Testujeme

Recenze robotického vysavače Symbo LASERBOT 650 WiFi

Máte už plné zuby věčného pobíhání s vysavačem a hledáte pomocníka, který vám s úklidem pomůže? Robotický vysavač je pro tyto účely oblíbenou a dnes již běžnou volbou. Pro průběžný úklid obvykle dobře poslouží, zvláště v domácnostech, kde žijí děti, zvířata nebo alergici a na čistotu jsou zde vyšší nároky. Málokterý pracující člověk má čas či chuť vysávat každý den. Robotický vysavač může práci odvést i za vaší nepřítomnosti. Ale má to háček. Kvalita robo-vysavačů je značně různorodá. Ti starší nebo levnější se spíše motají po místnosti a uklízejí spíš tak pro dobrý pocit než skutečně efektivně.

Nestačí vám to? Pak se musíte poohlédnout po lepším modelu se sofistikovanější navigací a vybavením. Pro dnešek jsme pro vás připravili recenzi Symbo Laserbot 650 WiFi, který by do této kategorie již měl patřit. Ale splní skutečně vysoké nároky? Zvládne úklid dostatečně samostatně a precizně? Právě to jsou otázky, které se pokusíme zodpovědět.

Robotický vysavač jsem testoval 2 měsíce.

Symbo LASERBOT 650 - 001

O značce Symbo

Symbo je čínská značka, která vstoupila na trh teprve v roce 2017. Velmi úzce se zaměřuje právě na robotické vysavače a „uklízeče“. Nabízí jich dnes už docela slušnou várku. K velmi úspěšným, prodávaným a taky výborně hodnoceným se zařadil například vysavač Symbo xBot 5 Pro, který zvládá nejen vysávání, ale i vytírání. Z levnějších modelů se ujal opět model 2v1 Symbo D 300, který je k dostání jen za nějaké 2 tisíce Kč. Značka však nabízí i velmi kvalitní robotické čističe oken – sem patří Symbo Weebot W150.

Dnes se však zaměříme na pokročilý model robotického vysavače Laserbot 650 WiFi. Už svou cenou, která se pohybuje u hranice 7 tisíc Kč, je určený spíše pro náročné zákazníky. Otázka zní, zda nabízí dobrý poměr ceny a výkonu nebo jde o předraženou, ale v reálu neefektivní hračku. Pojďme se podívat, co nám Laserbot 650 nabízí.

Co nabízí Laserbot 650?

Laserbot 650 WiFi je robotický vysavač, který nabízí funkci suchého vysávání i mokrého mopování, vytírání. Jde tedy o model 2v1 v souladu s konceptem naprosté většiny robotů značky Symbo. Hlavním lákadlem by však měla být propracovaná, účinná a komfortní navigace.

Jak název přístroje napovídá, jde o laserovou navigaci. Robot využívá i gyroskop a infračervené senzory. To vše mu má umožnit inteligentní orientaci v prostoru. Nabízí i systém aktivního mapování.

Symbo LASERBOT 650 - 004

Co Laserbot 650 umí?

Vysavač disponuje kombinovanou nádobou na prach o solidním objemu 230 ml a na vodu o objemu 220 ml. Tu využívá při současném vysávání a mopování, takže můžete mít vysáto i vytřeno na jeden zátah. I když nejde o jediný vysavač, který tohle umí, rozhodně je to bod k dobru. Samotná nádobka na prach má 475 ml.

Vysavač má průměr 32,5 cm. Důležitější je však výška. Ta činí 9,6 cm. K nejnižším robotům tedy nepatří, ale v dané cenové relaci jde o velmi slušný průměr. Je každopádně dostatečně nízký, aby proklouzl pod většinu běžných překážek, pod postel i nízkou gauč, nezasekl se pod topením apod. Pokud jde o hmotnost, zde si naopak vede s 2,5 kg velmi nadstandardně. Rozhodně se tedy nepronese. Na druhou stranu by jeho přenášení ani nemělo být potřeba…

Symbo LASERBOT 650 - 002

Navigace a režimy

Navigace by měla být hlavní devizou tohoto modelu. Robot dokáže oskenovat prostor a v aplikaci pak můžete provádět různé fígle s nastavením. Lze vytvořit zakázané zóny, virtuální stěnu nebo ho poslat na konkrétní označené místo nebo k úklidu jen vyžádané zóny. Skenování je velmi rychlé, mapa se v aplikaci objeví dříve než za minutu. Vysavač podrží v paměti až 5 mapek, se kterými můžete pracovat.

Vybírat můžete ze tří režimů – či spíše intenzit úklidu. Tři stupně jsou pro vysávání (síla sání) i pro mopování (průtok vody). Vysavač má nárazník, kterým tu a tam narazí do židlí a nohou nábytku. Otloukání je však podstatně méně vydatné než u méně chytrých modelů (třeba iRobot Roomba 113 měl vcelku problém s černým nábytkem, Laserbor 650 je v tomto ohledu podstatně jemnější).

Větší nábytek a zdi zmapuje vysavač dobře a prakticky do nich nenaráží. Proti pádu ze schodů mu pomáhají IR senzory. Kamenem úrazu jsou kabely a drobnosti ležící na zemi. To je klasika u drtivé většiny i docela chytrých vysavačů. Tu a tam se zkrátka zamotají. Pro efektivní úklid je vhodné vysavači připravit pokud možno volné pole působnosti. A to neplatí jen u tohoto modelu.

Problém jsou i prahy. Opět tradiční úskalí robotů. Nižší přechodové lišty samozřejmě v pohodě zvládne, ale při výšce překážky nad cca 1 cm už se může zapotit nebo zaseknout. To se týká třeba i vysokých koberců.

Symbo LASERBOT 650 - 003

Výkon a filtrace

Laserbot je vybavený motorem BLDC, který mu poskytuje vysoký sací výkon až 2000 Pa. To je dost na všechny tvrdé podlahy, ale i na běžné koberce s nižším chlupem. Pěknou funkcí je detekce koberce, kdy (při její aktivaci) dokáže vysavač automaticky zvýšit výkon. S výkonem je na tom Laserbot 650 dobře a nenašel jsem žádný problém.

Dokonce můžete rozlišit koberce na světlé a tmavé. U tmavých mohou totiž senzory klamat a vysavač se pak domnívá, že mu hrozí pád třeba ze schodů. Laserbot umí tento známý problém eliminovat. Na druhou stranu chybí možnost elegantního vypnutí mopování na koberci. Je třeba to řešit jinak, třeba zakázáním oblasti. Vysavač má dvojí filtraci. Kromě primární je to i účinný HEPA filtr.

Pokud jde o výkonnost mopování, tak počítejte s tím, že jde jen o takové navlhčení a setření. Tato funkce je sekundární jako u většiny tohoto typu robotů (kromě přímo robotických mopů, kde je situace o malinko lepší). Nějakých odolnějších zaschlých skvrn vás Laserbot nezbaví. Na ty je třeba „zatlačit“ ručně. Ale pro průběžné setření podlahy od zbytků prachu a lehkých nečistot stačí.

Symbo LASERBOT 650 - 005

Úklid

Rukama mi prošla již řada robotických vysavačů, jak bych tedy hodnotil samotný úklid, který je vlastně to nejdůležitější? Laserbot 650 je takový “sprinter”. Uklízí a jezdí velmi rychle, daleko rychleji než některé mnou testované robotické vysavače. Tím se trochu pojí i preciznost úklidu. Některá místa jakoby vynechával a úklid místnosti má hotový doslova za pár minut. To lze vyřešit tím, že robota buď skrze aplikaci pošlete na místo, které vynechat, nebo jej zapnete znovu v jiném režimu. Místa, která nevynechá však uklidí velmi dobře.

Vcelku obstojně si vede také podél stěn. Ty je schopný “obkroužit” v těsné blízkosti.

Symbo LASERBOT 650 - 006

Baterie

Baterie Li-Ion nabízí kapacitu 2600 mAh. V závislosti na složitosti prostoru a dalších faktorech vydrží až cca 2 hodiny a vysavač tak zvládne obstarat na nabití menší až středně velký byt/plochu do cca 70 m2.

Ovládání

K přístroji dostanete i dálkový ovladač pro uživatele ze „staré školy“. Aplikace však umožní mnohem širší, pohodlnější a efektivnější nastavení. Práci s mapami atd. Robot navíc umí mluvit. Na druhou stranu je možná ukecaný až příliš a hlasové ovládání ze strany uživatele nepodporuje. Mobilní aplikace je zpracovaná solidně a díky WiFi připojení můžete robota ovládat odkudkoli. Třeba ho z práce poslat uklidit v ložnici.

Symbo LASERBOT 650 - 007

Vzhled a příslušenství

Robot má pěkný design v černé barvě. Dá se říct, že jde o moderní standard – zvlášť se neliší od většiny srovnatelných konkurentů. Potěší solidním příslušenstvím. Dostanete k němu (kromě nezbytností) i pár náhradních bočních kartáčů, magnetickou pásku či náhradní HEPA filtr.

Shrnutí recenze

Laserbot 650 WiFi splňuje nároky na dobrý poměr ceny, výkonu a kvality. Orientuje se účinně, pokud mu trochu vyjdete vstříc (odstranění kabelů a drobností), dokáže uklidit průměrný byt (ikdyž třeba na 2x) – a to na jedno nabití. Může zároveň vysát a setřít podlahy na vlhko. Aplikace nabízí široké možnosti nastavení a pro méně náročné je tu dálkové ovládání.

Mopovací funkce není zvlášť výkonná a dům či byt s vysokými prahy bude pro Laserbota taky oříšek, ale to jsou poměrně běžné neduhy, na které mnohdy narážejí i dražší modely. Obecně lze Laserbot 650 WiFi doporučit jako dobrou volbu vzhledem k jeho cenový preferencím.

Výhody

 • Cena (cca 7 tisíc korun)
 • Sací výkon
 • Dobrá aplikace s možnostmi nastavení
 • Tvorba map místnosti
 • Dálkový ovladač = vhodný například pro seniory (dálkový ovladač je však v angličtině, lze ale třeba přelepit štítky)
 • Vysávání i vytírání zároveň

Nevýhody

 • Při úklidu některá místa vynechává = nižší preciznost úklidu než u některých jiných modelů
 • Vysavač je vyšší (9,6 cm) a nemusí se vejít všude, kde je potřeba

Kde koupit robotický vysavač Symbo LASERBOT 650 WiFi?

Roboticky-vysavac.cz od 6999 Kč Přejít do obchodu

Závěrečné hodnocení

Recenze robotického vysavače Symbo LASERBOT 650 WiFi
89%
89%
 • Design a kvalita zpracování: - 91%
  91%
 • Funkčnost a použití: - 88%
  88%
 • Cena / výkon: - 89%
  89%
Sending
Hodnocení návštěvníků
0 (0 votes)

Galerie

Za poskytnutí robotického vysavače k testování děkuji eshopu: Roboticky-vysavac.cz

0 Sdílení