Testujeme

Recenze terénní elektrokoloběžky AERIUM Coolfly 2000 W za více jak 30 000 Kč

Svištět s větrem o závod můžete nejen v kabrioletu či na kole. Dnes už si zážitek z výkonu a rychlé jízdy můžete dopřát dokonce i na koloběžce. Stačí si vybrat dostatečně silný elektrický model. A tyto vstupní parametry elektrická koloběžka Aerium CoolFly bezezbytku splňuje. Navíc se s ní můžete pustit i do náročnějšího terénu a na delší vyjížďky. To zajisté stojí přinejmenším za pozornost a za úvahu. Takže se připravte… recenze terénní elektrokoloběžky Aerium CoolFly 2000 W Dual je tu pro vás. Start!

Proč si pořídit terénní koloběžku?

Začněme trochu obecněji. Proč vlastně uvažovat o pořízení výkonné, terénní elektrokoloběžky? Proč nesáhnout třeba po horském kole, elektrokole nebo rovnou offroad motorce? Jaké výhody přináší moderní elektrické koloběžky oproti jiným dopravním prostředkům?

Kompaktní a flexibilní prostředek

Jednou z největších výhod je nepochybně flexibilita a skladnost. Terénní koloběžka jako Aerium CoolFly je viditelně bytelnější a robustnější než levné městské elektrokoloběžky. A je na hony vzdálená tradičním koloběžkám vnímaným kdysi jako zábava určená čistě pro děti. Přesto je i terénní koloběžka stále relativně skladné zařízení.

Terénní elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 2000 W - 02
Terénní elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 2000 W

Tím spíš, že i Aerium CoolFly se dá složit. Sklopením řídítek do jedné roviny s nášlapnou deskou získáte poměrně kompaktní „balíček“, který zabere v garáži, sklepě nebo i doma či v kufru auta jen minimum místa. Koloběžka se v tomto stavu dá i poměrně dobře přenášet. Nicméně hmotnost dosahuje nějakých 29 kg, takže rozhodně nejde o elektrokoloběžku, kterou byste nosili s sebou pod paží jako skateboard, abyste se na ní mohli tu a tam projet.

Na terénní koloběžce však můžete vyrazit jak do těžšího, přírodního terénu, tak i do města, na cyklostezku. Zkrátka kamkoli. Takový dopravní prostředek se nikde neztratí. Stále si zachovává obratnost potřebnou v ulicích měst – byť není tak mrštný jako městské modely. Zároveň výkon umožňuje zdolávání horších cest, prašných cest nebo i přírodního terénu.

Výkon a rychlá jízda

Terénní koloběžky jsou odolné a dobře snesou i divokou jízdu. Typický je i vyšší až vysoký výkon. V případě Aerium CoolFly se můžete těšit na výkon 2000 W (max. až 2600 W), což je opravdu brutální! Nejprodávanější běžné a lehké elektrokoloběžky mívají výkon kolem 300 až 400 W. Většina terénních kolem 500 W. CoolFly nabízí čtyřnásobek. Kde se takový výkon odrazí?

Poznáte ho především při zdolávání náročného terénu, ale taky při strmějším stoupání a v neposlední řadě na rychlosti. Ta je opravdu pořádná. S Aerium CoolFly můžete svištět rychlostí až 60 km/h (na koloběžce vám to pak přijde jak když letíte 120!). Standardem je přitom spíše 25-45 km/h. Opět jde tedy o špičkovou hodnotu.

Komfort

Koloběžka má další výhodu v tom, že z ní lze snadno sestupovat a zase „nasedat“. Umožňuje tedy velmi operativní pohyb a krátké přesuny. Je však pohodlná i při delších, nepřetržitých vyjížďkách. Terénní koloběžky mají kola většího průměru a silnější pneumatiky s výrazným terénním vzorem. Aerium CoolFly je osazena 25cm (10 palců) koly s nafukovacími, gumovými pneumatikami, které zajistí hladký pohyb v terénu.

Kola jsou navíc odpružená a mají tlumiče nárazů. Výrazné odpružení přední vidlice je patrné na první pohled. Nechybí ale ani zadní tlumiče. Na desku se otřesy přenášejí minimálně. Při brzdění se do akce zapojí kvalitní kotoučové, ale i elektrické brzdy. Brzdy pracují opravdu bleskurychle a spolehlivě.

Terénní elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 2000 W - 06
Nášlapná plošina je opravdu masivní a velká

Stojná deska terénní koloběžky Aerium CoolFly má velmi komfortní rozměry (pro někoho možná až příliš) 50 × 22 cm. Nášlapná výška je 21 cm. Koloběžka samozřejmě umožňuje nastavení výšky řídítek. A to v rozmezí od 97 cm do 118 cm. Díky tomu je koloběžka vhodná pro osoby o výšce 135 až 195 cm, což je obrovský rozsah. Podobně nosnost nabízí velkou rezervu – max. zátěž je až 150 kg.

Některé terénní koloběžky nabízejí zvýšený komfort díky přítomnosti sedla. Výhodou je větší pohodlí na delších cestách, nevýhodou omezení skladnosti a větší hmotnost. Aerium CoolFly sedlem nedisponuje, na rozdíl např. od modelu H800 od stejné značky. Což je opět terénní model.

Dojezd až na prvním místě…

Když je řeč o jakémkoli elektrickém přesouvadle, většinou se zájem velice rychle stáčí na jeden konkrétní parametr. Dojezd.

Se dvěma elektromotory, které dohromady nabízejí stabilní výkon 2000 W (lze navíc volit režim jízdy na jeden či oba motory), se dá od Aerium CoolFly očekávat slušná jízda. Ale tak silný motor potřebuje taky adekvátní zdroj energie. Tím je lithiová baterie disponující kapacitou 20,8 Ah. Díky ní se může tato terénní koloběžka pochlubit famózním dojezdem až 70 km!

Ve srovnání s elektrokoly či dokonce elektrickými auty je to sice málo, ale na poměry koloběžek jde o naprosto špičkovou hodnotu. Srovnatelný či vyšší dojezd nabízejí jen ty nejlepší modely, které už však svou konstrukcí a charakterem často atakují kategorii elektrických skútrů a motorek. A jak dlouho potrvá baterii s takovou kapacitou nabít?

Terénní elektrokoloběžka AERIUM Coolfly 2000 W - 09
I naše kočka se chtěla na tomto monstru svézt

Bohužel, zde přichází jedna z mála nevýhod tohoto modelu – a tím je poměrně značně dlouhá doba nabíjení, která činí běžně 5-8 hodin (počítejte spíše s horní hranicí). Koloběžka se tedy nabíjí prakticky celou noc. Nabíjení trvá déle, pokud je baterie horká či studená. Ideální je tedy nabíjet ji v prostředí a při teplotě kolem cca 15-25°C.

Koloběžku však nemusíte nabíjet na 100 %, abyste někam dojeli. I za kratší čas bude připravena k poměrně slušnému dojezdu. Srovnatelnému s maximálním dojezdem levnějších koloběžek.

Odolné zpracování

Terénní koloběžka Aerium CoolFly 2000 W Dual se může pochlubit velmi elegantním, stylovým designem. Potěší i mimořádně vysokou odolností. Poctivá konstrukce je z hliníkové slitiny – lehké, ale trvanlivé. Ostatně nosnost 150 kg mluví za vše. S touto koloběžkou se bez obavu můžete pustit do terénu. Už na první “osahání” je vidět, že je stavěná na to, aby něco vydržela.

A jak je to s odolností vůči vodě? V tomto případě se u Aerium CoolFly dočkáte vcelku standardního krytí IPX4 proti vodě odstřikující ze všech úhlů. Déšť nebo průjezd průměrnou kaluží by jí tedy neměl nijak ublížit. Za obojživelné vozidlo ji však považovat nelze. Mějte to při jízdě na paměti a většímu množství vody se s koloběžkou raději vyhýbejte.

Ovládání

CoolFly se ovládá prostřednictvím ovládacího panelu s displejem na řídítkách. Ovládání je velmi jednoduché. Lze nastavit tři rychlostní stupně a volit mezi duálním či single pohonem. Čitelnost displeje by mohla být o něco lepší. Žádné pokročilejší režimy či funkce na vás nečekají. Ani není možné spárovat koloběžku s aplikací v mobilním telefonu. Milovníci těchto záležitostí by proto mohli být zklamáni. Koloběžka Aerium CoolFly je nicméně stavěná s důrazem na výkon a výdrž. A v těchto ohledech skutečně obstojí na výbornou.

Zde ale také přichází největší nevýhoda, na kterou jsme během testování narazily. Elektrokoloběžka se standardně ovládá páčkou, kterou najdete nad páčkou brzdy. V podstatě tak “plyn” přidáváte ukazováčkem a brzdíte prostředníčkem nebo prsteníčkem. Páčky jsou ale tak blízko u sebe, že se nám nejednou stalo, že se nám prst zasekl mezi páčky nebo nepatrně déle trvala reakce brzdění. Za nás by bylo daleko lepší standardní provedení, kdy “plyn” přidáváte standardně palcem pravé ruky.

Displej by mohl být čitelnější a ovládání lépe řešené
Displej by mohl být čitelnější a ovládání lépe řešené

Hodnocení

Terénní koloběžka Aerium CoolFly 2000 W Dual nabízí takřka bezkonkurenční porci výkonu. Při 2000 W duálním motoru, rychlosti 60 km/h a dojezdu až 70 km patří mezi jasnou špičku současné nabídky. Výkonu sekunduje skvělé, poctivé, precizní zpracování, které je i pěkné na pohled. Tato koloběžka si skutečně poradí i s náročnými výzvami a nálepka „terénní“ není jen reklamním lákadlem.

I přes své nekompromisní ladění si ale CoolFly zachovává jistou kompaktnost. Stále jde o velmi skladné, flexibilní a operativní „přesouvadlo“. Ale je třeba počítat s vysokou váhou 29 kg.

Mezi hlavní nevýhody, jichž však není mnoho, patří zejména delší dobíjení – pokud chcete baterii dobít do plna, zabere to i 8 hodin. Taky ovládání je spíše strohé až „zastaralé“ + problémy s umístěním plynové páčky. Nečekají na vás žádné pokročilejší a nadstandardní funkce, ba ani možnost propojení s mobilem, což v dnešní době zamrzí. Zvlášť u drahé elektrokoloběžky, která stojí skoro 34 000 Kč.

Recenze terénní elektrokoloběžky AERIUM Coolfly 2000 W
87%
87%
 • Celkové hodnocení: - 87%
  87%
Sending
Hodnocení návštěvníků
0 (0 votes)

Výhody

 • Brutální výkon a rychlost až 60 km/h (i do kopce s vysokým nakloněním doslova letíte)
 • Dojezd 70 km/h (který samozřejmě klesá dle toho, na jaký výkon elektrokoloběžku používáte)
 • Precizní a poctivé zpracování, které už na první pohled vypadá, že tahle koloběžka vydrží fakt hodně
 • Skvělé odpružení a tlumiče nárazů
 • Koloběžku lze kompaktně složit, takže ji do lesa můžete vyvést třeba v kufru většího auta

Nevýhody

 • Umístění tlačítka na ovládání plynu těsně nad brzdou (lepší řešení je dle mě ovládání rychlosti skrze palec)
 • Vyšší váha 29 Kg (s vyšší váhou musíte u terénních elektrokoloběžek počítat)
 • Doba nabíjení 5 – 8 hodin, počítejte spíše s horní hranicí (tedy nabíjení přes celou noc)
 • Oproti klasickým městským elektrokoloběžkám hůře stabilní a ovladatelná, zkrátka takové monstrum 🙂

Elektrokoloběžku si můžete objednat v eshopu Vzdusin.cz – máte na ni dopravu zdarma a 30 dní na vrácení zboží. Záruka je 2 roky a elektrokoloběžku mají skladem. Tímto také děkujeme eshopu za poskytnutí produktu do recenze.

Fotogalerie

0 Sdílení