Recenze 7 nejlepších pánských elektrických holících strojků 2019

Nejlepší pánské elektrické holící strojky Kupování elektrického strojku je jedno z odvětví, kde je pro zákazníka výběr toho nejlepšího výrobku absolutně neprůhledný. Hledání nejlepších pánských elektrických holicích strojků je totiž jak hledání jehly v kupce sena.

Po půl hodině pokusů srovnat si v hlavě, který je nejlepší, a které strojky nabízejí jaké funkce, na porovnávání většina mužů raději rezignuje a koupí si naslepo ten, který nejlépe odpovídá jejich představám o ceně. Jistě, kvalita se na ceně strojku vždy do jisté míry odráží. Nicméně ne stoprocentně. Každá cenová kategorie má své šampiony, a právě takové kousky mohou svými parametry zdaleka předčit své i o několik tisíc dražší konkurenty. Abychom vám výběr ulehčili, tak vám v naší recenzi pánských holicích strojků právě tyto šampiony představíme.

Většina mužů nikdy v životě holicí strojek nevyzkoušela. Proč? Důležitou roli hraje cena. Žiletkové strojky na pořízení levnější, což je pro širokou skupinu uživatelů samozřejmě lákavé. Co si ale často neuvědomují je to, jak moc se kupování nových a nových žiletek po čase prodraží.

Druhou, možná dokonce významnější roli hraje zvyk. S žiletkou jsou relativně spokojeni a nemají důvod měnit. Oba důvody jsou vcelku pochopitelné, nicméně jsou způsobeny především tím, že si většina mužů elektrický stojek nikdy ani nezkusila. Z těch, kdo se ke koupi strojku odhodlají, se k žiletce vrátí jen opravdu velmi nízké procento.

Elektrický holicí strojek má oproti žiletkovému řadu nesporných výhod. Určitě se vám už stalo, že jste spěchali do práce nebo na setkání a pět minut před odchodem si uvědomili, že to dvoudenní strniště už prostě nevypadá dobře. Ale nanesení pěny, holení a následná desinfekce zabere daleko více času, než si můžete dovolit ztratit, nemluvě o tom, že holit si předem nenamočenou pleť po ránu je skvělá cesta, jak si způsobit krvavý šrám a podrážděnou kůži. S elektrickým strojkem tyto problémy řešit nemusíte. Zapnete, na sucho oholíte a během dvou minut máte hotovo – žádné podráždění ani pořezání nehrozí.

V recenzi pánských holicích strojků jsme zohlednili to, jak se strojek chová k vaší kůži a jak efektivně zabraňuje podráždění. Hodnotili jsme i výdrž baterie (jak dlouho se nabíjí a jak dlouho vydrží plně nabitý) a několik dalších kritérií.

Nejdůležitějším faktorem, který rozhodl o zařazení do recenze, však samozřejmě zůstává samotná kvalita oholení. V našem ukazujeme dva typy elektrických strojů – 4 klasické planžetkové a 3 s rotačními hlavicemi, které s oblibou využívá značka Philips.

Nejlepší pánské elektrické strojky na trhu podle nás

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Braun Series 9 9290cc Wet&Dry
5 out of 5 stars (5 / 5)6355 Kč Číst recenze
#2Philips S 9711
5 out of 5 stars (5 / 5)7789 Kč Číst recenze
#3Braun Series 7 7899cc
5 out of 5 stars (5 / 5)7037 Kč Číst recenze
#4Philips 7520
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)4 699 Kč Číst recenze
#5Braun Series 3-3050cc
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)2 675 Kč Číst recenze
#6Philips AquaTouch S5400
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)2 489 Kč Číst recenze
#7Remington PF7400
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)1 184 Kč Číst recenze

#1 Braun Series 9 9290cc Wet&Dry (od 6355 Kč)

Nejlepší planžetový elektrický holící strojek aktuálně na trhu pro ty nejnáročnější spotřebitele. Vhodný například pro manažery. Vítěz několika německých testů. Celé to má však jednu vadu na kráse. Vysokou cenu.

 Recenze Braun Series 9 9290cc Wet&Dry  Precizní strojek od německé firmy Braun využívající inteligentní technologii zvukových vln Sonic s 10.000 vibračními a 40.000 holicími pohyby, jemnou masáží tak připraví pokožku na samotné holení. Tím samotné holení nejenom zefektivňuje, ale především tak zabraňuje jakémukoli podráždění.

Pánský elektrický strojek Braun Series 9 9290cc Wet&Dry je postaven na systému tří planžetek, pod kterými jsou umístěny dodatečné břitvy. Mezi výhodu, kterou mnoho strojků v recenzi nenabízí, je možnost nabíjet strojek ze sítě přímo při holení. Akumulátorová baterie navíc na jedno nabití vydrží v chodu celých 50 minut.

Holení probíhá ve třech krocích. V první fázi strojek narovná trčivé vousy. Speciální titanová lišta Hyper Lift & Cut Trimmer následně urovnané vousy snadno oholí. Celkový dojem pak ve třetím kroku uhladí zastřihovací lišta Direct & Cut Trimmer.

Přizpůsobení se konturám obličeje zajišťuje výkyvná hlavice 10D. Nesporným pozitivem je i samostatná volba programů. Strojek totiž sám pozná hustotu vousů a automaticky tomu přizpůsobí svůj výkon a citlivost.

Strojek je dokonale vodotěsný, z čehož vyplývá hned několik vlastností. Zaprvé umožňuje mokré holení, zadruhé je plně omyvatelný a zatřetí jej můžete používat i při sprchování.

Hodí se i na cestování. Nejen, že má cestovní zámek, díky kterému nehrozí, že by se nechtěně zapnul v tašce, ale cestovní balení je součástí základní výbavy. Výborný zastřihovač je součástí balení, hodí se pro úpravu bradky, kníru i kotlet.

Jak je u Braunu zvykem, součástí přístroje je tlačítko, které vypustí samočisticí roztok s alkoholem, který strojek dokonale dezinfikuje a prodlouží jeho trvanlivost – je navržen i testován tak, aby vydržel sedm let v provozu.

Strojek je držitelem několika prestižních ocenění. V dubnu 2017 se umístil na prvním místě v německém testu StiftungWarentest a v červenci 2017 zvítězil v dalším německém testu Konsument. Přístroj doprovázejí i skvělé uživatelské recenze.

Klíčové technické parametry: Typ strojku – planžetové | Výdrž baterie – až 50 minut | Rychlonabíjení – ano | Vodotěsný – ano | Zastřihovací nástavec – ano | Mokré holení – ano | Samočištění – ano | Hmotnost – 1 kg

Video

Podívejte se na reálné holení s holícím strojkem Série 9 na tomto videu:

Co potěší

 • Vhodný na cesty, díky cestovatelskému balení i pojistce
 • Dokonale vodotěsný – můžete se s ním holit na mokro, je dokonale omyvatelný a můžete jej používat i ve sprše
 • Neustále se opakující série tří holících kroků si poradí i s trčivými vousy
 • Lze používat při nabíjení, což většina pánských elektrických strojků nenabízí
 • Technologie sonických vln, která jemnou masáží připraví vaši pokožku před holením
 • Vítězství v několika testech

Co zamrzí

 • Kromě vyšší ceny jsme žádné nedostatky nezaznamenali

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 6355 Kč

Koupit v obchodě

#2 Philips S 9711 (od 7789 Kč)

Nejlepší rotační pánský holící strojek pro nejnáročnější muže. Vítěz německého TestSiegeru. Vadou na kráse je bohužel velmi vysoká cena.

 Recenze Philips S 9711  Ať už preferujete hladké oholení, či pečlivě upravené a zastřižené vousy, mimořádně kvalitní strojek od firmy Philips nemůže zklamat jakkoli náročného uživatele. To potvrzují i recenze a hodnocení strojku.

V roce 2014 zvítězil v prestižním německém testování TestSieger s hodnocením 96 ze 100.

Technologie tří samostatných hlavic, kterou Philips s oblibou využívá, je v případě modelu S9711 dotažena k dokonalosti. Přesné břity VTrack každý vous před oholením samostatně nasměrují technologií Super Lift, aby využili co nejlepšího úhlu holení. Flexibilní hlavice 8X se přizpůsobují tvaru obličeje lépe než kterýkoliv jiný přístroj.

Strojek si poradí se suchým i mokrým holením. Díky technologii těsnění Aquatec je navíc zcela vodotěsný a můžete jej používat přímo ve sprše.

Vybrat si můžete celkem ze tří režimů. Sensitive pro citlivou pokožku, Normal pro běžné, ale důkladné oholení jednodenního strniště a Fast pro případy, kdy nestíháte a potřebujete se oholit co nejrychleji.

Využít můžete i nástroj na úpravu vousů SmartClick s osmi nastavitelnými délkami zastřižení. Strojek využívá samočisticí mechanismus SmartClean PRO, který jediným stiskem tlačítka pročistí, zvlhčí a následně i vysuší celý strojek, čímž zvyšuje jeho trvanlivost.

Na jedno nabití vydrží strojek běžet 60 minut – stejnou dobu trvá i jedno nabíjení. Pro jednorázové oholení jej však stačí nabíjet 3 minuty.

Klíčové technické parametry: Typ strojku – rotační | Výdrž baterie – až 60 minut | Rychlonabíjení – ano | Vodotěsný – ano | Zastřihovací nástavec – ano | Mokré holení – ano | Samočištění – ano | Hmotnost – 1,1 kg

Video

Tentokrát se podívejte jak holí strojek nejvyšší řady 9 série značky Philips s rotačními frézkami na tomto krátkém videu:

Co potěší

 • Díky nástavci SmartClick Bartyler se hodí i pro pečlivou údržbu střihu vousů
 • Výborný samočistící systém SmartClean PRO
 • 3 praktické chody Sensitive, Normal a Fast
 • 3 flexibilní holící hlavice se skvěle přizpůsobují každému varu brady i čelisti
 • Mokré i suché holení, navíc je vodotěsný a lze jej používat i ve sprše

Co zamrzí

 • Vyšší cena, která ale odpovídá kvalitě
 • Čištění občas zabere o něco delší dobu než u jiných strojků

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 7789 Kč

Koupit v obchodě

#3 Braun Series 7 7899cc (od 7037 Kč)

Nižší třída 1. místa našeho žebříčku pro manažery a náročné muže. Tenhle kousek vykazuje nejvyšší kvality a jedná se o jeden z nejlepších elektrických holících strojků podle recenzí uživatelů.

 Recenze Braun Series 7 7899cc  Vynikající celokovový a vzhledný design strojku odráží kvality, které vykazuje při holení. Přístroj totiž díky technologii SkinGuard pokožku před holením zjemní, což ocení zejména muži s citlivou kůží. Díky plné voděodolnosti jej můžete používat na mokré holení i ve sprše a můžete jej čistit propláchnutím pod tekoucí vodou.

Vylepšená pohyblivá holicí hlava 8D využívá čtyřicetistupňového výkyvu, pod kterým nejlépe přisedne ke konturám vašeho obličeje. Se samostatnými plovoucími planžetami a zastřihovači na výkyvné hlavici s technologií MicroMotion a MarcoMotion snižuje kontakt s pokožkou až na vzdálenost 0,05 mm.

Díky snímací technologii Braun Sonic přístroj kontroluje hustotu vašich vousů a zvýší výkon vždy, když je to třeba. Vykonává tak 10.000 mikrovibrací – vždy v intenzitě, kterou právě vaše pokožka v dané oblasti vyžaduje.

Pět holicích režimů nabízí možnost přizpůsobit si citlivost holení na míru – jemného režimu až po turbo. Pokud preferujete zarovnané vousy, výsuvný zastřihovač ActiveLift si poradí s bradkou, knírkem, kotletami i strništěm.

Speciální alkoholový roztok stisknutím jediného tlačítka odstraní zbytku vousů a vyčistí celý přístroj. Na jedno nabití, které trvá hodinu strojek vydrží v chodu až 50 minut. Díky displeji budete mít vždy přehled, o tom, kolik energie ještě zbývá.

V testu TestSieger se umístil v říjnu 2017 na prvním místě s hodnocením 96 ze 100. Některé uživatele však může odradit vyšší cena.

Klíčové technické parametry: Typ strojku – planžetový | Výdrž baterie – až 50 minut | Rychlonabíjení – ano (5 min. na jedno holení) | Vodotěsný – ano | Zastřihovací nástavec – ne | Mokré holení – ano | Samočištění – ano | Hmotnost – 1,22 kg

Co potěší

 • Technologie Braun Sonic díky deseti tisícům mikrovibrací zjemní pokožku před holením
 • Kvalitní celokovové provedení se projevuje i na váze, která přesahuje 1,2 kg
 • Voděodolný, vhodný na holení na mokro i do sprchy
 • 5 holících režimů
 • Tlačítko na pročistění desinfikuje alkoholovou tekutinou celý přístroj, čímž prodlužuje životnost

Co zamrzí

 • Vysoká cena může některé zákazníky odradit
 • Chybí cestovní taška

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 7037 Kč

Koupit v obchodě

#4 Philips 7520 (od 4 699 Kč)

Skvělý holící strojek vysoké kvality, který můžete koupit za rozumné peníze. I tak je určen pro náročnější muže. Tento kousek navíc vyhrál dvě ocenění za design Reddot award 2016 a Design Award 2016.

 Recenze Philips 7520  Výborný strojek od značky Philips, který je díky technologii AquaTec Wet & Dry vhodný jak pro mokré, tak pro suché holení. Je určen přímo na míru těm, kdo trpí citlivou pokožkou, jeho kvality vynikají především při mokrém holení, holit se tedy můžete dokonce i ve sprše.

Tři kroužky hlavice SkinGlide jsou pokryty tisíci mikroskopickými kuličkami, díky kterým strojek redukuje tření a odpor mezi holicím strojkem a pokožkou. Hlavy se v jednu chvíli pohybují v pěti směrech, což zajišťuje to, že strojek hladce klouže po tváři. Správné nasměrování trčících vousů navíc řeší chloupky Super Lift & Cut, narovnané vousy pak mohou břity GentlePrecisionPRO snadno ustřihnout.

Zastřihovač nabízí celkem 5 nastavení úpravy vousů, zastřižení kotlet či úpravy strniště. Přístroj se ovládá přes displej, jehož ovládání je intuitivní. Nabíjí se hodinu, na jedno nabití vydrží v akci až 50 minut (cca 17 oholení), což vystačí až na tři týdny.

Strojek je držitelem dvou významných ocenění za design Reddot award 2016 a Design Award 2016.

Základní záruka přístroje jsou dva roky, pokud se však do tří měsíců od nákupu zaregistrujete na webových stránkách Philipsu, záruka se vám o rok prodlouží.

Klíčové technické parametry: Typ strojku – rotační | Výdrž baterie – až 50 minut | Rychlonabíjení – ano | Vodotěsný – ano | Zastřihovací nástavec – ano | Mokré holení – ano | Samočištění – ne

Co potěší

 • 5 nastavitelných možností úpravy vousů
 • Tříkroužková hlavice SkinGlide pokryta tisíci mikroskopickými kuličkami, které snižují tření
 • Břity GendlePresionPro se pohybují v pěti směrech současně, což zaručuje hladké oholení za všech okolností
 • Prodloužená záruka o jeden rok
 • Výborný pro muže s citlivou pokožkou díky mikroskopickým kuličkám SkinGlide

Co zamrzí

 • Nelze používat při nabíjení ze sítě

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 4 699 Kč

Koupit v obchodě

#5 Braun Series 3-3050cc (od 2 675 Kč)

Jeden z nejlepších základních pánských elektrických strojků pro suché holení se samočistícím systémem za rozumné peníze. Zároveň produkt roku 2016.

 Recenze Braun Series 3-3050cc  Od firmy Braun oprávněně pocházejí jedny z nejprodávanějších planžetových strojků na světě. Jedním z nich je i Braun Series 3-3050cc. Ten si díky trojitému holicímu systému Triple Action FreeFloat a třem planžetám SensoFoil snadno poradí i s několikadenním strništěm.

Nejdůležitější část strojku tvoří dvě planžety a speciální středová střihací lišta, která je vybavena hřebínkem pro lepší nasměrování vousů. Díky tomu se strojek prakticky nepřetržitě přizpůsobuje vašemu obličeji na míru.

Stojek je určen pouze pro suché holení – není tedy možné jej užívat s gelem nebo pěnou. V holení na sucho však patří mezi nejlepší pánské elektrické holicí strojky, zejména pro muže s citlivou pletí. Přesto je vodotěsný, takže se nemusíte bát omývání pod kohoutkem. Balení navíc obsahuje speciální kartáček MicroComb, který vyčistí strojek i nasucho. Dostanete i zastřihovač na knír, bradku či dokonce delší vousy.

Velmi dobře si vede i v oblasti nabíjení. Nabízí totiž možnost napájet strojek jak z akumulátoru, který je nutné nabíjet, tak ze sítě při nabíjení. Výhodou je i rychlonabíjení, pouze pár minut stačí k tomu, abyste strojek dostatečně nabili pro další holení. Na jednu hodinu nabíjení vydrží běžet 45 minut. Při bežném používání jej tedy stačí nabít jednoou za dva až tří týdny.

Model je vybaven speciální čistící tekutinou s příměsí alkoholu. Ta strojek stiskem jediného tlačítka vyčistí a desinfikuje. Braun jako jediný využívá tuto čisticí tekutina, která zničí 99,99 procent bakterií. Tento proplach je desetkrát hygieničtější než běžné omytí vodou, což zvyšuje životnost planžet i strojku.

Klíčové technické parametry: Typ strojku – planžetový | Výdrž baterie – až 45 minut | Rychlonabíjení – ano | Vodotěsný – ano (pouze pro omývání vodou) | Zastřihovací nástavec – ano | Mokré holení – ne | Samočištění – ano

Co potěší

 • Možnost nabíjet strojek při holení – tuto možnost nenabízí většina elektrických strojků
 • Speciální čisticí alkoholová tekutina pro zlepšení hygieny a životnosti
 • Jeden z nejlepších strojku pro suché holení
 • Vhodný i pro delší vousy
 • Nízká cena

Co zamrzí

 • Pouze na suché holení

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 2 675 Kč

Koupit v obchodě

#6 Philips AquaTouch S5400 (od 2 489 Kč)

Skvělý základní holící strojek, který umožňuje narozdíl od jiných v této cenové kategorii jak suché tak mokré holení. Výrobek navíc získal ocenění za design. Líbí se nám také rozumná cena a poměr kvality a výkonu.

 Recenze Philips AquaTouch S5400  Značka Philips poskytuje díky mnohaleté tradici jistou garanci kvality svých holicích strojků. Jak už název napovídá, u holicího strojku Philips AquaTouch S5400 má uživatel na výběr ze suchého a mokrého holení. Díky těsnění Aquatec Wet & Dry můžete strojek používat i ve sprše, což zdaleka není standardem ani u strojků, které jsou mnohem dražší.

O perfektní holení se stará systém břitů MultiPrecision. Ty jsou umístěny na třech zakulacených hlavicích a pohybují se v jednu chvíli v pěti různých směrech. Jejich naklonění se individuálně přizpůsobuje vašemu typu tváře. Skvěle funguje i systém dvojitých břitů Super Lift & Cut. První břit vous šetrně nadzvedne a ten druhý jej následně zastřihne přímo u pokožky.

Na jedno oholení stačí lithiovou baterii přístroje nabíjet pouhých 5 minut. Plné nabití trvá hodinu a nabídne celkem 45 minut precizního výkonu, což se rovná přibližně patnácti oholením.

Podle uživatelských recenzí strojek nemá problém s opotřebováním břitů či poruchovostí. Součástí balení je i nástavec na zastřižení kníru a kotlet.

Strojek je držitelem dvou významných ocenění – Reddot Award 2016 a Design Award 2016.

Klíčové technické parametry: Typ strojku – rotační | Výdrž baterie – až 45 minut | Rychlonabíjení – ano | Vodotěsný – ano | Zastřihovací nástavec – ano | Mokré holení – ano | Samočištění – ne

Co potěší

 • Vodotěsnost Aquatec Wet & Dry, díky kterému můžete strojek používat i ve sprše
 • Uživatelé si mohou vybrat z mokrého a suchého chodu
 • Systém dvojitých břitů Super Lift & Cut nevynechá jediný trčící vous
 • Dlouhá životnost břitů i lithiové baterie
 • Nízká cena

Co zamrzí

 • Bez kartáčku na čištění a pouzdra
 • Není ho možné používat při nabíjení, tuto funkci však nabízí jen velmi málo elektrických strojků – podle výrobců je to kvůli bezpečnosti

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 2 489 Kč

Koupit v obchodě

#7 Remington PF7400 (od 1 184 Kč)

Dobrá volba, pokud vás tlačí cena a chcete nejlevnější, ale stále poměrně kvalitní výrobek. Zde už však budete muset udělat řadu kompromisů – není vodotěsnost, má delší nabíjení, žádné samočištění, bez rychlonabíjení apod. Ale oholí vás dostatečně.

 Recenze Remington PF7400  Strojek od firmy Remington je cenově dostupný kompromis pro ty, kdo nechtějí za holicí strojek zbytečně utratit celé jmění. Jedná se totiž o zdaleka nejlevnější strojek v naší recenzi.

Strojek využívá technologii Flex / Pivot – soubor ohebných a výkyvných planžetek, které umožňují dvojité zastřihování a díky tomu se skvěle přizpůsobují rysům vašeho obličeje. Odrážecí zastřihovač umístěný vedle planžetek si navíc poradí i s delšími vousy. Šikovný pop-up zastřihovač nakonec v závěru holení pomůže dotvořil celkový dojem.

Nabízí dokonce i možnost mokrého holení – tedy s gelem či pěnou dle vaší volby. Hlavici můžete snadno očistit pod tekoucí vodou, ale pozor, aby se voda nedostala do zbytku zařízení – strojek totiž není vodotěsný.

Nevýhodou je velmi dlouhé nabíjení, které trvá 16 hodin. Plně nabitý strojek vydrží holit průměrných 40 minut, což běžnému uživateli vystačí na přibližně dva týdny.

Klíčové technické parametry: Typ strojku – planžetový | Výdrž baterie – až 40 minut | Rychlonabíjení – ne | Vodotěsný – ne | Zastřihovací nástavec – ano | Mokré holení – ano | Samočištění – ne

Co potěší

 • Vhodný i pro delší vousy díky odrážecímu zastřihovači mezi planžetkami a pop-up zastřihovači
 • Velmi nízká cena – ve své cenové kategorii nemá strojek konkurenci
 • Suché i mokré holení, planžetkovou hlavici lze navíc snadno opláchnout

Co zamrzí

 • Dlouhé nabíjení baterie, které trvá až 16 hodin
 • Strojek není vodotěsný

NAŠE HODNOCENÍ: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5) CENA: od 1 184 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat pánský holicí strojek

Elektrické a bateriové holicí strojky jsou na vzestupu, a to přestože dost mužů stále dává přednost žiletkové klasice. Pokud chcete přejít z „manuální“ varianty na modernější a částečně automatizovanou, je správný výběr velice důležitý. Roli přitom hraje nejen typ strojku a technické parametry, ale například i to, jakému způsobu holení dáváte přednost.

Planžetové a frézkové holicí strojky

Mechanickými strojky se dál zabývat nebudeme, protože se nevyskytovaly ani v naší recenze. Zbývají nám tak dva základní typy – a to planžetové a frézkové strojky. Rozeznat je lze na první pohled a každá varianta má trochu odlišné vlastnosti. Jak si vybrat strojek na míru?

Planžetové provedení

Tato varianta je rozšířenější a používanější. Strojek je opatřen děrovanou ochrannou planžetou, pod kterou se pohybují holicí břity. Tento typ strojků dokáže oholit velmi přesně a hladce a je vhodný zejména pro muže, kteří jsou zvyklí holit se pravidelně a do hladka – např. obden.

Přesnost a preciznost oholení závisí na kvalitě provedení strojku, počtu břitů a planžet i rychlosti jejich pohybu (vibrací). Obecně ale platí, že si tyto strojky vedou lépe na rovnějších plochách tváře, krku nebo brady a hůře na špatně dostupných místech. Taky si příliš dobře neporadí s odrostlejším strništěm.

Frézkové strojky

Tyto strojky disponují několika (zpravidla dvěma nebo třemi) rotačními holicími hlavami. Dobře si vedou i u odrostlejšího strniště a taky v případě hustších, pevnějších anebo různě zvlněných vousů. Při holení používejte krátké, spíše krouživé pohyby. Delší rovné tahy jako u žiletky nebo planžetového strojku jsou neefektivní.

Kvalita oholení je dána zpracováním a flexibilitou hlavic, ale taky jejich počtem, rychlostí rotace a dalšími faktory. Výhodou oproti předchozímu typu je tišší chod a taky lepší schopnost přizpůsobit se různým záhybům a špatně dostupným místům. Je vhodný pro méně pravidelné holení.

Zastřihovače vousů

Jen pro úplnost zmiňujeme i tuto – dnes velmi populární – variantu. Jde o strojek fungující na principu strojku na vlasy (většinou může být s různými nástavci používán na obojí). Jeho výhodou je, že si poradí i s dlouhými a hustými vousy. Zpravidla ale nedokáže oholit úplně do hladka. Více informací se dozvíte v samostatném článku: Nejlepší zastřihovače vousů.

Suché vs. mokré holení

Při výběru strojku rozhodně myslete i na to, jaký způsob holení upřednostňujete.

 • Suché holení – Pokud nemáte citlivou pleť a často se holíte ve spěchu, možná dáváte přednost tomuto způsobu. Výhodou je, že můžete použít prakticky jakýkoli strojek. Ale strojky určené pouze pro suché holení zpravidla nejsou ani voděodolné, natož vodotěsné. Nelze je tedy použít i pro mokré holení, holení ve sprše apod.
 • Mokré holení – Je zpravidla preciznější a hlavně šetrnější vůči pokožce. Pokud míváte po holení podrážděnou pleť, je mokré holení jasná volba. Strojek musí být samozřejmě voděodolný. Takový strojek lze použít i pro suché holení.

Způsob napájení holícího strojku

Elektřina, akumulátor, nebo dokonce tužkové články? Všechny možnosti existují a každá může nabídnout nějakou výhodu.

 • Síťové strojky – Tyto modely fungují pouze, když jsou síťovým kabelem napojeny na zásuvku. Jste tedy omezeni délkou kabelu a dostupností zásuvky. Pokud se holíte na jediném místě v koupelně, nemusí to být žádný problém. Navíc vás nikdy netrápí slabá baterie a strojek může vždy pracovat na vysoký výkon.
 • Akumulátorové řešení – Pokud chodíte při holení po bytě nebo si strojek bráváte s sebou na cesty (kde nikdy není dostupnost zásuvky jistá), je pohodlnější akumulátorové řešení. Tyto holícíc strojky s kvalitní baterií běžně vydrží i 45 minut, což je dost na několik oholení. Nabíjení ale může trvat i několik hodin. Pokud strojek zapomenete nabít, může se vám to v nejnevhodnější chvíli vymstít.
 • Kombinované řešení – Zřejmě ideální variantu představuje kombinované napájení. Strojek můžete mít v zásuvce, ale kdykoli lze využít i akumulátor.
 • Baterie – Strojky na klasické články už jsou značně na ústupu. Přesto mají jistou výhodu. Pokud máte k dispozici náhradní baterie, nemusíte čekat na dobíjení.

Vodotěsnost a voděodolnost

Pokud chcete strojek i na mokré holení, budete potřebovat voděodolný. Takový strojek můžete použít na mokré pleti nebo ve sprše, umývat hlavice pod tekoucí vodou apod. Výhodou je tedy i snazší údržba. Existují ale i strojky vodotěsné. V takovém případě je možné zařízení i zcela ponořit do vody.

Hlučnost

Planžetové strojky bývají hlučnější než frézkové. Konkrétní hladinu hluku ale výrobce udává u těchto zařízení jen málokdy. Nezbývá, než se orientovat například podle uživatelských recenzí. Pokud se holíte např. brzo ráno, kdy ostatní v domácnosti ještě spí, může být vhodnější tišší frézkový model.

Hmotnost, materiál, tvar

Kromě exkluzivních modelů, které mohou využívat např. slitiny hliníku, je zpracování těla strojku většinou plastové. Důležitá je především kvalita hlavic a břitů. Hmotnost strojků se pohybuje nejčastěji okolo 0,3-0,5 kg. Příliš lehké strojky se mohou zdát pohodlné, ale úroveň materiálového zpracování – a tedy i odolnost a životnost – může být horší.

Důležité je taky to, jak zařízení sedí do ruky. Výhodou může být v tomhle ohledu ergonomicky tvarovaná a případně pogumovaná rukojeť pro komfortní úchop i s mokrýma rukama.

Funkce holících strojků

Holicí strojky obvykle nabízejí maximálně pár základních funkcí. Mezi nejčastější patří například následující…

 • Ukazatel baterie – Modely s displejem (akumulátorové) mohou ukazovat zbývající čas do vybití baterie i v minutách s poměrně vysokou přesností. Jindy se dočkáte jen např. světelné signalizace nízké hladiny nabití.
 • Rychlonabíjení – Dražší strojky vybavené moderními Li-Ion bateriemi mohou disponovat i touto funkcí. Zařízení standardně nabíjí i několik hodin. S touto funkcí to zvládne i pod hodinu. Na jedno oholení pak stačí jen pár minut.
 • Indikátor výměny planžety – Tato funkce vás upozorní, že je třeba vyměnit hlavici, aby strojek opět fungoval na 100 %.
 • Samočištění – Jde o pokročilejší funkci obvykle spojenou se speciální dokovací stanicí, kde se strojek čistí i dobíjí.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového holícího strojku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího pánského elektrického strojku na trhu.
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin