Kuchyně

Test 6 nejlepších fondue sad: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší fondue sady

Jak si vybrat tu nejlepší sadu na fondue? V následujícím článku vás podrobně provedeme výběrem této kulinářské pomůcky. Poradíme vám, na jaké faktory se při nákupu zaměřit, aby vám sada sloužila dobře a dlouho a uspokojila vaše gastronomické nároky v co nejvyšší míře, nebo aspoň adekvátně k vynaloženým finančním prostředkům.

Fondue je fenomén, který se u nás začal prosazovat už před lety. Tento pokrm – nebo spíš druh pokrmů – pochází původně ze Švýcarska a doma je taky v Savojsku. Dnes se ale těší popularitě skoro na celém světě. Je to snad tím, že fondue je tak dokonale lahodná specialita? Jistě, ale jen do určité míry. Kouzlo fondue spočívá především v jeho společenském aspektu a jedinečném způsobu podávání, který je velice atraktivní. Ať už jde o sešlost přátel nebo rodiny nebo méně formální obchodní večeři, fondue je zárukou výjimečného zážitku.

Spousta lidí si fondue zamilovala natolik, že si jej chtějí dopřávat častěji a v kruhu nejbližších. Proto se rozhodnou pro pořízení fondue sady. Samozřejmě že si tento pokrm můžete dopřát i bez speciálního náčiní. Připravíte se ale o důležitou součást celého „rituálu“ a konzumace se stane banální záležitostí. V našem průvodci najdete spoustu rad a tipů, které se vám budou při pořizování sady hodit. Dobrou inspirací pak ale mohou být i uživatelské a nezávislé recenze fondue sad na internetu.

Nejlepší fondue sady na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1LAMART LT7007 CARNE, 23 ks

Materiál: nerez + smalt
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: 14 cm
Rozměry: 35,2 x 35,2 x 21 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#2Tescoma Fondue SIESTA
Materiál: nerez + keramika
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: -
Rozměry: 20 x 20 x 40 xm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3499 Kč Číst recenze
#3Lamart LT7032 sada FONDUE Liha
Materiál: nerez + žulový kámen
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: 17 cm
Rozměry: 43 x 17 x 22cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]497 Kč Číst recenze
#4Kela Fondue ARMATA 23 ks
Materiál: nerez + akátové drevo
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: -
Rozměry: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1669 Kč Číst recenze
Čokoládové fondue sady
#1Tescoma Delícia 630101 Čokoládové fondue
Materiál: ocel + plast
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: -
Rozměry: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
#2Tescoma GUSTITO Čokoládové fondue
Materiál: keramika
Určeno pro: 4 osoby
Průměr nádoby: -
Rozměry: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]469 Kč Číst recenze

Jak vybrat fondue sadu

Může být v pořízení fondue setu vůbec nějaká složitější zápletka? Ačkoli v tomto případě nemusíte sledovat haldu složitých parametrů, stejně jako u každého zboží platí, že byste měli znát možnosti, které trh nabízí, a vědět co chcete.

Charakteristika fondue

Abychom se mohli bavit na úrovni a porovnávat různé aspekty fondue setů, je třeba nejdříve vědět, o čem se vlastně bavíme.

Fondue není pokrm jako svíčková. Nehledejte zaručený recept. Tradiční fondue je sýrová specialita a jejím specifikem je právě příprava (resp. tepelná úprava) přímo před hosty nebo stolovníky. Konzumenti mohou mít k dispozici různé přísady a přílohy v samostatných miskách a konečný výsledek i chuť ovlivňují sami.

Mezi základní suroviny pro přípravu klasického fondue patří sýry ementál a gruyére, potažmo beaufort nebo comté. Sýry lze ale zvolit v podstatě dle libosti (doporučují se sýry tučnější, výrazné a aromatické). Sýr se tradičně rozpouští v bílém víně a dochucuje pepřem, muškátem, česnekem nebo i kapkou třešňovice. Na internetu najdete dostatek receptů a inspirací, z nichž můžete čerpat.

Příprava pokrmu probíhá v kotlíku s vlastním hořákem umístěném vprostřed stolu. Během hodování účastníci namáčejí do směsi kousky bílého chleba nebo baget napíchnuté na dlouhých vidličkách.

sýrové fondue
sýrové fondue

Další varianty fondue

Postupem času se pod název „fondue“ zahrnulo leccos, co má společné rysy. Velmi populární je například čokoládové fondue, ale existují například i masové a rybí varianty – v takovém případě se ingredience obvykle opékají nebo smaží v kastrolku nebo jiné příhodné nádobě.

Spojitost s klasickým fondue tak spočívá v podstatě hlavně v obdobném způsobu podávání a přípravy, které se účastní samotní konzumenti. Existuje i tzv. čínské fondue, kdy se různé suroviny připravují v polévce.

Součásti sady na fondue

Co by měla správná sada na fondue obsahovat?

 • Naprosto zásadní je především samotný kotlík s hořákem. Na kvalitu a parametry těchto prvků se při výběru zaměřujte především.
 • Typicky bývají součástí i dlouhé napichovací vidličky. Jejich počet závisí na tom, pro kolik strávníků je sada určena. Vidličky mají obvykle dřevěné nebo plastové rukojeti.
 • Součástí sady mohou být i další prvky. Například speciální a sladěné mističky na různé ingredience a třeba i lžíce.
 • Kompletní a dražší sety mohou případně obsahovat i servírovací talíře nebo jiné příslušenství.

Specifika sady podle typu fondue

Hraje při výběru fondue sady roli, jaký typ fondue v něm bude připravováno? Ano. Jde dokonce o jeden z nejdůležitějších aspektů. Ať už máte nejraději klasickou sýrovou variantu, nebo dáte přednost třeba sladkému čokoládovému fondue – výběr sady by tomu měl odpovídat.

 • Sýrové fondue – Pro tento účel jsou ideální sady s nerezovým nebo smaltovaným kotlíkem dostatečného objemu podle toho, kolik lidí budete hostit. Zdrojem tepla bývá hořák – buď lihový, nebo plynový.
 • Čokoládové fondue – Pro tuto populární variantu jsou vhodnější keramické kotlíky. Místo hořáku se do speciální přihrádky často umísťuje svíčka – stačí totiž menší výkon a teplota.
 • Masové fondue – Zde je zásadní především opravdu výkonný hořák pro dosažení potřebné teploty. Kotlíky bývají nerezové nebo z jiných kovů.

čokoládové fondue

Konstrukční varianty kotlíků

Kotlík a zdroj tepla, to jsou dva prvky, které tvoří jádro sady. Existuje ale hned několik možností, jak může tato součást fungovat a vypadat – a to zejména v závislosti na použitém tepelném zdroji.

Klasickou variantou je kotlík, který se umístí na stojan s hořákem. Ten bývá plynový nebo častěji lihový, případně se používají různé speciální gely. Toto řešení umožňuje regulaci výkonu a stálý plamen a je tedy poměrně univerzální – připravovat lze obvykle sýrové i masové, popřípadě i čokoládové fondue.

Další variantou jsou obvykle keramické fondue kotlíky, jejichž součástí je spodní přihrádka. Do ní se pak umísťuje svíčka. Tento typ je vhodný hlavně pro přípravu čokoládového fondue. Zcela nevhodný je pro masové nebo rybí fondue.

Poslední, moderní variantou jsou kotlíky s vlastním, elektrickým zdrojem tepla. Výhodou je velmi přesná možnost regulace výkonu a maximální bezpečnost. Odpadá i nutnost nějakého paliva, stačí zásuvka. Nevýhodou je, že tyto kotlíky postrádají kouzlo, které tradičnějším variantám dodává přítomnost ohně.

Materiály

Z jakého materiálu by měl být zhotoven kotlík? Pro sýrová a masová fondue jsou ideální nerezové kotlíky. Jejich výhodou je nejvyšší životnost, snadná údržba, odolnost i pěkný vzhled a rychlý ohřev. Narazit můžete i na kotlíky z jiných kovů – například z plechu nebo hliníku. Jsou často levnější, ale jejich vlastnosti jsou taky výrazně horší.

Keramické kotlíky na čokoládové fondue mohou nabízet atraktivní vzhled a výhodou je jednolité provedení i s přihrádkou na zdroj tepla. Povrch nedosahuje takových teplot a používání je bezpečnější.

Pokud jde o další součásti, důležité je především provedení vidliček. Rozhodně se vyhněte vidličkám celokovovým, bez rukojeti. Rukojeti pak mohou být z plastu, dřeva nebo i keramiky. Plastové provedení je nejlevnější, ale taky příliš neoslní – a to ani výdrží.

Počet osob

Fondue sady jsou určeny pro konkrétní počet strávníků. Nejčastěji od 4 do 8 osob. Odpovídá tomu počet vidliček a držáků na vidličky a taky objem kotlíku. Záleží pouze na vás, jakou variantu zvolíte. Pro používání v rodinném kruhu mohou být sady pro 4 osoby zcela dostačující. Pokud rádi pořádáte větší sešlosti, dívejte se po větších variantách.

Ceny fondue sad

Na kolik vás vyjde pořízení fondue sady? Pojďme se podívat na tři základní cenové hladiny.

Sady do 1000 Kč

Nejnižší a zároveň jednoznačně nejoblíbenější kategorie s největším výběrem. Vejde se sem drtivá většina populárních fondue sad. Ty úplně nejlevnější dokonce pořídíte už od cca 200 Kč. Jak vidíte, pořízení fondue sady nemusí být žádná velká investice.

Zejména do začátku mohou i dostupnější sady poskytnout solidní službu. Pokud se fondue nakonec nestane vaší vášní, nebudete nákupu příliš litovat.

Sady od 1000 do 2000 Kč

I zde je výběr poměrně velký a rozmanitý. Pokud už patříte mezi vážnější nebo náročnější zájemce o fondue a hledáte model, který vám bude sloužit dlouho a obstojí i při častém provozu, doporučujeme vybírat zde. Najdete zde i větší a rozsáhlejší sady od spolehlivých výrobců.

Sady nad 2000 Kč

Sady na fondue mohou stát i mnoho tisíc, ale jde už o kategorii pro fajnšmekry. Najdete zde velmi rozsáhlé, kompletní a designové sady z kvalitních materiálů.

Nejlepší značky fondue sad

U kterých výrobců a značek můžete pořídit dostupné a přitom kvalitní anebo i špičkové fondue sady?Fondue sada Kela

 • Banquet – Domácí značka Banquet patří mezi významné výrobce domácích a kuchyňských potřeb a nabízí zajímavý sortiment sad na fondue. Jde ale především o menší a cenově dostupné sady určené na čokoládová fondue. Pokud vás právě toto fondue láká, určitě si nabídku této značky prohlédněte. Cena zpravidla do 500 Kč.
 • Kela – Kela nabízí obrovský výběr a maximální rozmanitost cenovou i typovou. Sortiment zahrnuje spoustu dostupných modelů za několik stovek nebo do 1000 Kč, ale taky exkluzivní modely až za 4000 Kč. Sety Kela patří k vůbec nejvyhledávanějším a určitě mezi nimi najdete svého favorita.
 • Lamart – Nabídka této značky není příliš rozsáhlá, ale těšit se můžete na vysokou kvalitu zpracování. Sety Lamart se těší špičkovému hodnocení v uživatelských recenzích a testech sad na fondue. Cena je obvykle od 500 do 1500 Kč.
 • Tescoma – Domácí značka Tescoma nabízí jen několik málo modelů. Je mezi nimi zajímavý elektrický typ (Delicia), exkluzivní a univerzální model (Siesta) a dostupný keramický set na čokoládové fondue (Gustito).

Nejčastější otázky nakupujících

Co namáčet do sýrového fondue a jaké zvolit přílohy?

Tradičně se namáčí kousky bílého chleba nebo bagety, zvolit ale můžete prakticky jakékoli pečivo nebo i něco jiného – mohou to být brambory nebo vhodná zelenina (třeba brokolice, chřest apod.) či houby. Jako příloha obvykle slouží různé druhy zeleniny (např. nakládané).

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1LAMART LT7007 CARNE, 23 ks

Materiál: nerez + smalt
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: 14 cm
Rozměry: 35,2 x 35,2 x 21 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#2Tescoma Fondue SIESTA
Materiál: nerez + keramika
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: -
Rozměry: 20 x 20 x 40 xm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3499 Kč Číst recenze
#3Lamart LT7032 sada FONDUE Liha
Materiál: nerez + žulový kámen
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: 17 cm
Rozměry: 43 x 17 x 22cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]497 Kč Číst recenze
#4Kela Fondue ARMATA 23 ks
Materiál: nerez + akátové drevo
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: -
Rozměry: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1669 Kč Číst recenze
Čokoládové fondue sady
#1Tescoma Delícia 630101 Čokoládové fondue
Materiál: ocel + plast
Určeno pro: 6 osob
Průměr nádoby: -
Rozměry: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
#2Tescoma GUSTITO Čokoládové fondue
Materiál: keramika
Určeno pro: 4 osoby
Průměr nádoby: -
Rozměry: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]469 Kč Číst recenze
0 Sdílení