Péče o tělo

Nejlepší ortopedické rovnače zad: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší rovnače zad
Ortopedické rovnače zad jsou stále populárnější pomůckou, kterou jistě znáte minimálně z reklam na sociálních sítích. Bolesti zad nejrůznějšího druhu a z nejrůznějších příčin lze ostatně zařadit na některou z prvních příček výčtu takzvaných civilizačních onemocnění. Existuje však snadné řešení, jak se jich zbavit? A mohou být v tomto směru účinné právě rovnače zad? V dnešním článku se zaměříme na to, jak vybrat nejlepší ortopedický rovnač zad. Kromě toho se však budeme věnovat i tomu, jak rovnače zad správně používat, abyste si skutečně pomohli a neublížili a tomu, jaká lze mít od používání této pomůcky reálná očekávání.

Ať už jste sportovec, trpíte chronickými bolestmi zad nebo se zotavujete z nějakého úrazu či jen hledáte způsob, jak zlepšit své držení těla, tento článek vám poskytne potřebné základní informace pro výběr rovnače zad. Kromě průvodce výběrem pro vás máme i žebříček osvědčených modelů, které stojí za pozornost. Jistou pomoc pak můžete hledat i v uživatelských recenzích rovnačů zad. Ale s opatrností, jelikož jde o velmi individuální záležitost.

Nejlepší ortopedické rovnače zad na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Korektor pro vzpřímené držení těla - Stretchfit Corpus™
Náš tip, nejlepší rovnač zad
✔️ Plně nastavitelný korektor pro vzpřímené držení těla
✔️ Volný pohyb bez pocitu nepohodlí kolem pasu nebo podpaží
✔️ Kompaktní design – velmi tenký a lehký
📌 do 700 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Vyrovnávač zad BlackRoll® Posture Pro
✔️ Jednoduchá pomůcka na správné držení těla
✔️ Možnost nošení na i pod oblečením
✔️ Přispívá ke korekci zad a ramen
📌 do 1000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3INNOVAGOODS Korektor držení těla
✔️ Dobrá cena i hodnocení
✔️ Unisex velikost, nastavení pomocí suchých zipů
✔️ Přispívá ke správnému držení těla
📌 do 500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Korektor držení těla inSPORTline Postfort
✔️ Lehký a nenápadný korektor držení těla
✔️ Snadné nastavení popruhů pomocí suchých zipů
✔️ Lehký a prodyšný materiál
📌 do 300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Posture Position rovnač zad
✔️ Přináší úlevu od bolesti a zmírnění obtíží v případě bolavých zad
✔️ Upevňuje se pomocí pásů na suchý zip v oblasti ramen a pasu
✔️ Jednoduše se nastavuje
📌 do 1200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#63M FUTURO™ Korektor držení těla
✔️ Vyroben z lehkých a prodyšných materiálů
✔️ Vhodný pro muže i ženy
✔️ Vhodný ke každodennímu nošení
📌 do 700 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat ortopedický rovnač zad

Co je důležité při výběru ortopedického rovnače zad? Zaměřte se na kvalitu a odolnost zpracování – a především na správné nastavení, velikost a použití.

Co je ortopedický rovnač zad a jaký má význam?

Ortopedické rovnače zad jsou zdravotní pomůcky navržené k podpoře správného držení těla a zmírnění bolesti zad nebo kompenzaci určitých problémů. Tyto rovnače bývají vyrobeny z elastických materiálů, poskytují oporu a mírný tlak na oblasti jako jsou ramena a typicky horní až střední část zad.

Rovnače de facto působí jako nenápadná připomínka správného držení těla. Spousta lidí s bolestmi zad má tendenci ramena krčit a stahovat dopředu, k hrudníku, což způsobuje celkové vyhrbení. Rovnač naopak působí lehkým tlakem proti ramenům a stlačuje je dozadu, čímž se celková postura těla srovnává.

Svaly, které mají za úkol správnou pozici těla, máme často ochablé. Proto je pro nás rovné držení těla při chůzi, stání, sezení i v jiných polohách často náročné, nekomfortní až bolestivé. Rovnač může pomoci zafixovat si lepší pohybové vzorce.

Rovnač není zázračný lék

Bylo by chybou spoléhat se pouze na rovnač zad a doufat, že jeho nošením vyřešíte své problémy s bolestmi zad, špatným držením těla či rovnou vážnější skoliózou nebo jinými neduhy. Rovnač by měl být používán jako doplňkový, podpůrný nástroj, nikoli jako jediné řešení.

Zásadní je rovněž vhodná forma posilování svalů. Nejlepší je se v této věci obrátit na odborníka, například fyzioterapeuta, který vám ukáže speciální rehabilitační cviky pro aktivaci právě těch svalů a reflexů, na které se potřebujete zaměřit. Používání rovnače by nemělo nikdy vést k tomu, že budete své problémy podceňovat anebo budete předpokládat, že jste je vyřešili pořízením jedné pomůcky.

Dá se rovnač nosit neustále?

Rovnač zad by se měl nosit podle individuálních potřeb a podle doporučení lékaře nebo fyzioterapeuta. Obecně však platí, že byste tuto pomůcku neměli mít na sobě nepřetržitě celý den, ale spíše v pravidelných intervalech.

V případě běžných problémů, jako je špatná pozice těla či občasné pobolívání zad, se obvykle doporučuje nošení rovnače zpočátku 10 až 20 minut denně. Svaly si potřebují zvyknout a rozhodně není na místě je přetížit. Naopak, pokud byste cítili bolest či silný diskomfort, je třeba rovnač sundat a buď přenastavit, nebo se poradit s odborníkem o jeho dalším používání.

Pokud po prvních dnech použití cítíte určité zatížení svalů (asi jako po lehčím cvičení), je na místě dát si od používání rovnače na pár dní pauzu na regeneraci. Jde ostatně o specifickou formu tréninku. Postupem času můžete dobu nošení rovnače prodlužovat. Obecně však platí, že byste ho neměli nosit více než cca 2 hodiny denně.

Cílem ostatně není naučit se žít s rovnačem, ale posílit zapomenuté svaly a vštípit si nové pohybové vzorce, které pak budete využívat sami a automaticky.

rovná záda

Pro koho jsou rovnače vhodné a kdy je používat?

Rovnače zad mohou být vhodnou pomůckou v případě chroničtějších bolestí zad a krční páteře. V případě, že máte sedavé zaměstnání či jiné zaměstnání, které vás nutí být často v nepřirozené, shrbené poloze. Jsou vhodné pro každého, kdo si uvědomuje, že nemá optimální držení těla. Další možností aplikace jsou vážnější problémy a poúrazové stavy, rehabilitace. V těchto případech už je však naprosto nutná konzultace s odborníkem. Tu ostatně doporučujeme i v případě méně závažných důvodů.

Rovnače jsou velmi nenápadná, diskrétní pomůcka, kterou lze nosit pod oblečením při běžných činnostech, aniž by to bylo znát. Rovnač můžete nasazovat při práci u počítače, při procházce nebo i při některých sportovních aktivitách, pokud vás nebude omezovat v pohybu.

Varianty rovnačů

Pod pojmem rovnač zad či ortopedický korektor se může skrývat poměrně rozmanitá a pestrá škála pomůcek. Počínaje velmi lehkými rovnači, které tvoří jen pásy ve tvaru motýla, až po robustnější modely, které mohou pokrývat větší plochu zad, složitěji se nasazují a jejichž součástí mohou být i bandáže a bederní pásy. Některé modely pak mají již spíše podobu speciálního korzetu.

V zásadě však mají podobný princip, tedy aktivovat správné svaly a pohybové vzorce především určitým tlakem na ramena. Výběr konkrétního modelu závisí na tom, jaké máte nároky, potíže a jak chcete rovnač používat.

Pokud chcete jen trochu podpořit správné držení těla a nosit rovnač např. při práci, může být jednoduchý „motýlkový“ rovnač rozumná volba. Velmi snadno se nasadí i nastaví a řadu modelů lze pořídit za velmi příznivé peníze. Pokročilejší modely osloví zejména osoby s již výraznějšími nebo specifičtějšími obtížemi.

Materiálové zpracování rovnačů

Ortopedické rovnače zad jsou typicky vyrobeny z textilií, případně s např. plastovými prvky, jako jsou nastavovací spony apod. Používají se různé textilie, častý je neoprén, polyester, ale setkat se můžete i s kůží a jinými materiály.

Bandážové rovnače bývají velmi elastické. Motýlkové a pevné rovnače a korzety naopak spíše drží formu. Nastavení je pak možné suchými zipy, přezkami apod. Velmi důležité je pohodlí a prodyšnost. Rovnač by neměl nikde dřít, materiál by měl být příjemný na dotek a nezpůsobovat podráždění nebo zarudnutí kůže či jiné potíže. Právě proto musí i dobře dýchat. Protože se většinou používají spíše obecně méně prodyšné syntetické materiály, výrobci prodyšnost řeší například perforací, síťovinami a jinými způsoby.

Nastavitelnost a jak rovnač správně nastavit

Dnes velmi populární a jednoduché „motýlkové“ rovnače mívají obvykle možnost snadného nastavení ramenních popruhů, abyste mohli korigovat tah a tlak na ramena. Toto nastavení je možné typicky pomocí přezek anebo pásů na suché zipy. A jak rovnač správně nastavit?

Jednou z nejběžnějších chyb je příliš těsné utažení rovnače, což může vést k nepohodlí, nebo dokonce k vyvolání křečí v ochablejším svalstvu. Proto je potřeba rovnač nastavit tak, aby tlak na ramena byl spíše mírný – a to zejména zpočátku, kdy si svaly na nohou polohu potřebují pomalu zvyknout.

Inovace a vybavení

Protože jsou rovnače obvykle textilní, samy o sobě vás zcela „nepřinutí“ udržet ramena a záda ve správné poloze, pokud se budete chtít vzpírat. Zvláště ne při správném, tedy nepříliš těsném, nastavení a v případě lehčích modelů rovnačů. Rovnače slouží především jako podpora a připomínka.

Existují i moderní „chytré“ rovnače, které mohou mít zabudovanou určitou elektroniku v podobě senzorů a odesílat uživateli zpětnou vazbu v podobě např. vibrací v případě, že opět dojde ke špatnému držení těla.

V principu se to zdá jako dobrý nápad, ale většina těchto modelů jsou podezřele levné a nepříliš seriózně působící výrobky, které nejčastěji pořídíte na pochybných asijských a jiných online tržištích, jako je Temu, Aliexpress apod. Pásy samotné často nejsou dostatečně pevné a správně konstruované, aby zajistily mechanickou oporu.

Proto doporučujeme sáhnout spíše po kvalitním, klasickém modelu od osvědčené značky a z odolných, pevných materiálů, které vyvinou přiměřený mechanický tlak na ramena, aby vám pomohly zafixovat si tuto pozici.

Velikost

Velikosti mohou být i různých typů a značek rovnačů udávány rozdílně. Zpravidla se však používá značení jako u oblečení – tedy S, M, L apod. Směrodatný přitom bývá obvykle především obvod hrudníku. Proto doporučujeme nespoléhat se jen na samotné „písmenko“, které jste zvyklí kupovat, ale skutečně si hrudník změřit, abyste získali co nejlépe padnoucí variantu.

Existují i rovnače zad pro děti?

Bohužel, civilizační problémy v podobě špatného držení těla a problémů se zády se nevyhýbají ani dětem. Mnohahodinové každodenní sezení ve školních lavicích (a následně doma při plnění domácích úkolů anebo hraní her) místo běhání po venku má destruktivní vliv.

Existují i ortopedické rovnače speciálně určené pro děti. Za solidní lze považovat například modely poměrně osvědčené značky Swedish (Posture Kids). Ale při používání rovnačů u dětí je na místě mimořádná opatrnost a v každém případě byste případné nasazení této pomůcky měli konzultovat s pediatrem a dětským ortopedem.

Ceny rovnačů zad

Kolik stojí kvalitní ortopedický rovnač zad? Cenové relace jsou poměrně různorodé, ale není zcela ideální snažit se maximálně ušetřit.

✅ Ortopedické rovnače zad do 300 Kč

Velmi jednoduché rovnače anebo výrobky poněkud pochybného původu. Lze očekávat, že kvalita materiálů a zpracování nebude vysoká a rovnač nemusí poskytnout adekvátní tlak a oporu.

✅ Ortopedické rovnače zad do 1000 Kč

V této relaci najdete velmi dobrý výběr různých druhů rovnačů a korektorů, včetně rozsáhlejších korzetů a bandážových korektorů či rovnačů s bederním pásem. Vybere si většina běžných zájemců.

✅ Ortopedické rovnače zad nad 1000 Kč

Speciální rovnače a sofistikovanější korzety. Modely zejména pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky rovnačů zad

Které značky rovnačů zad patří k nejžádanějším?

  • Swedish – Asi nejznámější značka s nejlepším výběrem. Vysoká, osvědčená kvalita. Velmi dobrá volba.
  • Hydas – Bandážové zdravotnické korektory a korzety. Mohou být vhodné i pro vážnější potíže.
  • Sanomed – Známá značka ověřených zdravotnických pomůcek. Nabízí i výběr ortopedických korektorů a rovnačů zad.
  • Stretchfit – Jednoduché, ale poměrně kvalitní a populární motýlkové rovnače.
ProduktInfoHodnocení
#1Korektor pro vzpřímené držení těla - Stretchfit Corpus™
Náš tip, nejlepší rovnač zad
✔️ Plně nastavitelný korektor pro vzpřímené držení těla
✔️ Volný pohyb bez pocitu nepohodlí kolem pasu nebo podpaží
✔️ Kompaktní design – velmi tenký a lehký
📌 do 700 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Vyrovnávač zad BlackRoll® Posture Pro
✔️ Jednoduchá pomůcka na správné držení těla
✔️ Možnost nošení na i pod oblečením
✔️ Přispívá ke korekci zad a ramen
📌 do 1000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3INNOVAGOODS Korektor držení těla
✔️ Dobrá cena i hodnocení
✔️ Unisex velikost, nastavení pomocí suchých zipů
✔️ Přispívá ke správnému držení těla
📌 do 500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Korektor držení těla inSPORTline Postfort
✔️ Lehký a nenápadný korektor držení těla
✔️ Snadné nastavení popruhů pomocí suchých zipů
✔️ Lehký a prodyšný materiál
📌 do 300 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Posture Position rovnač zad
✔️ Přináší úlevu od bolesti a zmírnění obtíží v případě bolavých zad
✔️ Upevňuje se pomocí pásů na suchý zip v oblasti ramen a pasu
✔️ Jednoduše se nastavuje
📌 do 1200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#63M FUTURO™ Korektor držení těla
✔️ Vyroben z lehkých a prodyšných materiálů
✔️ Vhodný pro muže i ženy
✔️ Vhodný ke každodennímu nošení
📌 do 700 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení