Pojem Remoska bude asi většině obyvatel české kotliny více či méně známý. Jedná se o speciální pečicí pánev s horním ohřevem, která byla v padesátých letech minulého století vyvinuta Oldřichem Homutou a jeho týmem. Po znárodnění Homutovy živnosti získala název podle státního podniku REMOS. V roce 1991 byla výroba této praktické kuchyňské pomůcky zastavena a ta se na čas vytratila z povědomí. Začátkem nového tisíciletí ale došlo k jejímu znovuzrození. Remosce se najednou dostalo zaslouženého uznání a rozšířila se do mnoha zemí světa. Velkou zálibu v ní našli Angličané a značné popularitě se opět těší i u nás. Proto jsme pro vás připravili výběr šesti nejlepších Remosek současnosti. Ačkoli lze pořídit různé typy pečicích pánví od různých firem, my jsme se zaměřili především na Remosky „originální“.
V čem je vlastně Remoska tak jedinečná, že se vrátila nejen na český trh, ale těší se i zahraničnímu zájmu? V její jednoduchosti totiž tkví řada výhod. Pečení v ní je velmi efektivní, jednoduché a rychlé a přitom šetrné pro potraviny, které zůstávají jemnější a nevysušují se ani nepřipalují. Moderní Remosky samozřejmě pokročily ještě dál. Bývají opatřeny nepřilnavým ochranným povrchem (obvykle z teflonu), některé modely mohou umožňovat i regulaci teploty apod.
Pokud o pořízení pečicí pánve uvažujete, naše recenze Remosek vám může pomoci vybrat si ten správný model. Je jich totiž celá řada. Aby toho nebylo málo, připravili jsme pro vás navíc průvodce nákupem, který vás provede nejdůležitějšími parametry, vlastnostmi a možnostmi Remosky.
Test kvalitních remosek podle redakce
Produkt | Info | Hodnocení | Cena (od) | ||
---|---|---|---|---|---|
#1 | Remoska® Tria | Nejlepší model Remosky ✔️ Objem: 3 l (pečení) / 4,5 l (vaření) ✔️ Příkon: 610 W ✔️ Průměr mísy: 28 cm ✔️ 3 různá víka ✔️ Prodává se také s grilem | ⭐ 100 % | 3800 Kč | Číst recenze |
#2 | Remoska® Prima | Nejprodávanější Remoska ✔️ Objem: 2 nebo 4 litry ✔️ Víko: s okénkem i bez ✔️ Průměr mísy: 22 / 29 cm ✔️ Příkon: 400 / 580 W ✔️ 6x úspornější než pečení v troubě | ⭐ 99 % | 2500 Kč | Číst recenze |
#3 | Remoska® Dua | umožňuje vaření a pečení v jednom hrnci ✔️ Objem: 2 litry ✔️ Víko se skleněným okénkem ✔️ Průměr mísy: 22 cm ✔️ Příkon: 400 W ✔️ Vhodné pro 4 porce jídla | ⭐ 99 % | 3500 Kč | Číst recenze |
#4 | ETA Pečenka 0133 | Alternativa originálu ✔️ Objem: 4,5 litru ✔️ Víko s okénkem ✔️ Příkon: 475 W | ⭐ 95 % | 2600 Kč | Číst recenze |
Obsah článku
# ETA Pečenka 0133 (od 2600 Kč)
Bohužel, vzhledem k velikosti pánve je příkon poměrně slabý – činí 475 W, což se samozřejmě odrazí na rychlosti pečení. Dalším rozdílem oproti Remoskám je čtvercový tvar. Ten může být pro některé účely skutečně i praktičtější. Ve většině ostatních ohledů se však Eta Pečenka drží vyšlapané cesty. Je opatřena víkem s průzorem a s ovládacím knoflíkem na rukojeti. Mísa je potažena teflonovou vrstvou. Je zde i plastový stojan. Velkou nevýhodou je citlivé provedení plastové západky víka.
Co potěší
- Poměr cena/objem
Co zamrzí
- Slabší výkon proti Remoskám
- Špatné nasazování víka
NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 95 %
Koupit v obchodě
Jak vybrat Remosku nebo jinou pečicí pánev?
Máte-li rádi českou tvorbu a pečicí pánev se vám jeví jako praktický a zajímavý vynález, možná o jejím pořízení uvažujete a možná jste v našem testu Remosek i našli ten pravý výrobek. Pokud si nejste správným výběrem jisti, pokusíme se vám pomoci.
Remoska R 22 Grand nahradila v naší kuchyni její nedávnou 30-roční předchůdkyni, která i naproti už nepěknému vzhledu, stále pekla na jedničku. Prasklo ji však horní sklo, proto jsme se rozhodli nahradit ji novější verzí a zůstali jsme věrní značce.
Tento novější model nabízí výborné možnosti na přípravu jídla, zejména masa. Maso z remosky je vždy krásně šťavnaté a měkké, bez nutnosti častého podlévání. Do 4-litrového objemu se vejde oběd pro celou rodinu – i s přílohou. Velmi jednoduše se ovládá – stačí zapojit do sítě a pustit červený spínač. Nehrozí žádné stříkání cákání šťávy či tuku přes boční hranu, ventily na víku spolehlivě propouští přebytečnou páru. Pečení je skutečně rovnoměrné a nemohu mu nic vytknout.
Při pečení v remosce si však připravte pracovní prostor – nejen na hlavní mísu, ale i na odkládání víka. Toto plné víko můžete pohodlně a stabilně odložit bokem “dnem vzhůru”. Za jedinou nevýhodu považuji postupné zabarvování horní vrstvy víka. Není to vada, samotný výrobce uvádí, že jde o změnu barvy kovu v závislosti od teploty.
Remoska vs. ostatní
Při hledání narazíte nejen na originál pánve značky „Remoska“. S výrobky založenými na podobném principu se můžete setkat i u značky ETA v podobě pomůcky zvané Pečenka. Tyto dvě varianty jsou si velmi blízké a liší se jen v některých parametrech. Výrobky Remoska se obecně těší větší oblibě, není ale vyloučeno, že vám budou nejvíce vyhovovat vlastnosti některé Pečenky značky Eta.
Různé druhy pečicích pánví vyrábějí i další společnosti (např. Bartscher nebo Bravo – Bravoska). V těchto případech jsou už ale rozdíly podstatně významnější. V průvodci se budeme dále věnovat pouze typu „Remoska/Pečenka“.
- Podívejte se také na výběr nejlepších pomalých hrnců na vaření nebo na multifunkční hrnce.
Součásti a materiál
Remosky jsou poměrně jednoduchá zařízení sestávající ze tří částí. Za prvé je to mísa, do které vkládáte suroviny. Pak víko, které obsahuje topné těleso a rukojeť s ovládacím tlačítkem. A v poslední řadě podstavec pro bezpečné a pohodlné umístění pánve.
Víko a průhled
Víko je nejdůležitější částí Remosky a odlišuje ji od obyčejného hrnce nebo pánve. Víko bývá nejčastěji z nerezu a někdy je opatřeno skleněným průhledem. Tento průhled je praktický a mnoho lidí jej vyžaduje, protože umožňuje kdykoli pokrm zkontrolovat. Průhled má ale i své nevýhody, a proto existují taky modely, které jej nemají.
Hlavním problémem je, že přechod materiálů může zhoršit rovnoměrnost propékání. Může tak docházet k tomu, že například masa nebo jiné suroviny nebudou uvnitř dostatečně udělané. U moderních Remosek není tento problém tak radikální jako u starých typů, ale provedení víka s průhledem je technologicky náročnější a tyto modely bývají dražší.
Z víka vede taky rukojeť, z níž vychází přívodní kabel do elektřiny. Na rukojeti se zpravidla nachází i jediné tlačítko, kterým se pánev ovládá. Ovládání nemůže být jednodušší, protože u většiny klasických modelů existují pouze dvě polohy – vypnuto a zapnuto.
Mísa a stojánek
Mísa, nebo chcete-li pánev, se zásadněji neliší od obyčejného náčiní. Obvyklým materiálem je hliník opatřený teflonovým povrchem. Originální Remosky bývají obvykle kruhové, Eta Pečenky i čtvercové. Záleží jen na vás, jaký tvar preferujete. Poslední součástí celku je stojan či podstavec. Ten bývá u současných výrobků obvykle z termoplastu odolného vůči vysokým teplotám. Podstavec slouží pro ochranu pracovní desky, linky nebo jiné plochy, na které bude pečicí pánev umístěna.
Objem a hmotnost
Velikost pečicí pánve volte s dobrým rozmyslem. Větší pánve bývají 4litrové a váží od 3 kg výš. Takové modely jsou vhodnější pro statické použití např. na chatě nebo doma a nakrmíte z nich i čtyřčlennou rodinu.
Menší modely bývají obvykle 2litrové a i ty mají své výhody. Zejména jsou přenosnější a lze je lépe použít třeba na dovolené. Mohou být výhodnější i pro menší domácnost a do menších kuchyní, kde nezaberou tolik prostoru. Menší Remosky mívají hmotnost do 2 kg.
Příkon
Velmi důležitým parametrem pečicí pánve je pochopitelně příkon, který ovlivňuje, jak rychlé a efektivní bude pečení v daném zařízení. Značkové Remosky obvykle disponují příkonem 580 W (v případě 4litrových modelů) anebo příkonem 400 W (u 2litrových modelů). U Eta Pečenek to bývá nejčastěji 475 nebo 380 W. Vyšší příkon sice znamená rychlejší přípravu, ale taky větší spotřebu elektrického proudu.
Ovládání a regulace teploty
Jednou z výhod pečicí pánve známé jako remoska je opravdu velmi snadné ovládání. Remoska je síťové, elektrické zařízení a ke spuštění stačí ji zapojit do elektřiny a stisknout tlačítko, které se obvykle nachází na madle horní části. Pokud jde o regulaci výkonu a teploty, klasické remosky takovou funkci obvykle nenabízejí. Teplota je pevně daná a stálá.
U některých typů pečicích pánví na styl remosky se však s ovládáním a regulací teploty/výkonu setkat můžete. Tato funkce může být užitečná zejména u modelů většího objemu s vysokým příkonem, pokud např. pečete menší množství jídla a není nutný plný výkon, můžete ušetřit energii. Tradiční značkové Remosky se nicméně bez regulace hravě obejdou, používají osvědčenou teplotu mezi 160 a 180°C a jejich příkon je kolem 500 W.
Proč používat Remosku?
- Remoska je cenově dostupný a přitom univerzální pomocník, který v mnoha ohledech nahradí troubu, pánev, hrnec i jiné náčiní.
- Pokrmy z Remosky jsou velmi chutné, protože suroviny nepřicházejí o vodu a nevysušují se tolik jako např. v běžné troubě.
- Pečicí pánev působí seshora, takže k připalování pokrmů téměř nedochází. Zabraňuje mu i použití nepřilnavého povrchu (obvykle teflonového)
- Příprava jídla v Remosce je rychlá, ale zároveň úsporná. Oproti pečení v troubě můžete ušetřit až 80 % energie.
Co remoska dokáže?
Kvalitní pečicí pánev dokáže plnit podobné funkce jako trouba nebo mikrovlnná trouba, ale i hrnec s poklicí. Lze v ní tedy provádět většinu tepelných úprav, ať už je to pečení, zapékání či smažení, ale i dušení, ohřev nebo rozmrazování pokrmů. Výsledné pokrmy jsou křupavé a šťavnaté, neboť se suroviny nevysušují (na rozdíl od mikrovlnky nebo klasické horkovzdušné trouby). Navíc nedochází k připalování ke dnu díky adekvátní teplotě a vrchnímu ohřevu. Proto taky můžete šetřit s tukem nebo ho u vhodných receptů i zcela vynechat.
V pečicí pánvi připravíte maso, zeleninu i přílohy. Některé modely jsou i velmi objemné, takže lze udělat jídlo pro celou rodinu. Díky své univerzálnosti a jednoduchosti v kombinaci s mobilitou se remosky obzvlášť uchytily např. v rekreačních objektech, jako cestovní pomůcka pro vaření, na studentských kolejích apod.
Je příprava v remosce šetrná a zdravá?
Pokud jde o Remosku s velkým „R“, tak se teplota přípravy pohybuje max. do 180°C. Čím vyšší teplota, tím více škodlivin vzniká a dochází k většímu rozkladu především mikroživin (vitamíny, minerály). Velmi rizikovou mezí je teplota 200°C, které často dosahujeme v běžné troubě a dalece přesahujeme při grilování, což je nejméně zdravý způsob tepelné úpravy.
Nejzdravější a nejšetrnější je naopak úprava při nižších teplotách kolem 100°C nebo méně. Remoska se tedy nachází kdesi uprostřed. Není tak šetrná jako např. pomalé hrnce, ale nejde ani o „rizikovou“ kategorii jako grilování a pečení při vysokých teplotách nebo smažení na přepáleném tuku.
Jak remosku používat?
Zde přikládáme několik základních praktických a bezpečnostních pokynů pro používání:
- Remoska není určena pro použití v troubě nebo na sporáku (vařiči). Nemá se zahřívat ani předehřívat jinými způsoby, než uvádí návod.
- Suroviny nemají být v přímém styku s víkem, kde je topné těleso.
- Omezte odklápění víka během tepelné přípravy na minimum.
- Na vnitřní nádobu používejte šetrné náčiní (dřevěné, plastové), abyste nepoškrábali povrch.
- Víko se neumývá pod tekoucí vodou ani v myčce. Používejte šetrné prostředky.
Video
Cena Remosek / pečících pánví
V jakých cenových relacích pořídíte originální Remosky nebo i jiné pečicí pánve podobného typu?
✅ Remosky do 1000 Kč
Originální Remosku v této ceně běžně nejspíš nekoupíte, ale remosky, resp. pečicí pánve, jiných značek ano. Dostupnější modely nabízí například značky jako Vigan, Professor, Tristar či Clatronic. Tyto pánve se od originálu ovšem většinou značně liší. Většinou nemívají topné těleso ve víku, ale samotné pánvi.
✅ Remosky do 3000 Kč
V této relaci najdete většinu originálních Remosek a taky blízkých odvozenin, jako jsou ETA Pečenky. Tato kategorie je sázka na ověřenou kvalitu a jistotu.
✅ Remosky nad 3000 Kč
Menší výběr značkových, prémiových Remosek.
Nejlepší značky pečících pánví
Které značky vyrábějí pečicí pánve často souhrnně označované jako remosky?
- Remoska – Samozřejmě je zde především originální výrobce a jeho Remosky. Tato tradiční značka nabízí skvělý výběr a je stále nejprodávanější a nejlépe hodnocená.
- ETA – Pečenky ETA jsou nejbližší příbuzné původních Remosek. I tato alternativa je docela oblíbená.
- Clatronic – Značka nabízí pečicí pánve, které už se od originál Remosek liší poměrně výrazně. Jsou však cenově často i výrazně dostupnější.
- Tristar – Pečicí pánve podobného typu jako Clatronic. Výhodou je opět především nízká cena.
Nejprodávanější elektrické pečící pánve (Remosky)
Produkt | Info | Hodnocení | Cena (od) | ||
---|---|---|---|---|---|
#1 | Remoska® Tria | Nejlepší model Remosky ✔️ Objem: 3 l (pečení) / 4,5 l (vaření) ✔️ Příkon: 610 W ✔️ Průměr mísy: 28 cm ✔️ 3 různá víka ✔️ Prodává se také s grilem | ⭐ 100 % | 3800 Kč | Číst recenze |
#2 | Remoska® Prima | Nejprodávanější Remoska ✔️ Objem: 2 nebo 4 litry ✔️ Víko: s okénkem i bez ✔️ Průměr mísy: 22 / 29 cm ✔️ Příkon: 400 / 580 W ✔️ 6x úspornější než pečení v troubě | ⭐ 99 % | 2500 Kč | Číst recenze |
#3 | Remoska® Dua | umožňuje vaření a pečení v jednom hrnci ✔️ Objem: 2 litry ✔️ Víko se skleněným okénkem ✔️ Průměr mísy: 22 cm ✔️ Příkon: 400 W ✔️ Vhodné pro 4 porce jídla | ⭐ 99 % | 3500 Kč | Číst recenze |
#4 | ETA Pečenka 0133 | Alternativa originálu ✔️ Objem: 4,5 litru ✔️ Víko s okénkem ✔️ Příkon: 475 W | ⭐ 95 % | 2600 Kč | Číst recenze |
Přidat komentář