Jídlo v pomalém hrnci není třeba míchat. Hrnec Lauben využívá pokročilou technologii SlowHeat, která zajistí velmi konstantní a rovnoměrné podmínky.
Je práce s hrncem Lauben bezpečná?
Lauben Slow Cooker využívá izolovaný nerezový plášť s technologií Cool Touch, takže se povrch nežhaví a při náhodném dotyku se nespálíte. Hrnec má protiskluzové nožičky a je z mého pohledu velmi stabilní.
Jaké má Lauben Slow Cooker funkce a jak se ovládá?
Hrnec Lauben se ovládá jen dvěma knoflíky a otočným tlačítkem. Opatřený je jednoduchým a přehledným LCD displejem, který zobrazuje čas vaření. Základem jsou dvě funkce:
- Low: Vaření při nižší teplotě 90-95°C s výchozí délkou 6 hodin, kterou lze otočným tlačítkem upravit na 3-16 hodin.
- High: Vaření při vyšší teplotě 95-99°C, výchozí doba 4 hodiny (opět lze upravit).
Dále je zde již zmíněná funkce Keep Warm pro udržování servírovací teploty po dobu až 6 hodin. A nechybí ani funkce odložení startu až o 16 hodin.
Shrnutí a hodnocení
Lauben Slow Cooker 3500SB je velmi šikovný menší pomalý hrnec s promyšleným designem a velmi jednoduchým, intuitivním ovládáním. Vhodný je pro menší až střední domácnosti. Nabízí všechny výhody pomalých hrnců a potěší mimořádnou úsporností (místa i energie). Má i funkci odloženého startu a povrch Cool Touch proti popálení.
Cena je velmi přívětivá. V době psaní této recenze stojí pomalý hrnec Lauben 1 490 Kč.
Celkově nelze tomuto hrnci nic vážného vytknout.
Jeho koupi proto DOPORUČUJEME.
Slevový kód 15% na produkty Lauben
- Přejděte do oficiálního eshopu značky Lauben
- Při objednávce vepište slevový kód: JARO15
- Odečte se vám 15% z ceny produktů
Jak jsme testovali pomalý hrnec Lauben? Kuřecí vývar z pomalého hrnce
Pomalý hrnec přímo vybízí k tomu, abych vyzkoušel nějaké pomalu tažené a zároveň jednoduché jídlo. Volba tak u mě padla na kuřecí vývar.
Použil jsem základní ingredience na kuřecí vývar: mrkev, kořenovou petržel, celer, pórek, stroužky česneku, cibuli a koření v podobě bobkového listu, celých kuliček koření, soli a kuřecí skelety.
Všechny ingredience jsem vložil do pomalého hrnce a zalil až po okraj vodou. Voda v hrnci nebublá, takže můžete zalít opravdu až skoro po samotný okraj a voda nepřeteče.
Jednoduše jsem nastavil 4 hodinový interval na vyšší stupeň High (vaření při vyšší teplotě 95-99°C) a nechal pomalý hrnec dělat svoji práci. Během vaření nezvedejte pokličku. Vaření zpomalíte každým zvednutím o 20 minut. Ze začátku se víčko potí, takže vlastně dovnitř pořádně nevidíte, ale po 1-2 hodinách pocení opadá.
Vývar po 4 hodinách vaření vypadá takto. Všimnout si můžete krásné tmavé barvy vývaru. A to jsem ani zeleninu předtím nepekl v troubě, jak se často pro chuť a barvu doporučuje.
Následně stačí přecedit nebo odebrat pěnu (ta se tvoří daleko méně než při přípravě v hrnci) a můžete konzumovat. Já měl ještě chvíli času, tak jsem vaření přidal ještě další 2 hodiny. Vývar se tak táhnul celkem 6 hodin.
Vývar po 6 hodinách vaření v pomalém hrnci Lauben Slow Cooker 3500SB. Během celé doby vaření se nemusíte o vývar vůbec zajímat.
Lehce jsem odebral pěnu. Zdálo se mi, že čím déle vývar vaříte, tím méně jí je.
Vývar jdu přecedit a jde se podávat.
Výsledkem je krásně čirý vývar bohaté chuti. Doplňte třeba nudlemi (vařte zvlášť, aby nedošlo k zakalení) a můžete konzumovat.
S výsledkem a celkově vařením v pomalém hrnci jsem nadmíru spokojen. V podstatě jen připravíte suroviny a vaření nechte na něm. V případě vývaru nemusíte sledovat proces vaření (v podstatě nehrozí riziko vypaření vody).
Kde koupit pomalý hrnec Lauben Slow Cooker 3500SB?
- Oficiální eshop – https://shop.lauben.com/cs/
Závěrečné hodnocení
Recenze pomalého hrnce Lauben Slow Cooker 3500SB
Zhodnocení
-
Celkové hodnocení: - 97%
97%