Testujeme

Recenze robotického mopu iRobot Braava Jet M6

Vedle robotických vysavačů, které už se staly všední záležitostí, se v domácnostech začínají stále více prosazovat i robotické mopy. Jde o pomůcky, které ocení majitelé tvrdých podlah, jako jsou parkety, lina, dlažby, vinyly, plovoucí podlahy a dalších. Samozřejmě, že i na ně lze použít běžný robotický vysavač – mop je ale nejen vysaje, nýbrž i umyje a naleští. A to zní slibně.

V dnešní recenzi si proto vezmeme na paškál jeden z velice zajímavých a žádaných aktuálních modelů, totiž robotický mop iRobot Braava Jet M6. Jde o pokročilého pomocníka, který by měl uspokojit i náročnější zájemce. O tom ostatně svědčí už i ne zrovna zanedbatelná cena. Dokáže však tento mop obstát a dostatečně svou existenci a pořizovací cenu obhájit? To se právě budeme snažit zjistit.

Produkt jsme testovali 2 týdny a tady jsou naše poznatky.

iRobot Braava Jet M6
Zapůjčený iRobot Braava Jet M6 k recenzi v naší redakci

O značce iRobot

Logo společnosti iRobot Americká značka iRobot není žádný příštipkář. Jde o významnou společnost věnující se robotice, některé její výtvory byly nasazeny i ve vojenských nebo záchranných akcích. Umývání a vysávání by tudíž pro roboty této značky měla být hračka. A nejspíš tomu tak i skutečně je. Alespoň se tak lze domnívat z faktu, že robotické vysavače a mopy iRobot patří celosvětově k velmi populárním a vesměs špičkově hodnoceným.

Za zmínku stojí především vlajková série robotických vysavačů Roomba, z nichž se momentálně největším úspěchům těší modely i7 a i7+. Rozhodně nejde o nejlevnější robovysavače – ale dost možná o jedny z nejpropracovanějších. Pak je tu paralelní série Braava, která se soustřeďuje právě na robotické mopy.

Co umí iRobot Braava Jet M6 a kdo jeho pomoc ocení?

Robotický mop iRobot Braava Jet M6 umí vcelku očekávatelně především vytírat podlahu – nabízí však i funkci suchého zametání a taky speciální funkci určenou pro omezený lokální úklid (SPOT).

Velmi důležitým faktem je, že tento mop je „chytrý“. To znamená, že jej lze plně integrovat jako prvek inteligentní domácnosti řízené prostřednictvím mobilní aplikace. Ale to není vše. Tento nástroj nejlépe poslouží v součinnosti s robotickými vysavači Roomba řady i7 (taky i7+ nebo S9), s nimiž dokáže komunikovat a sladit úklid. V praxi to znamená například to, že robotický vysavač Roomba podlahy perfektně vysaje. Následně nastoupí mop Braava, který je umyje a vyleští. Perfektní a funkční spolupráce.

To samozřejmě neznamená, že je mop Braava Jet M6 k ničemu, pokud nemáte vysavač Roomba. Svou funkci mopu splní tak jako tak. Náročné zájemce a majitele vysavačů Roomba však možnost spolupráce jistě potěší.

Mop je tedy – jak už jsme zmínili – určen na tvrdé podlahy. Disponuje velmi pokročilými a sofistikovanými navigačními systémy, které mu umožní orientaci v prostoru a zajistí, že úklid bude kompletní a perfektní.

Koho tedy tento mop osloví? Inu, každého, kdo chce mít doma stále vypulírované podlahy bez vlastního výraznějšího přičinění. Jistě může vzbudit zájem například u majitelů domácích zvířat anebo u rodičů malých dětí. Mop je typicky určen do domů i bytů, ale nic nebrání jeho použití v komerčních nebo jiných prostorách, na pracovištích apod.

iRobot Braava Jet M6 3

Balení a vzhled

Mop Braava dostanete společně s nabíjecí základnou, lahvičkou čisticího prostředku, který se přidává do vodní nádržky a sadou 4 utěrek (dvě jednorázové na mokrý úklid, jednu jednorázovou na suchý úklid a dvě pratelné podložky). Samozřejmostí je taky manuál v češtině. Balení tedy obsahuje vše potřebné, ale na kdovíjakou smršť příslušenství a bonusů byste se těšili marně.

Mop samotný má velmi elegantní design, a navíc příjemně úsporné rozměry 270 x 252 x 90 mm. Hmotnost 2,2 kg potěší při manipulaci s robotem.

iRobot Braava Jet M6 - 2
Zabalený iRobot Braava Jet M6

Parametry

Pojďme k hlavním parametrům. Mop Braava je určen pro úklid ploch o velikosti max. kolem 90 metrů čtverečních. Ty by měl teoreticky zvládnout na jeden zátah (pokud nemáte prahy nebo vyšší lišty, viz dále). K tomu účelu je vybaven kvalitní Li-Ion baterií o kapacitě 1775 mAh a vodní nádržkou pro mokré vytírání o objemu 445 ml.

Robota je možné ovládat přímo ovládacími tlačítky na jeho těle, ale ideální je stáhnout si aplikaci iRobot Home. Ta vám umožní s robotem komunikovat a pracovat na úplně jiné úrovni. Pokud chcete zkoušet různé hrátky s nastavením a navigací, nad stažením aplikace neváhejte.

Robot potěší poměrně velmi tichým chodem kolem 50 dB, což je na vysavač (i robotický) opravdu hodně slušné a náš test to jen potvrzuje.

Aplikace - ovládání Braava Jet M6
Aplikace v češtině, skrze kterou ovládáte všechny roboty společnosti iRobot, včetně Braava Jet M6

Funkce

Jaké funkce iRobot Braava Jet M6 nabízí? Především je to mokrý a suchý úklid. Dále lokální úklid SPOT anebo funkce Keep Out Zones – ta umožňuje na mapce nastavit zóny, kterým se robot musí vyhnout. Za zmínku rozhodně stojí taky Precision Jet Spray. Rozprašovač pro mokré mopování nanáší vodu precizně podle senzorů a dokáže se inteligentně vyhýbat potřísnění např. nábytku. Nefunguje sice na 100%, ale rozhodně šikovná funkce.

Navigace

Robotický mop Braava využívá propracovanou navigaci iAdapt 3.0. Při prvních úklidech provádí inteligentní mapování a postupně si obhlédne a perfektně zapamatuje celý prostor (hlavně v počátku se vám může zdát robot ztracený a pohyby zmatečné, ale časem to vypiluje). Díky senzorům se dokáže i účinně vyhýbat různým nečekaným překážkám, jako jsou vysunuté židle, předměty zanechané na podlaze, apod., občas však počítejte s tím, že do něčeho narazí.

Proti případnému nárazu do překážky ho pak chrání tlumící nárazníky. Samozřejmostí je senzor proti pádu ze schodů a jiných vyvýšenin. Díky nízké výšce se Braava mop dostane pod postel i gauč, umí navíc velmi precizně mopovat i podél rohů, hran a krajů všeho druhu.

Braava Jet M6 má i funkci, která mu brání vjet na koberec. To je jistě dobrá myšlenka, protože nikdo nechce mít zmáchaný koberec. V praxi však dochází k situaci, že má mop příliš přísně nastavenou toleranci překážet. Zasekne se tedy i na malých vyvýšeninách v podobě nízkých prahů a lišt. Jde zřejmě o největší nevýhodu (či spíše nedomyšlenost), která vede k tomu, že musíte mop ručně přemístit.

Pokud vlastníte robotický vysavač, možná vás překvapí, jak robotický mop funguje. Nejezdí totiž v přímkách či plynuje po podlaze, nýbrž věrně kopíruje mop v ruce. Jezdí tedy sem a tam na malém prostoru, aby se následně přesunul dále. To je samozřejmě lepší, protože jedno místo přejede několikrát a dokáže tak podlahu vyčistit daleko lépe než třeba kombinovaný robotický vysavač s mopem.

VIDEO

Podívejte se, jak pracuje robotický mop iRobot Braava Jet M6. Video připravil specialista na robotické vysavače, eshop roboticke-vysavace.cz.

Celkové hodnocení

Mop iRobot Braava Jet M6 je velmi inteligentní, propracovaný a šikovný pomocník v domácnosti. Přitom překvapí i výkonem. Nejde jen o hračku na chlubení se před návštěvami. Opravdu zvládne uklidit často i překvapivě velkou špínu a počíná si s obdivuhodnou precizností a zarputilostí.

Mop potěší famózní výdrží baterie, která dokáže vydržet i dvě hodiny, a velmi tichým chodem. Nejvíce z něj vytěžíte, pokud ho budete ovládat prostřednictvím mobilní aplikace. Snad jediné negativum lze spatřovat k nízké schopnosti překonávat vyvýšeniny (lišty, prahy,…). Tento nedostatek lze považovat za docela vážný, nemusí samozřejmě vadit každému – rozhodně byste s ním však měli před nákupem tohoto zařízení počítat. Celkově však u nás převládá potěšení až nadšení z šikovnosti a výkonnosti tohoto zařízení.

Výhody

 • Inteligentní navigace
 • Precizní úklid tvrdých podlah (lepší než u kombinovaných robotických vysavačů s mopem)
 • Chytré a užitečné funkce
 • Suchý i mokrý úklid
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Elegantní design
 • Malé rozměry i hmotnost
 • Spojení s aplikací
 • Spojení s vysavači Roomba
 • Komunikuje v češtině

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Problém s prahy a lištami
 • Měli jsme občasné problémy s návratem do nabíjecí stanice (testováno u členitého bytu)

Závěrečné hodnocení

Robotický mop iRobot Braava Jet M6
89%
89%
 • Design a zpracování: - 95%
  95%
 • Cena / výkon: - 82%
  82%
 • Funkčnost: - 90%
  90%
Sending
Hodnocení návštěvníků
5 (1 vote)
0 Sdílení