Nejlepší robotické vysavače (test a recenze 2020)

Nejlepší robotické vysavače na trhu Málokoho doopravdy baví vysávat. Je to činnost, která zabere spoustu času, potu a dřiny, a musíte ji navíc znovu a znovu opakovat. Řešení je nasnadě a jsou jím robotické vysavače, které se díky stále propracovanějším technologiím stávají populárnějšími, než kdykoli dřív.

Jak ale poznat ten nejlepší robotický vysavač, který mi sedne na míru, od “bzučící desky“, která vám bude v obýváku tak akorát rozviřovat prach? Koneckonců – jedná se o poměrně neznámou oblast spotřebičů, která do drtivé většiny domácností ještě ani pořádně nepronikla.

Právě s tím vám pomůže naše recenze robotických vysavačů. Vybrat si můžete ze všech cenových kategorií, robotů vhodných pro malé i velké plochy, vysavačů pro tvrdé povrchy i koberce s dlouhými vlákny a dokonce robotického mopu.

Věříme, že po přečtení široké škály modelů, které jsme pro vás vybrali, už budete dobře vědět, jaký robotický vysavač koupit.

Nejlepší robotické vysavače na trhu podle nás

 Produkt HodnoceníCena (od) 
#1iRobot Roomba 980
Plocha: do 185 m2
Hlučnost: 60 dB
Koberce: Ano
Zvířata: Ano
Alergici: Ano
Nabíjení: 3 h
Provoz: 2 h
5 out of 5 stars (5 / 5)17 999 Kč Číst recenze
#2Xiaomi Roborock Sweep One S50
Plocha: do 250 m2
Hlučnost: 67 dB
Koberce: Ano
Zvířata: Ano
Alergici: Ano
Nabíjení: - h
Provoz: 150 min
5 out of 5 stars (5 / 5)10 999 Kč Číst recenze
#3Xiaomi Mi Robot Vacuum
Plocha: do 250 m2
Hlučnost: 67 dB
Koberce: Ano
Zvířata: Ano
Alergici: Ano
Nabíjení: - h
Provoz: 150 min
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)6 999 Kč Číst recenze
#4iRobot Roomba 605
Plocha: -
Hlučnost: 60 dB
Koberce: Ano
Zvířata: Ano
Alergici: ?
Nabíjení: 2,5 h
Provoz: 3 h
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)4 999 Kč Číst recenze
#5TESLA Robostar T50
Plocha: do 80 m2
Hlučnost: 55 dB
Koberce: Ne
Zvířata: Ano
Alergici: Ano
Nabíjení: 3 h
Provoz: 110 min
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)5 178 Kč Číst recenze
#6Miele Scout RX1
Plocha: do 150 m2
Hlučnost: 60 dB
Koberce: Ano
Zvířata: Ano
Alergici: Ne
Nabíjení: 2 h
Provoz: 2 h
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)14 990 Kč Číst recenze
#7iROBOT Braava 390 Turbo
Robotický mop4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)5 990 Kč Číst recenze
#8CleanMate QQ 6S
Plocha: do 50 m2
Hlučnost: 65 dB
Koberce: Ano
Zvířata: Ano
Alergici: Ano
Nabíjení: 2.5 h
Provoz: 0.8 h
4.3 out of 5 stars (4,3 / 5)5 999 Kč Číst recenze

1. iRobot Roomba 980 (od 17 999 Kč)

Náš vítěz. Aktuálně nejlepší a nejvyspělejší robotický vysavač na světě, vzhledem k ceně určen pro nejnáročnější uživatele.

 Recenze iRobot Roomba 980  Roomba 980 patří zcela bez diskuze mezi nejlepší robotické vysavače na světě.

Díky třístupňovému čisticímu systému AeroForce si precizně poradí s jakýmkoli povrchem. V první fázi rotující boční kartáček vyčistí místa okolo nábytku a stěn, část nečistoty se při tom posouvá do středu vysavače. V druhé fázi dva proti sobě rotující gumové kartáče AeroForce uvolní nečistoty z vláken a vodícími drážkami je ženou do sběrného koše. V poslední fázi sací motor pročistí vzduch (díky tomu je vysavač vhodný pro domácnosti astmatiků a alergiků). Všechny plochy vysává dvakrát, aby zajistil to, že v koberci nezůstanou ani hluboko zamotané zvířecí chlupy.

Dokáže se orientovat i ve větších prostorách do 185 čtverečních metrů. Pokud se během vysávání vybije, zajede do dobíjecí stanice a po nabytí pokračuje v úklidu na místě, kde skončil.

Poradí si s výškou překážek do dvou centimetrů, díky tomu je vhodný jak pro tvrdé podlahy, tak pro koberce s dlouhým vláknem. Silná baterie zajistí nepřetržitý chod po dobu dvou hodin. Kromě toho je velmi tichý, hlučnost chodu nepřesahuje 60 dB.

Nabízí 3 režimy provozu – automatický, vysoký výkon a ekologický. Díky funkci Antitangle nehrozí, že by se zamotal do kabelů či koberců. Když kartáče ucítí odpor, otočí rotaci. Tímto způsobem se robot z kabelů uvolní a může pokračovat v úklidu.

Disponuje jak ukazatelem plného koše, tak i odložitelným startem. Ovládat jej můžete přes mobilní aplikaci, která má svou mutaci pro Android i iOS. Jeho životnost chrání nárazník, nastavitelná “virtuální zeď” (plocha, kam nechceme, aby vysavač jezdil – například kvůli zaseknutí) a senzor, který zabraňuje pádu ze schodů.

V podstatě jediné, co lze vysavači vytknout je vyšší cena. V tom případě můžete sáhnout po levnější variantě od stejné firmy iRobot Roomba 681 níže v našem žebříčku.

O kvalitě tohoto robotického vysavače vás možná přesvědčí vítězství v německé Chip testu s hodnocením 94.4% a vítězství v několika dalších testech.

Klíčové technické parametry: Plocha – do 185 m2 | Hlučnost – 60 dB | Virtuální zeď – ano 2x | Automatické dobíjení – ano | Vhodný pro koberce – ano | Vhodné pro domácnost se zvířaty – ano | Doba nabíjení – 3 hodiny | Doba provozu – 2 hodiny | Vhodný pro alergiky a astmatiky – ano

Video

Podívejte se na velmi zajímavý test na tomto videu na Youtube.

Co potěší

 • Aktuálně to nejlepší na trhu, kvalitní recenze zákazníků, vítěz zahraničních testů
 • Filtrace vzduchu s HEPA filtrem
 • Ultimátní ochrana před poškozením – nárazníky, senzor, virtuální zdi a funkce Antitangle
 • 3 režimy provozu
 • Třístupňový čisticí systém AeroForce + dvojitá kontrola čistoty
 • Sám se vrátí do nabíjecí stanice, po nabití pokračuje tam, kde skončil

Co zamrzí

 • Kromě vyšší ceny nemá robot žádné výraznější nevýhody

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 17 999 Kč

Koupit v obchodě

2. Xiaomi Roborock Sweep One S50 (od 10 999 Kč)

 Recenze Xiaomi Roborock Sweep One S50  Druhé místo testu obsadil přístroj moderní čínské značky Xiaomi, jejíž popularita u nás raketově roste. O tom svědčí i fakt, že jde o jeden z nejprodávanějších robotických vysavačů současnosti. Za cenu okolo 10 tisíc korun získáte vysoce pokročilé a skvěle vybavené zařízení, které v domě nebo bytě odvede velký kus práce.

Model Xiaomi Roborock Sweep One S50 si dokáže poradit s různými typy tvrdých podlah a velmi úspěšný je i na kobercích. Kromě samotného vysávání navíc nabízí i praktickou funkci vytírání. Jádrem vysavače je japonský motor s velmi solidním příkonem a sacím výkonem 58 W. Díky dobrým technickým parametrům se s tímto modelem můžete pustit i do úklidu rozsáhlejších prostor okolo 250 m2, což je rozhodně nadprůměrná hodnota.

Xiaomi Roborock Sweep One S50 je vybaven zvlášť silným lithium-iontovým akumulátorem o kapacitě 5200 mAh. Díky tomu je celková doba provozu na jediné nabití až 150 min! Pokud vysavač nestihne uklidit celou plochu na jeden zátah, naváže po nabití tam, kde skončil.

Na špičkové úrovni je senzorové a funkční vybavení. 12 čidel zajišťuje perfektní orientaci v prostoru a schopnost překonat i 2 cm vysoké prahy nebo jiné překážky. Vysavač si sám vypočítá ideální dráhu pro rychlý, ale maximálně precizní úklid, ale některé jeho funkce můžete i sami ovládat na dálku prostřednictvím speciální aplikace.

Vysavač používá odpadní nádobu o objemu 0,42 l, mop pak pracuje se 150ml nádobkou na vodu. Hmotnost zařízení je cca 3,5 kg a hlučnost se pohybuje okolo 67 dB. Tento model patří k současné špičce, je vhodný i pro alergiky a ocení jej i náročnější uživatelé.

Co potěší

 • Vysoký sací výkon
 • Dlouhá doba provozu
 • Možnost dálkového ovládání
 • Vysává i vytírá

Co zamrzí

 • Aplikace pro mobilní zařízení není v češtině

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Koupit v obchodě

3. Xiaomi Mi Robot Vacuum (od 6 999 Kč)

 Recenze Xiaomi Mi Robot Vacuum  U značky Xiaomi se ještě zdržíme a podíváme se na další velmi oblíbený, ale cenově přece jen o něco dostupnější model Robot Vacuum, který se nicméně může pochlubit v mnoha ohledech podobně dobrými parametry jako předchozí varianta. Například sací výkon je opět na poměry robotických vysavačů velmi pěkný, a to 55 W. Stejně tak akumulátorová baterie dosahuje kapacity 5200 mAh a jde o pokročilý lithium-iontový článek.

I tento model lze vyslat na úklid rozsáhlejších prostor okolo 250 m2 a opět dokáže pracovat až 150 minut v kuse. Podobně jako dražší bratříček je ale trochu hlučnější (cca 68 dB) a vzhledem k vyšší kapacitě baterie se bude i déle nabíjet (okolo 240 minut). Robot Vacuum taky trochu hůře zvládá větší překážky (nad 1 cm), větší prahy tak mohou představovat problém.

Vysavač se hodí na pevné podlahy a poradí si dobře i s koberci, pokud nemají příliš vysoký vlas. Kapacita odpadní nádoby je 0,42 l a přístroj disponuje třemi procesory a 12 senzory pro orientaci v prostoru a výpočet optimální dráhy. I tento model můžete spárovat s aplikací v telefonu a ovládat jej na dálku přes Wi-Fi. Jde o výkonný a technologicky skvěle vybavený model.

Co potěší

 • Vysoká kapacita baterie
 • Vysoký výkon
 • Možnost ovládání přes aplikaci
 • Inteligentní, vysává kvalitně

Co zamrzí

 • Bez vytírání
 • Mírně hlučnější
 • Hůře si poradí s překážkami

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

Koupit v obchodě

4. iRobot Roomba 681 (od 8 999 Kč)

Nejlepší poměr cena / výkon. Absence HEPA filtru.

 Recenze iRobot Roomba 681  Výkon robota značky Roomba vynikne zejména na menších plochách do 60 čtverečních metrů. Naopak méně vhodný je pro větší plochy. Mezi výrazné klady patří jeho schopnost vysávání koberců. Maximální výška prahu jsou pro něj dva centimetry, poradí si tedy i s koberci s o něco delším vláknem.

Systém Antitangle se navíc postará o to, aby se robot nezamotal do kabelů či třásní – pokud ucítí příliš velký odpor, jednoduše otočí rotaci, díky čemuž se uvolní a může pokračovat v práci.

A jak vlastně vysavač funguje? Klíčem je navigační systém iAdapt. Díky desítkám senzorů skenuje prostor 67krát za sekundu, čemuž přizpůsobuje 40 možných pohybů, které má k dispozici.

O samotný úklid se stará třístupňový čisticí systém. Boční kartáček po stranách očistí místa okolo nábytku díky systému Wall Follow. Dva proti sobě rotující kartáče ve středu robota sbírají prach a nečistoty a účinný sací motor z kartáčku prach i nečistoty v posledním kroku vysaje. Systém Dirt Detect díky skeneru nalezne nadměrně znečištěná místa, kterým se pak vysavač věnuje intenzivněji.

Jakmile dokončí úklid nebo mu začne docházet baterie, začne automaticky vyhledávat nabíjecí základu. Jeho chod můžete naplánovat i dopředu. Na jedno nabití vydrží v chodu až 90 minut a nabíjí se tři hodiny.

Robot není ideální volbou pro alergiky, protože zařízení nedisponuje HEPA filtrem. Chybí i signalizace plného zásobníku či dálkové ovládání.

Zajímavou vlastností je program SPOT. Ten se spustí ruční aktivací a robot důkladně vysaje prostor o rozměrech jednoho čtverečního metru. V podstatě tak funguje jako robotický smetáček s lopatkou.

V testu německého magazínu Chip se robotický vysavač umístil na krásném čtvrtém místě (81.7 %). Doporučit jej můžeme i pro skvělý poměr ceny a výkonu.

Klíčové technické parametry: Plocha – do 60 m2 | Hlučnost – 60 dB | Virtuální zeď – ano | Automatické dobíjení – ano | Vhodný pro koberce – ano | Vhodné pro domácnost se zvířaty – ano | Doba nabíjení – 3 hodiny | Doba provozu – 1,5 hodiny | Vhodný pro alergiky a astmatiky – NE | Příkon – 33 W | Objem na prach – ? l

Video

Co potěší

 • Systém Dirt Detect nalezne nadměrně znečištěná místa
 • Efektivní navigační systém iAdapt v kombinaci s 40 možnými pohyby robota výborně řídí
 • Skvělý poměr ceny a výkonu
 • Smetáček a lopatka v jednom při spuštění programu SPOT
 • Systém Antitangle zabrání zamotání vlasů a chlupů do kartáčů vysavače

Co zamrzí

 • Nevhodný pro větší plochy
 • Chybí HEPA filtr
 • Delší doba nabíjení 180 minut

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 8 999 Kč

Koupit v obchodě

5. TESLA Robostar T50 (od 5 178 Kč)

 Recenze TESLA Robostar T50  Páté místo naší recenze robotických vysavačů obsadil cenově přijatelný model značky TESLA s označením Robostar T50. Jde o vysavač typu 2v1 – tedy takový, který kromě vysávání zvládá i mokré vytírání.

A jak je na tom technické vybavení? Výkon není nijak pozoruhodný a činí pouze 22 W. Vysavač je celkově určen pro menší domácnosti max. do 80 m2. Baterie disponuje kapacitou 2600 mAh a vystačí na solidních 110 minut úklidu. Poté se T50 sám vrátí na nabíjecí stanici, kde se dobije za cca 3 hodiny. Vynikající je ale u tohoto modelu míra hlučnosti, která se pohybuje pouze okolo 55 dB, takže vás přístroj nebude rušit, ani když budete doma.

TESLA Robostar T50 disponuje senzorem proti pádu ze schodů, turbo režimem a dvěma antistatickými kartáči. Tento snadno ovladatelný model s nijak závratným vybavením je vhodný spíše pro méně náročné uživatele.

Jak bylo řečeno. Jde o typ 2v1. U těchto zařízení se stává, že funkce navíc je přidána na úkor některých jiných vlastností. V případě T50 je těch nedostatků trochu víc. Kromě slabšího výkonu a pokrytí je to i omezená orientace v prostoru. Vysavač nedisponuje vlastní navigací a vysává nesystematicky. Dalším problémem je, že T50 není vhodný na koberce, což může být v mnoha domácnostech problém.

Co potěší

 • Nižší cena
 • Nízká hlučnost
 • Vytírá

Co zamrzí

 • Nevhodný na koberce
 • Špatně zvládá prahy nad 1 cm
 • Bez pokročilé navigace
 • Slabší výkon

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 5 178 Kč

Koupit v obchodě

6. Miele Scout RX1 (od 14 990 Kč)

Nejlepší do pokojů s větším množstvím nábytku.

 Recenze Miele Scout RX1  Robotický vysavač Miele Scout RX1 je výborný vysavač do pokojů s větším množstvím nábytku, díky malým rozměrům se vejde i tam, kde má řada ostatních vysavačů problémy.

Proti nečistotám bojuje skrze systém Triple Cleaning. Dva rotující postranní kartáče nahrnou nečistoty z rohů pod přístroj. Kartáčový válec následně zachytí zbývající nečistoty. V posledním kroku pak stejnosměrný motor vysaje nejjemnější prach.

Na jedno nabití, které trvá dvě hodiny, zvládne vysávat dvě hodiny v kuse (což je nadprůměr). Maximální pokrytí plochy je 150 metrů čtverečních, což bohatě stačí na drtivou většinu povrchů. Dostačující je i kapacita nádobky, která pojme 0,6 litru nečistot.

Mezi nevýhody patří především absence HEPA filtru, který by pročišťoval vzduch od mikroskopických částeček prachu. Proto jej bohužel nemůžeme doporučit astmatikům a alergikům. Disponuje však časovačem i dálkovým ovládáním.

V německém testu Stiftung Warentest se v únoru 2017 umístil vysavač na třetím místě.

Klíčové technické parametry: Plocha – do 150 m2 | Hlučnost – 60 dB | Virtuální zeď – ne | Automatické dobíjení – ano | Vhodný pro koberce – ano | Vhodné pro domácnost se zvířaty – ano | Doba nabíjení – 2 hodiny | Doba provozu – 2 hodiny | Vhodný pro alergiky a astmatiky – ne | Příkon – ? W | Objem na prach – 0.6 l

Co potěší

 • Dobrá výdrž baterie a rychlé nabíjení
 • Dobré vysávání okrajů stěn a rohů
 • Malé rozměry, díky nim se dostane i do hůře přístupných míst
 • Triple Cleaning – ve třech krocích postupně odstraní všechny druhy nečistot

Co zamrzí

 • Chybí HEPA filtr
 • Chybí virtuální zeď

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 14 990 Kč

Koupit v obchodě

7. iROBOT Braava 390 Turbo (od 5 990 Kč)

Nejlepší robotický mop. Zameta a následně vytře tvrdé podlahy.

 Recenze iROBOT Braava 390 Turbo  iRobot Braava 380 je specialita naší recenze – od ostatních zdejších spotřebičů se totiž výrazně odlišuje. Nejde totiž ani tak o vysavač, jako o robotický mop se dvěma chody – dokáže podlahu zamést a následně ji vytřít mokrým hadrem. Nepočítejte ale s tím, že vám pomůže s vysátím koberce.

Co se však týče vytírání, jedná se o jedno z nejchytřejších zařízení na trhu – proto jsme jej do naší recenze zařadili.

Čtyři utěrky z mikrovláken vytřou podlahu dohladka. Bílé utěrky slouží ke sbírání prachu, drobných nečistot, vlasů a chlupů – tedy pro suchý úklid. Modré utěrky slouží k mopování. Až robot skončí s úklidem, utěrky je třeba vyprat v ruce či pračce.

Robot se při vytírání pohybuje v krátkých pohybech doleva, doprava, doleva a doprava – a tak dále, zkrátka dokud nezbaví podlahu nečistot, skvrn a mastnoty. Při suchém zametání jsou jeho pohyby delší, čímž se zkracuje doba uklízení.

Poradí si i s opravdu velkými plochami. Na jedno nabití dokáže zametat až 4 hodiny a vyčistí až 180 čtverečních metrů. Mopovat vydrží dvě a půl hodiny a umyje kolem šedesáti čtverečních metrů podlahy. Nabíjí se dvě hodiny, což je vzhledem vysoké kapacitě baterie velmi krátká doba.

Kolečka pohání tichý elektromotor, proto je mop během úklidu zcela neslyšný. Můžete jej tedy zapnout i přes noc a nehrozí, že by vás vzbudil. O navigaci se stará systém NorthStar, který byl vymyšlen ve spolupráci s vesmírnou agenturou NASA. Navigační kostka vysílá signál, díky kterému robot vždy dobře pozná kde se nachází a která místa je ještě třeba uklidit. Po skončení vytírání se vátí zpět na místo, kde začal.

Klíčové technické parametry: Plocha – zametání až 180 m2 / mopování 60 m2 | Hlučnost – ? dB | Virtuální zeď – ? | Automatické dobíjení – ne | Vhodný pro koberce – ne | Vhodné pro domácnost se zvířaty – ano | Doba nabíjení – 2 hodiny | Doba provozu – 2 hodiny zametání / 2.5 hodiny mopování | Příkon – ? W | Objem na prach – ? l

Co potěší

 • Zcela tichý díky speciálnímu elektromotoru, nepotřebuje sát, takže oproti vysavačům je zcela neslyšný
 • Výborná výdrž baterie
 • Nejlepší robotický mop na trhu
 • Vynikající navigace, která vznikala ve spolupráci s vesmírnou agenturou NASA
 • Vhodný i pro velké plochy

Co zamrzí

 • Nenabije se sám od sebe
 • Není určen pro koberce, jen tvrdé podlahy
 • Může mít problémy s některýma nohama od stolu, což prodlouží úklid, nakonec si ale poradí

NAŠE HODNOCENÍ: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)

Koupit v obchodě

8. CleanMate QQ 6S (od 5 999 Kč)

Nejlepší robotický mop. Zameta a následně vytře tvrdé podlahy.

 Recenze CleanMate QQ 6S  CleanMate QQ 6S je skvělou volbou pro ty, kdo mají menší byt a nechtějí utrácet desítky tisíc – přesto si však chtějí užívat domácí klid bez manuálního vysávání.

Vysavač si dobře poradí s koberci, pouze však s těmi, které mají krátký vlas – u koberců s delším vláknem jeho výkon poněkud stagnuje. S tím samozřejmě souvisí i maximální výška prahu – přístroj si neporadí s větším převýšením než 1 centimetr.

Maximální plocha pro úklid je “jen” 50 čtverečních metrů – je tedy vhodnější pro menší místnosti. Na jedno nabití zvládne vysávat 80 minut, což není na přístroj této cenové kategorie ale vůbec špatné. Baterie se nabíjí velmi rychle, za hodinu a půl jej můžete znovu používat.

Patří spíše mezi hlučnější vysavače – 65 dB se hodí spíše k vysávání během vaší nepřítomnosti. Disponuje i HEPA filtrem, který nemají i některé daleko dražší přístroje, hodí se tedy pro alergiky i astmatiky. Navíc důsledně ničí bakterie a dezinfikuje podlahu UV světlem.

To, kdy chcete, aby vysával, si můžete naplánovat dopředu, součástí vybavení je časovač. Upozorní vás i na plný zásobník na prach. K dispozici je i dálkové ovládání – připojit na Wi-Fi však vysavač nelze.

Po vybití baterie se robot dokáže sám od sebe vrátit do základny, kde se znovu nabije. Po nabytí však robot nedokáže navázat na předchozí úklid, jako je tomu u některých dražších přístrojů.

Klíčové technické parametry: Plocha – do 50 m2 | Hlučnost – 65 dB | Virtuální zeď – ano | Automatické dobíjení – ano (avšak nepokračuje v úklidu tam, kde skončil) | Vhodný pro koberce – ano (s menším chlupem) | Vhodné pro domácnost se zvířaty – ano | Doba nabíjení – 2.5 hodiny | Doba provozu – 80 minut | Vhodný pro alergiky a astmatiky – ano | Sací výkon – 25 W (to je spíše slabší údaj) | Objem na prach – 0.6 l

Co potěší

 • Automatický návrat do základny
 • Ničení bakterií UV filtrem zajistí čistý domov
 • HEPA filtr chrání plíce astmatiků a alergiků
 • Velmi nízká cena
 • Dobrá baterie – rychlé nabíjení, které poměrně dlouho vydrží

Co zamrzí

 • Nevhodný pro koberce s delším vláknem
 • Nevhodný pro větší plochy
 • Patří mezi hlučnější přístroje
 • Nedokáže pokračovat v úklidu tam, kde skončil

NAŠE HODNOCENÍ: 4.3 out of 5 stars (4,3 / 5)

Koupit v obchodě

Jak vybrat robotickýc vysavač

Podle jakých měřítek robotických vysavač vybírat? Protože nejde o právě levnou úklidovou pomůcku, měli byste dobře zvážit všechny nejdůležitější parametry, vlastnosti a funkce. V našem průvodci se zaměříme na výběr tohoto přístroje z celé řady různých hledisek – podíváme se na výkonnost, způsoby navigace, napájení a výdrž, ale třeba i hlučnost či druh filtrace.

V neposlední řadě hraje pochopitelně roli i cena. Proto se v závěru zaměříme na tři základní cenové kategorie a shrnutí jejich nabídky. Představíme vám i několik aktuálně dobře hodnocených a oblíbených výrobců a zodpovíme i některé důležité otázky, které se robotických vysavačů týkají.

Výhody a nevýhody robotických vysavačů

Nejdříve je třeba se rozhodnout, zda je robotický vysavač skutečně to pravé ořechové pro vaši domácnost. Pokusíme se vám pomoci následujícím přehledem výhod a nevýhod.

Výhody:

 • Robotické vysavače ušetří spoustu vašeho času, mohou uklízet, když jste v práci nebo se věnujete jiné činnosti.
 • Zajistí pravidelný a stálý úklid bez námahy.
 • Spotřeba těchto vysavačů je poměrně velmi nízká.
 • Pokročilé modely mají propracovanou orientaci a uklidí třeba celý byt.
 • Vysavač se při nízké hladině baterie sám vrátí do dokovací stanice.

Nevýhody:

 • Vyšší cena.
 • Starším a jednodušším modelům je třeba připravit prostor (odklidit nevhodné překážky apod.).
 • Nižší výkon. Většina modelů je vhodná jen pro průběžný úklid, neporadí si s hrubějším znečištěním.

Kvalitní robotický vysavač

Robotické vysavače podle způsobu vysávání/úklidu

Robotické vysavače mohou mít různé „schopnosti“. Zde se podíváme na tři základní varianty.

Běžné vysávání

Tento typ supluje standardní vysavač. Disponuje sacím otvorem a taky rotačními kartáči, které zbavují podlahu chlupů, prachu a dalších nečistot. Robot zvládne uklidit pevné podlahy a většina modelů by měla zvládnout taky vysávání koberců s nižším chlupem.

Efektivnější úklid koberců (zejména vyšších a hustších) je ale možný spíše s výkonnějšími modely. Kvalita a možnosti úklidu se ale odvíjejí od celé řady dalších faktorů, např. od způsobu navigace, výšky zařízení, konstrukci kartáčů, objemu zásobníku, kvality filtrace apod.

Suché vytírání

Nejde de facto o jiný druh zařízení, pouze o úklidový krok navíc. Některé vysavače mohou být opatřeny ještě speciálními utěrkami, které po kartáčích a sací trubici podlahu ještě vytřou a vysbírají jemnější prach. Toto provedení je tedy určeno pro důkladnější úklid. Ale mop lze použít pouze na pevných podložích. Na kobercích je třeba jej odejmout.

Mokré vytírání

Tato funkce je v současnosti v podstatě maximum, které může robotický vysavač pro úklid udělat. Robot tedy zametá (rotační kartáče), vysává, vytírá mokrou cestou a leští. Zařízení je opatřeno zásobníkem na vodu a tryskami, které ji rozprašují. Pak zařízení vyleští podlahu mopem umístěným za tryskami. Jde tedy o kombinaci obou předchozích funkcí plus jedné navíc.

Nevýhodou je, že tyto modely jsou obvykle dražší. Vodní zásobník navíc obvykle není dostačující pro samostatný úklid větších ploch na jeden zátah. Vodu je případně třeba ručně doplnit.

Příkon a sací výkon

Tak jako u klasických vysavačů i u těch robotických patří k důležitým parametrům příkon (čili spotřeba) a výkon (konkrétně výkon sání). U robotických vysavačů je příkon řádově mnohem nižší než u klasických, ale třeba i tyčových modelů. Znamená to, že jsou taky řádově slabší a méně efektivní?

Ne tak docela. U klasického vysavače je nutné dopravit nečistoty na velkou vzdálenost od hubice až k zásobníku v těle zařízení. U robotických modelů je zásobník se sacím otvorem těsně spojen – obvykle je dělí jen pár cm. Přesto je fakt, že klasické vysavače jsou obecně výkonnější a většina robotických vysavačů si neporadí s hlouběji usazenými a odolnými nečistotami.

Pokud jde o konkrétní hodnoty. Příkon a sací výkon robotických modelů se pohybuje v řádu desítek Wattů. Efektivita zařízení však závisí na kvalitě konstrukce a dalších aspektech, takže nelze jednoznačně říct, že přístroj, který má 30 W je nutně lepší než ten, který má 20 W.

Navigace

Jedním z vůbec nejdůležitějších aspektů je u robotických vysavačů systém navigace a orientace v prostoru. S tímto faktorem souvisí i schopnost překonávat překážky nebo se jim vyhýbat, možnost úklidu ve více místnostech a taky efektivita a rychlost úklidu. V současnosti se výrobci předhánějí, který z nich nabídne propracovanější technologii a systém navigace. Konkrétní mechanismy, funkce a možnosti jsou tedy poměrně různorodé. V zásadě lze ale rozlišit dvě varianty vysavačů:

 • Základní modely bez navigace – Starší a levnější vysavače nemají vlastní navigaci v pravém slova smyslu. Uklízejí na základě přednastavených pohybů, případně nahodile. Jedinou orientační pomůckou je „nárazník“, který zařízení – v případě střetu s překážkou – upozorní, že se má vydat jiným směrem. Problém je zřejmý. Robot se motá po místnosti a některá místa obstará vícekrát, zatímco jiným se může zdánlivě tvrdohlavě vyhýbat. Úklid je delší a nemusí být kompletní.
 • Modely s vlastní navigacíVyšší ligu představují roboty s vlastním systémem navigace. Orientaci v takovém případě obstarává nějaký specifický systém od GPS přes kamery až po laserové navádění nebo kombinaci více možností. Kvalitní modely se vyhýbají překážkám, aniž by do nich narazily, uklízejí systematicky místo od místa, vyhnou se třeba i pádu ze schodiště a některé se při přerušení práce (např. kvůli vybité baterii) dokážou i posléze automaticky vrátit na místo, kde s úklidem skončily. Zřejmou nevýhodou je pouze vyšší cena těchto přístrojů.

Objem zásobníku

Každý vysavač (nejen robotický) je vybaven odpadním zásobníkem a jeho objem je při výběru vždy důležitý. Nevýhodou robotických vysavačů je obecně jen minimální kapacita zásobníku. Ten je třeba často vyprazdňovat. Robot nemusí být schopný uklidit celou místnost či byt na jeden zásobník, pokud by šlo třeba o dlouho neudržované a výrazně znečištěné prostory.

Z principu (nejen objem zásobníku, ale i omezený výkon) jsou tedy tato zařízení určena především pro pravidelný a průběžný úklid obývaných prostor. Obecně se kapacita zásobníku pohybuje okolo 0,3 až 0,8 l. Vysavače s funkcí mokrého vytírání disponují taky zásobníkem na vodu. Ten obvykle disponuje kapacitou do cca 0,3 l.

Kapacita baterie, doba provozu

Robotické vysavače jsou akumulátorová zařízení. Opatřeny bývají buď baterií Li-ion, starší anebo levnější modely pak případně baterií Ni-Mh, která má obecně poněkud horší vlastnosti. Kapacita akumulátoru se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 2000 mAh až po 5000 mAh nebo i více.

Pokud jde o délku provozu, ta může být jen několik desítek minut, až cca 3 hodiny. Nejvíce modelů se pohybuje okolo hodnot 90-120 minut. Důležitá je ale i délka nabíjení. Většinou si počkáte cca 2-5 hodin.

Výška

Výška robota může být důležitá především, pokud se v místnosti nachází nízký nábytek, pod který by se vyšší robot nemusel dostat. Pořídit lze i velmi nízké roboty (pod 8 cm), ale ani vyšší modely příliš nepřekračují hranici 10 cm.

Hlučnost

Oproti klasickým vysavačům jsou ty robotické obvykle tišší, což lze jistě považovat za výhodu. Přesto počítejte s tím, že většina modelů nějakých 60 až 70 dB hlučnosti dosáhne. Dobrou zprávou je, že vysavač může uklízet, když nikdo není doma a hlučnost nemusí nikomu vadit (snad jen sousedům).

Filtrace

Robotický vysavač by měl být opatřen filtrem typu HEPA, což jsou velice účinné filtry. Většina současných zařízení tuto podmínku splňuje. Tyto filtry se ještě dále označují čísly. Nejnižší je HEPA (resp. EPA) 10, který zachytí 85 % částic. HEPA 13 už 99,95 % částic.

Funkce

Nové robotické vysavače mohou mít poměrně bohatou funkční výbavu. Podíváme se tedy alespoň na některé praktické a zajímavé funkce.

 • Dálkové ovládání – Umožňuje zaměřit robota na znečištěná místa a další povely.
 • Propojení s telefonem – Přes Wi-Fi lze robota plně ovládat (nastavovat) odkudkoli pomocí mobilní aplikace.
 • UV lampa – Likvidace bakterií a alergenů. Vhodné pro citlivější osoby a alergiky.
 • Odložený úklid – Lze nastavit, kdy má robot začít uklízet.
 • Virtuální zeď – Umožní vymezit robotu konkrétní prostor pro úklid, jehož hranice nepřekročí.
 • Senzory – Např. proti pádu ze schodů, nárazům do překážet, případně i detekce nečistot apod.
 • Funkce SPOT – Velmi důkladný úklid malého prostoru třeba při větším lokálním znečištění.
 • Indikace – Stav baterie, naplněnost zásobníku na odpad či vodu.
 • Automatické vyprázdnění – Robot se umí sám „vyprázdnit“ do většího zásobníku v dokovací stanici a pokračovat v úklidu. Tuto funkci jistě oceníte ve větší domácnosti.

Ceny robotických vysavačů

Kolik stojí kvalitní robotický vysavač, kolik cenově dostupný přístroj a kolik ty nejvybavenější modely? Máme tu pro vás opět trojici základních cenových skupin a shrnutí jejich sortimentu pro lepší přehled v současné nabídce.

Robotické vysavače do 5000 Kč

Dnes už je i v této kategorii velmi slušný výběr a nejlevnější modely můžete pořídit někdy od cca 2000 Kč. I mezi těmito dostupnějšími přístroji ale najdete řadu nejprodávanějších robotických vysavačů, které pohodlně postačí pro méně náročné potřeby.

Robotické vysavače do 10 000 Kč

Zde lze očekávat vysavače se zajímavější výbavou, která obvykle zahrnuje nějaký druh vlastní navigace, různé senzory a speciální funkce. Lze očekávat efektivnější úklid.

Robotické vysavače nad 10 000 Kč

Velmi pokročilé modely se špičkovou výbavou. Samozřejmostí jsou propracované navigační systémy a senzory a najdete zde běžně modely i s funkcí mokrého vytírání. Tyto modely jsou vhodné pro velmi náročné uživatele.

Nejlepší značky robotických vysavačů

Kteří výrobci se zabývají šikovnými pomocníky v podobě robotických vysavačů. Máme pro vás pár tipů na nejoblíbenější značky.

 • iRobot – Velmi prestižní a oblíbená značka. Největší výběr modelů a obvykle taky velmi vysoká hodnocení v testech robotických vysavačů. Ceny jsou ale spíše vyšší.
 • Xiaomi – Zřejmě vůbec nejpopulárnější značka. Její vysavače dlouhodobě drží několik prvních příček. Xiaomi sází na velmi zajímavé vybavení a přístroje často drží nejvyšší hodnocení v testech a recenzích.
 • Robzone – Slušný výběr vysavačů zejména v cenách okolo 7-10 tisíc korun. V dané oblasti známá značka, kterou už ale dnes poněkud přeskočily některé jiné.
 • Sencor – Značka Sencor je u nás stálice – a to především díky spotřebičům a elektronice za velmi dostupné ceny a přitom v solidní kvalitě. Platí to i u robotických vysavačů.
 • Tesla – Další žádaná značka s vysokým hodnocením. Některé modely jsou přitom i překvapivě cenově dostupné.

Nejčastější otázky nakupujících

Lze robotické vysavače použít na pevných podlahách i kobercích?

Obecně vzato ano. Ale některé méně výkonné modely nemusejí být na kobercích zcela efektivní. Pokud máte v bytě převahu koberců (zejména vyšších), vybírejte pečlivě a sáhněte po zařízení s vyšším výkonem.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového robotického vysavače. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího robotického vysavače na trhu.
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin