Testujeme

[RECENZE] Matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus – ani po roce spaní neměním!

Investice do dobrého spánku je jednou z nejlepších, k jakým se lze odhodlat. A jedním z nejdůležitějších faktorů, které se podílejí na kvalitě spaní, je bezesporu matrace. Jak ale vybrat tu správnou, když možností je tolik? Není to samozřejmě jednoduché, zvlášť pokud se k tomuto úkolu postavíte zodpovědně. Dneska vám trochu pomůžeme formou recenze Dormeo 8v1 iMemory S Plus, jedné z nejprodávanějších matrací nejen u nás, na které spím spokojeně už celý rok.

Pokud jste na tuto matraci už narazili a začali o ní uvažovat, možná vám dnešní článek pomůže umístit závaží na správnou misku vah a rozhodnout se, zda je právě tato varianta pro vás to pravé. Podíváme se na ni opravdu zevrubně. Zajímat nás budou její vlastnosti, výhody, nevýhody i moje vlastní zkušenosti.

Test matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Tato matrace patří (nejen v rámci značky Dormeo) k nejprodávanějším a nejosvědčenějším. Díky tomu si získala i moji pozornost. Pojďme si ji představit…

Jde o oboustrannou matraci o komfortní výšce 20 cm, jejíž jádro tvoří speciální pěnové pružiny s patentovanou technologií Octaspring. Matrace disponuje 3 zónami a 4 úrovněmi tvrdosti. V kombinaci se dvěma úrovněmi opory lze dosáhnout až 8 variací pro co nejpřesnější nastavení matrace na míru potřebám spáče. Zde bych měl snad malou výtku, strany matrace nejsou dobře označeny a tak vám nezbývá než testovat a testovat to, co vám bude šité na míru.

Dvě matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus
Dvě matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus v manželské posteli

Komfortní výška

Obecně vzato se dá říct, že čím vyšší matrace, tím lépe. Samozřejmě musí dojít ke kompromisu, protože větší tloušťka zvyšuje hmotnost i cenu matrace a ubírá na praktických vlastnostech (přenosnost, manipulovatelnost). Výška 20 cm patří k nejžádanějším a jde o osvědčenou volbu, kdy dochází k optimálnímu průsečíku žádoucích vlastností.

Matrace je mimořádně komfortní, ale stále ještě praktická a lze s ní lehce manipulovat (rozuměj zvedat tak, aby se člověk dostal čas od času pod postel). Matrace vysoké 20 cm jsou ideální volbou pro skvělé pohodlí a kvalitní spánek a ocení je i senioři, kterým se bude z vyšší matrace (a tedy lůžka celkově) lépe vstávat.

Vrstvy matrace

Matraci Dormeo 8v1 iMemory S Plus tvoří velmi promyšlené „sendvičové“ vrstvy zpracované z různých prvků a materiálů. Základem je jádro s pružinami Octaspring, dále ji tvoří přizpůsobivá speciální pěna EcoCell se dvěma úrovněmi tvrdosti.

Velmi promyšlený je i samotný potah, který je opatřen 2cm tlustou všitou vložkou z paměťové pěny. Vybaven je navíc antibakteriální ochranou CleanEffect, která zároveň působí proti obávaným roztočům. Za zmínku rozhodně stojí i použití vláken Climalite, které zvyšují prodyšnost matrace a její schopnost odvádět vlhkost. Mají taky termoregulační efekt a omezují přebírání pachů. Mimo to lze potah svléknout a vyprat v pračce.

potah Dormeo 8v1 iMemory S Plus
Potah lze svléknout a nechat vyprat v pračce

Zóny matrace

Zónové matrace jsou dnes standard. Celá pointa tkví v tom, že matrace je horizontálně, tedy po své délce, rozdělena na části, které jsou anatomicky přizpůsobené. Mohou být specificky tvarované a disponovat různou mírou opory pro tělo. Existují matrace 3 až 7zónové.

Model Dormeo 8v1 iMemory S Plus má 3 zóny, přičemž středová zóna poskytuje zpevněnou oporu pro těžiště trupu. Pokud jde čistě o počet zón, není tato matrace sice na špici, ale vynahrazuje to jinde a já osobně s tím žádný problém nemám.

Složení zón matrace Složení zón matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus
Složení zón matrace Složení zón matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Pružiny Octaspring

Zřejmě hlavní devízou této matrace jsou speciální pěnové pružiny Octaspring. Tato pokročilá technologie se snaží vytěžit to nejlepší z výhod pružinových i pěnových matrací. Použití těchto pružin z Ecocell pěny (PUR pěna) ve tvaru S umožňuje dosáhnout vynikající prodyšnosti, mnohem vyšší než u matrací pěnových a s pevným jádrem. Díky samostatnosti jednotlivých pružin lze navíc dosáhnout výborného přizpůsobení opory podle konkrétních anatomických potřeb.

Nastavení tvrdosti a opory

Matrace má nadstandardní variabilitu, pokud jde o volbu tvrdosti a opory. Matrace má tvrdší a měkčí stranu. Každá strana navíc díky zmíněným pružinám nabízí dvě úrovně opory – lze ji tedy ještě otočit tak, že pevnější oporu dostanou nohy, nebo naopak krční páteř a hlava. Dále lze ještě otáčet s potahem opatřeným paměťovou pěnou a tím dále upravovat vlastnosti matrace. Znovu upozorňuji, že je hůře označena variabilita, tudíž budete muset zkoušet, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Tuto vysokou volitelnost oceníte zejména u párových velikostí, kdy je možné nastavit každou část matrace zvlášť tak, aby perfektně vyhovovala oběma uživatelům. Aneb co vyhovuje vám, vaší ženě zrovna nemusí.

detail Dormeo 8v1 iMemory S Plus
Detail zpracování matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Další důležité vlastnosti matrace

Matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus nabízí nadprůměrnou míru prodyšnosti díky použití speciálních pružin a pěny Ecocell. Hodí se tedy i do velmi teplého prostředí (bydlím v podkrovním bytě, tudíž tuto vlastnost maximálně oceňuji) a pro osoby, které se více potí. Kvalitní potah a vlákna Climalite navíc zajistí efektivní odvádění vlhkosti.

Díky paměťové pěně v potahu je matrace vhodná i pro seniory, kteří trpí bolestmi pohybového aparátu. Matraci oceníme i my alergici a astmatici, jelikož využívá antibakteriální technologie, které omezují i působení roztočů a alergenů.

Neměl bych zapomenout ani na revitalizační ošetření matrace impregnací speciální tekutinou, která eliminuje elektrostatický náboj a pomáhá dosáhnout lepší regenerace a kvalitnějšího spánku.

Z ryze praktických záležitostí lze zmínit fakt, že potah je snímatelný a lze jej prát v pračce. Velkým bonusem je pak 15letá záruka na tuto matraci. Matrace má vynikající nosnost 140 kg, což je vysoký standard u komfortních a odolných matrací.

Velikosti Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Tato matrace je k dostání ve velikostech od 80 x 190 cm až po 160 nebo 180 x 200 cm. Varianty tedy zahrnují použití na různých jedno i dvoulůžcích – nevyjímaje manželská „letiště“. Párové varianty navíc ukrývají duální jádro a lze je tedy přizpůsobit pro odlišné potřeby obou partnerů.

Cena Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Jednou z mála nevýhod matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus je fakt, že jde o dražší záležitost. Nejmenší velikosti začínají na ceně přes 8 tisíc Kč. Párové pak vyjdou na 16-18 tisíc Kč. Jde však o velmi propracovanou matraci a vysokou cenu vyvažuje nejen komfort a špičkové vlastnosti, ale třeba i zmíněná 15letá záruka.

Shrnutí a zkušenosti s matrací Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Tato oblíbená matrace má výhodu v tom, že ji před vámi vyzkoušelo už hodně lidí a možná i to byl důvod k tomu, proč jsem po ní sáhl i já. Tím pádem se můžete inspirovat nejen mými zkušenostmi, ale i z recenzí a ohlasů dalších zákazníků.

Vesměs velmi pozitivních. Lidé a já se k nim přidávám oceňují především následující výhody:

 • Velmi dobře hodnotím celkovou kvalitu zpracování, šití i design
 • Matrace má komfortní výšku, přičemž právě 20 cm bylo pro mě minimum při výběru
 • Možnost variability (volba opory, tvrdosti), avšak bez srozumitelného označení
 • Protože moje stará matrace měla již své nejlepší roky za sebou, pro zlepšení kvality spánku a někdy i ustoupení bolestí zad, kloubů či krční páteře jsem pořídil tento model. Po roce spaní nelituji.

Jsou i nějaké výtky, nedostatky či nevýhody? Za vážnější nevýhodu považuji vyšší cenu, nedá se ale přímo říct, že by byla přemrštěná nebo nepřiměřená. Odpovídá vysokému standardu matrace.

Matrace vás taky může zaskočit v prvních dnech používání. Počítejte s tím (a platí to pro všechny matrace této kategorie), že si na ni budete muset pár dní zvykat. I proto Dormeo u dražších matrací nabízí hned 60 dní na vyzkoušení a vrácení v případě, že si nezvyknete. Věřte mi, že vratek bude naprosté minimum. Takto dlouhá doba je navíc podle mě ukázkou toho, že si produktem jako takovým Dormeo dost věří.

Někdy se matrace „usadí“ a plně přizpůsobí až po týdnu nebo více. Trocha trpělivosti je tedy potřebným vybavením. Většinou se však poté od ní už nebudete chtít odtrhnout. Dále lze jmenovat i praktické nevýhody v podobě vyšší hmotnosti a rozměrů (zejména u párových modelů), tudíž složitější manipulaci.

Nebojte se však doručení. Matrace vám přijde “vyfouknutá” v nepřilíš velké krabici. Až si ze začátku budete možná myslet, že vás vyložily jiný balík. Po rozbalení se sama automaticky “nafoukne”. Nechte ji tak do rána a používejte alespoň po 12 hodinách od rozbalení.

Obecně vzato jde o vysoce kvalitní matraci vhodnou pro náročnější zájemce, kteří docení skvělé zdravotní vlastnosti a komfort a nebojí se vyšší investice.

Závěrečné hodnocení

Recenze a test matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus
95%
95%

Shrnutí:

Doporučuji nákup tohoto produktu? ANO

 • Design a zpracování produktu: - 99%
  99%
 • Poměr cena / výkon: - 87%
  87%
 • Fuknčnost a pohodlí: - 98%
  98%

Výhody

 • Kvalitní zpracování, šití i design matrace
 • Komfortní výška 20 cm
 • Možnost variability (volba opory, tvrdosti)
 • Skvělá prodyšnost a odvádění potu (ideál do teplých místností)
 • Prodloužená záruka na 15 let
 • 60 nocí na vyzkoušení matrace, pak ji můžete vrátit

Nevýhody

 • Vyšší cena a tudíž ne úplně ideální poměr ceny a výkonu
Sending
Hodnocení návštěvníků
4.17 (6 votes)

Proč investovat do kvalitního spánku?

Spoustu lidí trápí všemožné zdravotní problémy, ať už fyzického nebo psychického rázu, a hledají vážné a komplikované příčiny. Leckdy ale může být cesta k lepšímu celkovému zdravotnímu stavu i náladě relativně prostá a může tkvět v nedostatku spánku. Tím samozřejmě nechceme říct, že by skutečné poruchy spánku byly nějaká banalita. V žádném případě! Ale někdy jde jen o to, že spánku nevěnujeme pozornost. Bereme ho jako samozřejmost. Někdy máme dokonce dojem, že jde o promarněný čas a pár hodin spánku můžeme postrádat.

Běžným jevem je taky to, že se často příliš nezabýváme naším „vybavením“ pro spánek. Přitom i to, na čem spíme a za jakých okolních podmínek, se na kvalitě spánku podílí.

Co můžete získat lepším a dostatečným spánkem? Nemá cenu vyjmenovávat všechny jednotlivosti, jelikož to by vydalo na samostatný – a velmi obsáhlý – článek. Zjednodušeně tedy můžeme mluvit o lepší psychické kondici, lepší regeneraci, silnější imunitě.

Běžné jevy jako únava, podrážděnost, nesoustředěnost, bolesti v zádech, za krkem, náchylnost k onemocněním,… To vše může mít původ v nekvalitním spánku a třeba přímo v nekvalitní matraci, která neposkytuje spícímu a regenerujícímu tělu dostatečnou oporu. To jsou hlavní důvody, proč se vyplatí investovat do kvalitní matrace, ale samozřejmě i do přikrývek, polštářů, postele samotné – a taky do získání správných spánkových návyků.

Dnes se však do takové tematické šíře pouštět nebudeme a zaměříme se pouze na matrace. Respektive na matraci, která patří mezi velmi oblíbené a dobře hodnocené. V naší recenzi se pokusíme zjistit, zda je matrace Dormeo iMemory S Plus tou správnou volbou pro lepší spánek.

O značce Dormeo

Nelze se v rámci recenze nezmínit o samotné značce. Spolehlivý a ověřený výrobce je jedním z důležitých faktorů výběru jakéhokoli zboží. V případě značky Dormeo se rozhodně bavíme o silné a poměrně velmi známé společnosti. Jde o „spánkovou“ divizi firmy Studio Moderna, která vznikla v roce 1992 a působí ve více než 20 zemích Evropy.

Provozuje na 400 kamenných prodejen, cca 200 e-shopů, a stovky dalších webů a u nás patří mezi velmi populární výrobce a prodejce kvalitního sortimentu. Mezi její značky patří krom Dormea taky kuchyňské potřeby Delimano, úklidové pomůcky Rovus nebo známé značky Top Shop či Kosmodisk.

Samotná značka Dormeo se věnuje vývoji a výrobě špičkových potřeb pro zdravý spánek s důrazem na kvalitu zpracování, šetrnost a nezávadnost (i ekologickou). Kromě matrací nabízí i polštáře, přikrývky, povlečení a další zboží.

0 Sdílení