Malé spotřebiče

Nejlepší elektrická struhadla: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší elektrická struhadla Strouhání patří mezi nejvíce úmorné kuchyňské přípravy surovin. Máte-li zpracovat mísu například mrkví či brambor na salát, bramboráky nebo vaření, zapotíte se. Ze strouhání taky bolí prsty a ruce a můžete se i poranit, pokud se třeba zamyslíte a přestanete dávat pozor. Avšak dnes už snad neexistuje činnost, se kterou by nám nemohly pomoci nějaké ty moderní přístroje. To je případ i strouhání a třeba krájení zeleniny. Stačí si pořídit jednoduchou pomůcku v podobě elektrického struhadla.

Toto vybavení nemusí být příliš drahé a ani nezabere moc místa. Přitom vám může přijít velice vhod a ušetřit vám spoustu času i námahy. V dnešním článku se proto podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší elektrické struhadlo do kuchyně. Takové, které vmžiku, spolehlivě i rovnoměrně nastrouhá či nakrájí mrkve, brambory, okurky, cibule nebo zpracuje i jiné suroviny dle vašich představ.

Elektrická struhadla jsou šikovná záležitost a mohou velmi dobře posloužit. Je však třeba pochopit, jak fungují – a jaké vlastnosti a parametry by měly mít. To se dozvíte v našem návodě, a navíc pro vás máme rovnou i výběr nejlepších současných modelů v podobě našeho tradičního žebříčku. Rozhodně taky neopomeňte sledovat testy či recenze elektrických struhadel, které mohou být před nákupem cennou nápovědou.

Nejlepší elektrická struhadla na zeleninu či brambory na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Tefal Fresh Express MB756G31
Nejlepší volba pro většinu lidí
✔️ dostatečný výkon 200 W
✔️ 5 funkcí / nástavců
✔️ celokovový nástavec na strouhání
✔️ široká hubice
✔️ strouhání, plátkování i příprava strouhanky
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tefal Eco Respect MB77EN38
Z 87 % recyklovatelný
✔️ 3v1: krájení, strouhání a drcení
✔️ ekologicky šetrná konstrukce
✔️ moderní design s detailem z korku
✔️ výkonný motor o příkonu 200 W
✔️ lze snadno mýt v myčce
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Concept ES1000 Fresh Salad
Oblíbená volba
✔️ 5 výměnných struhadel
✔️ struhadlo na hranolky
✔️ příkon: 200 W
✔️ struhadla i disk na hranolky lze mýt v myčce nádobí
✔️ zvládá mrkev, řepu, okurku, cibuli, petržel i tvrdý sýr, oříšky, strouhanku
📌 od 1900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Philips HR 1388
✔️ krájení; krouhání; strouhání
✔️ příkon robota (W): 200
✔️ nadprůměrných 6 nástavců
✔️ celokovový disk na krájení hranolek
✔️ Jednotlivé části lze mýt v myčce
📌 od 2350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Sencor SSG 3500WH
Levné elektrické struhadlo
✔️ kráječ a struhadlo na ovoce a zeleninu
✔️ 5 kusů vyměnitelného příslušenství
✔️ příkon: 150 W
✔️ plnící trubice se šířkou 56 mm
✔️ Můžete krájet, řezat, strouhat i mlýt
📌 od 900 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat elektrické struhadlo?

Podle jakých měřítek si vybírat pomůcku, jakou je elektrické struhadlo? Především byste si měli ujasnit, jak ho budete používat a o jaký typ a funkce máte zájem. Důležitá je kvalita zpracování, ale samozřejmě taky výkon nebo rozměry a hmotnost. Všímejte si i nástavců a příslušenství.

Co je elektrické struhadlo a jak funguje?

V kuchyních jídelen a větších restaurací je takřka nemyslitelné, aby kuchaři zeleninu připravovali pouze ručně. Nechybí zde tedy pomůcka v podobě elektrického krouhače. Do tohoto přístroje s mohutným tělem se vkládají výměnné disky, které mají různý „vzorek“. Některé umožní krájení zeleniny na jemné plátky, jiné sekají najemno (což je potřeba například cibuli), na proužky a tak dále.

Nastrouhaný sýr

Tyto přístroje jsou výkonné, ale taky objemné a těžké (některé mají i 30 kg). A především drahé. Do běžné domácnosti se naprosto nehodí. Ale co si má počít člověk, který miluje bramboráky či mrkvové a cibulové saláty a má ještě početnou rodinu podobně založených strávníků? S běžným ručním struhadlem je práce zdlouhavá a úmorná. Naštěstí existuje řešení. Pořídit si totiž lze elektrické struhadlo – domácí variantu profesionálního krouhače.

Princip je takřka stejný, ale elektrické domácí struhadlo má řadu výhod. Je opravdu výrazně menší, dalo by se říct, že obvykle dost skladné i lehčí. Pro leckoho však bude zásadním faktorem i cena. Tato struhadla stojí třeba jen desetinu oproti profesionálním modelům. Jsou tedy ve všech ohledech uzpůsobené pro domácí použití. U většiny z nich navíc taky nebudete ochuzeni o možnost výměny nástavců a volby různé výsledné podoby zeleniny.

Výkon elektrického struhadla

Výkon je stěžejním parametrem elektrického struhadla a odvozuje se od hodnoty příkonu čili odběru elektrické energie. U profesionálních kuchyňských krouhačů se můžete setkat s příkonem i 700 až 1000 W.

Běžná domácí struhadla takovýchto hodnot zdaleka nedosahují. Průměrný příkon se pohybuje mezi 150 až 250 W. Vyšší příkon by měl obecně vzato vést k efektivnějšímu a plynulejšímu chodu a snáze si poradit i s tvrdší zeleninou. Hodnoty kolem 200 W však v domácích podmínkách svou úlohu obvykle zvládají, je-li přístroj celkově kvalitní.

Kolem 500 W příkonu mohou mít dražší a výkonnější elektrické mlýnky. Víc než 1000 W pak mohou mít výkonné multifunkční mlýnky, které už jsou spíše univerzálnějšími kuchyňskými roboty a lze s nimi třeba i mixovat a podobně. Takové přístroje stojí obvykle 2 a více tisíc Kč, kdežto jednodušší elektrická struhadla lze běžně koupit pod 2 tisíc Kč nebo i pod tisíc Kč.

Regulace rychlosti

Lze u el. struhadel nastavovat rychlost chodu? U levných základních modelů to není zrovna běžné, obvykle fungují jen při jedné rychlosti. Některé trochu lepší modely mají rychlosti dvě. Více možností nastavení se může týkat pokročilejších mlýnků a robotů. U běžných struhadel naproti tomu oceníte výraznou jednoduchost ovládání a manipulace, obvykle i údržby.

Zelenina k nastrouhání

Rozměry a hmotnost

Kolik místa na lince zabere elektrické struhadlo? Ty menší mohou mít základnu jen o rozměru cca 20 × 20 cm a na výšku kolem 25 cm. Jde tedy o opravdu velmi malou krabičku srovnatelnou například s jednoduššími smoothie makery. Mnohé modely jsou samozřejmě větší, ale stále si drží slušnou míru skladnosti. Rozměrnější pak mohou být některé drahé a více multifunkční struhadla/mlýnky, které už hraničí (využitelností) s kuchyňskými roboty.

Pokud jde o hmotnost, většina elektrických struhadel má mezi 1 až 3 kg, takže není problém je přenést a odklidit z linky, pokud máte málo prostoru a nechystáte se zařízení delší dobu používat.

Materiálové zpracování

V naprosté většině případů mají domácí elektrická struhadla celoplastové tělo. Nerezové bývají mnohem dražší profesionální krouhače. Důležité je, aby byl kvalitní motor a dále i nástavce, které by měly být z ušlechtilé oceli.

Rozměr nakládacího otvoru

Tento údaj není vždy uváděn, ale rozměr otvoru, jímž se vkládají suroviny pro zpracovánívliv na rychlost a efektivitu práce i na to, jak je potřeba surovinu předpřipravit (předkrájet). Obvykle se průměr vstupního otvoru pohybuje kolem 50 až 60 mm. Je třeba, aby velikost korespondovala s výkonem, jinak by mohlo docházet k zahlcení a zasekávání přístroje.

Jaké nástavce lze mít k elektrickému struhadlu?

Zatímco u profi krouhačů mají nástavce obvykle podobu disků, u domácích modelů mají spíše kornoutový či bubínkový tvar (ale není to pravidlo). Solidní model může mít alespoň tři, ale i čtyři nebo pět nástavců. Velmi důležité je, aby byly vyrobeny z kvalitního kovu, který udrží ostří – což zajišťuje dlouhou životnost nástavce. Dalším aspektem, na který byste se měli zaměřit, je náročnost výměny.

Nástavce by měly jít měnit co nejsnadněji, bez nepřiměřeného násilí, nepořádku či zanášení přístroje. U některých modelů stačí např. vložit nástavec do ústí, takže výměna je okamžitá a velmi snadná. Není třeba nic otevírat apod. Zařízení by ovšem mělo v takovém případě disponovat dostatečnými bezpečnostními pojistkami, které zabrání spuštění přístroje při výměně.

Pokud jde o typy nástavců, obvykle zde najdete minimálně totéž, co na ručních struhadlech. Několik hrubostí strouhání či krájení na nudličky a plátky.

Struhadlo vs. mlýnek

Některá struhadla nabízejí i drcení a mletí, čímž do značné míry splývají s elektrickými mlýnky na maso. Vypadají prakticky totožně. V případě mlýnku je však v trubici uložen otočný šnek, který pasíruje maso přes „šajbu“, což je uzávěr s různě velkými otvory, který se nasazuje na ústí.

Většina mlýnků má k dispozici i struhadlové nástavce – a naopak struhadlo může mít mlecí nástavce. Tyto přístroje tedy nelze v principu zcela jednoznačně odlišit. Pokud zvolíte variantu stroje, který nabízí i funkci mletí, můžete získat univerzálnější nástroj, který v kuchyni najde častější uplatnění.

Manuální vs. elektrické struhadlo

Obyčejné tradiční ruční struhadlo se čtyřmi stěnami je levné a zabere naprosté minimum místa. Existují i různé kráječe a struhadla, které mají podobu ploché plastové či kovové platformy, do níž se usazují výměnné strouhací či krájecí čepele a nástavce. Následně surovinou jezdíte po ploše platformy přes čepele či strouhací plochu.

Toto řešení je oproti klasickému struhadlu výkonnější při krájení plátků. Je však třeba dávat dobrý pozor, abyste se nepořezali nebo používat různé chrániče a držáky surovin. Nicméně, jak struhadlo, tak tyto kráječe mají nevýhodu v pracnosti. Speciálně kráječe se pak hodí často spíš na přípravu většího množství zeleniny, protože se s nimi ne vždy úplně pohodlně a snadno manipuluje a taky se složitě čistí.

Elektrický kráječ zabere určité místo na kuchyňské lince, ale na druhou stranu je velmi výkonný a strouhá či krájí bez fyzické práce. Skutečně je však třeba říct, že taková pomůcka se hodí spíš lidem, kteří se zeleninou tímto způsobem pracují častěji. Pokud si párkrát za rok nakrájíte okurek či nastrouháte mrkvičku, stačí vám i nůž nebo tradiční struhadlo.

Další možností je ještě pořízení mlýnku/struhadla na manuální klikový pohon. I ty nejlevnější mlýnky ovšem stojí 500 a více Kč, běžná cena je spíše kolem 800 i nad 1000 Kč. Nedá se tedy říct, že by byly levnější než elektrická struhadla a jsou jednoznačně pracnější. Na druhou stranu jsou stylové, spolehlivé a ještě skladnější.

Cena elektrických struhadel

Kolik stojí kvalitní elektrické struhadlo pro domácí použití? Ceny začínají i na poměrně velmi přívětivých částkách.

Elektrická struhadla do 1000 Kč

Kolem 800-900 Kč lze pořídit nejlevnější modely elektrických struhadel. Příkon bude spíše do 200 W, nejčastěji cca 150 W. Jsou vhodné pro méně náročné a časté použití.

Elektrická struhadla do 2000 Kč

Nabídnou příkon 200 W i více a obvykle i robustnější, byť stále celo-plastové, zpracování. Mohou posloužit i náročnějším zájemcům, kteří budou nástroj používat intenzivněji.

Elektrická struhadla nad 2000 Kč

Pokročilé mlýnky se struhadly a třeba i dalšími funkcemi. Jde již spíše o variantu kuchyňských robotů pro náročné zájemce. Od cca 15 000 Kč pak lze pořídit profesionální kuchyňské krouhače.

Nejlepší značky elektrických struhadel

Které značky elektrických struhadel patří k nejpopulárnějším a mohou nabídnout kvalitní zpracování, spolehlivost a adekvátní výkon?

  • Sencor – Značka nabízí několik velmi základních a levných, ale i mimořádně populárních modelů. Příkon obvykle 150 W. Dobré recenze, vhodné pro běžné použití.
  • Tefal – Značka nabízí velký výběr v různých cenových relacích, včetně dražších modelů pro náročnější zájemce. Obecně vysoká kvalita zpracování i výkonnost.
  • Concept – Několik solidních středně drahých modelů (1500 až 2000 Kč) se solidním výkonem.
  • Bosch – Spíše kvalitní, dražší a komplexnější modely pro náročnější zájemce. Obvykle kombinované s mlýnkem nebo i dalšími funkcemi.
ProduktInfoHodnocení
#1Tefal Fresh Express MB756G31
Nejlepší volba pro většinu lidí
✔️ dostatečný výkon 200 W
✔️ 5 funkcí / nástavců
✔️ celokovový nástavec na strouhání
✔️ široká hubice
✔️ strouhání, plátkování i příprava strouhanky
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tefal Eco Respect MB77EN38
Z 87 % recyklovatelný
✔️ 3v1: krájení, strouhání a drcení
✔️ ekologicky šetrná konstrukce
✔️ moderní design s detailem z korku
✔️ výkonný motor o příkonu 200 W
✔️ lze snadno mýt v myčce
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Concept ES1000 Fresh Salad
Oblíbená volba
✔️ 5 výměnných struhadel
✔️ struhadlo na hranolky
✔️ příkon: 200 W
✔️ struhadla i disk na hranolky lze mýt v myčce nádobí
✔️ zvládá mrkev, řepu, okurku, cibuli, petržel i tvrdý sýr, oříšky, strouhanku
📌 od 1900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Philips HR 1388
✔️ krájení; krouhání; strouhání
✔️ příkon robota (W): 200
✔️ nadprůměrných 6 nástavců
✔️ celokovový disk na krájení hranolek
✔️ Jednotlivé části lze mýt v myčce
📌 od 2350 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Sencor SSG 3500WH
Levné elektrické struhadlo
✔️ kráječ a struhadlo na ovoce a zeleninu
✔️ 5 kusů vyměnitelného příslušenství
✔️ příkon: 150 W
✔️ plnící trubice se šířkou 56 mm
✔️ Můžete krájet, řezat, strouhat i mlýt
📌 od 900 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení