Péče o zuby patří zajisté k elementárním prvkům osobní hygieny. Pečlivá starost o chrup přitom není jen otázkou nějaké estetiky či kulturnosti, ale je prevencí fyzicky i finančně velmi bolestivých zdravotních problémů. Pokud vám přijde čištění zubů běžným kartáčkem jako nedostatečné, příliš únavné nebo nedůkladné, můžete vyzkoušet i některé výdobytky moderních technologií. Patří mezi ně kupříkladu elektrické kartáčky.
Do této širší kategorie pomůcek pak patří velmi zajímavá „pod-kategorie“ v podobě kartáčků sonických. Jak fungují? V čem jsou lepší než normální kartáčky nebo než jiné elektrické kartáčky? Jaký prospěch vám mohou přinést? Podle čeho si vybrat ten správný? To vše jsou otázky, na které dnes dostanete odpověď. Věnovat se totiž budeme výběru nejlepšího sonického zubního kartáčku.
V dnešním článku najdete obšírného průvodce světem a výběrem elektrických a zejména sonických kartáčků. Kromě toho pro vás máme i žebříček nejoblíbenějších a nejlepších modelů současnosti. Velmi přínosné pro vás mohou být i recenze sonických kartáčků, kde se dozvíte více informací o konkrétních modelech. Za pozornost stojí uživatelské a samozřejmě i odbornější recenze a testy.
Nejlepší sonické zubní kartáčky na trhu (srovnání)
Pořadí | Produkt | Info | Hodnocení | |
---|---|---|---|---|
#1 | Philips Sonicare Prestige 9900 | Vítěz německého testu (2/2023) Hmotnost: - g Frekvence: Až 62000 pohybů / min. Provozní doba: 2+ týdny ✔️ Odstraní až 20x více plaku ✔️ Nejchytřejší zubní kartáček na trhu ✔️ SenseIQ vnímá, přizpůsobuje se, pečuje 📌 od 8299 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6850/57 | Oblíbený a dobře hodnocený Hmotnost: - g Frekvence: Až 62000 pohybů / min. Provozní doba: cca 14 dní ✔️ Dlouhodobě odzkoušený produkt ✔️ 3 rychlosti, senzor tlaku ✔️ sanitizér kartáčkových hlavic 📌 od 3690 Kč | ⭐ 99 % | Číst recenze |
#3 | TrueLife SonicBrush GL UV | Skvěle hodnocený Hmotnost: 120 g Frekvence: Až 80000 pohybů / min. Provozní doba: až 30 dní ✔️ Nabíjení v nabíjecí skleničce ✔️ 4 režimy čištění, 4 hlavice v balení ✔️ UV sterilizátor pro čištění hlavic 📌 od 2280 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Magnitudal Quake | Velký výběr nástavců Hmotnost: 150 g Frekvence: Až 48000 pohybů / min. Provozní doba: - ✔️ 5 čistících módů ✔️ Nezávadnost kartáčkových hlavic testována ve Státním zdravotnickém ústavu ✔️ Pěkné bytelné cestovní pouzdro 📌 od 3965 Kč | ⭐ 97 % | Číst recenze |
#5 | TrueLife SonicBrush Compact Duo | Dobrá volba pro pár Hmotnost: - g Frekvence: Až 70000 pohybů / min. Provozní doba: cca 30 dnů ✔️ 4 režimy čištění ✔️ Snadné ovládání, bezproblémová údržba ✔️ Skvělé recenze zákazníků 📌 od 1890 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#6 | Philips Sonicare For Kids | Nejlepší volba pro děti Hmotnost: 600 g Frekvence: Až 62000 pohybů / min. Provozní doba: cca 14 dní ✔️ Vhodný pro děti od 3 let ✔️ Nálepky pro vlastní design kartáčku ✔️ Děti baví čištění zubů daleko více 📌 od 1300 Kč | ⭐ 93 % | Číst recenze |
Obsah článku
Testy sonických zubních kartáčků v naší redakci
U nás v redakci jsme vyzkoušeli sonické zubní kartáčky na vlastní kůži. Které modely?
- Recenze sonického kartáčku Oclean X Ultra S – jeden z nejchytřejších a nejinteligentnějších kartáčků na trhu
- Sonický kartáček Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 – volba pro náročné spotřebitele
- Recenze sonického zubního kartáčku TrueLife SonicBrush T100 – ideální volba na cesty
Nejlepší značky sonických zubních kartáčků
Které značky sonických zubních kartáčků se těší nejlepšímu hodnocení a oblibě?
- Philips – Řada Sonicare představuje nejprodávanější sonické kartáčky současnosti. Skvělá volba i pro velmi náročné zájemce. Nechybí dětské modely. Špičková úroveň. Zakoupíte na oficiálních stránkách Philips.cz.
- Oral-B – Značka vládne spíše v kategorii rotačně-oscilačních kartáčků. Mezi sonickými spíše sekunduje značce Philips, ale stále ji lze považovat za špičku v oboru.
- TrueLife – Řada SonicBrush se dere kupředu. Patří k nejžádanějším. Rozhodně zaujme parametry. Vyšší modely nabízejí možná nejvyšší frekvence (až 80 000 kmitů/min).
- Bob a Bobek – Dostupné dětské kartáčky. Velmi dobře hodnocené.
Jak vybrat sonický zubní kartáček?
Před pořízením sonického kartáčku byste se měli seznámit s tím, jak tato technologie vlastně funguje. Zjistit, jaké jsou její výhody a případné nevýhody i specifika fungování. V čem se liší od klasického kartáčku nebo od jiných typů elektrických kartáčků.
Pokud se poté rozhodnete, že sonický kartáček je přesně ten pravý, výběr už závisí především na výkonu, čili rychlosti pohybů, určení (pro děti, dospělé, citlivé dásně) a použitých technologiích, funkcích a podobně. Roli by samozřejmě měly hrát i ryze praktické záležitosti, jako je napájení, komfort držení, hmotnost, ale i cena nebo spolehlivá značka.
Co jsou elektrické zubní kartáčky?
Zubní kartáčky využívající pro svůj pohon elektrickou energii, ať už z baterií nebo sítě, nejsou žádná novinka. První elektrický kartáček vznikl v roce 1937 a nesl název Motodent. V roce 1954 se objevily významné švýcarské kartáčky Broxodent. Tehdy byli ještě určeny spíše pro specifické účely, pro hendikepované osoby a podobně. V 90. letech už se elektrické kartáčky značně rozšířily mezi běžnou populaci.
Jsou elektrické kartáčky bezpečné?
V minulosti čelily tyto kartáčky mnoha kontroverzím a kritice ze strany expertů. Vznikaly obavy, že pohyby kartáčku vedené motorkem jsou příliš nešetrné a mohou poškodit dásně či sklovinu. Vývoj od té doby značně pokročil a moderní elektrické kartáčky už kladou velký důraz na šetrnost s použitím nejrůznějších technologií. Např. úpravy výkonu nebo úplného zastavení pohybů podle přítlaku.
Samozřejmostí je dodržování pravidel správného použití a pořízení kvalitního modelu od dobré značky. Některé studie naznačují, že moderní el. kartáčky mohou mít při odstraňování plaku, čištění mezizubních prostor a odstraňování zubního kamene vyšší efektivitu než běžné kartáčky.
Pro koho jsou elektrické zubní kartáčky vhodné?
Původně byly el. kartáčky vyvinuty jako speciální zdravotnická pomůcka, ale dnes jsou vhodné prakticky pro každého, včetně dětí. Je třeba však zvolit adekvátní variantu – existují modely dětské, na citlivé dásně apod.
I dnes jsou tyto kartáčky skvělé pro osoby s omezenou hybností nebo nějakými zdravotními problémy. Perfektní volbou jsou v případě osob s rovnátky, kdy dokážou složité záhyby mnohem důkladněji vyčistit. Čistění s elektrickým kartáčkem je „výkonnější“, pečlivější, komfortnější (i když ne vyloženě rychlejší) a zábavnější.
Je lepší klasický, nebo elektrický (sonický) kartáček?
Pokud máte kvalitní klasický kartáček, můžete dosáhnout vysoké efektivity čistění. Vyžaduje to však hodně času, maximální pečlivost a perfektně zvládnutou techniku doplněnou o použití nití a mezizubních kartáčků. Je třeba skutečně dbát na vyčistění každého místečka v ústech. Ale okřídlené heslo všech zubařů praví: Zuby si čistíte vždy špatně. A nikdy nám to nepřestanou připomínat.
Elektrický kartáček má výhodu v tom, že přebírá značnou část iniciativy. Stále ho sice musíte držet a směrovat, ale tu nejtěžší práci obstará sám. Pokud čištění zubů nepovažujete za zrovna zábavu k popukání, možná vám elektrický kartáček bude vyhovovat coby komfortnější a méně pracné, ale přinejmenším stejně účinné řešení. Pro děti to může platit dvojnásob. S el. kartáčkem je čištění bude více bavit.
Jak funguje sonický kartáček?
Sonický kartáček je jedním z typů el. kartáčku vedle rotačního a oscilačně rotačního kartáčku. Rotační a oscilační kartáčky mají spíše kruhovou hlavu a používají rotační pohyby – případně spojené s plak rozrušujícími pulzy (oscilační kartáčky).
Sonické kartáčky mají hlavici tvarovanou podlouhle, podobají se více klasickým kartáčkům. Provádějí taky jiný druh pohybů a to vertikální stírání. Kmitání vytváří proud směsi slin a zubní pasty a tento pohyb umožní proniknout i do nejzazších koutů mezizubních prostor (kavitační efekt).
Je lepší sonický, nebo rotační zubní kartáček?
V současnosti lze říct, že existují velmi kvalitní modely rotační, rotačně-oscilační a samozřejmě i sonické. Sonické kartáčky se však už z principu podstatně více přibližují ideální technice čistění zubů doporučované odborníky na dentální hygienu.
V obecné rovině jsou sonické kartáčky taky šetrnější ke sklovině i dásním, nedráždí je a nerozrušují, neodhalují krčky. Jsou tedy vhodnou volbou i pro citlivý chrup, pro děti a osoby s různými onemocněními spojenými se zuby či dásněmi, např. paradontózou.
Sonické kartáčky pracují na velmi vysokých frekvencích a jsou mimořádně účinné, pokud jde o proniknutí hluboko do mezizubních prostor. Sonické kartáčky jsou navíc vysoce úsporné, pokud jde o spotřebu energie (baterie) i zubní pasty.
Jak správně používat sonický kartáček?
Na hlavici sonického kartáčku stačí nanést jen velmi malé množství pasty a namočte ho pod tekoucí vodou. Kartáček zapněte až v ústech. Kartáček držte v úhlu cca 45° a začněte čistěním vnější části chrupu. Na jeden zub by měly připadat alespoň 2 vteřiny. Po tuto dobu držte kartáček na místě. Následně takto vyčistěte zuby i z vnitřní strany. Poté se postarejte o kousací plochy zubů. Nakonec je vhodné provést i stírací pohyb podél celé plochy zubů.
Čištění by mělo trvat minimálně dvě minuty. Za optimum se považují 3-4 minuty a pacienti se zdravotními problémy (paradontóza, vysoká kazivost, jiné potíže) by měly věnovat čistění až 6 minut. Zuby je vhodné čistit alespoň 2x denně. I při nejštědřejším časovém limitu vám tak zubní hygiena nezabere více než 12 minut za den.
Jsou sonické kartáčky vhodné pro děti?
Obecně vzato ano. Dbejte však na to, abyste pořídili kartáček, který je přímo označen jako dětský nebo vhodný pro děti. Tedy dostatečně šetrný a přitom účinný. Sonické kartáčky jsou pro děti v obecné rovině výrazně vhodnější než rotační nebo oscilačně rotační. Ačkoli i v těchto kategoriích existují kvalitní a šetrné modely (Oral-B Kids, Vitality, Junior,…).
V rámci sonických kartáčků patří k nejprodávanějším a nejoceňovanějším (i odborníky) kartáčky Philips Sonicare (For Kids). Ty jsou vhodné i pro opravdu velmi malé děti od cca 3 let věku. Technologie i zpracování jsou skutečně výborně přizpůsobené dětským potřebám. Tyto kartáčky jsou přitom špičkově účinné.
Frekvence pohybů
Jedním z nejdůležitějších parametrů elektrického kartáčku, tedy i sonického, je frekvence pohybů, s níž pracuje. V případě sonického kartáčku lze mluvit o počtu kmitů či stěrů za minutu. Platí přitom, že čím vyšších frekvencí kartáček dosahuje, tím je účinnější – ale typicky taky dražší. Moderní sonické kartáčky pracují typicky s desítkami tisíc pohybů za minutu.
Například nové modely kartáčků Sonicare od Philips dosahují běžně až 62 000 pohybů za minutu. TrueLife SonicBrush až 80 000. Dá se nicméně říct, že cokoli nad 30 tisíc lze dnes považovat za velmi solidní standard.
Napájení
Pokud jde o napájení, se síťovými modely kartáčků se nesetkáte. To je poměrně pochopitelné a logické. Přesto si můžete vybrat, zda chcete kartáček s vlastním dobíjecím akumulátorem, anebo raději na klasické tužkové baterie.
Trend celkem jednoznačně (stejně jako u ostatní elektroniky) směřuje k akumulátorům. Toto napájení taky využívá drtivá většina nejlepších a nejprodávanějších modelů. Výdrž akumulátoru může být přitom poměrně skvělá. Běžně vydrží mezi 30 až 60 dny. Samozřejmě nikoli v kuse, ale při čištění dvakrát denně po průměrnou dobu několika minut. Dobíjení trvá několik hodin. Pro srovnání u rotačních a oscilačních modelů je tato doba v průměru kratší (cca týden až dva).
Bateriové napájení může mít výhodu jisté nezávislosti a možnosti kdykoli baterie vyměnit bez hledání zásuvky a čekání na dobití (např. na cestách). Ale vzhledem k opravdu dlouhé výdrži akumulátorů je tato výhoda u kartáčků opravdu oslabená, ba přímo zanedbatelná.
Hmotnost
Je samozřejmě žádoucí, aby hmotnost kartáčku byla co nejnižší. Zvláště dětských kartáčků. To zvyšuje komfort používání. Přece jen budete kartáček držet po dobu několika minut. Naštěstí dnes prakticky všechny kartáčky podmínku nízké hmotnosti splňují. Samotný kartáček (tedy bez příslušenství) může vážit jen pár desítek gramů.
Ergonomie
Velmi důležité je, aby se kartáček dobře držel. Aby se do rukojeti přílišně nepřenášely vibrace. Výrobci se snaží dosáhnout maximálního komfortu a ergonomie. Většina značek se dnes uchyluje k jednoduchému, ale perfektnímu válečkovitému tvaru. Různé komplikovaně tvarované či baňaté formy jsou již méně běžné.
Funkce
Moderní sonické kartáčky mohou být vybaveny řadou režimů a funkcí. Zde pro vás máme přehled alespoň těch nejdůležitějších a nejzajímavějších, s nimiž se můžete setkat.
- Čisticí režimy – Pokročilé kartáčky mohou nabízet řadu praktických režimů. Např. základní na běžné, každodenní čištění, bělicí režim, režim hloubkového čištění, masážní režim nebo i jiné.
- Volba intenzity – Kromě režimů si můžete často zvolit i intenzitu čištění. Regulován je výkon a citlivost tlakového senzoru nebo je intenzita regulována jinými mechanismy. Nižší intenzita je vhodná pro začínající uživatele nebo osoby s citlivými dásněmi, zuby. Vysoká pro maximální efektivitu.
- Speciální programy – Některé kartáčky nabízejí i různé velmi specializované programy. Např. dočasný navykací program pro nové uživatele. Dětský program apod.
- Časovač – Časovač je jednodušší, ale užitečná funkce. Zkrátka vám „stopuje“ dobu čištění, abyste zuby obstarali opravdu důkladně. Pokročilejší verze mohou upozorňovat i na ukončení jednotlivých fází čištění.
- Tlakový senzor – Dnes běžné vybavení, které zajišťuje bezpečnost a šetrnost čištění. Dle přítlaku kartáček reguluje výkon nebo se zcela zastaví.
- Propojení s mobilem – Obvykle přes Bluetooth. Získáte rozsáhlé možnosti nastavení a kontroly.
Kromě toho bývá součástí kartáčku i další vybavení a příslušenství. Například pouzdro, stojan či dobíjecí stanice, UV sterilizátor, výměnné hlavice apod.
Ceny sonických kartáčků
Kolik stojí kvalitní sonický kartáček? Zde je menší přehled cenových relací.
✅ Kartáčky do 1000 Kč
Omezený výběr levnějších modelů pro spíše méně náročné uživatele. Spíše méně renomované značky (např. Sencor, ETA,…) nebo dětské kartáčky (Bob a Bobek).
✅ Kartáčky do 2500 Kč
Nejoblíbenější relace s největším výběrem. Najdete zde většinu kartáčků osvědčených značek, jako je Philips či Oral-B, TrueLife a dalších. Velmi dobrá volba pro většinu zájemců.
✅ Kartáčky nad 2500 Kč
Špičkové modely pro nejnáročnější zájemce s nejlepším funkčním vybavením a příslušenstvím.
Nejprodávanější sonické zubní kartáčky na trhu
Nejprodávanější sonické zubní kartáčky na trhu dle portálu Heureka.cz
Pořadí | Produkt | Info | Hodnocení | |
---|---|---|---|---|
#1 | Philips Sonicare Prestige 9900 | Vítěz německého testu (2/2023) Hmotnost: - g Frekvence: Až 62000 pohybů / min. Provozní doba: 2+ týdny ✔️ Odstraní až 20x více plaku ✔️ Nejchytřejší zubní kartáček na trhu ✔️ SenseIQ vnímá, přizpůsobuje se, pečuje 📌 od 8299 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Philips Sonicare ProtectiveClean Gum Health HX6850/57 | Oblíbený a dobře hodnocený Hmotnost: - g Frekvence: Až 62000 pohybů / min. Provozní doba: cca 14 dní ✔️ Dlouhodobě odzkoušený produkt ✔️ 3 rychlosti, senzor tlaku ✔️ sanitizér kartáčkových hlavic 📌 od 3690 Kč | ⭐ 99 % | Číst recenze |
#3 | TrueLife SonicBrush GL UV | Skvěle hodnocený Hmotnost: 120 g Frekvence: Až 80000 pohybů / min. Provozní doba: až 30 dní ✔️ Nabíjení v nabíjecí skleničce ✔️ 4 režimy čištění, 4 hlavice v balení ✔️ UV sterilizátor pro čištění hlavic 📌 od 2280 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | Magnitudal Quake | Velký výběr nástavců Hmotnost: 150 g Frekvence: Až 48000 pohybů / min. Provozní doba: - ✔️ 5 čistících módů ✔️ Nezávadnost kartáčkových hlavic testována ve Státním zdravotnickém ústavu ✔️ Pěkné bytelné cestovní pouzdro 📌 od 3965 Kč | ⭐ 97 % | Číst recenze |
#5 | TrueLife SonicBrush Compact Duo | Dobrá volba pro pár Hmotnost: - g Frekvence: Až 70000 pohybů / min. Provozní doba: cca 30 dnů ✔️ 4 režimy čištění ✔️ Snadné ovládání, bezproblémová údržba ✔️ Skvělé recenze zákazníků 📌 od 1890 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#6 | Philips Sonicare For Kids | Nejlepší volba pro děti Hmotnost: 600 g Frekvence: Až 62000 pohybů / min. Provozní doba: cca 14 dní ✔️ Vhodný pro děti od 3 let ✔️ Nálepky pro vlastní design kartáčku ✔️ Děti baví čištění zubů daleko více 📌 od 1300 Kč | ⭐ 93 % | Číst recenze |
Z kategorie péče o zuby a ústa dále doporučujeme: