Testujeme

Recenze robotického vysavače na okna Mamibot W120

Mamibot W120 Umývání oken je nepříjemná dřina, která nebaví snad nikoho, ale tu a tam je zkrátka potřeba. Dnes už málokdo leští okna třeba zmuchlanými novinami, což byla vychytávka našich rodičů a možná i prarodičů. Existuje řada přístrojů, které dokážou práci usnadnit. Přesto vás úplně nezbaví nutnosti tuto práci vlastnoručně odvést. Kdekdo by si mohl povzdechnout, že by bylo skvělé, kdyby existoval přístroj, který by okna umýval sám… ale počkat! On přece existuje.

Doba pokročila a na trhu se objevují stále nové a nové pomůcky. Ne každý je stíhá sledovat. Mezi relativní novinky patří právě robotické vysavače oken. Nejsou ještě tak rozšířené jako robotické vysavače podlah a taky výběr je omezenější. Přesto už se najde pár velice zajímavých kousků.

My v redakci měli možnost po několik dnů vyzkoušet robot Mamibot W120 – a tak jsme ho důkladně otestovali na oknech našich domácností. Výsledky na vás čekají níže.

Značka Mamibot

Recenzi vysavače na okna Mamibot W120 iGlassbot zahájíme krátkým představením značky Mamibot. Už jste se s ní na našem webu mohli střetnout, takže jen ve zkratce. Jde o americkou značku, která se plně zabývá právě vývojem a výrobou moderních robotických zlepšováků pro domácnost. Kromě autonomního čističe oken nabízí značka taky výběr robotických vysavačů podlah a speciálních mopů.

Tato značka je poměrně mladá, ale dravě si probíjí cestu na výsluní. Její produkty jsou typické progresivním a inovativním technologickým zpracováním. Nabízejí vysokou kvalitu i pro náročnější použití. Jak ale obstojí Mamibot W120 pod kritickým dohledem?

Od společnosti Mamibot jsme dále osobně otestovali:

Pro koho je Mamibot W120 vhodný?

Rovnou si můžeme říct, že tento přístroj není pro každého. Do běžné bytové jednotky nebo klasického rodinného domku s menší plochou oken půjde zřejmě o zbytečně předimenzovanou pomůcku. S okny si samozřejmě poradí, ale nebude se moct pořádně „rozšoupnout“. Týká se to také domácností, které mají okna rozděleny příčkou.

Teprve v moderních bytech a domech s velkými plochami oken, prosklenými terasami, francouzskými okny apod. najde to pravé uplatnění. Stejně tak může ale sloužit v kancelářských prostorách nebo v jiných komerčních budovách. Jistě si skvěle poradí např. s výlohami.

Ale pozor. Mamibot není jen na okna! Použít ho můžete na dlažbu (např. v koupelně) i na horizontální hladké či skleněné plochy Typicky třeba zrcadla. Tím se rozsah jeho využitelnosti rozšiřuje. Cena tohoto přístroje je přitom cca 6900 Kč, což znamená, že v kategorii podobných autonomních robotů patří spíše mezi dostupnější.

VIDEO

Podívejte se na představení robotického vysavače na okna Mamibot W120 od výrobce, ať si uděláte představu co umí a dokáže.

Rozbalujeme…

Co skrývá originální krabice Mamibota? Především samozřejmě samotného robota, jehož součástí je i dobíjecí akumulátor. Tudíž nemůže chybět ani nabíjecí adapter a patřičný kabel. Toť základ. Ale dál už je to zajímavější.

Krabice totiž vydala i příslušenství v podobě dálkového ovladače a rovnou čtyř výměnných utěrek. Jako bonus je zde i lahvička s čisticím saponátem. Zapomenout nesmíme ani na jisticí lanko, které zachrání robota před rozbitím v případě, že by se na nějaké svislé ploše neudržel.

Výbava je tedy docela příjemná a potěší, že obsahuje vše, co je potřeba k zahájení práce.

Mamibot W120 robot na okna
Obsah balení

Design a zpracování

Design Mamibota je minimalistický, čtvercový. Umožňuje, aby se lépe dostal do rohů. Tělo přístroje tvoří lesklý bílý plast a vyčnívá z něj pouze stříbřité madlo (slouží nejen k držení v ruce, ale taky k uchycení jisticího lanka). Pokud jde o ovládání, na těle stroje najdete jediné, zato výrazné, tlačítko. Nemusíte dlouho koumat, k čemu slouží.

Dlouhým stiskem přístroj vypnete/zapnete, krátkým pozastavíte. Další možnosti ovládání nabízí dálkový ovladač. Ovládání je každopádně velmi jednoduché, což je jistě plus. Přístroj má i malý reproduktor, který hlásí, že dokončil práci na určité ploše. Zde se tady zastaví a počká, než ho přenesete na další plochu.

Technické parametry

Jistě vás budou zajímat taky důležité technické parametry a specifikace:

 • Robot má rozměry 250 x 250 mm a 80 mm na výšku, váží 1,35 kg
 • Výkon činí 75 W (sací výkon 5 600 Pa) a pohání ho baterie o kapacitě 600 mAh. Výdrž robota na záložní baterii je kolem dvou desítek minut. Robot je při práci zapojen do elektrické sítě a záložní baterie slouží pouze k tomu, kdyby vypadla elektřina, aby se dokázal po nějakou dobu stále udržet na okně.
 • Hlučnost se pohybuje kolem 65 dB a není nijak zvlášť obtěžující. Dá se přirovnat k jiným robotickým vysavačům a čističům.

Výsledky práce a verdikt

Mamibot vyleští okna na letmý pohled velmi pěkně. Ale práce při pečlivějším ohledání není tak precizní, jako kdyby se jí zhostila zkušená lidská ruka, třeba pomocí velmi oblíbeného ručního vysavače na okna. To by ovšem stálo mnohem víc námahy. Mamibot je ideální spíše pro průběžné udržování oken (a jiných ploch) v čistém stavu. S velmi zanedbanými okny a silným znečištěním si tak dobře neporadí. Je třeba proces opakovat i vícekrát na stejné ploše (a samozřejmě použít utěrku určenou pro větší znečištění). Obecně má taky rezervy při práci v rozích.

Přesto se dá rozhodně říct, že pokud máte větší množství okenních a skleněných ploch, může vám Mamibot W120 ušetřit bezpočet hodin otravné práce a udržovat okna v soustavném lesku. To je jeho hlavní benefit a asi i důvod, proč bych si robotický vysavač na okna koupil. Investice necelých 7 000 Kč se v takovém případě může vrátit poměrně brzy a dost možná si práci tohohle pomocníka nebudete moci dost vynachválit.

Mamibot W120 robot na okna při práci
Robot při práci

Výhody

 • Štědré balení = ihned můžete začít pracovat
 • Elegantní design a poctivé zpracování
 • Mimořádně jednoduché ovládání (+ dálkový ovladač)
 • Pracuje na síťové napájení (= časově neomezeně)
 • Relativně dobrá cena
 • Rychlá a relativně efektivní práce
 • Ideální pro průběžnou údržbu velkých skleněných ploch

Nevýhody

 • V malém bytě s běžnými okny se nemusí dostatečně vyplatit / uplatnit
 • Se silným znečištěním bojuje hůře
 • Slabší práce v rozích

Závěrečné hodnocení

Robotický vysavač na okna Mamibot W120 iGlassbot
88%
88%
 • Design a zpracování: - 95%
  95%
 • Cena / výkon: - 83%
  83%
 • Funkčnost: - 85%
  85%
Sending
Hodnocení návštěvníků
2.75 (8 votes)

Galerie

0 Sdílení