Uncategorized

Nejlepší fotopasti: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepsi-fotopastiHluboko v divokém lese se pohybuje vzácné zvířátko. Kdekdo by chtěl pro studijní účely získat jeho fotografie, ale práce „živého“ fotografa by v takovém prostředí byla příliš náročná a zdlouhavá. Naštěstí existují vymoženosti v podobě fotopastí, které umožňují pořídit snímky divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí, aniž by se zvěř cítila vyrušena lidskou přítomností. Tato pomůcka už pro lidstvo zachytila nejeden zajímavý okamžik. Fotopasti samozřejmě mohou sloužit nejen k focení zvířat, ale mají i potenciál coby bezpečnostní zařízení. V takovém případě obvykle odchytávají spíše lidské narušitele. Ať už jste se rozhodli pořídit si toto zařízení z jakéhokoli důvodu, vždy je velmi důležité si dobře vybrat model s odpovídajícími parametry a vědět, co od něj čekat, a co naopak ne. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší fotopast – a to podle technických vlastností, způsobu použití, ale třeba i ceny a recenzí významných výrobců.

Fotopasti lze dnes pořídit v různých relacích i kvalitě a mohou sloužit vědeckým či jiným profesionálním účelům, ale taky pro hobby nebo bezpečnostní použití. Vždy je však třeba při nákupu vycházet z konkrétních potřeb, aby daný model splňoval všechny nároky a poskytl vám odpovídající služby. V tomto průvodci se pokusíme všechny důležité aspekty a parametry výběru vysvětlit tak, aby pro vás následná volba byla co nejjednodušší.

Abychom vás trochu inspirovali, máme pro vás připravený i žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Najdete v něm kvalitní a osvědčené výrobky. Možná vás některý zaujme, možná taky ne. Při závěrečném srovnávání ale určitě využijte i uživatelské recenze fotopastí, případně se porozhlédněte po odborných testech. Oba zdroje mohou poskytnout cenné informace, které se u prodejce nedozvíte.

Nejlepší fotopasti na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejprodávananější
Bunaty Mini Full HD
Rozlišení: 16 Mpx
Baterie: 4 x AA
Úhel záběru: 52°
Dosvit: 10 m
Displej: LCD
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#2Nejlepší s GSM
Bunaty FULL HD GSM
Rozlišení: 16 Mpx
Baterie: 8 x AA
Úhel záběru: 55°
Dosvit: 15 až 25 metrů dle situace
Displej: 2,4'' LCD
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8500 Kč Číst recenze
#3ScoutGuard SG520 PRO
Rozlišení: max 12 Mpx
Baterie: 4 x AA
Úhel záběru: 55°
Dosvit: 10 - 17 m
Displej: 1,44" LCD
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#4Bentech 3.0CG
Rozlišení: 12 Mpx
Baterie: 4 x AA
Úhel záběru: 110°
Dosvit: 15 - 20 m
Displej: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4700 Kč Číst recenze
#5Platinium ProfiGuard LCDHC-802A
Rozlišení: 16 Mpx
Baterie: 4 x AA
Úhel záběru: 120°
Dosvit: 20 m
Displej: 2,0" TFT
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#6Evolveo StrongVision
Rozlišení: max. 20 Mpx
Baterie: 8 x AA
Úhel záběru: 120°
Dosvit: 25 m
Displej: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze

Jak vybrat fotopast

Podle jakých parametrů a vlastností vybírat fotopast? Směrodatná je jistě kvalita a dosah PIR čidla, noční vidění, rozlišení fotoaparátu, způsob napájení, (ne)přítomnost GSM modulu, velikost paměti, možnosti připojení a další faktory. Ty musejí vždy vycházet z vašich nároků a konkrétního účelu použití.

Způsoby použití fotopasti

Fotopast je zařízení, které funguje jako automatický fotoaparát. Snímky zachytává na „příkaz“ pohybového čidla, které je její nedílnou součástí, standardně je taky vybavena nočním viděním. Typickým rysem je rovněž vysoce odolné a maskované provedení, které umožňuje fotopast ponechat napospas větru a dešti v terénu. Toto zařízení lze pochopitelně používat k všemožným účelům, ale nejobvyklejší jsou dvě možnosti. Focení zvířat a/nebo ochrana pozemku.

Focení zvířat může být zajímavé pro myslivce, přírodovědce nebo amatérské nadšence. Fotopast se umístí na vhodné místo (např. napajedlo, kaliště, blízko nějaké návnady) a fotopast zde ve dne v noci po dobu třeba celých týdnů nebo měsíců čeká, až se přiblíží zvíře. Tímto způsobem se už podařilo zachytit mnoho fascinujících snímků různých vzácných a ohrožených (ale i běžných a neohrožených) druhů.

Při ochraně pozemku pak stačí fotopast či fotopasti umístit na vhodné maskované pozice a sledovat, zda váš soukromý prostor nenarušují nezvaní hosté. Díky GSM modulu (viz níže) je možné dostávat upozornění a snímky i v reálném čase a okamžitě reagovat.

Dejte si pozor na umístění fotopastí na veřejných prostranstvích, což by mohlo být v rozporu se zákonem. Fotopasti používejte pouze na svém pozemku, ve volné přírodě je pak rozumné mít svolení majitele či správce (např. myslivce) dané lokality.

jak vybrat fotopast

Je lepší fotopast, nebo kamerový systém?

Zejména pokud jde o ochranu majetku, nabízí se otázka, proč nesáhnout raději po bezpečnostních kamerách? Fotopasti mají poněkud odlišné určení. Kamerové systémy jsou obvykle drahé, náročnější na instalaci, viditelné (a tudíž odrazující) a jsou napájeny elektrickou sítí. Jsou vhodné pro rodinné domy, firemní prostory apod., kde se toto náročnější řešení vyplatí.

Pokud však máte však odlehlý pozemek (třeba bez elektřiny), sad, les nebo třeba chatu v přírodě a chcete zjistit, zda prostor někdo v průběhu času nenarušuje, fotopast je velmi jednoduchou a relativně levnou volbou. Je totiž vhodná právě do terénu a má minimální nároky na napájení. Funguje bateriově, záznam ukládá na kartu a vydrží střežit prostor velmi dlouho, aniž by se jí musel kdokoli věnovat. Navíc na rozdíl od kamer působí většinou maskovaně, tedy aniž by o ní narušitel věděl.

Nelze tedy rozhodně říct, která varianta je lepší, protože každá má svůj smysl v určitých podmínkách a prostředí.

Komunikace na dálku

Některé fotopasti jednoduše fotí a ukládají snímky na vnitřní úložiště, obvykle v podobě SD paměťové karty. Majitel pak jednoho dne přijde a snímky si prohlédne na vhodném zařízení. Toto základní řešení je výhodné, protože je levnější a často plně dostačující. Například při focení zvěře. Naopak u fotopasti určené k ostraze nějakého objektu či pozemku, může být žádoucí mít okamžité zprávy o narušení prostoru. K tomuto účelu slouží GSM modul.

GSM modul zajišťuje možnost vzdálené komunikace s majitelem. Záznamy z fotopasti odesílá například emailem nebo formou MMS. V dnešní době dává řada uživatelů přednost umístění snímků na cloudové úložiště. I tuto možnost už řada fotopastí podporuje – výhodou jsou mnohem větší možnosti, jak s obsahem naložit, od vzdáleného mazání a upravování až po sdílení.

PIR senzor

Fotopast je tvořena dvěma zásadními prvky – digitálním fotoaparátem a pohybovým čidlem (PIR). Toto čidlo registruje pohyb v zorném poli fotopasti a vysílá rozkaz pro „zmáčknutí spouště“ a zaznamenání snímku. Čidlo reaguje na pohyb, ale i na teplotu. Tím je zajištěno, že fotoaparát nebude nadarmo fotit například padající listí nebo větvičky či sníh. U PIR čidla jsou důležité především tři parametry.

 • Rychlost reakce – Mezi okamžikem záznamu pohybu a stiskem spouště je pochopitelně prodleva. Důležité je jak dlouhá. V současnosti se rozmezí pohybuje od cca 0,3 sekundy po něco málo přes 1 sekundu. Vysoká rychlost reakce je pochopitelně obvykle žádoucí.
 • Zorný úhel – Zde platí, že dost záleží, na jakou vzdálenost chcete snímat. Na bližší vzdálenosti, bezprostředně u fotopasti (do několika metrů) je vhodnější zorný úhel 100°. Pokud se chcete zaměřit spíše na mezní vzdálenost dosahu čidla – čili okolo 10-15 m, je mnohem vhodnější zorný úhel 40-60°.
 • Dosah – Pak je tu samozřejmě otázka dosahu čidla. Tedy mezní vzdálenosti, na kterou zachytí pohyb. Rozmezí se nejčastěji pohybuje od cca 10 do 20, výjimečně i více.

Noční focení a přísvit

Naprostá většina fotopastí je vybavena přísvitem a možností nočního snímání. Vzhledem k účelu těchto zařízení je to pochopitelné a jde o zásadní prvek. Rozdíl však může být ve vlnových délkách infračerveného přísvitu. V praxi je důležité, že přísvit do 850 nm je viditelný i pro lidské oko (červené bliknutí diod). Vyšší vlnové délky (940 nm) už viditelné nejsou.

Co z toho plyne? Neviditelný přísvit je vhodný tam, kde chcete střežit objekty, aniž by si fotopasti nějaký narušitel všiml. Viditelná délka je dostačující na focení zvěře, které letmé červené bliknutí nebude rušit. Výhodou viditelného přísvitu je však i větší dosah.

Rozlišení

Jako u každého fotoaparátu je i u fotopasti důležitá kvalita zaznamenaných snímků. Důležitým parametrem je proto rozlišení. Velmi slabé a starší nebo levné modely nabízejí rozlišení do cca 8-10 Mpx. Rozlišení 12-16 Mpx lze považovat za solidní standard. Dražší pasti mohou nabídnout i 18, 20, nebo dokonce 30 Mpx.

Videa

Většina současných fotopastí umožňuje i pořízení krátkého videozáznamu. Kvalita může dosáhnout HD nebo i Full HD. Pamatujte však na to, že videozáznam je požírač paměti a většina fotopastí podporuje jen omezenou kapacitu paměťových karet (v řádu desítek GB).

Čemu se ještě věnovat?

Pojďme si shrnout ještě několik dalších důležitých parametrů nebo funkcí, které je dobré při výběru fotopasti sledovat.

 • Kapacita paměti – Při výběru fotopasti si vždy všimněte, jakou pamětí disponuje a jakou podporuje. Obvykle jsou používány a podporovány SD karty o kapacitě nejčastěji do 16, 32 až 64 GB, více spíše výjimečně.
 • Doba expozice – Dlouhá spoušť sice poskytne více světla, ale snímky budou zřejmě rozmazané, zvlášť když jde o pohyb. Příliš krátká expozice sice zachytí i rychlý pohyb, ale fotky mohou být příliš tmavé.
 • Napájení – V zásadě máte dvě možnosti. Buď dobíjecí akumulátor, anebo tužkové bateriové články. Každé řešení má nějaké výhody i nevýhody, je třeba se rozhodnout dle preferencí a účelu.
 • Displej – Většina fotopastí má displej, který umožňuje pracovat s různými nastaveními a samozřejmě i prohlížet fotky.
 • Časovač a časosběr – Možnost nastavení, kdy bude past aktivní, případně vytvoření časosběrného záznamu.
 • Propojení – USB, Bluetooth, ale i Wi-Fi. Moderní fotopasti mohou komunikovat pomocí různých rozhraní. U některých je k dispozici i dálkové ovládání.

divoká zvířata

Ceny fotopastí

Výběr fotopastí je velice dobrý a různorodý – a to i co se týče ceny. Některá základní zařízení pořídíte i za poměrně dostupné částky.

✅ Fotopasti do 2000 Kč

Výběr v této relaci je ještě poměrně malý, ale najdete zde některé velmi oblíbené modely. I levnější pasti mohou být poměrně kvalitní, přestože nedosáhnou parametrů a vybavení dražších modelů.

✅ Fotopasti do 5000 Kč

Oblíbená relace se skvělým výběrem a většinou nejprodávanějších fotopastí. Najdete zde kvalitní a dobře vybavené produkty známých značek. Vyberou si i náročnější zájemci.

✅ Fotopasti nad 5000 Kč

Opět skvělý výběr, jde už ale o fotopasti spíše pro náročnější uživatele. Těšit se můžete na výborné parametry, vysokou odolnost i nadstandardní funkční výbavu.

Nejlepší značky fotopastí

I značka výrobce může být významným vodítkem při výběru. Kdo nabízí kvalitu za přiměřenou cenu?

 • Bunaty – Jedna z nejpopulárnějších značek, nabízí fotopasti v různých cenových relacích s velmi dobrými parametry a hodnocením.
 • Evolveo – Několik fotopastí s dobrým rozlišením a dosahem, přitom za solidní ceny.
 • Bentech – Výběr fotopastí, včetně velmi dostupných. Většina modelů se těší dobrému hodnocení.
 • ScoutGuard – Vynikající výběr fotopastí v různých cenách. Lze pořídit i modely se skvělými parametry.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejprodávananější
Bunaty Mini Full HD
Rozlišení: 16 Mpx
Baterie: 4 x AA
Úhel záběru: 52°
Dosvit: 10 m
Displej: LCD
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
#2Nejlepší s GSM
Bunaty FULL HD GSM
Rozlišení: 16 Mpx
Baterie: 8 x AA
Úhel záběru: 55°
Dosvit: 15 až 25 metrů dle situace
Displej: 2,4'' LCD
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8500 Kč Číst recenze
#3ScoutGuard SG520 PRO
Rozlišení: max 12 Mpx
Baterie: 4 x AA
Úhel záběru: 55°
Dosvit: 10 - 17 m
Displej: 1,44" LCD
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#4Bentech 3.0CG
Rozlišení: 12 Mpx
Baterie: 4 x AA
Úhel záběru: 110°
Dosvit: 15 - 20 m
Displej: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4700 Kč Číst recenze
#5Platinium ProfiGuard LCDHC-802A
Rozlišení: 16 Mpx
Baterie: 4 x AA
Úhel záběru: 120°
Dosvit: 20 m
Displej: 2,0" TFT
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#6Evolveo StrongVision
Rozlišení: max. 20 Mpx
Baterie: 8 x AA
Úhel záběru: 120°
Dosvit: 25 m
Displej: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
0 Sdílení

Lucia

Lucia je součástí Rankito.cz, kde pro vás připravujeme recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů v různých kategoriích, pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházíme zahraniční testy, čteme recenze zákazníků a oslovujeme odborníky v oboru, abychom vás inspirovali při vašich nákupech tím nejlepším výběrem. Taková je redakce Rankito.cz