Testujeme

RECENZE: Nano respirátor Spurtex V100, BreaSafe FFP2 a FFP3 respirátor BreaSafe Classic

Srovnání nano respirátorůPovinné respirátory na pracovištích, v obchodech, MHD či provozovnách služeb dnes už asi nikoho nepřekvapí. Každý z nás si, ať už s vládními opatřeními souhlasí či nikoliv, musí pořídit tuto ochrannou pomůcku.

Naštěstí se neopakuje situace ze začátku pandemie, kdy bylo repirátorů, roušek a obecně ochranných pomůcek nedostatek. Dnes si můžete vybírat výrobce dle uvážení a podpořit můžete i české firmy, které se výrobou nebo prodejem zabývají.

Měl jsem možnost vyzkoušet a porovnat nejprodávanější nano respirátory na českém trhu. V dnešní recenzi se zaměřím hned na trojici z nich. Nano respirátor SPURTEX V100 FFP2NR, nanovlákennou filtrační polomasku BreaSafe třídy FFP2 a také FFP3 nanomembránový respirátor BreaSafe té nejvyšší filtrační účinnosti.

Všechny zmíněné ochranné pomůcky zakoupíte v eshopu Nanospace.cz (recenze eshopu zde)

RECENZE: Nano respirátor SPURTEX V100 FFP2NR

ověřený záchyt až 98,5 % • ryze český výrobek • tvarovatelný nosní klip • kvalitní provedení • ideální i pro větší obličeje

Nanorespirator Spurtex FFP2

Nano respirátor SPURTEX V100 je ryze český výrobek, který odpovídá třídě FFP2. Má reálně naměřený záchyt 98,5 % (pro FFP2 je požadováno 94%). Obsahuje nanovlákenný filtr a plně vyhovuje evropským normám pro filtrační respirátory.

Úvod máme za sebou, ale jaký vůbec nano respirátor SPURTEX V100 je?

Už na první pohled je vidět, že materiálem se nešetřilo. Respirátor je “tlustší” než klasické modely. To může být pro někoho výhoda (díky nanofiltru má lepší záchyt a tudíž vás i více ochrání) nebo neopak nevýhoda (pro menší obličeje nemusí být nošení až tak příjemné, také se nemusí úplně lehce přizpůsobit vaší tváři).

Na mém obličejí však sedí velmi slušně, dobře těsní a chválím příjemné gumičky za uši. Na ty se často zapomíná, přitom právě ony rozhodují o tom, jak pohodlné je respirátor nosit. Naopak bych jej nedoporučil dětem a lidem s menším obličejem. Patrně si také budete muset chvilku zvykat na silnější stěny samotného respirátoru.

Díky tomu, že se jedná o nanorespirátor budete muset počítat také s vyšší cenou. Můžete zvolit 5ks nebo 50ks balení. U toho nejvýhodnějšího se dostanete na cenu 54 Kč za kus.

Ačkoliv se jedná o jednorázovou pomůcky, lze v některých případech užívání prodloužit díky dezinfekcím na bázi ethanolu na nano respirátory. Koupíte ZDE.

V konečném důsledku se jedná o funkční produkt, který pochází z české dílny a má nadprůměrný záchyt částic.

Hodnocení: 94%

Koupit FFP2 nano respirátor Spurtex

RECENZE: Nanovlákenná filtrační polomaska BreaSafe třídy FFP2

ověřený záchyt až 99,9 % • ryze český výrobek • tvarovatelný nosní klip • odlehčené provedení (váha 4 g) • prodej velikostí M a L

Nanorespirátor Breasafe FFP2

Za krkolomným názvem se neskrývá nic jiného než další nanorespirátor. Ten značky BreaSafe má dokonce záchyt až 99,9 % virů a bakterií (testy VFE a BFE). Vyrábí jej český výrobce respirátorů PARDAM NANO4FIBERS z Roudnice nad Labem. Velkou výhodou tohoto respirátoru je možnost opakovatelného použití v případě použití dezinfekce na roušky.

Na webu pak mluví o minimálně 5ti dezinfekčních cyklech, takže jeden respirátor můžete používat i několik dní.

Oproti SPURTEX V100 je nanorespirátor BreaSafe daleko tenčí, lehčí a jistě si všimnete i trochu jiného “vykrojeného designu”. Váha je velké plus, ostatně 4 gramy na tváři skoro ani nezaregistrujete. Osobně mi sedí ještě daleko, dýchání je naprosto bezproblémové. Má tvarovatelný nosní klip, aby respirátor maximálně těsnil a nepadal z nosu.

Respirátor je ideální na procházky a všude tam, kde potřebujete trochu více dýchat. Díky průdušnosti s tím nebudete mít problém a výrazně si ulevíte i pokud používáte klasické respirátory bez nano vláken.

Hodnocení: 100%

Koupit FFP2 nano respirátor BreaSafe

RECENZE: FFP3 respirátor BreaSafe

ověřený záchyt nad 99,9 % • český výrobek • maximální ochrana proti viru SARS-CoV-2 • váha 19 gramů • opakovatelně nositelný

Nanorespirátor Breasafe FFP3

Pokud hledáte maximální ochranu před virem SARS-CoV-2 vždy volte FFP3 respirátor. Tento pochází z české dílny PARDAM NANO4FIBERS a má naměžený záchyt částic ≥ 99,9 %. Mimo to ho lze používat opakovaně.

Společnost provedla interní studii a prokázala, že ani 14ti násobné ošetření (samozřejmě dezinfekcí na nano respirátory) neprokázalo snížení prodyšnosti a ani filtrační účinnosti nanomembrány. To je vcelku dobrá zpráva, protože i při 14 denním nošení vás jeden den maximální ochrany vyjde na necelých 38 Kč + dezinfekce. To si může dovolit většina lidí.

Nano respirátor BreaSAFE Classic FFP3 NR má pevný tvar mušle. Nedá se tak například složit jako jiné respirátory. Na obličeji velmi dobře těsní i přesto se v něm dobře dýchá (v porovnání však trochu hůře než v klasickém FFP2 respirátoru).

Nevýhodou je umístění gumiček. Respirátor nandaváte přes hlavu, nikoliv za uši. Bojím se, a některé recenze to potvrzují, že se gumičky mohou utrhnout. Pokud tedy cítíte, že máte větší hlavu, nebo díky zavřeným kadeřnictvím větší hřívu, budete si muset dát pozor. Utrhnutí gumičky, vzhledem k ceně respirátoru (525 Kč / ks), nebude levná záležitost.

Jak tedy zhodnotit tento respirátor? Maximální ochrana, kterou bych doporučil spíše na krátší využití, například k lékaři nebo do MHD, avšak pozor si budete muset dávat na manipulaci.

Hodnocení: 87%

Koupit FFP3 nano respirátor BreaSafe

EXTRA TIP: Dezinfekce respirátorů a roušek ve spreji

Dezinfekce na respirátoryVýše zmíněné nano respirátory SPURTEX V100 FFP2NR, BreaSafe třídy FFP2 a Breasafe FFP3 respirátor, ale také třeba antivirové šátky lze opakovaně použít v případě aplikace dezinfekce respirátorů a roušek na bázi Ethanolu (alespoň 70%) nebo 2-propanolu.

Dezinfekce nijak nevoní, ale účinně funguje.

Koupit dezinfekci na respirátory

Jak ji používat?

Lehkým postříkáním vnější i vnitřní strany nano respirátoru aplikujete dezinfekci. Následně necháte dokonale vyschnout. Pozor, snažte se nano respirátor dezinfekcí nepromočit.

Jak to dělám já?

Já to dělám tak, že točím neustále 5-7 respirátorů. Každý den večer ten aktuálně používaný vydenzinfikuji a nechám několik dní ležet a vyschnout. Mezitím používám již vydenzinfikované a odleželé. Na každý den v týdnu jiný respirátor. Po několik dezinfekčních cyklech následně nahradím raději respirátorem novým.

Ostatně nedávno vydali SeznamZprávy tento článek ve kterém expert z Ústavu chemických procesů Akademie věd radí, že každému stačí 7 respirátorů na delší období. Doporučuji přečíst.

Srovnání nano respirátorů

0 Sdílení