Testujeme

[RECENZE] Vyzkoušeli jsme antivirový šátek a roušky z eshopu NanoSpace.cz

V současné době, kdy jsou opět v platnosti nařízení o nošení roušek ve vnitřních prostorách (aktuální info najdete vždy na portálu koronavirus.mzcr.cz), je na místě udělat si zásobu těchto ochranných pomůcek. Zdá se totiž, že jejich potřeba bude mít dlouhého trvání. Pokud navíc patříte do ohroženější části obyvatelstva (nebo máte někoho takového v rodině), měli byste myslet i na kvalitu a účinnost těchto pomůcek.

Všem už je jistě dávno zřejmé, že čekat na roušky či respirátory od státu je pomyslným čekáním na Godota – nebo lidověji řečeno: „Až naprší a uschne,“. Proto jsme pro vás dnes připravili recenzi NanoSpace.cz, velmi zajímavého e-shopu, v němž můžete i z bezpečí domova nakoupit špičkové ochranné prostředky – i spoustu dalších věcí.

My měli možnost vyzkoušet oblíbený antivirový šátek s nanovlákennou membránou a nano roušky SpurTex® VS, které mají stejný záchyt jako respirátor FFP2.

Antivirový šátek nanoSPACE

záchyt na úrovni 97 – 99,9% • opakovaně použitelný • tvarovatelný nosní klip • chladivý materiál • kvalitní provedení • pro alergiky a astmatiky

Jako první jsme měli možnost vyzkoušet antivirový šátek, který se pyšní nanovlákennou membránou. To vám možná nic neřekne, ale ta podstatná informace je, že má záchyt bakterií, virů a pylu na úrovni 97 – 99,9%. Obsahuje nanočástice stříbra s antimikrobiálním efektem a je pratelný v pračce, tudíž opakovaně použitelný.

Šátek je zpracován kvalitně z velmi příjemného chladivého materiálu a celkem slušně prodyšný, běh si v něm představit asi nedokážu, ale takové lyžování úplně v pohodě. Šátky jsem osobně používal v začátcích pandemie a vadila mi jedna podstatná věc. Padaly mi z nosu. Neustálým napravováním situace samozřejmě docházelo k tomu, že jsem byl s šátkem v neustálém kontaktu. Což je špatně.

Možná díky podobné zkušenosti je u antivirových šátků nanoSPACE tvarovatelný nosní klip (vyměnitelný, pokud se zlomí), který funguje stejně jako u klasické roušky a vytvaruje se přesně podle vašeho nosu. V zadní části je pak pro utažení ještě elastická šňůrka s brzdičkou, znáte třeba z lyžařských bund. Díky tomu šátek drží i při různých aktivitách.

Koupit antivirové šátky

Nano roušky SpurTex® VS

záchyt na úrovni FFP2 (84%) • jednorázové použití • rouška českého výrobce

Nano rouška Spurtex

Druhým produktem, který jsme vyzkoušeli, jsou nano roušky SpurTex® VS s nanovlákennou membránou, což odpovídá záchytu respirátoru FFP2 (84% – Měření filtrační účinnosti bylo provedeno v ÚCHP AV ČR, protokol o měření je ze dne 1. 4. 2020). Pokud se tedy pohybujete v prostorech, kde je vyšší riziko nákazy, jsou tyhle roušky ideální volbou. Je třeba říct, že klasické jednorázové roušky rozhodně takový záchyt nemají a chrání spíše lidi kolem vás, kdežto tyto chrání také vás – nositele.

Zpracování roušek vypadá více než slušně, jsou ručně šité z materiálu SpurTex® VS L2 V1 a vše pochází od zlatých českých ručiček, od českého výrobce Spur. Rouška má klasický nosní klip, aby lépe kopírovala nos a snížila na minimum propustnost vzduchu mimo nano vlákno.

Koupit si můžete balení po 5, 10 a 25 kusech. Přičemž největší balení je možné pořídit s gumičkami nebo šňůrkami, záleží, co vám vyhovuje. Cena jedné roušky vás vyjde na 60 Kč při nejvýhodnějším balení. To sice není zanedbatelná částka, pokud bereme v úvahu, že jde o jednorázovou ochranu, na druhou stranu, zdraví máme jedno a investice do zdraví je tou nejcennější.

Jedno balení by měl mít navíc doma každý, pokud se zrovna chystá do prostor s vyšším rizikem nákazy. Maximálně se ochránit tam, kde je to potřeba, za ty peníze stojí.

Koupit nano roušky

Nano respirátory

FFP2 a FFP3 nano respirátory české výroby • i pro opakovatelné použití • první český FFP3 respirátor

Srovnání nano respirátorů

Vyzkoušeli jsme a také porovnali 3 nejprodávanější nano respirátory z Nanospace – SPURTEX V100 FFP2NR, BreaSafe třídy FFP2 a BreaSafe třídy FFP3. Vlastní zkušenosti jsme sepsali do samostatného článku a recenzi nano respirátorů najdete zde. Můžeme snad jen prozradit, že budete spokojeni stejně jako my.

Koupit nano respirátory

Co je to NanoSpace.cz?

logo nanospace Nutno říct, že tato relativně mladá firma se původně nijak zvlášť nezabývala ochrannými pomůckami pro epidemické situace. V roce 2014 vznikl obchod, který začal nabízet především lůžkoviny, ale taky třeba speciální hračky z nanovláken. Proč?

Šlo tehdy o přelomovou novinku a uvedení inovativní technologie do praxe a běžného používání. Nanovlákna představovaly (a samozřejmě nadále představují) ideální řešení pro alergiky, astmatiky a další citlivé osoby, které se chtějí chránit před roztoči, alergeny a dalšími mikroorganismy a částicemi, které spoluutvářejí naši domácnost, ale nejsou v ní příliš vítáni.

Obchod slušně vzkvétal, rostl obrat i sortiment, který zahrnul další položky, například samočistící nátěry. Zásadní zlom však přišel s letošním jarem, kdy se celá ekonomika i společnost otřásala v základech v důsledku opatření kvůli šířícímu se koronaviru. Obchod NanoSpace se rychle musel přeorientovat na výrobu speciálních ochranných pomůcek, které byly a jsou nejžádanějším a taky často nedostatkovým zbožím.

V boji s epidemií

Zásadní kategorií sortimentu se tak staly hygienické a ochranné prostředky využívající nejmodernější nanotechnologie. Především pak roušky, respirátory a filtry. Obchod nabízí třeba i antibakteriální náplasti a dezinfekci. My se však ještě trochu podrobněji podíváme na tři výše uvedené položky vyráběné s použitím nanovláken.

Antivirový šátek Nanospace
Antivirový šátek Nanospace

Nano roušky

Smyslem nošení klasických „hadrových“ roušek je chránit především své okolí. Pro samotného nositele mají jen menší význam. Speciální nano roušky z NanoSpace jsou ale poněkud jiné. Disponují membránou z nanovláken, která zachytává i nejmenší patogenní částice (nejen viry, ale i bakterie, alergeny apod.). Nanotechnologie zároveň zajišťuje současnou vysokou prodyšnost.

Záchyt virových částic se u těchto roušek pohybuje v rozmezí 84-99 %, jak deklaruje výrobce. Jde vesměs o roušky jednorázové, které lze v případě nutnosti jednou nebo dvakrát sterilizovat a použít znova. NanoSpace.cz nabízí různé variace těchto roušek v různých baleních, ceny se pohybují od 24 až po 125 Kč za kus podle typu roušky.

Ukázat nabídku nano roušek

Nano respirátory

Další důležitou součástí „anti-covid“ sortimentu jsou respirátory. Ty vykazují ještě vyšší účinnost ochrany pro samotného nositele. Jsou vhodné pro ohrožené skupiny, zdravotnický personál a v běžné situaci se používají i při práci v různých rizikových nebo prašných prostředích.

Respirátor BreaSafe Anti-Covid-19 má až 99 % účinnost a získal (jako první) certifikaci podle nové evropské normy COVID-19 PPE-R/02.075. Cena jednoho respirátoru, který lze používat několik dní až dva týdny, je momentálně 259 Kč, což je při vysoké účinnosti a speciální nanotechnologii jistě solidní částka.

Ukázat nabídku nano respirátorů

Nano filtry

Posledním výrobkem, o kterém se v souvislosti s epidemickou situací zmíníme, jsou nano filtry. Jde o poměrně šikovnou záležitost, protože tyto filtry lze umístit do kapsy u běžných, plátěných dvojitých roušek. Výhodou je cenová dostupnost v kombinaci s vysokou účinností, která dosahuje až 98,68 %. Výsledný účinek je ovšem pochopitelně ovlivněn i kvalitou samotné roušky, její přiléhavostí apod. Přesto jde o velmi zajímavé řešení s výhodným poměrem ceny a výkonu. Cena za jeden kus se na e-shopu pohybuje od cca 15 Kč.

Ukázat nabídku nano filtrů

Další sortiment mimo Covid-19

Nejen koronavirem živ je člověk, a tak obchod NanoSpace dále nabízí i jiné produkty. Kromě zmíněných lůžkovin jsou zřejmě nejzajímavější záležitostí samočisticí nátěry s nano ochrannou vrstvou. Obchod nabízí nátěry pro vnitřní, vnější, fasádní a další použití. Tyto nátěry chrání před alergeny, pyly, plísněmi, bakteriemi, viry i zápachy. Dokonce prý odpuzují pavouky a mohou sloužit jako čistička vzduchu. Snižují i riziko přenosu nemocí v interiérech a vydrží až 10 let. Při dané ceně (obvykle kolem 1500 Kč za litr) se tento prostředek jeví jako malý zázrak.

Celkové hodnocení

Obchod lze jedině pochválit za přehlednost a naprosto precizní informační rozsah. Všechny produkty i kategorie jsou popsány s pozoruhodnou důkladností a podrobností, což je u tak specifického sortimentu velice důležité. Můžete si být jistí, že se dozvíte vše, co potřebujete.

Rozsah sortimentu není nijak široký, ale to v tomto případě vůbec nevadí, spíš naopak. Potěší i ceny například ochranných pomůcek, které rozhodně nejsou nijak přestřelené. Je dobré, že se obchod nesnaží rýžovat na současné situaci, ale nabízí vysoce technologicky vyspělé výrobky za zcela přijatelné a přiměřené ceny.

Obchod NanoSpace.cz se tedy rozhodně vyplatí navštívit, prozkoumat jeho nabídku a určitě se nemusíte bát v něm ani nakoupit. O vysoké kvalitě zboží, ale velmi dobré komunikaci a službách svědčí i mimořádně vysoké hodnocení na Heureka.cz, kde má e-shop 97 %.

Snad jedinou nevýhodou je občas pomalejší dodání, což je ale dáno obrovskou vytížeností e-shopu v tomto čase. Obchod soustavně pracuje na zvyšování svých kapacit a i na posledních hodnoceních je znát, že situace se v tomto ohledu zlepšuje a dodávání po jarní „krizi“ už zase šlape lépe.

0 Sdílení