Péče o tělo

9 nejlepších zubních past – recenze & test

Vybrali jsme nejlepší zubní pasty na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší zubní pasty

Pravidelná ústní hygiena, spočívající především v použití kartáčku a zubní pasty alespoň dvakrát denně, patří k základním návykům, kterým nás učili rodiče a zubní lékaři nám je připomínají při každé návštěvě jejich ordinace. Mnoho lidí považuje zubní pastu za triviální vybavení a automaticky vkládají do nákupního košíku značku, na kterou jsou zvyklí, která je nejlevnější nebo jim na regálu padne do oka jako první. A to aniž by se zamýšleli nad tím, jaké má konkrétní pasta účinky, k čemu slouží nebo jak kvalitní je v porovnání s jinými. Pokud však patříte k menšině lidí, kteří věnují výběru prostředků pro ústní hygienu více pozornosti, připravili jsme právě pro vás žebříček nejlepších zubních past ze současné nabídky.

Do testu jsme zařadili devět produktů, mezi nimiž najdete pasty univerzální, dětské, ale i zaměřené na specifické problémy . Například na ochranu před zubním kazem a na zpevnění skloviny, na potíže se záněty dásní nebo přímo paradontózu, ale i na bělení zubů a získání krásného úsměvu. Jistě tedy najdete takovou variantu, která bude nejlépe odpovídat vašim konkrétním potřebám.

Pokud jste se dosud výběrem pasty příliš nezabývali, ale chtěli byste s tím začít, připravili jsme pro vás navíc i průvodce výběrem a nákupem . Dozvíte se v něm, podle čeho tyto přípravky vybírat a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy. Průvodce najdete na konci recenze zubních past , na kterou se teď vrhneme.

Nejlepší zubní pasty na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Elmex Caries Protection s aminfluoridem
[usr 5 text="true" tooltip="true"]74 Kč Číst recenze
#2Elmex dětská zubní pasta

[usr 5 text="true" tooltip="true"]


65 Kč Číst recenze
#3Elmex Sensitive zubní pasta s aminfluoridem
[usr 5 text="true" tooltip="true"]


76 Kč Číst recenze
#4Swissdent Extreme Whitening Toothpaste
[usr 5 text="true" tooltip="true"]


407 Kč Číst recenze
#5Lacalut zubní pasta aktiv
[usr 5 text="true" tooltip="true"]74 Kč Číst recenze
#6Herbadent bylinná zubní pasta
[usr 5 text="true" tooltip="true"]


91 Kč Číst recenze
#7Sensodyne Repair&Protect Whitening
[usr 5 text="true" tooltip="true"]


116 Kč Číst recenze
#8Ecodenta zubní pasta bělící černá
[usr 5 text="true" tooltip="true"]


121 Kč Číst recenze
#9Meridol
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]99 Kč Číst recenze

Recenze TOP 9 zubních past

1. Elmex Caries Protection s aminfluoridem (od 74 Kč)

 Recenze Elmex Caries Protection s aminfluoridem 

Zubní pasty Elmex mají za sebou poměrně dlouhou historii. Značka vznikla ve Švýcarsku už v roce 1962 a začala vyrábět první pastu obohacenou o speciální složku (amin-fluorid), která napomáhá obnovovat zubní sklovinu, a posiluje tak ochrannou vrstvu zubů. Dnes patří zubní pasty Elmex k nejoblíbenějším a nejúčinnějším na trhu. Pasta Caries Protection je určena pro každodenní použití a díky vysokému obsahu fluoridů představuje efektivní prevenci zubního kazu.

Hlavní výhodou je vysoký obsah účinných látek a záruka kvality. Na rozdíl od jiných produktů nejde v případě past Elmex jen o plané reklamní řeči. Cena této pasty přitom není nijak vysoká. Za balení o objemu 75 ml zaplatíte jenom něco okolo 60 korun. Není tedy důvod upírat si kvalitní péči o chrup s výmluvou na příliš vysoké náklady.

Pasta Elmex Caries Protection s amin-fluoridem obsahuje 1400 ppm F, což je obsah fluoridů u horní hranice past pro běžné, denní použití. Chuť pasty je navíc příjemná a svěží a nezůstává po ní dlouhotrvající pachuť. Pokud vás zubní kaz trápí, rozhodně neuděláte chybu, sáhnete-li po tomto desetiletími ověřeném výrobku.

Co potěší

 • Jedna z nejkvalitnějších zubních past
 • Dobrá cena
 • Vysoký obsah fluoridů
 • Obsah amin-fluoridu
 • Výborná prevence zubního kazu

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 74 Kč

Koupit v obchodě

2. Elmex dětská zubní pasta (od 65 Kč)

 Recenze Elmex dětská zubní pasta 

Na prvním místě našeho testu zubních past se umístil velmi kvalitní produkt značky Elmex, který je ale určený především pro dospělé. Ne že by jej děti nesměly používat, nicméně jim nejspíš nebude chutnat. Proto nabízí značka Elmex alternativu, která zpříjemní ústní hygienu i menším dětem do 6 let. I v této pastě se nachází účinný amin-fluorid – jeho obsah je ale snížen na 500 ppm F, což je pro daný věk a každodenní užívání vhodnější koncentrace.

Dětská pasta Elmex dokáže chránit mléčné zuby před úbytkem minerálů i před rozvojem zubního kazu. Návštěvy zubaře díky tomu už vůbec nemusejí být dětskou noční můrou, ale běžnou rutinou. Receptura pasty je taky upravena tak, aby dětem více vyhovovala a čištění zubů nemuselo být nepříjemnou záležitostí, do níž je třeba ratolesti nutit.

Tato pasta je prodávána v 50ml balení a cena je o něco vyšší než v případě varianty pro dospělé. Přesto jde stále o velmi výhodný nákup.

Co potěší

 • Ideální pasta pro děti
 • Ochrana mléčných zubů před kazem
 • Neutrální chuť

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 65 Kč

Koupit v obchodě

3. Elmex Sensitive zubní pasta s aminfluoridem (od 76 Kč)

 Recenze Elmex Sensitive zubní pasta s aminfluoridem 

I třetí příčku této recenze zubních past jsme obsadili produktem švýcarské značky Elmex. Typ Sensitive je speciálně upraven pro osoby, které trápí přecitlivělé zuby nebo obnažené zubní krčky. Běžné pasty mohou být v těchto případech příliš agresivní a neposkytují dostatečnou ochranu. Elmex Sensitive nabízí nejenom vysoký obsah fluoridů (1400 ppm F), ale dokáže při pravidelném používání taky omezovat bolestivost a citlivost zubů díky tomu, že uzavírá dentinové tubuly.

Pasta Elmex Sensitive je navíc jen minimálně abrazivní (RDA 30), takže je při čištění velice šetrná a jemná a nedráždí velmi citlivé, obnažené krčky. Ideální je její používání v kombinaci s měkkým kartáčkem a vyplachováním ústní vodou s vyšším obsahem fluoridů.

Cena této pasty je vzhledem ke kvalitě stále velmi dobrá a produkt se těší vysoké oblibě i vynikajícímu hodnocení uživatelů.

Co potěší

 • Skvělá volba pro citlivé zuby
 • Snižuje citlivost, chrání obnažené krčky
 • Vysoký obsah fluoridů
 • Vhodná pro každodenní použití

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 76 Kč

Koupit v obchodě

4. Swissdent Extreme Whitening Toothpaste (od 407 Kč)

 Recenze Swissdent Extreme Whitening Toothpaste 

Další švýcarská pasta našeho výběru bude bojovat spíše proti kosmetickým vadám než zdravotním problémům. Tato pasta je standardně nabízena ve 100ml balení za cenu okolo tří až čtyř set korun. Navzdory takto vysoké ceně jde ale o jednu z nejprodávanějších zubních past u nás. To dokazuje, že za krásu jsou lidé ochotní si připlatit.

Pasta obsahuje celou škálu přísad, které zbaví vaše zuby nepříjemného, tmavého zbarvení po kávě, červeném víně nebo jiných potravinách a nápojích. Bojuje taky proti odolnému zubnímu plaku a při pravidelném použití dodá úsměvu bělejší lesk.

Pasta obsahuje například koenzym Q10, vitamín E, sodu, glycerin, papain a další účinné látky. Kromě toho se ale může pochlubit i poměrně vysokým obsahem fluoridu (1180 ppm F). To z ní dělá přípravek vhodný i pro standardní a každodenní péči o zdraví chrupu a dásní. Bonusem navrch je i svěží mentolová chuť, která vydrží dlouho po vyčištění.

Co potěší

 • Odstraňuje zbarvení zubů po některých potravinách
 • Obsahuje fluoridy
 • Osvěží dech až na několik hodin

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Nevhodná pro děti

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 407 Kč

Koupit v obchodě

5. Lacalut zubní pasta aktiv (od 74 Kč)

 Recenze Lacalut zubní pasta aktiv 

Paradentóza se stává takřka civilizační chorobou a je postrachem mnoha lidí zejména vyššího věku. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje zejména dásně a ozubici. Projevuje se ústupem dásní a může vést i ke ztrátě chrupu. Především v počátečním a mírném stádiu můžete s tímto onemocněním bojovat i doma, správnou každodenní péči.

Pomocníkem vám může být právě pasta Lacalut Aktiv, která byla vytvořena speciálně pro tento účel. Lacalut Aktiv patří mezi velmi známé a oblíbené pasty a je vysoce hodnocena nejen běžnými uživateli, ale i odborníky. Hlavní látkou, která bojuje s krvácením a ústupem dásní, je aluminium laktát, který má stahující vliv na lůžka zubů. Protizánětlivé účinky zajišťují látky alantoin a bisabolol a zubní plak, který je hlavní příčinou rozvoje paradentózy, likviduje chlorhexidin. Samozřejmě nechybí ani obligátní fluoridy, jejichž obsah je velmi vysoký (1360 ppm F).

Pokud máte z chronických zánětů a jejich důsledků obavy, Lacalut Aktiv je jistě dobrá volba. Zastavit by vás neměla ani mírně vyšší průměrná cena.

Co potěší

 • Prevence rozvoje paradentózy
 • Stahující, protizánětlivé a ochranné účinky
 • Narušuje zubní plak

Co zamrzí

 • Vhodná především při paradentóze

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 74 Kč

Koupit v obchodě

6. Herbadent bylinná zubní pasta (od 91 Kč)

 Recenze Herbadent bylinná zubní pasta 

Dáváte před chemií přednost přírodě? Pak by vás mohla zaujmout pasta Herbadent, která patří mezi nejlepší zubní pasty na bylinkové bázi na současném trhu. Obsahuje směs hned sedmi rostlinných účinných látek, mezi něž patří výtažky z šalvěje, řepíku nebo heřmánku a máty.

Pasta má gelovou konzistenci, je velmi šetrná a neobsahuje chemická barviva a má minimální obsah látky SLS. Pěnivost této pasty je tudíž nízká, což může být pro někoho nevýhodou – jde ale o vhodnější řešení pro citlivé zuby.

Bylinná pasta Herbadent je vhodná pro každodenní dentální hygienu a oceníte ji zejména jako prevenci krvácení a zánětů dásní. Může představovat vhodnou podporu i při léčbě paradentózy.

Co potěší

 • Přírodní složení
 • Šetrná, vhodná pro citlivé zuby
 • Vhodná při zánětech a krvácení dásní

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Gelové, málo pěnivé provedení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 91 Kč

Koupit v obchodě

7. Sensodyne Repair&Protect Whitening (od 116 Kč)

 Recenze Sensodyne Repair&Protect Whitening 

Známá značka Sensodyne vyvinula tento typ zubní pasty pro ochranu, obnovu i bělení zubů – jak ostatně informuje název. Pasta Sensodyne Repair & Protect Whitening je vhodná především pro citlivější zuby, které bolestivě reagují například na horké či studené podněty. Produkt přichází se směsí minerálů, jimž dominuje vápník a fosforečnan. Tyto látky pomáhají při nápravě ochranných vrstev zubů a snižují jejich citlivost.

Vysoký obsah vápníku doplňuje i velmi výrazné zastoupení fluoridů (1450 ppm F). Naopak se u této pasty nedočkáte podpůrné látky SLS, která zvyšuje pěnivost, ale může mít různé negativní účinky – zejména na citlivější zuby.

Co potěší

 • Vysoký obsah vápníku a fluoridů
 • Pro citlivé zuby

Co zamrzí

 • Nevhodná pro děti do 12 let
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 116 Kč

Koupit v obchodě

8. Ecodenta zubní pasta bělící černá (od 121 Kč)

 Recenze Ecodenta zubní pasta bìlící černá 

Na osmé příčce našeho testu zubních past se umístila bělicí pasta Ecodenta prodávaná ve 100ml, černé tubě za cenu okolo 130 Kč. I samotná barva pasty je černá, což může být zarážející, ale jde o efekt jedné z účinných látek, černého uhlí.

Právě černé uhlí napomáhá bělení zubů. Pasta obsahuje taky extrakt ze zeleného čaje, který působí antibakteriálně a omezuje vznik zubního kamene. Ecodenta je poněkud alternativní, neabrazivní a nepěnivá pasta – přesto je vhodná i pro každodenní použití.

Co potěší

 • Bělicí efekt

Co zamrzí

 • Bez fluoridu
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 121 Kč

Koupit v obchodě

9. Meridol (od 99 Kč)

 Recenze Meridol 

Meridol je poměrně oblíbená a univerzální zubní pasta s obsahem fluoridu cínatého a amin-fluoridu. Tato pasta je vhodná pro každodenní hygienu, a to zejména při problémech s krvácením dásní či se záněty. Chrání taky proti rozvoji zubního kazu a napomáhá odstraňovat plak.

Co potěší

 • Univerzální použití
 • Solidní poměr ceny a kvality

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 99 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat zubní pastu

Pokud vás zaujala naše recenze zubních past, máte zřejmě zájem věnovat více pozornosti zdraví vaší ústní dutiny. Následující odstavce vám mohou pomoci při výběru správné zubní pasty. Pomůžeme vám zorientovat se v některých důležitých faktorech a látkách, abyste se nenechali snadno nachytat na reklamní triky, ale pořídili si pastu, která skutečně umí, to co má umět.

Obsah fluoridu

Obsah fluoridu patří k nejdůležitějším faktorům při výběru pasty. Fluoridy chrání zubní sklovinu, obnovují ji, a tím působí proti vzniku a rozvoji zubního kazu. Jde tedy o základní preventivní a ochrannou složku.

Zubní pasty mohou obsahovat různé typy fluoridů. Např. fluorid sodný, cínatý, amin-fluoridy apod., které mohou mít poněkud odlišné účinky, ale především jde o patentované směsi konkrétních výrobců. Pro běžného uživatele je zásadní hlavně celkový obsah těchto látek. Dospělý člověk by se měl zaměřit na pasty s obsahem fluoridu v rozmezí 1000-1500 ppm F (tak se obsah značí).

Toto rozmezí je vhodné pro každodenní použití. V nepřiměřeném množství jsou ale fluoridy toxické, pro menší děti se proto vyrábějí speciální pasty se sníženým obsahem. Pro děti do 6 let je to max. cca 500 ppm F, pro děti do 12 let jsou vhodné pasty s obsahem fluoridu od 500 do 1000 ppm F.

Vyrábějí se i pasty se zvýšeným obsahem fluoridů (1800 a více ppm) – jde ale o tzv. terapeutické pasty, které se nepoužívají denně, ale např. jednou za týden.

Zubní pasta

Typy zubních past

Při výběru pasty je důležité zvážit, jaký typ zvolit. Některé pasty jsou víceméně univerzální, ale spousta produktů je specializována. Jde např. o:

 • Pasty proti zubnímu kazu – Jsou zaměřené především na ochranu zubní skloviny.
 • Pasty proti zánětům a krvácení dásní – Obsahují účinné látky, které působí protizánětlivě, stahují dásně okolo zubů a odstraňují plak.
 • Pasty pro citlivé zuby – Někteří lidé pociťují bolest zubů při styku s některými potravinami, nápoji apod. Existují pasty, které mají šetrné složení, snižují citlivost zubů a poskytují jim zvýšenou ochranu. Mohou to být i bylinné pasty, pasty bez pěnícího účinku apod.
 • Pasty proti paradentóze – Působí preventivně, případě jsou vhodnou podporou léčby chronických zánětlivých onemocnění dásní a ozubice.
 • Bělicí pasty – Obsahují speciální látky (jako soda, černé uhlí apod.), které pomáhají docílit bělejšího zbarvení zubů, což ocení zejména milovníci kávy, červeného vína či kuřáci. Ne vždy však mají tyto pasty kýžený účinek.
 • Bylinné pasty – Vhodné pokud dáváte přednost přírodním produktům. Bývají šetrné, vhodnější pro citlivé zuby.
 • Terapeutické pasty – Pasty s vysokým obsahem fluoridu nebo jiných účinných látek. Může jít i o pasty bylinné, obvykle bez příchutí, pěnidel apod. Některé nemusejí být vhodné pro každodenní péči (příliš vysoký obsah fluoridu apod.).

Abraze

Většina past obsahuje pomocná abraziva, o jejichž množství informuje údaj RDA. RDA zubní pasty by rozhodně nemělo překročit hodnotu 70 – taková pasta může způsobit i vážné obrušování skloviny. Pro citlivé zuby jsou naopak vhodné velmi nízko-abrazivní pasty s RDA do 35.

Množství pasty

A teď něco k samotnému používání past. Navzdory reklamám, kde běžně vidíte aktéry nanášet na kartáček mohutnou vrstvu pasty, je třeba říct, že vhodné množství pasty pro dospělého člověka je o velikosti malého hrášku. Dětem stačí na kartáček nanést jen zcela jemnou vrstvičku pasty. Větší množství je nejen zbytečným plýtváním (což sice vyhovuje výrobcům, ale vaší peněžence už tolik ne), ale vzhledem k často vysokému obsahu různých účinných látek (např. fluoridů) může být i nežádoucí ze zdravotního hlediska.

0 Sdílení