Testujeme

Recenze sonického kartáčku Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900

Když jde o péči o chrup a ústní dutinu, není prostor ke kompromisům. Přece jen, zubaři jsou dnes drazí, často je problém nějakého vůbec sehnat – a to nemluvíme o nepříjemných a bolestivých zážitcích, které si od nich můžeme odnést. Mnohem lepší je dbát na prevenci a komplikacím se vyhnout. Pokud budete svým zubům a dásním věnovat dostatek pozornosti, zubní ordinace už se nebudete muset bát. Spousta lidí dnes přitom upíná své naděje k moderním technologiím. Mezi největší výdobytky patří takzvané sonické kartáčky. Leckdo už na ně nedá dopustit.

Ale jak si z obrovského sortimentu vybrat model, který bude fakt kvalitní a účinný? Pokud máte vysoké nároky a nevadí vám sáhnout hlouběji do pokladničky, oslovit vás může sonický kartáček Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900. Nemá smysl zastírat, že tento sonický „kanón“ patří do TOP kategorie. Napovědět ostatně může už cena. Ale opravdu nabízí tolik, abyste nemalé investice do něj nemuseli nikdy litovat? To budeme zjišťovat v dnešní recenzi.

Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900 jsem v naší redakci vyzkoušel a verdikt je zde…

Jak funguje sonická technologie?

Sonické kartáčky využívají vysokofrekvenční pohyb, kdy hlavice kartáčku kmitá (stírá plak) ve velmi malém rozsahu obrovskou rychlostí. Jde o desítky tisíc pohybů za minutu. Je jasné, že něčeho takového nemůžete s manuálním kartáčkem dosáhnout.

Za dvě minuty průměrného čištění dokážete rukou udělat přinejlepším nižší stovky pohybů, kterými se ze zubů „odrhuje“ plak. Se sonickým kartáčkem jich zvládnete i přes sto tisíc. U modelu, který budu recenzovat, za dvě minuty čištění konkrétně 124 000!

Sonické kartáčky jsou šetrné vůči sklovině i dásním. Perfektní jsou pro odstraňování zubního plaku a zubního kamene, bělení zubů, odstraňování bakterií ze zubů a dásní a naprosto vynikající jsou i pro masáže dásní a prevenci jejich onemocnění – např. paradontózy. Pro běžnou „údržbu“ zubů jsou tedy perfektní volbou.

Neznamená to, že všechny ostatní pomůcky (včetně ručního kartáčku) můžete zahodit. Sonické kartáčky nejsou tak efektivní, pokud např. potřebujete vydolovat z hlubiny zubů větší kus nějakého uvízlého jídla. Pak vám lépe poslouží zubní nit či mezizubní kartáček.

Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900 - 01
Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900

Jak si čistit zuby sonickým kartáčkem SoniCare DiamondClean?

Jak si čistit zuby se sonickým kartáčkem Philips SoniCare DiamondClean? Velmi obsáhlou odpověď najdete přímo v návodu k tomuto kartáčku, což je první potěšující fakt. Už od samotného začátku budete vědět co máte správně dělat.

 1. Na kartáček se nanáší zubní pasta stejně jako na klasický. Mělo by se jednat o pastu s nízkou abrazivitou (brusností). To už v návodu nestojí, jde o obecné doporučení.
 2. Kartáček se k zubům přikládá pod úhlem cca 45°. Nemusíte si čistit zuby s úhloměrem, stačí mít kartáček trochu nakloněný do boku.
 3. Čistěte až k okrajům dásní či mírně pod ně.
 4. Na zuby netlačte, vlákna by se měla jen jemně rozestupovat.

Kartáček má funkci sektorového časovače. Celkem je součástí cyklu čištění šest sektorů (horní přední zuby, spodní přední zuby, levé spodní zadní zuby,…). Kartáček krátkým pozastavením upozorní, že už můžete přejít na další sektor. Celková doba čištění je 2 minuty, což odpovídá doporučením lékařů.

Jen tak mezi námi… nezapomeňte kartáček zapnout až poté, co si jej vložíte do úst, jinak si přidáte práci s leštěním koupelnového zrcadla od pasty.

Obsah balení

V elegantní tmavé krabici nového kartáčku Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900 najdete vše potřebné. Ale nic navíc. Je zde tělo kartáčku ve velmi temně modré barvě (půlnoční modř). Méně zkušené oko ji od černé rozezná zejména v kontrastu s jedinou hlavicí, která je v balení. Ta je skutečně černá.

Jde o hlavici SoniCare A3 Premium (All in One). Náhradní hlavice tohoto typu nejsou zrovna levné, a tak zamrzí, že jich v balení není víc. Na druhou stranu jde o opravdu parádní hlavici s nejpokročilejší konstrukcí a chytrým mikročipem, který komunikuje s kartáčkem.

Solidní náplastí za chybějící náhradní hlavice může být velmi pěkné cestovní pouzdro, které zároveň slouží jako dobíjecí stanice dobíjená přes USB-C. Dále je v balení samotný kabel USB-C a samozřejmě standardní dobíjecí stojánek s adaptérem.

Na jedno nabití vydrží baterie cca 14 dní.

Design a zpracování kartáčku

Design a zpracování Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900
Design a zpracování Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900

Kartáček v matné tmavomodré barvě působí nádherně a taky na první pohled exkluzivně. Tělo je vyrobené z vysoce odolného, tvrzeného plastu, který má protiskluzový povrch, takže se fakt perfektně drží, i když má úplně jednoduchý, válcovitý tvar. Dnes už ostatně nejsou v módě různé komplikované a členité rukojeti ručních ani elektrických kartáčků. V jednoduchosti je krása a síla a špičkový model prestižní značky Philips nemůže být v trendech pozadu.

Na první pohled vás možná překvapí minimum prvků. Kde je nějaké ovládání? Kde jsou tlačítka na všechny ty pokročilé funkce? Ale vše se vysvětlí. Jediné znatelné tlačítko (zapnutí) je rovněž zajímavé, protože splývá s materiálem kartáčku. Důvod je praktický a velmi moudrý. Není zde žádná spára, do které by mohlo něco zatéct nebo se dostat nečistoty.

Kartáček vypadá zkrátka nádherně. Je na pohled i potěžkání odolný. Skvěle sedne do ruky, a i když nemá úplně muší váhu (k 700 g), vůbec nějakou zátěž nepoznáte.

Čistění s kartáčkem – první dojmy, možnosti, funkce, výsledky

Hlavice kartáčku Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900
Hlavice kartáčku Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900

Kartáček Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900 je nadupaný technologiemi. Čistí rychlostí 62 000 stěrů za minutu. Je 20krát účinnější než běžný kartáček a přináší benefit v podobě až 15krát zdravějších dásní a o sto procent méně zubních skvrn. Toliko papírové „hodnoty“.

Jak se chová v reálu a jaké je čištění s ním? Pokud je to váš první zubní kartáček, úplně první styk se zuby možná bude trochu překvapivý. Na sonickou technologii je třeba si zvyknout. U levnějších modelů může být zvykání i docela dlouhé a někteří sonickému čištění na chuť ani nepřijdou.

U Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900 se něco takového snad ani stát nemůže. Pocit z čištění je ve srovnání s levnějšími kartáčky brilantní a zvykání bude i pro zcela neznalé jistě spíš otázkou vteřin. Čistění je velmi jemné, zuby a dásně nebrní ani nelechtají. Oddávají se slastné masáži.

Pocit hladkých zubů po vyčištění je skvělý a brzy si jistě všimnete i estetického zlepšení v podobě zářivějšího, bělejšího úsměvu. Kartáček perfektně rozrušuje i zubní kámen, takže zubní hygienik vás pochválí a nebude s vámi mít žádnou práci.

Samozřejmě, že kartáček umí pracovat i s intenzitou. A to navíc velmi pokročilým, inteligentním způsobem.

Technologie SenseIQ?

Kartáček Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900 využívá inteligentní technologii, díky které dokáže komunikovat s hlavicí a sledovat návyky uživatele. Míru přítlaku, pohyby apod. Na základě toho vám dokáže kartáček vytvořit „čisticí program na míru“ a poskytnout vám optimální nastavení zcela automaticky.

Technologie BrushSync?

Jde o technologii využívající mikročip v samotné hlavici, která mimo jiné zajistí včasnou indikaci potřeby výměny hlavice.

Cestovní pouzdro kartáčku Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900
Cestovní pouzdro kartáčku Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900

Adaptivní intenzita a zpětná vazba – chytré technologie pro ochranu zubů

Kartáček Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900 je prostě chytrý a namakaný. Umí sám rozpoznat přítlak, a pokud moc tlačíte, upozorní vás rozsvícením fialového světla na konci kartáčku. Případně sám automaticky pozmění intenzitu, aby lépe vyhovovala přítlaku. I když jste zvyklí hodně tlačit, kartáček se tomu dokáže přizpůsobit. Ve značné míře tak nemusíte měnit své návyky a přizpůsobovat se kartáčku – on se přizpůsobí vám.

Kartáček pozná, i když používáte nevhodné pohyby. Například když zuby drhnete, opět vás upozorní světlem na konci kartáčku, tentokrát oranžovým – a taky změnou vibrací. Tyto funkce lze i deaktivovat, ale byla by to škoda. Když už máte tak drahý a pokročilý kartáček, byl by hřích nenechat ho dělat to, co umí a co dělat má.

Ovládání kartáčku a aplikace

S nastavením intenzity čištění nemusíte čekat, až si vás kartáček „ohmatá“. Můžete ji měnit ručně přímo na rukojeti. Tři diody pod sebou, které informují o nastavení intenzity, fungují zároveň jako skryté tlačítko. Mačkáním jednotlivých diod lze nastavení měnit. Vypadá to skvěle, ale v reálu je to trochu nejisté, diody jsou blízko sebe a nedávají takovou zpětnou vazbu jako klasická tlačítka. Nejde o nijak vážný nedostatek. Jen možná budete tu a tam muset kliknout víckrát a poznat jak to vlastně vůbec funguje.

Nicméně mnohem více možností hrát si s ovládáním a nastavením nabízí teprve aplikace. Kartáček je „chytrý“ a lze ho spárovat s mobilní aplikací SoniCare, kterou si stáhnete přes QR kód v návodu. Funguje samozřejmě přes Bluetooth. Aplikaci je s kartáčkem třeba pravidelně synchronizovat.

Aplikace umožní volbu režimů: Clean, White+, Zdraví dásní, Deep Clean, Sensitive.

V aplikaci taky najdete různé rady a tipy na míru, máte zde obšírné statistiky a upozornění. Například pokud nějaký segment zubů odbýváte, aplikace vám to vyčte. Kartáček má vnitřní senzory polohy, takže všechno ví a jen tak ho neošálíte (zkoušeli jsme to). Chod na prázdno a podobné fígle rozpozná velmi snadno. V aplikaci je kalendář čištění, můžete si i zadávat poznámky.

Kartáček komunikuje s aplikací v reálném čase a tak vám servíruje rady a poznámky i přímo při čištění. Může vás navigovat, abyste nic nevynechali, upozornit na tlak či drhnutí apod. Je toho opravdu hodně a nutno říct, že jde o záležitost pro technologické hračičky a nadšence.

Každého to bude chvíli bavit, ale zda takhle intenzivní „workshopy“ čištění zubů budete chtít absolvovat dlouhodobě – inu, to zvažte sami. Kartáček nicméně funguje zcela adekvátně i bez aplikace. Škoda jen, že přímo na něm není možné volit speciální režimy. Je to však ústupek směrem k čistšímu stylu a minimalistickému designu kartáčku.

Zhodnocení recenze Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900

Kartáček Philips SonicCare DiamondClean Prestige 9900 je něco jako Rolls-Royce mezi sonickými kartáčky a prostředky na péči o zuby vůbec. Nabízí nádherné, luxusní zpracování, vynikající odolnost a životnost, ale je navíc inteligentním asistentem péče o chrup, který se o vás postará až pozoruhodným způsobem. Člověk by neřekl, co všechno může kartáček umět.

Nevýhodou zůstává vysoká cena a třeba i to, že bez aplikace vytěžíte jen část možností kartáčku, za který platíte. Hodí se tedy spíš pro uživatele, kteří budou chtít aplikaci používat. I bez ní nicméně kartáček nabízí exkluzivní služby a asi nejdokonalejší čištění.

Celkově vzato nejde jinak, než po osobním vyzkoušení kartáček doporučit každému, kdo chce o své zuby pečovat tím nejlepším způsobem. Produkt tedy rozhodně doporučuji.

Výhody:

 • Nejdokonalejší čištění zubů, které si aktuálně můžete koupit
 • Pocit hladkosti zubů po vyčištění je skvělý
 • Zpracování a design kartáčku = kartáček budete v koupelně naopak ještě vystavovat
 • Slušná výdrž baterie až 14 dní
 • Chytrost = kartáček má senzory polohy, takže ví jaké zuby čistíte a jakým způsobem a díky tomu vás naučí si zuby čistit správně
 • Cestovní pouzdro s nabíječkou je obsahem balení

Nevýhody:

 • Vysoká cena (v době psaní recenze přes 8000 Kč)
 • Nutné stažení aplikace Sonicare, pokud chcete z kartáčku vytěžit 100% možností (třeba zapnout speciální režimy). Nicméně kartáček lze používat i bez aplikace.

Fotogalerie

0 Sdílení