Péče o tělo

Nejlepší pánské elektrické holicí strojky (test a recenze)

Vybrali jsme nejlepší pánské elektrické holicí strojky na trhu podle testů, recenzí a zkušeností uživatelů. Výběrem jsme strávili několik hodin, abychom vám následně mohli doporučit to nejlepší a nejzajímavější na trhu.

Nejlepší pánské elektrické strojky na trhu podle nás

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
1.Pro nejnáročnější
Braun Series 9 9365cc Wet&Dry
✔️ nejvyšší série
✔️ čisticí stanice
✔️ 40.000 mikrovibrací / min
✔️ 60 minut provozu
❌ vysoká cena
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze
2.Alternativa pro náročné
Philips Series 9000 S9031
✔️ tip odborníka
✔️ až 50 minut provozu
✔️ detailní zastřihovač
✔️ skvělé recenze
❌ stále ještě vyšší cena
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze
3.Nejlepší cena/výkon
Braun Series 5 5145s Wet&Dry
✔️ 8D výkyvná hlava
✔️ až 50 minut provozu
✔️ senzor hustoty vousů
✔️ skvělé recenze
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3150 Kč Číst recenze
4.Víceúčelový strojek
Philips OneBlade QP6620
✔️ holení tváře i těla
✔️ až 90 minut provozu
✔️ dobré rozměry
✔️ dobré recenze
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
5.Nejlepší levný strojek
Braun Series 3-3045s Wet&Dry
✔️ dobrá cena
✔️ až 45 min provozu
✔️ 100% voděodolnost
❌ chybí kryt planžety
❌ nižší výkon u delších vousů
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1820 Kč Číst recenze
6.Pro denní použití
Philips AquaTouch S5400
✔️ až 45 min provozu
✔️ dobré recenze
✔️ hladké oholení
❌ nižší výkon u delších vousů
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze

Nejlepší pánské elektrické holící strojky Kupování elektrického strojku je jedno z odvětví, kde je pro zákazníka výběr toho nejlepšího výrobku absolutně neprůhledný. Hledání nejlepších pánských elektrických holicích strojků je totiž jak hledání jehly v kupce sena.

Po půl hodině pokusů srovnat si v hlavě, který je nejlepší, a které strojky nabízejí jaké funkce, na porovnávání většina mužů raději rezignuje a koupí si naslepo ten, který nejlépe odpovídá jejich představám o ceně. Jistě, kvalita se na ceně strojku vždy do jisté míry odráží. Nicméně ne stoprocentně. Každá cenová kategorie má své šampiony, a právě takové kousky mohou svými parametry zdaleka předčit své i o několik tisíc dražší konkurenty. Abychom vám výběr ulehčili, tak vám v naší recenzi pánských holicích strojků právě tyto šampiony představíme.

Většina mužů nikdy v životě holicí strojek nevyzkoušela. Proč? Důležitou roli hraje cena. Žiletkové strojky na pořízení levnější, což je pro širokou skupinu uživatelů samozřejmě lákavé. Co si ale často neuvědomují je to, jak moc se kupování nových a nových žiletek po čase prodraží.

Druhou, možná dokonce významnější roli hraje zvyk. S žiletkou jsou relativně spokojeni a nemají důvod měnit. Oba důvody jsou vcelku pochopitelné, nicméně jsou způsobeny především tím, že si většina mužů elektrický stojek nikdy ani nezkusila. Z těch, kdo se ke koupi strojku odhodlají, se k žiletce vrátí jen opravdu velmi nízké procento.

Elektrický holicí strojek má oproti žiletkovému řadu nesporných výhod. Určitě se vám už stalo, že jste spěchali do práce nebo na setkání a pět minut před odchodem si uvědomili, že to dvoudenní strniště už prostě nevypadá dobře. Ale nanesení pěny, holení a následná desinfekce zabere daleko více času, než si můžete dovolit ztratit, nemluvě o tom, že holit si předem nenamočenou pleť po ránu je skvělá cesta, jak si způsobit krvavý šrám a podrážděnou kůži. S elektrickým strojkem tyto problémy řešit nemusíte. Zapnete, na sucho oholíte a během dvou minut máte hotovo – žádné podráždění ani pořezání nehrozí.

V recenzi pánských holicích strojků jsme zohlednili to, jak se strojek chová k vaší kůži a jak efektivně zabraňuje podráždění. Hodnotili jsme i výdrž baterie (jak dlouho se nabíjí a jak dlouho vydrží plně nabitý) a několik dalších kritérií.

Nejdůležitějším faktorem, který rozhodl o zařazení do recenze, však samozřejmě zůstává samotná kvalita oholení. V našem ukazujeme dva typy elektrických strojů – 4 klasické planžetkové a 3 s rotačními hlavicemi, které s oblibou využívá značka Philips.

Jak vybrat pánský holicí strojek?

Elektrické a bateriové holicí strojky jsou na vzestupu, a to přestože dost mužů stále dává přednost žiletkové klasice. Pokud chcete přejít z „manuální“ varianty na modernější a částečně automatizovanou, je správný výběr velice důležitý. Roli přitom hraje nejen typ strojku a technické parametry, ale například i to, jakému způsobu holení dáváte přednost.

Otázky při výběru holicího strojku

Vzhledem k mimořádně velkému sortimentu holicích strojků je velmi rozumné pokusit se výběr co nejvíce zúžit. To můžete učinit třeba pomocí správně položených (a samozřejmě i zodpovězených) otázek. Ty vás konkrétněji nasměrují ke specifickému produktu a v obchodě nebo e-shopu pak budete jistě tápat mnohem méně než s myšlenkou: „Potřebuji nějaký holicí strojek.“

 • Jak často se holíte? – Holíte se denně, obden? Nebo často chodíte se strništěm a holení odkládáte? I dle toho je třeba volit správný strojek. Například frézkové modely jsou vhodnější pro úpravu delšího vousu, planžetové spíše pro časté, pravidelné použití.
 • Jak si upravujete vousy? – Máte plnovous a potřebujete mu jen dávat tvar, nebo třeba strniště, které zarovnáváte na správnou délku? Pak oceníte spíše různé zastřihovače. Pro maximálně hladké oholení je pak nejlepší klasická žiletka. Pro pravidelné „běžné“ holení výborně poslouží planžetové a frézkové strojky.
 • Jaké máte vousy? – Máte tvrdé a houževnaté vousy? Jak vám rostou? I to může hrát roli. S odolnějším vousem si obvykle lépe poradí frézkové modely.
 • Holíte se na sucho, nebo na mokro? – Suché holení je rychlé a praktické. Můžete se holit skoro kdekoli. Ale tento způsob holení může pokožka hůře snášet. Pokud máte citlivější pleť a upřednostňujete mokré holení, ujistěte se, že strojek tuto možnost nabízí (suché holení umožňují všechny strojky).
 • Budete se strojkem cestovat? – Zde jde hlavně o rozměry a způsob napájení, potažmo vhodné příslušenství. Pokud sháníte strojek na cesty, jistě oceníte bateriové/akumulátorové nebo kombinované napájení, menší hmotnost a rozměry a třeba i nějaké praktické příslušenství v podobě cestovního pouzdra.

Tento soubor otázek nemusí být kompletní. Směle můžete pokračovat dále a svou představu upřesňovat.

Elektrické vs. manuální holicí strojky

Před pořízením elektrického holicího strojku se jistě vyplatí zamyslet i nad otázkou, zda je to opravdu to, co chcete, potřebujete a co pro vás bude nejlepší volbou. Stále jsou totiž ve hře i manuální strojky (žiletkové) – a to jak jednorázové, tak stálé.

 • Kvalitní klasické holicí strojky (kovové) jsou cenově srovnatelné s elektrickými. Jejich výhodou je možnost dosažení naprosto dokonalého oholení. Nevýhodou je náročnější zacházení.
 • Klasické strojky jsou vhodné především pro mokré holení. Pokud upřednostňujete holení na sucho, určitě se vyplatí uvažovat spíše o elektrickém planžetovém nebo frézkovém modelu, případně o zastřihovači pro úpravu delších vousů.
 • Plastové strojky s výměnnými žiletkami sice mohou být levné, ale je třeba často měnit hlavu. Kvalita břitů je navíc různorodá. Podobně jsou na tom jednorázová holítka. Tyto typy holicích strojků jsou vhodné spíše pro občasné užití. Pokud se holíte pravidelně a často, zvažte spíše pořízení kvalitního kovového manuálního strojku anebo elektrického modelu. Investice se vám brzy vrátí.

Planžetové a frézkové holicí strojky

Mechanickými strojky se dál zabývat nebudeme, protože se nevyskytovaly ani v naší recenze. Zbývají nám tak dva základní typy – a to planžetové a frézkové strojky. Rozeznat je lze na první pohled a každá varianta má trochu odlišné vlastnosti. Jak si vybrat strojek na míru?

Planžetové provedení

Tato varianta je rozšířenější a používanější. Strojek je opatřen děrovanou ochrannou planžetou, pod kterou se pohybují holicí břity. Tento typ strojků dokáže oholit velmi přesně a hladce a je vhodný zejména pro muže, kteří jsou zvyklí holit se pravidelně a do hladka – např. obden.

Přesnost a preciznost oholení závisí na kvalitě provedení strojku, počtu břitů a planžet i rychlosti jejich pohybu (vibrací). Obecně ale platí, že si tyto strojky vedou lépe na rovnějších plochách tváře, krku nebo brady a hůře na špatně dostupných místech. Taky si příliš dobře neporadí s odrostlejším strništěm.

Frézkové strojky

Tyto strojky disponují několika (zpravidla dvěma nebo třemi) rotačními holicími hlavami. Dobře si vedou i u odrostlejšího strniště a taky v případě hustších, pevnějších anebo různě zvlněných vousů. Při holení používejte krátké, spíše krouživé pohyby. Delší rovné tahy jako u žiletky nebo planžetového strojku jsou neefektivní.

Kvalita oholení je dána zpracováním a flexibilitou hlavic, ale taky jejich počtem, rychlostí rotace a dalšími faktory. Výhodou oproti předchozímu typu je tišší chod a taky lepší schopnost přizpůsobit se různým záhybům a špatně dostupným místům. Je vhodný pro méně pravidelné holení.

Zastřihovače vousů

Jen pro úplnost zmiňujeme i tuto – dnes velmi populární – variantu. Jde o strojek fungující na principu strojku na vlasy (většinou může být s různými nástavci používán na obojí). Jeho výhodou je, že si poradí i s dlouhými a hustými vousy. Zpravidla ale nedokáže oholit úplně do hladka. Více informací se dozvíte v samostatném článku: Nejlepší zastřihovače vousů.

Suché vs. mokré holení

Při výběru strojku rozhodně myslete i na to, jaký způsob holení upřednostňujete.

 • Suché holení – Pokud nemáte citlivou pleť a často se holíte ve spěchu, možná dáváte přednost tomuto způsobu. Výhodou je, že můžete použít prakticky jakýkoli strojek. Ale strojky určené pouze pro suché holení zpravidla nejsou ani voděodolné, natož vodotěsné. Nelze je tedy použít i pro mokré holení, holení ve sprše apod.
 • Mokré holení – Je zpravidla preciznější a hlavně šetrnější vůči pokožce. Pokud míváte po holení podrážděnou pleť, je mokré holení jasná volba. Strojek musí být samozřejmě voděodolný. Takový strojek lze použít i pro suché holení.

Způsob napájení holícího strojku

Elektřina, akumulátor, nebo dokonce tužkové články? Všechny možnosti existují a každá může nabídnout nějakou výhodu.

 • Síťové strojky – Tyto modely fungují pouze, když jsou síťovým kabelem napojeny na zásuvku. Jste tedy omezeni délkou kabelu a dostupností zásuvky. Pokud se holíte na jediném místě v koupelně, nemusí to být žádný problém. Navíc vás nikdy netrápí slabá baterie a strojek může vždy pracovat na vysoký výkon.
 • Akumulátorové řešení – Pokud chodíte při holení po bytě nebo si strojek bráváte s sebou na cesty (kde nikdy není dostupnost zásuvky jistá), je pohodlnější akumulátorové řešení. Tyto holícíc strojky s kvalitní baterií běžně vydrží i 45 minut, což je dost na několik oholení. Nabíjení ale může trvat i několik hodin. Pokud strojek zapomenete nabít, může se vám to v nejnevhodnější chvíli vymstít.
 • Kombinované řešení – Zřejmě ideální variantu představuje kombinované napájení. Strojek můžete mít v zásuvce, ale kdykoli lze využít i akumulátor.
 • Baterie – Strojky na klasické články už jsou značně na ústupu. Přesto mají jistou výhodu. Pokud máte k dispozici náhradní baterie, nemusíte čekat na dobíjení.

Vodotěsnost a voděodolnost

Pokud chcete strojek i na mokré holení, budete potřebovat voděodolný. Takový strojek můžete použít na mokré pleti nebo ve sprše, umývat hlavice pod tekoucí vodou apod. Výhodou je tedy i snazší údržba. Existují ale i strojky vodotěsné. V takovém případě je možné zařízení i zcela ponořit do vody.

Hlučnost

Planžetové strojky bývají hlučnější než frézkové. Konkrétní hladinu hluku ale výrobce udává u těchto zařízení jen málokdy. Nezbývá, než se orientovat například podle uživatelských recenzí. Pokud se holíte např. brzo ráno, kdy ostatní v domácnosti ještě spí, může být vhodnější tišší frézkový model.

Hmotnost, materiál, tvar

Kromě exkluzivních modelů, které mohou využívat např. slitiny hliníku, je zpracování těla strojku většinou plastové. Důležitá je především kvalita hlavic a břitů. Hmotnost strojků se pohybuje nejčastěji okolo 0,3-0,5 kg. Příliš lehké strojky se mohou zdát pohodlné, ale úroveň materiálového zpracování – a tedy i odolnost a životnost – může být horší.

Důležité je taky to, jak zařízení sedí do ruky. Výhodou může být v tomhle ohledu ergonomicky tvarovaná a případně pogumovaná rukojeť pro komfortní úchop i s mokrýma rukama.

Funkce holících strojků

Holicí strojky obvykle nabízejí maximálně pár základních funkcí. Mezi nejčastější patří například následující…

 • Ukazatel baterie – Modely s displejem (akumulátorové) mohou ukazovat zbývající čas do vybití baterie i v minutách s poměrně vysokou přesností. Jindy se dočkáte jen např. světelné signalizace nízké hladiny nabití.
 • Rychlonabíjení – Dražší strojky vybavené moderními Li-Ion bateriemi mohou disponovat i touto funkcí. Zařízení standardně nabíjí i několik hodin. S touto funkcí to zvládne i pod hodinu. Na jedno oholení pak stačí jen pár minut.
 • Indikátor výměny planžety – Tato funkce vás upozorní, že je třeba vyměnit hlavici, aby strojek opět fungoval na 100 %.
 • Samočištění – Jde o pokročilejší funkci obvykle spojenou se speciální dokovací stanicí, kde se strojek čistí i dobíjí.

Příslušenství

Jaké příslušenství lze nalézt u elektrických holicích strojků? Samozřejmě to bude v první řadě dokovací stanice nebo nabíječka – tedy u akumulátorových či kombinovaných modelů. Často se taky setkáte s náhradní hlavicí. Životnost hlavice strojku totiž není neomezená. V obou případech je dobré si zároveň ověřit, kolik náhradní díly a příslušenství stojí, pokud je v budoucnu bude potřeba přikoupit – a zda jsou vůbec dostupné. To se můžete dozvědět od výrobce nebo prodejce, případně vám mohou napovědět uživatelské recenze holicích strojků nebo odborné testy.

Dalším praktickým příslušenstvím může být cestovní taška nebo pouzdro. Jde o drobnost, která potěší, pokud hodláte brát strojek s sebou na dovolené, pracovní cesty nebo jiné výjezdy. U zastřihovačů a některých modelů holicích strojků se lze případně setkat i s příslušenstvím v podobě různých nástavců. Těmi obvykle můžete regulovat délku střihu.

Údržba holicího strojku

Stejně jako vaše tvář si i holicí strojky samotné zaslouží určitou péči a údržbu. Zejména pokud chcete, aby sloužily dlouho a stále odváděly dobrou práci. Základem je pravidelné očišťování zejména od zbytků vousů. To byste měli provádět ideálně po každém holení, případně pokaždé po několika oholeních. Není třeba čekat, až bude strojek zcela viditelně zanesený anebo se začne i zadrhávat a ztrácet výkon.

Velkou výhodu mají v tomto směru strojky, které disponují pokročilou dokovací stanicí, která zajistí precizní očistu, ba často i promazání strojku automaticky. Modely, které toto zvládnou, jsou však pochopitelně poněkud dražší. U obyčejnějších strojků bude údržba spočívat v omytí pod tekoucí vodou (pokud jsou voděodolné), vyčištění hlavice pomocí štětečku (často součást výbavy) a promazání olejem (taky může být součástí výbavy).

U některých druhů strojků je pak občas třeba vyměnit některé součásti. Zejména to bývá holicí hlavice. Tu vyměňte v případě, že pociťujete zhoršení výkonu a výsledků a nepomáhá ani důkladné promazání a očištění strojku. Některé strojky už dokonce disponují indikátorem, který vás upozorní, že je třeba hlavici vyměnit. Nepříjemnou zprávou je, že náhradní součástky mohou být u některých modelů poměrně drahé.

Jak se správně holit?

Holení tváře je pro mnohé muže takřka rituální záležitost a moc dobře vědí, jaký postup jim nejlépe svědčí a vyhovuje. Přesto tu máme pár tipů pro správné holení, které se vám mohou hodit.

 • Pokud máte citlivější pokožku nebo tvrdší vousy, volte raději mokrý způsob holení. Vousy změknou a nedojte k takovému podráždění pokožky. Případně je vhodné alespoň před holením pleť hydratovat, tzn. holit se například po sprše.
 • K mokrému holení můžete použít speciální pěny či gely, ale v nouzi poslouží i horká voda a mýdlo.
 • Při holení elektrickým strojkem nemusíte na pokožku tlačit, spíše se snažte udržovat jemný, ale stále stejný přítlak.
 • Holte se proti směru růstu vousů.
 • Začínejte tvářemi a krkem, nakonec oholte bradu a knír (to se týká především mokrého holení s použitím změkčujících přípravků).
 • Snažte se kůži na místě, které holíte, propnout.
 • Po holení ošetřete pokožku vhodným přípravkem.

Cena holicích strojků

Jaká investice vás čeká, pokud se rozhodnete pořídit si holicí strojek? Máme pro vás shrnutí nabídky tří hlavních cenových skupin.

Holicí strojky do 500 Kč

Nejlevnější sortu představují holicí strojky na jedno použití a manuální žiletkové strojky s výměnnou hlavou (holítka). V ceně do 500 Kč můžete zakoupit i modely známých značek jako Gillette nebo Wilkinson. Najdete zde i levné elektrické strojky a zastřihovače.

Holicí strojky do 1500 Kč

Poměrně značně oblíbená kategorie s velkým výběrem. V této ceně už lze pořídit kvalitní elektrický holicí strojek, ať už planžetový, frézkový anebo zastřihovač. Tato cenová kategorie osloví i náročnější uživatele.

Holicí strojky nad 1500 Kč

Velký výběr velmi kvalitních strojků různého typu. Těšit se můžete nejen na vysokou úroveň zpracování, výkon a efektivitu, ale třeba i na nadstandardní výbavu.

Nejlepší značky holicích strojků

Na které značky a výrobce se při výběru holicího strojku vyplatí hodit očkem? Máme pro vás pár tipů.

 • Braun – Tato německá značka nabízí vynikající výběr a patří v dané kategorii k nejoblíbenějším. Zaměřuje se na kvalitní planžetové strojky a vybírat můžete z různých cenových kategorií.
 • Gillette – Velmi známá značka, která se soustředí především na tzv. holítka. A nabízí v této oblasti výbornou kvalitu (ačkoli ne zrovna nejnižší cenu). Sortiment však zahrnuje i elektrické strojky.
 • Philips – Společně se značkou Braun jde o nejoblíbenějšího výrobce elektrických strojků u nás. Philips však nabídne převážně frézkové modely. Cena bývá vyšší.
 • Remington – Tuto značku lze považovat za tradiční a slibuje vysokou kvalitu. Nabízí všechny druhy elektrických strojků a zastřihovačů.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového holícího strojku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího pánského elektrického strojku na trhu.
0 Sdílení