Testujeme

[RECENZE] Měsíční test robotického vysavače Mamibot EXVAC680S Smarteye™

Robotické vysavače jsou v poslední době nesmírně populární pomocník do domácnosti. Proto jsem rád, že vám mohu zprostředkovat moji osobní zkušenost s jedním z nich. Mamibot EXVAC680S Smarteye™ je robotický vysavač s mopem a pokročilou navigační technologií 4. generace za relativně slušné peníze. Tak se na něj pojďme v recenzi podívat blíže. Takhle dopadlo měsíční testování.

Obsah balení

V balení naleznete robotický vysavač Mamibot EXVAC680S Smarteye™, dokovací stanici pro nabíjení, 4 rotující kartáčky (využijete dva, zbylé dva jsou náhradní), náhradní filtr, 2 utěrky pro mopování, dálkové ovládání pro maximální jednoduchost užívání, kartáček na čištění (např. na prořezávání namotaných vlasů do rotačního válce) a dvě objemné nádoby. Jedna na vysávání a jedna na mokré vytírání. Z pohledu vybavení se tedy jedná o standard nebo dokonce mírný nadstandard.

Design a zpracování Mamibot EXVAC680S

Drtivá většina dnešních robotických vysavačů vyznává téměř totožný design a liší se pouze detaily. Mamibot EXVAC680S není výjimkou.

Kulatý tvar a lesklý matný plast. To má na svědomí dvě věci. Za prvé, na vysavači vidíte otisky prstů a za druhé, vysavač kartáčky nepatrně víří prach, který na něj následně usedá. Je to jako s čímkoliv tmavým. Prach je vidět daleko více, než třeba na barvě bílé. Mamibot EXVAC680S je však vysavač, který se vyrábí pouze v tmavé barevné kombinaci. A to je škoda.

Mamibot Exvac680s vrchni strana

Celkové zpracování je na slušné úrovni. Z vrchu mu dominuje velké tlačítko na zapínání, případně připojení přes Wifi. Z boku jsou umístěny boční “nárazníky”, které se v mém případě k nábytku chovali dobře, nepoškrábali ho a nenaráželi do něj silněji než bych očekával. Vysavač má ostatně hned 15 senzorů, které tomu mají zabránit. Některé konkurenční modely mívají ještě pro jistotu gumový proužek, aby opravdu nedošlo k poškození.

Vysavač je 8,1 cm vysoký, což je důležitý údaj, pokud chcete, aby vám vysával například pod sedací soupravou, postelí nebo nábytkem.

Mamibot EXVAC680S dokáže překonat “převýšení” 15-20 mm. Standardně se tak jedná o kusové koberce třeba v obývacím pokoji. Jeden takový s krátkým chlupem doma máme a vždy si dokázal poradit, aby na něj vyjel. Koberce s extra dlouhým chlupem však podle mého názoru vysát nedokáže. Stejně jako si neporadí s klasickými prahy mezi místnostmi, alespoň v mém případě. A také doporučuji schovat před ním kabely, které mu mohou občas zamotat “hlavu”.

Ve spodní části najdete dvě odpružená kola, rotační válec a dva rotující boční kartáčky. To není standardem. Spousta vysavačů má pouze jediný rotační kartáček na pravé straně. Kartáčky jednak vymetají nečistoty z rohů, a jednak metou nečistoty přímo před vysavač, aby je mohl snadněji vysát pod plným výkonem. Tudíž dva jsou jistě velké pozitivum.

Nádobka na vysávání má velmi slušných 600 ml a budete se divit, kolik nečistot robotický vysavač obden sebere. Nádobka na mopování má pak 370 ml a pokud se obáváte, že to je příliš málo, tak vás mohu ubezpečit, že na velký byt neubylo z nádržky skoro nic a to na nejvyšší výkon mopování.

Mamibot Exvac680s spodni strana

Výdrž baterie i na větší byt naprosto dostačující

Baterie má kapacitu 2600 mAh, což papírově udává dobu provozu 180 minut. Mohu ostatně potvrdit, že vysavač celkem rychle vysaje kompletně celý poměrně velký byt za přibližně 60-80 minut. V podstatě jsem se nikdy nedostal pod 50% baterie. A to i v případech, kdy jsem na koberce dočasně zvýšil sací výkon.

Mamibot EXVAC680S má stejně jako většina robotických vysavačů tu funkci, že jakmile klesne hodnota baterie pod určitou hranici, sám si najde dokovací stanici a jede se nabít. Odpadá vám tak starost s nabíjením.

Jednu věc bych však přeci jen zmínil. Ať jsem se snažil jakkoliv, nebylo možné poslat robota po dobití zpět do práce stisknutím tlačítka – ať už na dálkovém ovládání nebo přes mobilní aplikaci. Robot zkrátka nereagoval. Bylo nutné ho z dokovací stanice sundat a až poté fungoval, tak jak měl.

Možná jen moje chyba, ale za měsíc testování jsem na to nepřišel.

Pokud se během mopování vysavač někde zasekne, dá vám jednak vědět skrze mobilní aplikaci, zvukovým signálem a pokud jej do 10 minut nepřijdete “vysvobodit”, automaticky se přepne do režimu spánku, aby šetřil baterii a neblbnul na místě delší dobu. Za celou dobu se zasekl pouze 2x. Jednou v kabelech a jednou na prahu mezi pokoji.

Mamibot Exvac680s kamera

Kvalita vysávání a mopování

Čekalo mě vůbec první vysávání a také osobní zkušenost s robotickým vysavačem jako takovým. Dnes s odstupem jednoho měsíce nadšení nepolevuje, právě naopak jsem se rozhodl, že robotický vysavač bude má další investice.

Jedním slovem to funguje skvěle, je to praktické, ušetří vám to spoustu, ale opravdu spoustu času, je to opravdu nepostradatelný pomocník.

Kvalitu vysávání jsem mohl vyzkoušet především na tvrdém povrchu a v jedné místnosti také na nízkém koberci. Viditelné nečistoty v 99% vždy sebral a s výkonem (ten dosahuje až 2000 pa) a kvalitou vysávání nemám nejmenší problém, ba naopak jej chválím.

Slušně si vedl také kolem zdí a nábytku, dokonce některé části kartáčky podmetou a vyčistí lépe než klasický vysavač.

Mamibot Exvac680s vytirani

K filtraci slouží HEPA filtr a má 3 úrovně.

Mopování pro mě bylo malinko zklamáním. Asi bych to spíše nazval stíráním. Zaschlé skvrny od kafe mop na první pokus nevytřel, pokud by projel vícekrát, asi by se mu to povedlo. V případě použití voňavého přípravku na podlahy vám ale krásně provoní byt. Výhodou je, že nezanechává velké nánosy vody a nanáší ji rovnoměrně.

Důležité je také vědět, že mop má 6 senzorů proti pádu ze schodů. Bylo vyzkoušeno a nespadl ani jednou.

Co je dobré dalšího vědět?

O navigaci se stará navigační technologie VISUAL SLAM 4. generace. Používá k tomu kombinaci gyroskopu a kamery. Za mě funguje velmi slušně a opravdu jen párkrát se stalo, že nějaké místo robot vynechal. Při dalším vysávání však již většinou dané místo již vysál.

Robotický vysavač Mamibot EXVAC680S je kompatibilní s Amazon Alexa a Google Home. Reaguje tak na vaše hlasové povely.

Mamibot Exvac680s spodek detail

Můžete si stáhnout mobilní aplikaci WeBack (pro Android i iOS), která mapuje prostory a je v češtině. Zde jsem asi očekával trochu více. Například, že si vysavač naskenuje prostory, které si následně uloží do paměti, a vy si v případě potřeby můžete vysavač poslat tam, kam potřebujete nebo naopak mu zakázat třeba mopování v místnosti s kobercem. Podle popisu by to vysavač měl umět, mě se však nedařilo nastavit a nejraději jsem jej zapínal skrze dálkové ovládání. V aplikace máte další možnosti nastavení, včetně třeba vyššího výkonu na koberce nebo většího přítlaku mopu.

Vysavač má relativně nízkou hlučnost 60 dB. To nijak zvlášť nepřekáží. Film s vyšší hlasitostí zvuku klidně během úklidu zvládnete.

Shrnutí a závěr

Robotický vysavač Mamibot EXVAC680S uklízí velmi kvalitně, zvládne luxovat i stírat a to vše za relativně nízkou cenu. Koupi tak rozhodně doporučuji všem i těm, kdo se v technice příliš nevyznají, díky dálkovému ovladači je to jak ovládat televizi. Psa sice nemáme, ale umím si velmi dobře představit, že by denně uklízel chlupy z pejska nebo jiných mazlíčků. U mě panuje obrovská spokojenost.

Výhody

 • Kvalitní úklid prachu na tvrdém povrchu i nízkém koberci, poměrně silné sání
 • Disponuje mopem na stírání podlahy
 • Dobrý poměr cena / výkon
 • Šetření vašeho drahocenného času
 • Nádoba na nečistoty i nádoba na mop jsou dostatečně velké
 • Aplikace v češtině
 • Výdrž baterie vhodná i pro větší prostory
 • Automatické dobíjení
 • Náhradní příslušenství v balení
 • 5 čistících módů
 • Rozumná cena

Nevýhody

 • Mopování je spíše stírání, nikoliv plnohodnotné vytírání jako mopem
 • Občasné problémy s konektivitou aplikace
 • Očekával jsem více od samotné aplikace, což je možná pouze moje nešikovnost

Závěrečné hodnocení

Robotický vysavač Mamibot EXVAC680S Smarteye™
93%
93%
 • Design a zpracování: - 90%
  90%
 • Cena / výkon: - 95%
  95%
 • Funkčnost: - 95%
  95%
Sending
Hodnocení návštěvníků
5 (1 vote)
0 Sdílení