Malé spotřebiče

Test 6 nejlepších palačinkovačů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší palačinkovače

Pokud milujete sladké moučníky, zpozorněte – v následujícím článku vám poradíme, jak vybrat nejlepší palačinkovač. Tento přístroj, jehož pořízení vám rozhodně nemusí způsobit vítr v peněžence, poslouží při přípravě tradiční lahůdky známé taky jako amoleta, ačkoli toto pojmenování není příliš správné.

Palačinka je moučník z litého těsta, jehož příprava je velmi snadná. Stačí vám mouka, vejce a mléko, trocha soli a cukru. Není potřeba žádné kynutí ani jiné složité nebo zdlouhavé operace. Palačinka by se mohla jevit jako nejjednodušší věc na světě. Ale má to háček – a ten tkví v tepelné úpravě. S litým těstem se na klasické pánvi pracuje poměrně obtížně. Příprava úhledné, tenké a rovnoměrné palačinky vyžaduje zručnost a cvik. S palačinkovačem to jde mnohem snáz a rychleji.

Tento kuchyňský přístroj nicméně oceníte především v případě, že jsou palačinky vaším oblíbeným pokrmem. Jejich příprava je s ním tak pohodlná, že si palačinky dopřejete kdykoli na ně dostanete chuť. Palačinkovače se používají i v komerčních provozech – v takovém případě jde o dražší, profesionální modely. My se zaměříme na zařízení pro domácí použití. Zajímavé informace o konkrétních modelech se pak dozvíte z recenzí palačinkovačů na internetu.

Nejlepší palačinkovače na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Clatronic CM 3372

 Produkt roku 2018 
Příkon: 900 W
Průměr pánve: 29 cm
Regulace teploty: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]728 Kč Číst recenze
#2Klarstein Madame & Monsieur Crepemaker

Příkon: 1000 W
Průměr pánve: 30 cm
Regulace teploty: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#3Russell Hobbs 20920-56

Příkon: 1200 W
Průměr pánve: 30 cm
Regulace teploty: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]770 Kč Číst recenze
#4ARIETE 183

Příkon: 1000 W
Průměr pánve: 30,5 cm
Regulace teploty: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#5ROHNSON R-201

Příkon: 1000 W
Průměr pánve: 30 cm
Regulace teploty: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze
#6Delimano Utile

Příkon: 800 W
Průměr pánve: 20 cm
Regulace teploty: ne
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze

Jak vybrat palačinkovač

Nevíte, jaký koupit palačinkovač a podle jakých parametrů jej vybírat? Pokud jsou pro vás tato zařízení zatím velkou neznámou, máme pro vás návod. Ten vám poskytne potřebné základní (a možná i trochu podrobnější) informace, které zužitkujete při porovnávání jednotlivých modelů a rozhodování, který pořídit.

Postupně projdeme nejdůležitější technické parametry, ale taky možnosti vybavení či příslušenství. Seznámíme vás s oblíbenými značkami těchto přístrojů a poradíme, kolik peněz byste si měli nachystat, pokud si chcete domů přinést skutečně kvalitní palačinkovač.

Co je to palačinkovač?

Protože nejde o úplně běžný domácí spotřebič, sluší se jej trochu představit. Palačinkovač je elektrické zařízení, které sestává z podstavce s tepelným zdrojem a ovládacím panelem a plotny, na níž budete palačinky připravovat. Plotna je kruhová s pouze velmi nízkým okrajem a může mít různý průměr, ale k tomu se ještě dostaneme.

Pánev na palačinky

Pokud nechcete pořizovat speciální elektrický spotřebič, ale přesto chcete přípravu palačinek dotáhnout na vyšší úroveň, můžete sáhnout alespoň po speciální pánvi určené na přípravu tohoto moučníku. Rozdíl oproti běžné pánvi je na první pohled minimální a spočívá v mnohem nižším okraji, podobném jako má plotna palačinkovače.

palačinky

Umí palačinkovač i něco víc?

Palačinky jsou skvělá věc, ale člověk je nemůže jíst pořád. Někdy prostě dostane chuť na něco jiného. Třeba na lívance. Některé palačinkovače mají proto odnímatelnou plotnu a je možné ji vyměnit za speciální plotnu určenou pro přípravu lívanců. Ta vypadá jako klasický lívanečník – tedy plocha s obvykle čtyřmi kruhovými prohlubněmi.

Atypické a profesionální varianty

Výše jsme uvedli, že palačinkovač je základna s kruhovou plotnou. Je to tak ale vždy? Rozhodně ne. Některé modely mohou mít například obdélníkové proporce a disponovat větší pracovní plochou s několika prohlubněmi na menší palačinky nebo lívance.

Profesionální palačinkovače mohou mít na jedné základně dvě rozměrné kruhové plotny. Každou s vlastním ovládáním, termostatem apod. Taková zařízení jsou ale obvykle drahá a v běžné domácnosti se neuplatní.

Materiálové zpracování povrchu

Základna palačinkovače je obvykle kovová, plastová nebo z kombinace obou materiálů. Při výběru se ale soustřeďte především na zpracování povrchu samotné plotny. Palačinky jsou velmi náchylné na připečení a snadno se potrhají. Pro hladkou přípravu tedy vyžadují dokonale nepřilnavý povrch.

Ten je u palačinkovačů obvykle teflonový. Palačinky na něm můžete připravovat jen s naprostým minimem tuku. Setkat se ale můžete například i se smaltovanou litinovou plochou. Ta je ale obvyklejší u komerčních, profesionálních modelů.

Příkon

Prakticky u každého elektrického spotřebiče je zásadní hodnotou právě příkon. Tento parametr udává spotřebu elektrické energie, ale lze z něj odvodit i představu o výkonnosti zařízení. To platí i u palačinkovačů. Jaký příkon tedy očekávat?

Nejoblíbenější domácí palačinkovače se příkonem pohybují v rozmezí 800 až 1250 W. To je pro dané účely optimální hodnota a v této kategorii je taky největší výběr. Jen poměrně málo modelů má příkon od 1250 do cca 2500 W.

Další velkou kategorii pak totiž tvoří až výkonné poloprofesionální nebo profesionální modely s příkonem 2500 W a více. Výjimku zde netvoří ani přístroje s příkonem 7000 W nebo víc. Taková zařízení už ale stojí i desítky tisíc korun a jsou určena do stravovacích provozů.

Funkční vybavení

Palačinkovače jsou velmi jednoduché nástroje a obvykle mají jen naprosté minimum funkcí a vybavení. Čím může palačinkovač disponovat?

  • Indikátory – Zásadní prvky, které by neměly na žádném zařízení chybět. Jde o dva indikátory. Jeden podává informaci, že je zařízení právě v provozu, druhý upozorňuje, že plotna dosáhla optimální teploty pro přípravu palačinek.
  • Regulace výkonu – Další zcela běžná součást těchto přístrojů. Umožňuje nastavení teploty podle potřeby. A to buď plynule (otočným kolečkem), nebo v několika stupních. Ovládání je prakticky vždy mechanické.

Příslušenství

Součástí palačinkovače může být i různé vybavení pro samotnou přípravu palačinek. Nejčastěji je to odměrka, kterou využijete při přípravě těsta, hrabičky pro roztírání těsta, stěrka apod. Příslušenství lze obvykle i dokoupit zvlášť.

Video

Ceny palačinkovačů

Kolik stojí kvalitní palačinkovač? Nabídku se pokusíme shrnout do tří základních cenových kategorií, z nichž můžete vybírat.

Palačinkovače do 1000 Kč

V této cenové kategorii najdete celou škálu zařízení výhradně pro domácí použití – je zde i několik modelů nejprodávanějších palačinkovačů. Počítejte s příkonem obvykle okolo 1000 W a rozměrem plotny nejčastěji pod 30 cm. Pokud nejste přímo palačinkoví nadšenci, měl by vám dobře vybraný přístroj v této ceně posloužit.

Palačinkovače do 3000 Kč

Tato kategorie zahrnuje i „poloprofesionální“ modely nebo palačinkovače pro náročné uživatele. Na vybavení cenový rozdíl obvykle moc nepoznáte, ale může (a měl by) se projevovat na kvalitě zpracování pečicí plochy i samotné základny. Přístroj by měl snést i častější používání. Příkon může být 1200 W i vyšší.

Palačinkovače nad 3000 Kč

Tady už se dostáváme do kategorie pro velmi náročné a profesionální uživatele. Cenové rozpětí je zde obrovské. Profesionální zařízení může stát i 40 nebo více tisíc korun.

Nejlepší značky palačinkovačů

Který výrobce je zárukou kvalitního provedení, dobrého poměru ceny a výkonu nebo špičkové životnosti a odolnosti? Máme tady výběr spolehlivých značek.

  • Krampouz – Krampouz je v oblasti palačinkovačů naprostý lídr, něco jako ikona. Tato francouzská firma se nicméně zaměřuje především na výrobu špičkových profesionálních modelů. Sortiment je ale bezkonkurenční a zahrnuje i pár modelů pro domácí použití. Počítejte ale s cenou od 2 až 3 tisíc. Poměrně velmi drahé je taky příslušenství.
  • Clatronic – Momentálně tato značka nabízí především model CM 3372, který je nejprodávanějším palačinkovačem u nás. Má 29cm plochu, 900 W a vynikající hodnocení v testech palačinkovačů. Důvodem je i velmi přístupná cena. Dobrá domácí volba.
  • Klarstein – Tato německá firma nabízí momentálně zajímavý model v ceně okolo 1000 Kč s příkonem 1000 W a 29cm plochou.
  • Steba – Tato značka nabízí několik palačinkovačů v ceně od 1000 do 2000 Kč. Modely jsou dobře hodnocené a některé i poměrně značně výkonné.
  • Ariete – Dobrá cena a poctivá kvalita i výkon. Tak bychom mohli charakterizovat produkty této značky, které rozhodně stojí za úvahu.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaký je recept na palačinky?

Těsto na palačinky se připravuje z hladké mouky, vajec a mléka. Ingredience smíchejte v takovém poměru, aby vzniklo řídké, lité těsto, které se krásně rozlije po pánvi do tvaru rovnoměrné placky. Těsto lze dochutit malou špetkou soli a případně i cukrem, což ale vůbec není nutné (zejména ne, pokud děláte palačinky „naslano“). Nejlepší palačinky jsou smažené na troše sádla.

recept na palačinky

Jaký je rozdíl mezi palačinkou a lívancem?

Těsto na lívance se připravuje i z kvasnic a je kynuté. Při přípravě se vytvářejí tradičně menší, ale výrazně tlustší a nadýchané placičky. Použít můžete klasickou pánev, lívanečník anebo speciální plotnu na lívance, která je k dispozici u některých palačinkovačů.

Jaké nářadí používat k přípravě palačinek?

Používají se například hrabičky pro roztírání těsta a stěrka. Podstatné je, že náčiní by rozhodně nemělo být kovové. Ideální je dřevěné, ale může být i plastové. Kovové nářadí by brzy zničilo nepřilnavý povrch palačinkovače.

Je lepší palačinkovač s odnímatelnou plotnou?

Některé palačinkovače umožňují odejmutí pečicí plotny. To může být praktické při údržbě, protože plotnu můžete důkladně umýt mimo zařízení, případně i vložit do myčky. Taky je u některých modelů možné vyměnit nástavec za jiný, například uzpůsobený na pečení lívanců, což je poměrně šikovné, pokud vás už palačinky omrzí.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Clatronic CM 3372

 Produkt roku 2018 
Příkon: 900 W
Průměr pánve: 29 cm
Regulace teploty: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]728 Kč Číst recenze
#2Klarstein Madame & Monsieur Crepemaker

Příkon: 1000 W
Průměr pánve: 30 cm
Regulace teploty: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#3Russell Hobbs 20920-56

Příkon: 1200 W
Průměr pánve: 30 cm
Regulace teploty: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]770 Kč Číst recenze
#4ARIETE 183

Příkon: 1000 W
Průměr pánve: 30,5 cm
Regulace teploty: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#5ROHNSON R-201

Příkon: 1000 W
Průměr pánve: 30 cm
Regulace teploty: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]799 Kč Číst recenze
#6Delimano Utile

Příkon: 800 W
Průměr pánve: 20 cm
Regulace teploty: ne
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
0 Sdílení