Kuchyně

Test nejlepších filtračních konvic

Nejlepší filtrační konvice Voda je látka, bez které se neobejde žádný živý organismus. V lidském těle vytváří prostředí pro zásadní děje a funguje i jako katalyzátor bezpočtu procesů. Současný trend konečně směřuje k lepšímu docenění významu vody a lidé se začínají stále více zajímat o kvalitu toho, co pijí. V souvislosti s tímto vývojem se objevily i různé filtrační konvice a láhve, které se rychle stávají velmi populárními.

Tyto speciální nádoby mají hned několik účelů a výhod. Jednak zlepšují kvalitu pitné vody tím, že odstraňují chlór i další nežádoucí látky a nečistoty, ale taky napomáhají zmírňovat ekologickou zátěž, která souvisí se spotřebou vod balených v plastu. Kromě toho může filtrační konvice přispět i k delší životnosti různých spotřebičů, jelikož z vody odstraní látky zodpovědné za tvorbu vodního kamene, a pomáhá zlepšit i chuť výsledných nápojů – jako jsou například kávy a čaje. V našem testu jsme pro vás proto vybrali šest nejlepších filtračních konvic.

Kvalitní filtrační konvice by měla být schopna odstranit škodliviny, ale zároveň zachovat prospěšné minerální látky, které může voda obsahovat – například vápník, hořčík a podobně. Zdaleka ne každý typ filtrů tohle zvládne. V naší recenzi filtračních konvic jsme se proto zaměřili na produkty německé značky Brita. Ta disponuje filtračními technologiemi nejvyšší kvality, které dokážou poskytnout optimální výsledky.

Do výběru jsme ale zařadili modely v různých cenových i parametrových kategoriích a věříme, že si vybere každý. Kromě samotného testu na vás čeká i průvodce výběrem filtrační konvice, ve kterém se dozvíte další potřebné rady a tipy pro úspěšný nákup.

Test nejlepších filtračních konvic podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Brita Marella Cool
[usr 5 text="true" tooltip="true"]429 KčČíst recenze
#2Brita Elemaris Meter XL
[usr 5 text="true" tooltip="true"]732 KčČíst recenze
#3Brita Style MaxtraPlus
[usr 5 text="true" tooltip="true"]559 KčČíst recenze
#4Brita Marella XL
[usr 5 text="true" tooltip="true"]329 KčČíst recenze
#5Brita Fill&Go Vital 0,6 l
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]349 KčČíst recenze
#6Brita Fill&Serve Mind 1,3 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]501 KčČíst recenze
TOP 6 filtračních konvic

1. Brita Marella Cool

 Recenze Brita Marella Cool  Brita Marella Cool patří mezi nejprodávanější filtrační konvice u nás. Tento elegantní a praktický výrobek pořídíte za velmi dostupnou cenu a můžete se přitom spolehnout na špičkový „výkon“. Poměr ceny a kvality je tedy ideální. Objem konvice je štědrý a činí 2,4 l, přičemž objem přefiltrované vody je až 1,4 l. Díky promyšlenému designu je ale nádoba velmi skladná a hladce se vejde do lednice (a to i do dveří od lednice).

Brita Marella Cool využívá filtrační patrony Maxtra a systém Maxtra FlowControle pro co nejvyšší efektivitu filtrace. Technologie Brita zajišťuje, že je filtrovaná voda účinně zbavována chloru, látek způsobujících usazování vodního kamene a zvyšujících tvrdost vody, těžkých kovů i jiných nečistot a nežádoucích příměsí. Filtr je ale zároveň šetrný vůči obsahu přínosných minerálních látek, o které nechcete přijít – to se týká zejména hořčíku a vápníku.

Konvice Brita Marella Cool disponuje šikovným indikátorem, který vás vždy upozorní, když je na čase vyměnit patronu. Nemusíte tak sami hlídat, zda už patronu nepoužíváte příliš dlouho a můžete se spolehnout na 100procentní účinnost filtrace. Konvice se velmi snadno ovládá a bez víčka ji lze umývat i v myčce. Za velmi příznivou cenu získáte špičkový výrobek, který vám zajistí vodu perfektní kvality a skvělé chuti.

Co potěší

 • Špičková filtrace odstraní nežádoucí látky, ale zachová minerály
 • Nízká cena
 • Dostatečný objem, ale i dobrá skladnost
 • Elegantní design
 • Indikátor upozorní na nutnost výměny patrony
 • Displej
 • Vhodná do myčky

Co zamrzí

 • Pod filtrem zůstává voda

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 429 Kč

Koupit v obchodě

2. Brita Elemaris Meter XL

 Recenze Brita Elemaris Meter XL  Brita Elemaris Meter XL získává v našem testu filtračních konvic zasloužené druhé místo. Jak napovídá označení tohoto modelu, jedná se o konvici s vysokým objemem. Celková kapacita je 3,5 l a objem přefiltrované vody je až 2,2 l. Tato varianta patří sice k dražším, ale za cenu už od cca šesti set korun získáte jednu z nejkvalitnějších filtračních konvic na trhu.

Opět se pochopitelně můžete těšit na technologii Brita, která zajistí dokonalou filtraci se zachováním žádoucích minerálních látek. Podobně jako předchozí model i Brita Elemaris Meter Xl využívá filtrační patrony Maxtra a systém Maxtra FlowControl. Filtrace vody pak trvá cca 3-5 minut. Design této konvice je velice příjemný na pohled, ale taky praktický. Konvice by se měla bez potíží vejít do dveří většiny chladniček. Vybavena je rovněž protiskluzovým dnem, automatickým průtočným víčkem a lze ji vložit i do myčky.

Tento produkt využívající čtyřstupňovou filtraci je vyroben z plastu SAN, který neobsahuje škodlivý bisfenol A. Díky tomu si můžete být jisti zdravotní nezávadností. Velkou výhodu představuje i přítomnost digitálního počítadla Brita Meter, které informuje o potřebě výměny patrony. Konvice Brita Elemaris Meter XL získala druhé místo v prestižním žebříčku StiftungWarentest se stejným hodnocením jako produkt na první příčce.

Co potěší

 • Vysoký objem nádoby
 • Technologie Brita
 • Podařený design
 • Chutnější voda, káva i čaj
 • Snadné ovládání

Co zamrzí

 • Pomalejší filtrace
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 732 Kč

Koupit v obchodě

3. Brita Style MaxtraPlus

 Recenze Brita Style MaxtraPlus  Style Maxtra Plus je další konvice významné německé značky Brita, která se řadí spíše do vyšší cenové kategorie. Nabízí objem 2,4 l, přičemž množství přefiltrované vody je až 1,4 l. Opět se můžete těšit na velice vkusný a propracovaný design, který je navíc i praktický a zajišťuje pohodlnou manipulaci a snadné udržování čistoty konvice. Pro ještě jednodušší plnění je zde speciální silikonové poutko a horní víko Easy Flip.

Tento model využívá filtrační patrony Maxtra Plus a disponuje LED indikátorem, který vás upozorní, že je na čase náplň vyměnit. Specialitou je technologie MicroFlow se zmenšenými perličkami Micro Carbon Pearls. Toto vylepšení zajišťuje ještě vyšší efektivitu filtrace.

Konvice Micro Carbon Pearls patří mezi vůbec nejžádanější filtrační konvice a co se týče kvality filtrace, není jí co vytknout. Nevýhodou však může být vyšší cena a nepříliš vysoký objem přefiltrované vody.

Co potěší

 • Maximálně účinná filtrace
 • Elegantní a praktický design
 • Ergonomická rukojeť a silikonové poutko

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Nižší objem

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 559 Kč

Koupit v obchodě

4. Brita Marella XL

 Recenze Brita Marella XL  Brita Marella XL patří jednoznačně k TOP filtračním konvicím, alespoň co se týče prodejnosti. Vzhledem k poměrně dostupné ceně a vysokému objemu je to ale docela pochopitelné. Tuto konvici pořídíte už cca od 300 Kč a její celkový objem činí 3,5 l. Na druhou stranu maximální objem přefiltrované vody je pouze 2 l – což je u tak robustní konvice docela málo.

Brita Marella XL využívá filtrační patrony Maxtra a dokáže, stejně jako předchozí modely, snižovat tvrdost vody, omezovat vznik vodního kamene ve spotřebičích a zbavovat kohoutkovou vodu chloru i těžkých kovů a dalších anorganických i organických nežádoucích látek – avšak při zachování ceněných minerálů.

Konvice se vejde do většiny chladniček a umývat ji můžete i v myčce (bez víčka). Je taky vybavena digitálním ukazatelem data, kdy proběhla poslední výměna filtrační patrony, takže můžete snáze hlídat, zda je filtrace ještě dostatečně účinná. Co se týče rychlosti filtrace – 1,5 l vody zvládne konvice za cca 5 minut.

Co potěší

 • Kvalitní filtrace Brita
 • Dostatečný objem
 • Elegantní design

Co zamrzí

 • Voda zůstává pod filtrem
 • Víko hůře sedí

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 329 Kč

Koupit v obchodě

5. Brita Fill&Go Vital 0,6 l

 Recenze Brita Fill&Go Vital 0,6 l  Páté místo naší recenze filtračních konvic obsadil cestovní model Brita Fill&Go Vital s velmi nízkým objemem pouhých 0,6 litru. Tato láhev je vhodná, pokud chcete mít dokonale čistou vodu vždy při sobě. Na rozdíl od předchozích modelů využívá filtr Brita MicroDisc, který i při menších rozměrech dokáže podat solidní výsledky. Jeden filtr vydrží na cca 4 týdny používání a dokáže pročistit až 150 litrů vody.

Láhev má praktické, kompaktní rozměry i hmotnost, manipulace s uzávěrem je velmi snadná a můžete ji vložit i do myčky. Tuto láhev můžete mít kdykoli při sobě – v autě, vlaku, autobuse nebo i na kole nebo v batohu či tašce na procházce. Za pozornost stojí i stylové provedení, které určitě nikoho neurazí.

Co potěší

 • Cestovní filtrační lahev
 • Dostatečně účinný filtr

Co zamrzí

 • Malý objem
 • Vyšší cena
 • Hlučnější pití

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 349 Kč

Koupit v obchodě

6. Brita Fill&Serve Mind 1,3 l

 Recenze Brita Fill&Serve Mind 1,3 l  Poslední místo testu zbylo na láhev Brita s označením Fill&Serve. Tato konvice zaujme designem ve stylu karafy a její objem je 1,3 l. S touto láhví můžete servírovat čistou vodu zbavenou většiny chloru a nečistot.

Podobně jako předchozí model i tato konvice využívá zmenšené, ale dostatečně účinné filtry MicroDisc, na kterých oceníte menší rozměry a hmotnost, ale i dostatečnou životnost. Láhev disponuje i ukazatelem Brita Meno, protiskluzovými prvky a je odolná vůči nárazům. Jedná se o řešení, které je někde na rozhraní mezi klasickou konvicí a cestovní láhví.

Co potěší

 • Odolná a elegantní konvice
 • Dostatečně účinný filtr

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Nízký objem

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 501 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat filtrační konvici?

Filtrační konvice jsou relativně mladý produkt a jejich rozšíření ještě není zdaleka tak masové, aby bylo možné je považovat za standardní, ne-li dokonce neodmyslitelné, vybavení domácnosti. Pokud jste na tento vynález narazili poprvé a uvažujete o jeho pořízení, jistě vás bude zajímat, jaké výhody vám produkt za několik stovek korun může přinést a jak si vybrat ten pravý model.

Proč si pořídit filtrační konvici nebo láhev?

Nikoho asi nepřekvapí, že kvalita „kohoutkové“ vody není úplně dokonalá. Ačkoli je v tomto směru Česká republika oproti jiným zemím na vynikající úrovni a voda z vodovodu je zde z drtivé většiny zdravotně nezávadná, za křišťálově čistou ji rozhodně označit nemůžeme.

Voda z kohoutku obvykle obsahuje chlor a může být zatížena i celou škálou dalších nežádoucích příměsí. Od různých organických prvků až po těžké kovy. Některé látky navíc způsobují vyšší „tvrdost“ vody a následné usazování vodního kamene ve spotřebičích – jedná se zejména o hliník, olovo nebo měď. Smyslem filtračních konvic je odstranit z vody co největší množství nežádoucích látek. A jaké to má důvody?

 • Ochrana zdraví – i když je třeba voda z kohoutku pitná a obsahuje jen nízké množství určitých nežádoucích látek, při soustavné a velké spotřebě může mít na naše zdraví vliv. Filtrační konvice mají zvýšit vhodnost běžné vody pro každodenní pití.
 • Lepší chuť – většina lidí se shoduje na tom, že přefiltrovaná voda je čistší a má i lepší chuťové vlastnosti. Ty se následně přenášejí i do vyšší kvality dalších nápojů, jako je zejména káva nebo čaj.

Sekundární přínos používání filtračních konvic

Zásadním smyslem filtračních konvic je dopřát lidem čistější, zdravější a chutnější vodu. Používání konvic ale může mít i další výhody. Například ve formě ekologické úlevy životnímu prostředí. Pokud se kohoutkové vodě vyhýbáte a k pití nakupujete vodu balenou, vytváříte velké množství plastového odpadu. Filtrační konvice mohou ekologicky prospívat tak, že omezí spotřebu PET lahví.

Další výhoda kombinuje ekonomickou a ekologickou stránku. Jak bylo řečeno, filtrační láhve a konvice snižují tvrdost vody, což vede i k omezení vzniku vodního kamene ve spotřebičích jako je například rychlovarná konvice, kvalitní kávovar apod. Tím se zvyšuje životnost těchto zařízení.

Ne všechny látky ve vodě jsou špatné

Pitná voda pochopitelně neobsahuje jen škodliviny, ale taky řadu ceněných prvků. Patří mezi ně zejména minerální látky jako hořčík nebo vápník. Tyto látky jistě chceme ve vodě zachovat. Spousta konvic ale není takového rozlišení schopná. Vybírejte proto produkty s filtračními technologiemi, které vás nepřipraví o prospěch, jejž vám mohou příměsi v pitné vodě poskytnout.

Dokážou to například filtry využívající aktivního uhlí a pryskyřice, což se týká většiny filtračních systému německé značky Brita, kterou už dobře znáte z našeho testu.

Jaký objem zvolit?

Filtrační konvice jsou k dostání v různých velikostních variantách. Pro domácí použití jsou velmi oblíbené rozměrnější varianty o celkovém objemu okolo 3,5 litrů. Tyto konvice jsou výhodné i pro větší domácnosti, protože mohou zajistit dostatek pitné vody bez příliš častého doplňování. Navíc i samotná filtrace chvíli trvá.

Pro jednu osobu a například nepříliš prostornou chladničku může být výhodná i kompaktnější alternativa, nicméně pod 1,5 litru přestává být nádoba příliš praktická. Cena se přitom zpravidla nesnižuje společně s nižším objemem.

Je libo cestovní verzi?

Kromě klasických konvic, které nejsou vhodné pro přenášení, existují i cestovní varianty. Ty mívají obvykle objem okolo 1,5 l nebo i menší, využívají menší filtr a můžete je brát s sebou do práce, na výlety a podobně. U těchto lahví dbejte na dostatečnou pevnost uzávěru (aby voda neprotékala) a zároveň snadnou manipulaci a pohodlné pití.

Na co se ještě zaměřit?

 • Údržba – ideální je, pokud se láhev nebo konvice dá umývat v myčce nádobí. Důležitá je tady přístupnost každého záhybu samotné nádoby i víka.
 • Indikátor výměny patrony – filtrační patrony mají omezenou životnost, spousta lahví proto disponuje nějakým typem indikátoru pro lepší hlídání funkčnosti náplně a efektivity filtrace. Může jít o LED kontrolku, displej s datem výměny, počítadlo litrů apod.
 • Snadná manipulace – konvice by měla jít naplnit jednou rukou.
 • Objem přefiltrované vody – jedná se o objem, který je vám ihned k dispozici bez čekání a obvykle je u konvic nižší než celkový objem nádoby.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře