Test 6 nejlepších toustovačů

Nejlepší toustovačeDozlatova upečené, křupavé a voňavé tousty. Kdo by na ně občas nedostal chuť? Tato laskomina může sloužit jako vydatná svačinka, snídaně anebo i rychlá a jednoduchá večeře. Tousty s vhodnou náplní jsou taky skvělou volbou na cestování a určitě šlapou na paty tradičnímu řízku s chlebem.

Příprava toustů ale vyžaduje určité vybavení, mají-li mít správný tvar a být dostatečně zapečené, aby udržely náplň. Proto se toustovače – zvané taky sendvičovače – těší po celém světě obrovské oblibě. Tyto kompaktní a na obsluhu nenáročné spotřebiče patří dnes k výbavě většiny domácností. Nezaberou mnoho místa a pořizovací cena obvykle není vysoká. Pokud ještě sendvičovač nemáte nebo ten váš už dosloužil a rozhlížíte se po novém, máme pro vás inspiraci. Připravili jsme výběr 6 nejlepších toustovačů ze současné nabídky.

Princip těchto zařízení je jednoduchý, jde o dvě protilehlé plotýnky, mezi které zaklapnete plátky toustového chleba. Ten se krásně zapeče a tvar plotýnek jej navíc rozkrojí na dva klasické trojúhelníčky. Oproti běžnému topinkovači, který dokáže pouze opéct suchý plátek, získáte možnost mezi dva plátky zapéct například šunku a sýr nebo jiné vhodné ingredience.

Kromě samotné recenze toustovačů pro vás máme i něco navíc. Protože výběr je široký a není vždy snadné porovnat jednotlivé produkty navzájem, vytvořili jsme průvodce, který vám pomůže zorientovat se v nabídce, možnostech a nejdůležitějších parametrech těchto přístrojů.

Test nejlepších toustovačů podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Tefal SM 155233
5 out of 5 stars (5 / 5)599 KčČíst recenze
#2ETA 4156 90000 TAMPO
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1 199 KčČíst recenze
#3Tefal SW 854 D 16
5 out of 5 stars (5 / 5)2 199 KčČíst recenze
#4Philips HD 2395
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)875 KčČíst recenze
#5Clatronic ST/WA 3670
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)749 KčČíst recenze
#6Sencor SSM 4300
4.3 out of 5 stars (4,3 / 5)299 KčČíst recenze
Recenze TOP 6 toustovačů

#1 Tefal SM 155233 (od 599 Kč)

Nejlepší tradiční toustovač

 Recenze Tefal SM 155233  První místo patří výrobku, který je ve své kategorii zároveň jedničkou na trhu. Jde o nejprodávanější toustovač a taky vítěze ankety „Produkt roku 2017“ známého portálu Heureka.cz. Za cenu okolo pěti set korun získáte velmi kvalitně zpracovaný, výkonný a zároveň skladný sendvičovač, který si okamžitě získá vaše srdce. Vaše chuťové pohárky jistě taky zaplesají.

Nejvýznamnějším plusem tohoto zařízení je opravdu kvalitní pečicí povrch plotýnek, který je v tomto případě skutečně „nepřilnavý“. Zároveň je nutné ocenit odolné zpracování z nerezového kovu s bezpečnou izolovanou rukojetí a pojistkou pro pevné sevření a dokonalé zapečení toustů. Nechybí ani kontrolky, které vás upozorní, že tousty jsou už hotové. Příkon 700 W zajistí, že svačinka bude hotová dostatečně rychle. Potěší i možnost skladování ve svislé poloze.

Hlavní zbraní sendvičovače Tefal SM 155233 je kvalita provedení a vysoká životnost. Na druhou stranu výbava není nijak oslnivá. Pokud ale potřebujete zařízení pouze na přípravu skvělých toustů, je tento přístroj jasná volba.

Co potěší

 • Kvalitní a odolné nerezové provedení
 • Izolovaná rukojeť
 • Solidní cena
 • Opravdu nepřilnavý povrch

Co zamrzí

 • Bez vyměnitelných nástavců

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 599 Kč

Koupit v obchodě

#2 ETA 4156 90000 TAMPO (od 1199 Kč)

 Recenze ETA 4156 90000 TAMPO  Sendvičovač Eta Tampo 4156 je do jisté míry opakem předchozího modelu značky Tefal, co se týče důrazu na určité kvality. V tomto případě se totiž můžete těšit především na rozmanitost a multifunkčnost použití, zatímco kvalita zpracování mírně zaostává. O tom na první pohled svědčí plastové tělo sendvičovače. Ani plastové řešení ale nemusí zdaleka znamenat nízkou životnost.

U ETY zaujme v první řadě možnost výměny nástavců. Ty získáte hned tři. Zařízení tak může fungovat nejen jako klasický toustovač, ale taky jako malý gril nebo vaflovač. A vězte, že způsobů uplatnění tří nástavců je habaděj. Velkou výhodou tohoto modelu je taky spínač pro vypnutí přímo na zařízení. To je u toustovačů spíše výjimka.

Jinak můžete očekávat vše, co má tento typ spotřebiče mít. Tedy izolovanou rukojeť, kontrolky teploty a dostatečný příkon pro rychlé pečení (opět 700 W). ETA Tampo 4156 najde uplatnění i v kuchyních náročnějších uživatelů. Zamrzí akorát vyšší váha, která sahá ke třem kilogramům, a poměrně vysoká cena.

Co potěší

 • 3 použitelné nástavce
 • Vypínač na zařízení

Co zamrzí

 • Vyšší cena a hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 1199 Kč

Koupit v obchodě

#3 Tefal SW 854 D 16 (od 2199 Kč)

Nejvybavenější

 Recenze Tefal SW 854 D 16  Třetí místo testu toustovačů si přisvojil další model francouzské značky Tefal. Tento produkt vyniká množstvím nástavců a v tomto ohledu překonává i výše recenzovaný sendvičovač Eta Tampo. Bohužel jej značně překonává i cenou, která je téměř dvojnásobná.

Kvalita zpracování je nicméně špičková a kromě klasické plotny na tousty získáte ještě tři další nástavce – konkrétně jde o desky na grilování, přípravu vaflí a tvorbu jednohubek. Dokoupit si navíc můžete ještě dalších 8 typů plotýnek.

Desky jsou i v tomto případě perfektně nepřilnavé a práce s nimi bude radostí. Sendvičovač disponuje standardním příkonem 700 W, který bohatě stačí na jakékoli pečivo, zeleninu i tenčí plátky mas. Tělo spotřebiče je z nerezu s izolovanou rukojetí a jsou na něm umístěny kontrolky teploty.

Co potěší

 • Kvalitní nerezové zpracování
 • 4 nástavce a možnost dokoupení dalších

Co zamrzí

 • Vysoká cena přístroje
 • Drahé příslušenství

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 2199 Kč

Koupit v obchodě

#4 Philips HD 2395 (od 875 Kč)

 Recenze Philips HD 2395  Dalším produktem v naší recenzi toustovačů bude středně drahý model značky Philips, který zaujme zejména opravdu lehkým a kompaktním provedením a zároveň vysokým výkonem. Hmotnost celého zařízení je pouze 1,2 kg při naprosto minimálních rozměrech 2,5 x 22,6 x 12 cm. Příkon činí nadprůměrných 820 W.

Philips HD 2395 je osazen pevnými pečicími deskami, které nelze měnit. Jejich tvar však umožňuje více způsobů použití. Pevné usazení však poněkud znesnadňuje údržbu. Zásadní předností tohoto modelu tak zůstává – vedle praktické velikosti – schopnost dosažení velmi vysoké teploty a tedy rychlá a precizní příprava krásně křupavých sendvičů.

Philips HD 2395 se skvěle hodí do menších kuchyní a můžete si jej s sebou vzít i na cesty. Zpracování je kvalitní a navzdory plastovým materiálům můžete očekávat velmi dlouhou životnost.

Co potěší

 • Minimální rozměry a váha
 • Kvalitní provedení
 • Vysoký výkon

Co zamrzí

 • Jediné, na pevno usazené, desky
 • Menší výška (nevhodné pro silné sendviče s větším množstvím náplně)

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 875 Kč

Koupit v obchodě

#5 Clatronic ST/WA 3670 (od 749 Kč)

 Recenze Clatronic ST/WA 3670  Clatronic ST/WA 3670 patří v rámci nižší střední cenové kategorie rozhodně mezi zdařilejší toustovače. Představuje vyváženou variantu, která nabízí solidní zpracování i dostatečnou univerzálnost použití a nadprůměrný výkon. Sendvičovač je vyroben z kombinace nerezové oceli a plastu. Disponuje izolovanou rukojetí, obligátní červenou a zelenou kontrolkou, a dokonce vyměnitelnými plotýnkami.

K zařízení dostanete hned tři nástavce. Jeden standardní na přípravu trojúhelníkových sendvičů, jeden na vafle a jeden na grilování. Příkon činí 800 W, takže se směle můžete pustit do přípravy různých lahůdek a očekávat velmi dobré a poměrně rychlé propečení.
Clatronic ST/WA 3670 rozhodně uspokojí méně náročné uživatele, kteří hledají univerzální model za rozumnou cenu.

Co potěší

 • Tři nástavce
 • Vyšší příkon

Co zamrzí

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 749 Kč

Koupit v obchodě

#6 Sencor SSM 4300 (od 299 Kč)

Cenový tip, základní model

 Recenze Sencor SSM 4300  Na závěr naší recenze toustovačů pro vás máme cenový tip. Jde o produkt tuzemské značky Sencor, která nabízí cenově dostupnou elektroniku. Přestože je sendvičovač Sencor SSM 4300 relativně velice levný, kvalita jeho zpracování není na špatné úrovni. V menších kuchyních oceníte i nepříliš rozmáchlé rozměry a nízkou hmotnost 1,2 kg.

Sencor SSM 4300 disponuje standardním příkonem 700 W, který je pro běžné použití plně dostačující. Vybaven je pouze jedním párem pevně usazených plotýnek, přičemž kvalita povrchu odpovídá velmi nízké ceně. Očekávejte tedy častější přichytávání a připalování a náročnější čištění. Sendvičovač Sencor SSM 4300 tudíž rozhodně neoslní zpracováním, výkonem ani univerzálností – přesto představuje zajímavou „lidovou“ variantu, která může být pro sporadické použití a nenáročné uživatele ideální volbou.

Co potěší

 • Velmi nízká cena

Co zamrzí

 • Zpracování odpovídá ceně

NAŠE HODNOCENÍ: 4.3 out of 5 stars (4,3 / 5) CENA: od 299 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat toustovač?

Našli jste mezi testovanými toustovači svého favorita? Pokud si zatím nevíte rady, neházejte flintu do žita. Na správnou cestu vás možná navede náš průvodce výběrem.

Jednoúčelový sendvičovač

V naší recenzi jste mohli najít toustovače od různých výrobců. Všechny výrobky tohoto typu jsou si ale v zásadě dost podobné, jeden z hlavních rozdílů ale tkví v možnostech použití. Sendvičovač může mít pouze jediné, napevno usazené plotýnky.

Toto řešení bývá často levnější a může být výhodné, pokud opravdu holdujete zejména sendvičovým toustům a na nic jiného byste zařízení příliš nepoužívali. Pokud jsou desky pevně integrovány do těla toustovače, nese to s sebou ještě jednu nevýhodu v podobě obtížnějšího čištění. To ale platí zejména v případě, že povrch plotýnek není kvalitní. Nepřilnavost a kvalita povrchu by proto měla být při nákupu zásadním faktorem.

Víceúčelový sendvičovač

Tato varianta patří k velmi oblíbeným a žádaným. Pointa spočívá v tom, že pečicí desky jsou výměnné a spolu se zařízením získáte i několik druhů plotýnek s různými povrchy. Nejčastější možností je sendvičovač 3v1, kdy kromě desek na trojúhelníkové tousty dostanete speciální desky na vafle a mřížkovanou plotnu na grilování. U některých produktů ale může být plotýnek k dispozici i mnohem víc.

Výhoda této alternativy je nabíledni. Můžete popustit uzdu fantazii a přístroj použít k přípravě různých druhů pokrmů. S univerzálností se ale pojí i určité mínusy. Je to například vyšší cena, obtížnější manipulace a taky fakt, že většina lidí nakonec stejně používá zpravidla jen jeden, nanejvýš dva typy plotýnek a zbytek někde zahálí. Další slabinou může být nekvalitní provedení uchycení desek.

Počet toustů, velikost zařízení

Velmi důležitým faktorem při výběru je velikost přístroje. Existují kompaktní varianty s minimálními rozměry, které naráz připraví pouze dva tousty. Rozměrnější modely zvládnou na jeden zátah 4 tousty.

Drobnější sendvičovače jsou praktičtější do menších domácností, na cestování nebo při méně častém používání. Jejich hmotnost se obvykle pohybuje kolem jednoho kilogramu. Větší toustovače se uplatní u fajnšmekrů a ve větších rodinách, kde by opékání po dvou kusech trvalo neuměřeně dlouho. Je třeba počítat s výraznými rozměry, nižší skladností a váhou i okolo 3 kilogramů.

Výška – prostor mezi pečicími deskami

Kdekoho mohou na první pohled zaujmout elegantní modely sendvičovačů ve velmi úzkém provedení. Později ale často přichází zklamání. Při pečení se ukáže, že bohatěji naplněné sendviče není možné dobře propéct a vafle připomínají spíše tenké lívance. Dostatečná hloubka pečicích desek je pro efektivní přípravu těchto pochoutek velmi důležitá.

Tvar toustů

Klasická varianta počítá s umístěním čtvercových plátků toustového chleba, které jsou po zaklapnutí ploten a během pečení rozděleny na elegantní trojúhelníčky. Dnes se ale není třeba omezovat jen na tento tradiční tvar. Velmi oblíbené jsou například lastury. Setkat se ale můžete i se zcela atypickými tvary – např. i v podobě siluet postav z různých filmů nebo pohádek, což ocení zejména děti.

Příkon

Toustovače jsou tak jednoduché spotřebiče, že technických parametrů, které je třeba při jejich výběru sledovat, je naprosté minimum. V zásadě bude stačit, když si všimnete alespoň příkonu. Ten totiž ovlivní, jak rychle a důkladně budou vložené suroviny propečeny a co lze vůbec v přístroji úspěšně tepelně upravovat.

Obvyklý příkon sendvičovačů je okolo 700 W. Setkat se můžete i s vyššími, nebo naopak nižšími hodnotami. Příliš vysoký příkon nemusí být nutně výhodou, spotřebujete totiž více elektrické energie a průběh pečení musíte bedlivěji hlídat. Příliš nízký příkon zase znamená, že budete čekat na tousty nebo jiný výrobek až příliš dlouho nebo vůbec nedojde k dokonalému propečení.

Důležité je si ale uvědomit, že příkon není exaktním vyjádřením výkonu a efektivity pečení. Kvalitně zpracované přístroje s dobrou izolací mohou i při nižším příkonu dosahovat lepších výsledků než hůře zkonstruované modely, u nichž dochází k velkým tepelným ztrátám.

Ovládání

Ovládání sendvičovačů je takřka vždy maximálně jednoduché. Většinou stačí přístroj zapojit do zásuvky a počkat na jeho nahřátí. O provozu a správné teplotě většinou (i u velmi levných modelů) informují světelné kontrolky. Bývají obvykle dvě – zelená a červená. Některé sendvičovače mohou být vybaveny i vlastním vypínačem, většinou je ale nutné po skončení práce vytáhnout kabel ze zásuvky.

Další prvky

 • Pojistka pro uzamčení během pečení – Jde o klipsnu, která se obvykle nachází na rukojeti. Tato pojistka umožní pevnější sevření a lepší propečení toustů a zároveň zajišťuje vyšší bezpečnost.
 • Pojistka proti přehřátí – Měla by být součástí každého toustovače. Při dosažení určité limitní teploty zajistí automatické vypnutí zařízení.
 • Tepelná regulace – Tato možnost je u sendvičovačů spíše vzácná a týká se hlavně multifunkčních, drahých modelů. Umožňuje ruční nastavení výkonu ohřevu podle potřeby.
0 Sdílení

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin