Zahrada

Test 7 nejlepších přenosných ohnišť: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší přenosná ohniště

Pro opékání a radost z otevřeného ohně může být nejlepší přenosné ohniště. Ačkoli nejde o úplně standardní volbu, toto elegantní řešení rozhodně stojí za uvážení. Lze si jej představit jako alternativu různých typů zahradních grilů a samozřejmě taky jako variantu klasického stálého ohniště nebo krbu. Proto jsme se rozhodli, že dnešní článek tomuto zajímavému vybavení věnujeme. Zaměříme se na jeho výhody a nevýhody a poradíme vám s výběrem nejvhodnějšího modelu.

Klasické opékání špekáčků, nebo chcete-li buřtů, a dalších potravin nad otevřeným ohništěm dnes ustupuje trochu do pozadí – pomalu jej nahrazuje trend grilování, k čemuž se používají speciální grily na plyn, brikety, dřevěné uhlí nebo i elektřinu. Atmosféra tradičního opékání má ale stále nezaměnitelné kouzlo. V dnešní době už je nicméně problematické rozdělat si táborák, kdekoli se vám zachce. Na vlastní zahradě – při dodržení bezpečnostních zásad – tu možnost ale jistě máte. Přenosné ohniště může k tomuto účelu bezvadně posloužit.

Výběr přenosných ohnišť je široký a rozmanitý a ceny jsou rovněž různorodé. Jistě tedy najdete kousek, který vám padne do oka. Ale jenom to obvykle nestačí. Před nákupem byste se měli seznámit s možnostmi a důležitými parametry produktu a taky si ujasnit, co přesně od výrobku požadujete. S tím se vám budeme snažit pomoci. Rozhodně se ale vyplatí sledovat i uživatelské recenze přenosných zahradních ohnišť na internetu. Posloužit mohou i různé odborné testy.

Nejlepší přenosná ohniště na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
1.Cattara Etna s poklopem
Typ: mísa
Materiál: ocel
Rozměry: Ø 61 cm
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 2300 Kč Číst recenze
2.Blumfeldt Mithras
Typ: mísa
Materiál: litina, ocel
Rozměry: Ø 75 x 50 cm
Hmotnost: 16 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 3200 Kč Číst recenze
3.Fieldmann FZG 1020
Typ: mísa
Materiál: černá ocel
Rozměry: Ø 54,5 cm
Hmotnost: - kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 1100 Kč Číst recenze
4.Blumfeldt Merano
Typ: mísa
Materiál: ocel
Rozměry: 75 x 75 x 40 cm
Hmotnost: 19 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 3000 Kč Číst recenze
5.Lund 2v1 99702
Typ: koš
Materiál: ocel
Rozměry: Ø 42 cm
Hmotnost: 6,4 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 2400 Kč Číst recenze
6. blumfeldt Troja
Typ: mísa
Materiál: kámen + ocel
Rozměry: Ø 75 cm
Hmotnost: cca 20 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 4500 Kč Číst recenze
7.Ohniště ČESKÁ KOVÁRNA, 60 cm
Typ: "koule"
Materiál: černá ocel
Rozměry: Ø 60 cm
Hmotnost: - kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 3400 Kč Číst recenze

Jak vybrat přenosné zahradní ohniště

V dnešním článku se vám pokusíme zprostředkovat nejdůležitější informace, rady a tipy pro výběr a používání otevřených přenosných ohnišť. Pokusíme se najít výhody, ale i úskalí tohoto typu vybavení, provedeme vás zásadními parametry, ale poradíme taky, jak ohniště bezpečně používat a jak se o něj starat, aby sloužilo co nejdéle. Zmíníme i některé nejzajímavější výrobce a taky cenové relace těchto výrobků.

jak vybrat přenosné ohniště

Proč si (ne)pořídit přenosné ohniště?

Pokud holdujete klasickému opékání a chcete si s přáteli posedět u plamenů, je přenosné ohniště skvělá volba. Oproti klasickému, stálému ohništi nevyžaduje žádné úpravy pozemku (výkop, obložení kameny apod.) a je možné jej kdykoli sklidit.

To je samozřejmě perfektní výhoda, pokud opékání a posezení u ohně pořádáte třeba jen párkrát za rok. Stejně tak se přenosné ohniště vyplatí na menších pozemcích, kde by stálá varianta zabírala neúměrně mnoho prostoru. Umístit je navíc můžete i na rozlehlejší terasu apod.

Moderní přenosná ohniště bývají taky velice stylová a elegantní. Toto vybavení může tudíž hrát i roli estetického zahradního doplňku. Další výhodou je poměrně velmi snadná údržba. Ceny těchto ohnišť přitom začínají na velice přívětivých částkách.

A nevýhody? Ačkoli jsou kvalitní přenosná ohniště poměrně bezpečná, stále jde o manipulaci s otevřeným ohněm a je třeba dodržovat bezpečnostní zásady (o těch si později povíme něco víc) a dbát na zvýšenou opatrnost.

Typy přenosných ohnišť

Přenosné ohniště může mít velmi rozmanité podoby. Přesto lze nejběžnější modely rozdělit na dvě základní kategorie.

Ohniště jako pánev/nádoba

Tato varianta je velice praktická, a pokud jde o domácí použití, jde o oblíbenější volbu. Základ tvoří většinou mísa, která tvarem připomíná obrovskou pánev „wok“. Do této části se samozřejmě umístí palivo a hoří v ní oheň. Tato nádoba pak obvykle bývá opatřena ještě dalšími prvky.

Bývají to především nohy nebo jiný podstavec, který slouží k odizolování žhavého ohniště od podkladu. Součástí mohou být i madla nebo držadla pro snadné přenášení. V samotné „pánvi“ pak mohou být i otvory, které slouží k lepšímu přívodu vzduchu, ale především k tomu, aby se např. po dešti nebo uhašení ohně v ohništi nedržela voda.

Další poměrně běžnou výbavou je i drátěný ochranný poklop, kterým se ohniště přiklopí pro větší bezpečnosti, aniž by došlo k omezení přívodu vzduchu nebo zakrytí plamenů.

Košové ohniště

Další možností je ohniště ve tvaru koše. Koš nebývá z uceleného kusu materiálu, ale je tvořen pásy či plaňkami, aby byl průhledný a umožnil dostatečný přístup vzduchu. Koš je umístěn na stojanu či nohách a součástí je i kovový plech, který se umísťuje pod něj. I toto řešení může působit velice stylově a rozhodně stojí za úvahu.

Rozměry přenosných ohnišť

Jak jsou přenosná ohniště velká? Pokud jde o „mísové“ modely, průměry mohou mít značné rozpětí. Existují velmi úsporné varianty, které mohou mít i méně než 50 cm, zrovna tak ale nejsou výjimkou ani 80, ba i 100centimetrové kousky.

Největší oblibě se ale těší výrobky o rozměrech od cca 50 do 80 cm průměru. Výška je pak velmi variabilní. Obecně se ale dá říct, že trochu vyšší modely mohou být praktičtější. Ohniště je výše od země, což znamená lepší izolaci – a taky manipulace s ohněm (přikládání, opékání) bude pohodlnější. Košová ohniště mívají menší průměr. Profil nádob je spíš užší a vysoký.

Materiálové zpracování přenosných ohnišť

Z jakých materiálů jsou přenosná ohniště vyráběna? Používá se především kvalitní, masivní ocel anebo litina. Některé designové a atypické modely mohou mít i podstavec nebo „obal“ z jiných materiálů (beton, granit) – často s dekorem cihel nebo přírodních kamenů.

Opékání a grilování na ohništi

Opékání špekáčků na rožni je u každého ohniště samozřejmostí. Pokud ale budete chtít i grilovat, měli byste se porozhlédnout po ohništi, které disponuje i grilovací plochou, tedy roštem. Rošt by měl být v ideálním případě výškově nastavitelný. Pro grilování jsou rozhodně vhodnější „mísové“ varianty ohnišť. Košová ohniště takovou funkci většinou nenabízejí.

U propracovanějších modelů se grilovací rošt umísťuje na speciální žerď, kterou lze zapojit do stojanu či nohy ohniště. V takovém případě je možné výšku roštu upravovat a lze jej taky odklopit mimo ohniště pro snadnou a bezpečnou manipulaci s potravinami. U jednodušších modelů se rošť jednoduše položí na ohniště.

Jak používat přenosné ohniště

Jak s přenosným ohništěm správně zacházet a co od něj očekávat? Máme tu pro vás několik důležitých rad týkajících se jeho umístění, bezpečnosti a dalších aspektů.

jak používat přenosné ohniště

Umístění přenosného ohniště a bezpečnost

Přenosné ohniště můžete používat na zahradě nebo i větší terase. Přesto jej nelze položit jen tak kamkoli. Především je potřeba vybrat vhodný podklad. Ideální jsou cihly, kovový plát, štěrk, kameny nebo beton, některá ohniště mají i vlastní podklad, který je součástí balení. Důvodem je, že rozpálené ohniště může poškodit, spálit trávu nebo jiný citlivý podklad – a to i když je umístěno na vyvýšených nohou.

Dále je důležité zajistit volný prostor kolem ohniště. Neměly by zde být žádné překážky, aby bylo možné kolem ohniště bezpečně chodit. Posezení umístěte do rozumné vzdálenosti od ohniště. V bezprostřední blízkosti ohniště se samozřejmě nesmějí nacházet žádné hořlavé materiály (keře, dřevo na podpal, stromy, suchá tráva). Taky nad ohništěm nemohou být např. větve stromů.

Důležitou zásadou je neodcházet od nevyhaslého ohně. Nechte jej zcela dohořet, anebo jej před ukončením sešlosti uhaste. Studený dřevěný popel z ohniště dobře poslouží jako vydatné hnojivo, případě jej můžete vyhodit na kompost.

Topivo

Jako topivo slouží v ohništi tradičně dřevo. Použít můžete dostatečné suché klestí a menší padlé větve, které můžete legálně nasbírat i v lese. Samozřejmě lze použít i klasické topné dřevo, tedy vyschlá polena. V některých ohništích je nicméně možné používat i jiné druhy topiva, např. dřevěné uhlí.

Údržba ohniště

Kromě vynášení popela obvykle ohniště nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Poněkud náročnější je to s roštem na grilování, pokud ho máte a používáte. Ten je nutné pravidelně pečlivě čistit od zapečených nánosů. Použít můžete ocelový rýžák a vhodné čisticí prostředky.

Ceny přenosných venkovních ohnišť

Na kolik vás vyjde kvalitní přenosné ohniště? Máme pro vás přehled tří základních cenových kategorií, abyste získali představu, s jakým rozpočtem pro pořízení tohoto vybavení počítat.

Přenosná zahradní ohniště do 1000 Kč

Je to skutečně tak. Dokonce i za cenu pod 1000 Kč můžete pořídit zahradní ohniště. Nejlevnější modely přitom začínají už okolo čtyř nebo pěti set korun. I v této nejnižší cenové kategorii lze najít kousky, které dokážou oslovit nenáročného uživatele a poskytnou nutnou míru bezpečnosti a kvality.

Je ale třeba pečlivěji vybírat a rozmýšlet. Úroveň zpracování velmi levných ohnišť může být někdy na pováženou. Pomoci s rozhodováním vám mohou testy přenosných ohnišť nebo zkušenosti uživatelů. V této ceně očekávejte pouze základní výrobky bez nadstandardního vybavení (gril) a bez zvláštního důrazu na designové provedení.

Přenosná zahradní ohniště do 3000 Kč

V této cenové relaci by si drtivá většina zájemců měla přijít na své. Kvalita zpracování už bývá velmi dobrá a pořídit si můžete i elegantní a propracovanější kousky s nějakou tou výbavou navíc. Najdete zde všechny typy ohnišť, a to včetně různých atypických a speciálních kousků.

Přenosná zahradní ohniště nad 3000 Kč

Máte zálusk na něco opravdu exkluzivního? Pak hledejte v této cenové kategorii. Najdete tu například modely opatřené pláštěm (betonovým, kameninovým apod.) stylizovaným do různých podob a s příhodným dekorem – např. kamenným, cihlovým atd. Pokud vám nevadí vyšší investice, jistě najdete něco, co vás zaujme.

Nejlepší značky přenosných ohnišť

Přenosné ohniště Blumfeldt
Přenosné ohniště Blumfeldt

U kterého výrobce lze pořídit ohniště bez obav z nekvalitního zpracování? Máme pro vás několik spolehlivých značek, které byste neměli minout.

  • ProGarden – Tato značka má sice velmi omezený výběr, ale jeden z jejích modelů je v současnosti vůbec nejprodávanějším přenosným ohništěm u nás. Toto ohniště má průměr 57 cm a je k dostání za naprosto lidovou cenu. Přesto jistě dokáže naplnit vaše očekávání.
  • CookKing – Naprosto bezkonkurenční výběr, který zahrnuje více než 7 desítek modelů, z nichž některé patří k velmi oblíbeným. Očekávat můžete velkou rozmanitost designového zpracování a taky vysokou kvalitu. Ohniště této značky ale rozhodně nepatří k nejlevnějším.
  • Tepro – Značka nabízí rozmanitý výběr kvalitních modelů. Nechybí ani stylizované kousky s kamenným nebo jiným dekorem.
  • Blumfeldt – Rozmanité, elegantní, kvalitní – taková jsou ohniště této značky. Patří sice k dražším, ale pokud máte vyšší nároky, určitě si nabídku prohlédněte.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Kolik váží přenosné ohniště?

Základní přenosná ohniště obvykle nejsou příliš těžká – hmotnost se pohybuje v řádech několika kilogramů. Rozměrnější modely, případně designové kousky mohou být ale výrazně těžší a hodí se spíše pro stálejší umístění.

Mohu přenosné ohniště umístit přímo na trávník?

Pro ohniště je vhodné zvolit pevný nehořlavý podklad. Ideálně beton, kámen, cihly, kov nebo alespoň udusanou hlínu či štěrk. Žár ohniště může totiž trávu poškodit.

Nejprodávanější přenosná ohniště

Nejprodávanější přenosná ohniště na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
1.Cattara Etna s poklopem
Typ: mísa
Materiál: ocel
Rozměry: Ø 61 cm
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 2300 Kč Číst recenze
2.Blumfeldt Mithras
Typ: mísa
Materiál: litina, ocel
Rozměry: Ø 75 x 50 cm
Hmotnost: 16 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 3200 Kč Číst recenze
3.Fieldmann FZG 1020
Typ: mísa
Materiál: černá ocel
Rozměry: Ø 54,5 cm
Hmotnost: - kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 1100 Kč Číst recenze
4.Blumfeldt Merano
Typ: mísa
Materiál: ocel
Rozměry: 75 x 75 x 40 cm
Hmotnost: 19 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 3000 Kč Číst recenze
5.Lund 2v1 99702
Typ: koš
Materiál: ocel
Rozměry: Ø 42 cm
Hmotnost: 6,4 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 2400 Kč Číst recenze
6. blumfeldt Troja
Typ: mísa
Materiál: kámen + ocel
Rozměry: Ø 75 cm
Hmotnost: cca 20 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 4500 Kč Číst recenze
7.Ohniště ČESKÁ KOVÁRNA, 60 cm
Typ: "koule"
Materiál: černá ocel
Rozměry: Ø 60 cm
Hmotnost: - kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 3400 Kč Číst recenze
0 Sdílení