Zdraví

Jak vybrat nejlepší naslouchátko? TOP produkty podle recenzí a testů

naslouchátko v ruce Potřebuje váš sluch trochu pomoci? Mnohé sluchové vady lze dnes úspěšně kompenzovat pomocí naslouchátka. V dnešním článku vám poradíme jak vybrat nejlepší naslouchátko podle vlastních potřeb, možností a nároků.

Nejlepší naslouchátka na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Beurer HA 20
Nejoblíbenější naslouchátko na trhu
+ Hlasitost lze dle potřeby plynule navolit otočným kolečkem
+ Ergonomický tvar naslouchátka
+ Masazení je jednoduché a nošení pohodlné
do 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Axon D-322 Digitální nabíjecí naslouchátko
za ucho

Nejlepší naslouchátko na trhu
+ Výborné recenze a prodejnost
+ Vydrží v chodu až 30 hodin
+ 4 velikosti silikonových nástavců
+ 2 režimy pro snížení šumu
do 3500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3AXON K-88 MINI
+ Do pravého i levého ucha
+ Praktické mini naslouchátko
+ Minimum funkcí a jednoduché ovládání
do 1000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4ILWY PROFI V-99 naslouchátko do uší
+ Sluchátko s mikrofonem pro pravé i levé ucho
+ 3 tlačítka pro nejsnadnější ovládání
+ 3 velikosti silikonových špuntů
do 1100 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Vohom VHP-601 Digitální mini naslouchátko
+ Univerzální tvar pro pravé i levé ucho
+ 4 velikosti silikonových špuntů
+ Obsluhu zvládnou i senioři
do 2000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze

Jak vybrat naslouchátko

Důležité je zvolit především správný typ, ale taky se zaměřit na důležité parametry. Zejména při vážnějších vadách je pak rozhodně důležité výběr, nastavení a používání naslouchátka konzultovat s lékařem.

Proč si pořídit naslouchátko?

Naslouchátko může pomoci zlepšit kvalitu života u osob, které trpí poškozením či oslabením až téměř ztrátou sluchu. Nejčastěji si použití naslouchátek spojujeme s vyšším věkem, protože slábnutí sluchu je jedním z nejtypičtějších průvodních projevů stáří.

To však neznamená, že jsou problémy se sluchem a potřeba naslouchátka výlučně záležitostí seniorů. Sluchová nedostatečnost může postihovat osoby v jakémkoli věku. Poruchy sluchu se objevují i u dětí. Často jde o vývojové vady, genetické predispozice nebo může být sluch poškozen vnějšími vlivy (např. v důsledku práce v hlučném prostředí bez dostatečné ochrany sluchu).

Jak poznat, že potřebuji naslouchátko?

Pokud máte problémy dokonale rozumět ostatním lidem při běžné komunikaci, často vyžadujete zopakování řečeného, musíte pouštět televizi či rádio stále více nahlas, často přeslechnete zvonek či telefon, zdá se vám, že ostatní lidé nemluví dost hlasitě, mumlají nebo se špatně vyjadřují… možná je čas uvažovat o pořízení naslouchátka.

Spousta lidí má k podobné myšlence jistý odpor. Nechtějí si slábnutí sluchu připustit, zvlášť pokud se projevy dostavují plíživě nebo v relativně nízkém věku. Někteří lidé mohou dlouho hledat chybu spíše v okolí než ve vlastním sluchu, potažmo mohou své problémy i skrývat. Tímto přístupem se ovšem mohou ochuzovat, zhoršovat kvalitu svého života, oslabovat své sociální interakce. Přitom zcela zbytečně. Naslouchátka jsou relativně finančně dostupná technologie a mnohé modely jsou poměrně nenápadné. Mohou vypadat jako běžná sluchátka nebo handsfree příslušenství.

Typy naslouchátek

Naslouchátka mohou mít různé podoby a pracovat na různém principu. Existuje celá škála typů, které mají specifické vlastnosti, výhody i nevýhody. Jak si vybrat optimální typ? Máme pro vás přehled základních a nejdůležitějších typů naslouchátek.

Kapesní naslouchátka

Kapesní naslouchátka představují v jistém smyslu základní a v průměru taky cenově nejdostupnější variantu. Podobnou by se daly přirovnat k malému walkmanu či kapesnímu radiu. Tvoří je ovládací základna – krabička velká jako cca krabička cigaret, která se dobře vejde do dlaně či kapsy. V této části je umístěn zesilovač, ovládací prvky a baterie.

Druhou částí jsou samotná naslouchátka připomínající klasická špuntová či pecková sluchátka do uší. Obsahují reproduktor, který zesiluje vnější zvuky. Toto řešení umožní poměrně výrazné zesílení zvuku a většinou i v dobré kvalitě. Na jednu stranu může být výhodou, že celé zařízení působí, jako byste měli v uších klasická drátová sluchátka. Na druhou stranu je tento typ naslouchátek poměrně výrazný a nemotorný. Musíte mít stále u sebe ovládací jednotku, propojení se sluchadly je navíc vždy drátové, může tedy omezovat v pohybu.

Závěsná naslouchátka BTE a RIC

Když se řekne naslouchátko, řada lidí si jako první představí právě tento typ zařízení. Závěsná naslouchátka s řídící jednotkou za uchem (behind the ear neboli BTE) jsou totiž nejen velmi rozšířená, ale většinou taky relativně snadno rozeznatelná.

Řídicí jednotka se klade za ucho a obsahuje ovládací prvky, baterii a veškerou elektroniku. Do zvukovodu pak vede flexibilní hadička se špuntem, který se usadí v uchu.

U základní varianty je reproduktor umístěn v závěsné řídicí jednotce, existuje však i varianta, kdy je reproduktor až na konci, tedy ve špuntu ve zvukovodu. Výhodou je menší velikost řídicí jednotky a tím pádem méně nápadný, diskrétnější vzhled. Takové naslouchátka se někdy označují jako RIC (receiver in canal).

Výhodou závěsných modelů je velmi pohodlné a univerzální použití. Dají se aplikovat při nejrůznějších poruchách sluchu, navíc o nich prakticky nemusíte vědět, lze je nosit prakticky kdykoli a kdekoli, nijak neomezují. Vnitřní část (špunt) se často vyrábí i na míru, aby dobře seděl. Nevýhodou je vyšší cena oproti kapesním modelům a taky poměrně nápadný a specifický vzhled.

Naslouchadla do zvukovodu (ITE)

Velmi diskrétní a komfortní variantou jsou zvukovodová naslouchadla označovaná taky jako ITE (in the ear). Veškerá technika je v tomto případě ukryta v samotném nenápadném a často velmi malém a sotva postřehnutelném ušním špuntu. Tyto špunty se často tvarují a vyrábějí na míru uživateli, aby perfektně sedli do zvukovodu.

Diskrétnost a pohodlí jsou hlavní výhody tohoto řešení, které se právě pro tyto přednosti hodí třeba i pro mladé a aktivní lidi. Naslouchadla ITE ocení i lidé s brýlemi, pro které jsou závěsné modely nekomfortní. Na druhou stranu je tu pár nevýhod. Například je to nižší kvalita zvuku a riziko pískotu či šumu, zejména v souvislosti se zpětnou vazbou (blízkost mikrofonu a reproduktoru) a s ventilací skrze trubičku vyrovnávající tlak v uchu.

Pokud se vám tvoří hodně ušního mazu nebo máte úzký zvukovod, rovněž nemusí jít o ideální volbu. U starších seniorů je použití tohoto typu taky na zvážení, protože při problémech s pohyblivostí a jemnou motorikou prstů už může být nasazování a vyjímání obtížnější.

MIH naslouchadla

Nejčastěji se ITE naslouchátka používají pro lehčí až středně těžké sluchové vady. Specifickým typem je pak MIH naslouchadlo, které představuje jakési hybridní spojení závěsného a zvukovodového provedení. V tomto případě je součástí systému externí mikrofon, který je umístěný v zevním uchu (v boltcové mušli) mimo zvukovod. Toto oddělení a větší vzdálenost umožňuje lepší odstínění zpětné vazby, šumu apod. Reprodukce je navíc velmi přirozená. Tento typ naslouchadel vyvinula společnost ReSound.

Kanálová naslouchadla

Jakousi pomyslnou nejvyšší vývojovou příčkou zvukovodových modelů jsou kanálová naslouchadla. Jde o skutečně miniaturní a prakticky neviditelné modely, které se vyrábějí de facto výhradně na míru danému uživateli.

Disponují velmi moderními pokročilými technologiemi a často i funkcemi a jsou vhodné i pro nejnáročnější zájemce – například pro mladé lidi, kteří chtějí svou vadu jednak co nejlépe maskovat a za druhé nepociťovat žádná omezení. Díky uložení hlouběji ve zvukovém kanálu navíc poskytují velmi realistickou a kvalitní reprodukci a nijak nezaclánějí ani při velmi aktivním životě. Často je lze propojit s moderními zařízeními a používat jako „chytrou“ kompenzační pomůcku. Existuje přitom hned několik variací.

Nejblíže předchozímu ITE typu jsou ITC (in the canal) modely, které se používají pro lehčí až střední vady. Jsou miniaturní, nicméně při bližším pohledu viditelné. Často disponují výborným technologickým vybavením, nabízejí různé chytré funkce a možnosti propojení.

Ještě o něco hlouběji v ušním kanále se skrývají modely CIC (completely in canal). Jsou ještě diskrétnější a podobně jako ITC modely se vyrábějí obvykle v barvě kůže, aby se ještě lépe maskovaly.

A konečně nejminiaturnější a prakticky zcela neviditelné jsou modely IIC (invisible in canal) ukryté hluboko v ušním kanále. Nejsou patrné ani při blízkém a přímém pohledu, vyrábějí se v tmavé barvě, čímž splývají se stínem ve vnitřním uchu. Opět jsou určeny hlavně pro lehčí nebo až střední vady. Oproti ITC či CIC však nabízejí kvůli miniaturním rozměrům menší funkční výbavu.

Kostní naslouchadla (BAHA)

Velmi specifický a sofistikovaný, pokročilý typ naslouchadel. Nejde o běžná sluchadla, ale implantáty, které je nutné operativně pomocí titanového šroubu připevnit ke kosti. Implantát má procesor, který převádí zvuk na vibrace vedené po kosti k ušní tekutině. K tomuto řešení se typicky přistupuje u osob s poruchami, které vylučují možnost použití „standardních“ naslouchadel.

ucho

Analogový vs. digitální signál

I dnes se stále o trh dělí naslouchátka analogového i digitálního typu. Analogové modely jsou pořád běžně prodávané a velmi populární. Existují ve dvou variantách. Základní nastavitelné modely představují nejstarší a zpravidla cenově nejdostupnější řešení. Sluchadlo nastaví foniatr a toto nastavení je stále.

Pokud byste ho však chtěli sami měnit podle svých potřeb, můžete sáhnout po poněkud pokročilejších programovatelných naslouchátkách, které mají širší možnosti nastavení a taky uživatelský ovladač, takže si můžete nastavení upravovat sami.

Nejlepší možnosti nastavení i nejširší funkční vybavení však rozhodně nabízejí moderní digitální naslouchátka. Typicky nabídnou i čistší a kvalitnější zvuk s minimálními nešvary jako jsou různé šumy, pískoty ze zpětné vazby apod. Některé modely lze spárovat s mobilní aplikací a používat jako chytrá zařízení. Nevýhodou je u digitálních modelů vyšší cena.

Napájení

Naslouchadla mohou být na bateriové články, modernější a lepší modely pak disponují akumulátorem. Dobíjecí „aku“ řešení je draží, ale komfortnější a ve výsledku ušetříte za pořizování baterií. Klasické bateriové modely jsou levnější, vhodné pro občasné použití a baterie zpravidla nevydrží příliš dlouho.

Frekvenční rozsah

Různé zvuky leží na různých frekvencích a mnohé sluchové vady jsou specifické tím, že dochází k zhoršení vnímání například jen určitých frekvenčních pásem. Podle toho je potřeba naslouchátko vybrat i nastavit. Tyto faktory je však vhodné řešit přímo s foniatrem.

Hlasitost a zesílení

Kromě frekvenčního rozsahu se u naslouchátek objevuje jako druhý nejdůležitější parametr tzv. zvukový zisk (max. zesílení) a dále celková hlasitost. Opět je vhodné konzultovat potřeby s lékařem. U většiny naslouchátek je zvukový zisk mezi 30 až 55 dB. Maximální hlasitost se pak pohybuje mezi 115 až 140 dB.

Další funkce

Naslouchátka mohou mít i různé funkce. U těch jednodušších jich není mnoho. Jsou to například dva až tři režimy pro hlučná a tichá místa a odstínění šumů. U pokročilejších digitálních a chytrých modelů může být funkční vybavení mnohem bohatší.

Ceny naslouchátek

Kolik zainvestovat do kvalitního naslouchátka? Ceny jsou poměrně různorodé…

Naslouchátka do 500 Kč

Nejlevnější modely lze pořídit od cca 300 Kč. Většinou jde o kapesní, základní závěsné či zvukovodové modely. Prakticky výhradně analogové. Vhodné pro nenáročné, příležitostné použití.

Naslouchátka do 1500 Kč

Velký výběr naslouchátek různých typů, nechybí ani digitální modely. Vhodné i pro častější a náročnější použití.

Naslouchátka nad 1500 Kč

Kvalitní, převážně digitální naslouchátka různých typů s velmi dobrou výbavou. Vhodné i pro stálé a náročné použití.

Nejlepší značky naslouchátek

Které značky naslouchátek patří k nejoblíbenějším?

  • Axon – Vynikající výběr. Jedna z nejznámějších a nejprodávanějších značek.
  • ZinBest – Konkurence Axonu. Velmi dobrý výběr a různé cenové relace.
  • ReSound – Specialista na zvukovodová a kanálová naslouchátka. I pro náročné zájemce.
  • Beurer – Populární a dostupná závěsná naslouchátka.
ProduktInfoHodnocení
#1Beurer HA 20
Nejoblíbenější naslouchátko na trhu
+ Hlasitost lze dle potřeby plynule navolit otočným kolečkem
+ Ergonomický tvar naslouchátka
+ Masazení je jednoduché a nošení pohodlné
do 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Axon D-322 Digitální nabíjecí naslouchátko
za ucho

Nejlepší naslouchátko na trhu
+ Výborné recenze a prodejnost
+ Vydrží v chodu až 30 hodin
+ 4 velikosti silikonových nástavců
+ 2 režimy pro snížení šumu
do 3500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3AXON K-88 MINI
+ Do pravého i levého ucha
+ Praktické mini naslouchátko
+ Minimum funkcí a jednoduché ovládání
do 1000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4ILWY PROFI V-99 naslouchátko do uší
+ Sluchátko s mikrofonem pro pravé i levé ucho
+ 3 tlačítka pro nejsnadnější ovládání
+ 3 velikosti silikonových špuntů
do 1100 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Vohom VHP-601 Digitální mini naslouchátko
+ Univerzální tvar pro pravé i levé ucho
+ 4 velikosti silikonových špuntů
+ Obsluhu zvládnou i senioři
do 2000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
0 Sdílení