Zahrada

Test 6 nejlepších vertikutátorů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší vertikutátor Máte v plánu provzdušňovat trávník a sháníte co nejlepší vertikutátor? Připravili jsme pro vás žebříček šesti modelů, které patří k nejzajímavějším v současné nabídce. Tyto stroje vás jistě zaujmou výhodným poměrem kvality a výkonu k ceně a možná se rozhodnete některý z nich pořídit.

Vertikutátory slouží k prořezávání zeminy. Podle toho taky vznikl název tohoto nástroje – z anglického „vertical cut“ neboli vertikální řez. Prořezávání a provzdušnění zeminy umožní trávníku získat více živin a vody a zbavuje povrch zbytků staré trávy, která omezuje přístup vzduchu ke kořenům. Tuto činnost sice můžete provádět i bez speciálního přístroje. Například pomocí hrábí. S vertikutátorem vám to ale půjde mnohem rychleji a výsledek bude výrazně lepší.

Těchto zařízení, která na první pohled vypadají jako klasické benzínové sekačky, existuje více druhů. V naší recenzi vertikutátorů se zaměříme na elektrické varianty, které patří k nejoblíbenějším. V průvodci, který vás čeká na konci testu, se ale dozvíte i o dalších možnostech, abyste se při výběru mohli lépe orientovat a dokázali si vybrat přesně takový stroj, jaký opravdu potřebujete.

Jaké jsou tedy nejlepší / kvalitní vertikutátory?

 1. Fieldmann FZV 4010-E – Nejlepší vertikutátor / provzdušňovač na trhu podle nás
 2. Einhell GC-SA 1231 – dobrý poměr cena / výkon
 3. Fieldmann FZV 2004-E – nejprodávanější vertikutátor
 4. Bosch UniversalVerticut 1100 – výkonný a jednoduchý na používání
 5. Gardena EVC 1000 – vítěz českého testu
 6. VeGA TS40-W – nejlepší benzínový vertikutátor

Srovnání nejlepších vertikutátorů na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena
#1Fieldmann FZV 4010-E
Náš vítěz testu, široký záběr
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1800 W
Záběr: 40 cm
Hloubka záběru: -12 až 6 mm
Koš: ✔️ (55 l)
◾ vynikající recenze uživatelů (90% spokojenost)
◾ produkt roku 2022
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 3300 KčČíst recenze
#2Einhell GC-SA 1231
Nejlepší cena / výkon
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1200 W
Záběr: 31 cm
Hloubka záběru: 3/7/9 mm
Koš: ✔️ (28 l)
◾ kvalitní přístroj pro trávníky do cca 300 m²
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 3000 KčČíst recenze
#3Fieldmann FZV 2004-E
Nejprodávanější model
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1500 W
Záběr: 32 cm
Hloubka záběru: -12 až +4 mm
Koš: ✔️ (40 l)
◾ nejprodávanější vertikutátor s dobrým hodnocením
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 2500 KčČíst recenze
#4Bosch UniversalVerticut 1100
Další na zvážení
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1100 W
Záběr: 32 cm
Hloubka záběru: až 5 mm
Koš: ✔️ (50 l)
◾ výkonný a jednoduchý na používání
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 4100 KčČíst recenze
#5Gardena EVC 1000
Vítěz českého testu
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1000 W
Záběr: 30 cm
Hloubka záběru: 3 x 3 mm
Koš:
◾ vítěz testu dTest (hodnocení 68%)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 5000 KčČíst recenze
#6VeGA TS40-W
Nejlepší benzínový vertikutátor
Typ pohonu: benzínové
Výkon: 6HP
Záběr: 40 cm
Hloubka záběru: 0-15 mm
Koš: ✔️ (45 l)
◾ silný benzínový provzdušňovač
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 11000 KčČíst recenze

Recenze TOP oblíbených vertikutátorů

# Bosch UniversalVerticut 1100 (do 4100 Kč)

 Recenze Bosch UniversalVerticut 1100  První místo testu vertikutátorů obsadil velmi kvalitní a dobře zpracovaný model značky Bosch. Tento precizní německý výrobek dokáže půdu provzdušnit i připravit na nový osev a odstranit zbytky hnijící trávy z povrchu. Jde o elektrické zařízení s motorem o příkonu 1100 W. Bosch AVR 1100 je tedy poměrně úsporný, ale přitom dostatečně výkonný.

Ačkoli stroj vypadá na první pohled relativně rozměrně, jedná se o velmi lehký a snadno ovladatelný vertikutátor – jeho hmotnost je pouze 10,4 kg. K dispozici přitom budete mít odnímatelný sběrný koš, do kterého se vejde až 50 l nasbíraného travního odpadu. Díky tak velké kapacitě můžete pracovat dostatečně dlouho bez zdržení.

A teď k tomu nejdůležitějšímu, což je pochopitelně samotný vertikutační válec. Ten má záběr solidních 32 cm a je opatřen 14 vysoce kvalitními čepelemi a vybaven speciálními větracími otvory. Hloubka záběru je 5 mm, což je dostačující i pro více zaplevelené hůře udržované trávníky. Pracovní výšku je navíc možné nastavit v rozmezí od -10 do +5 mm a stroj vám tak umožní například i sběr spadaného listí.

Bosch AVR 1100 je velmi dobrý vertikutátor – a to zejména pro použití na menších a středně velkých plochách a pozemcích. Nevýhodou je sice chybějící pojezd, ale díky lehkosti a skvělé ovladatelnosti vám nejspíš ani nebude chybět. S mechem, listím a dalším odpadem si tento stroj poradí skvěle a při jeho pravidelném používání (alespoň 2x ročně) můžete mít trávník jako ze škatulky.

Co potěší

 • Velmi nízká hmotnost, skladnost
 • Úsporný, ale výkonný
 • Tichý
 • Objemný sběrný koš
 • Skvělé výsledky

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Bez pojezdu
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]
Koupit v obchodě

# Einhell GC-SA 1231 (do 3000 Kč)

 Recenze Einhell GC-SA 1231  Vertikutátor Einhell GC-SA 1231 patří mezi nejoblíbenější modely na českém trhu a těší se dobrému uživatelskému hodnocení. Jde o cenově dostupný elektrický nástroj vhodný zejména pro menší travní plochy do maximálně cca 300 m2. Tomu taky odpovídá spíše menší záběr 31 cm. Celkově jde o velmi malé a skladné zařízení s nízkou hmotností jen něco kolem 8 kg. Motor s příkonem 1200 W přitom poskytuje dostatečný výkon pro pohodlnou a efektivní práci.

Pracovní válec je osazen 16 ks nožů. Stroj umožňuje nastavení tří hloubek – a to 3, 7 a 9 mm. Nejmenší hloubka je vhodná pro krátký, velmi dobře udržovaný trávník. Naopak 9 mm využijete i u silněji zaplevelených ploch. Einhell Einhell GC-SA 1231 je opatřen dvěma páry kol, z nichž přední umožňují dostatečně pohodlnou práci i bez pomocného pojezdu.

Tento model může být pro zahrady do 300 m2 velmi výhodnou volbou jak po cenové, tak po výkonnostní stránce. Zpracování je kvalitní a stroj bude při vhodné údržbě sloužit dlouho a bez problémů.

Co potěší

 • Dobrý poměr ceny a kvality
 • Skladný a lehký model
 • Ideální pro menší pozemky

Co zamrzí

 • Bez pojezdu
 • Menší záběr

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Fieldmann FZV 2004-E (do 2500 Kč)

 Recenze Fieldmann FZV 2004-E  Fieldmann FZV 2004-E je v současnosti vůbec nejprodávanější vertikutátor na našem trhu. A není se čemu divit, patří totiž zároveň mezi nejlevnější. Za cenu pod dva tisíce korun přitom získáte solidní stroj, který poskytne dostatečný výkon i šíři záběru pro menší až středně velké travní plochy. Efektivně s ním lze obhospodařovat i 600-800 m2 trávníku.

Pracovní záběr tohoto modelu je 32 cm a provzdušňování a úklid trávníku obstarává válec opatřený 16 čepelemi. Výška práce je nastavitelná od -12 mm do +4 mm. Kromě základního válce získáte ještě druhý, výměnný, který je opatřen soustavou pružin a slouží k dokonalému načechrání a provzdušňování. Výměna je přitom poměrně pohodlná a rychlá.

Fieldmann FZV 2004-E je opatřen elektromotorem o příkonu 1500 W a váží celkově pouze 8,5 kg. Ovladatelnost je tedy velmi dobrá – a to i s plným sběrným košem, který pojme až 40 l travního odpadu. Ani u tohoto modelu se ale nesetkáte s pojezdem, který by vám práci ještě více usnadnil.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Lehký, snadná manipulace
 • Dva druhy válců

Co zamrzí

 • Levnější zpracování
 • Bez pojezdu
 • Vhodný spíše pro menší pozemky (okolo 300 m2)

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Gardena EVC 1000 (do 5000 Kč)

 Recenze Gardena EVC 1000  Čtvrté místo této recenze vertikutátorů bude patřit modelu Gardena EVC 1000. Jde o menší stroj se záběrem pouze 30 cm, což je dostačující spíše pro menší travní plochy (max. do 600 m2). Hmotnost celého zařízení je pouze 9 kg a taky příkon elektromotoru je nižší – a to 1000 W.

Zásadní výhodou tohoto vertikutátoru je velmi dobrá ovladatelnost a taky kvalitní zpracování válce osazeného odolnými noži s dlouhou životností. Pohodlná je obsluha i nastavení pracovní hloubky do tří různých možných poloh pomocí páčky.

Gardena EVC 1000 se může pyšnit dobrou kvalitou provedení a efektivními výsledky na malých plochách. Cena je nicméně poměrně vysoká – a přitom v ní není započítaný ani sběrný koš, který je třeba pořídit si zvlášť. Vyšším uživatelům taky bude zřejmě dělat problémy nízko položené vodicí madlo a značnou nevýhodou jsou i drahé náhradní díly.

Co potěší

 • Lehký, tichý a skladný model
 • Účinný na malých plochách

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Bez pojezdu, bez koše
 • Nízko položené madlo
 • Drahé náhradní díly

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# MTD Optima 37 VE (do 4000 Kč)

 Recenze MTD Optima 37 VE  MTD Optima 37 VE už není žádné ořezávátko. Tento model nabízí široký pracovní záběr 37 cm a disponuje silným elektromotorem o příkonu 1600 W. Hmotnost celého zařízení je pak přes 30 kg. Při těchto parametrech a vyšší ceně už poněkud zamrzí chybějící pojezd. Ovládání ale i přesto není nijak obtížné.

S vertikutátorem MTD Optima 37 VE se můžete pustit na větší trávníky o ploše i 1000 m2 nebo více. Pracovní válec je opatřen 14 čepelemi o průměru 145 mm a vybrat si můžete z pěti nastavitelných výšek. Rozměrná 200mm kola umožňují hladkou jízdu i při plném sběrném koši, který je součástí výbavy. K dispozici budete mít i speciální drátkový válec pro načechrání a maximální provzdušnění trávníku. Oceníte i poctivé materiálové a řemeslné zpracování.

Co potěší

 • Kvalitní zpracování
 • Vhodný i pro větší plochy
 • Velký záběr a výkon

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Vysoká hmotnost
 • Bez pojezdu
 • Horší zpracování koše

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Jak vybrat vertikutátor?

Vybrali jste si v testu vertikutátor přesně na míru vašemu trávníku? Pokud si s volbou stále nevíte rady, pomůže vás následující průvodce.

Princip vertikutace

Jak to vlastně celé funguje? Smyslem vertikutace je nařezávání travních drnů a zeminy a vytvoření prostoru pro růst nových travin. Tím dochází ke zkvalitňování a zahušťování trávníku. Při vertikutaci probíhá odstranění mechů, plevele a odumřelé trávy, a tím i zajištění lepšího přístupu vzduchu, vody a případně živin nebo hnojiv ke kořenům.

U vertikutátorů zajišťuje tuto činnost válec opatřený vertikálně usazenými noži, které se při rotaci do zeminy zarývají v určité hloubce. Travní odpad, který nože při práci odstraňují, je odhazován dozadu a může být zachytáván sběrným košem umístěným na přístroji. Lze ale pracovat i bez koše a shrabat odhazovaný odpad ručně.

Typy vertikutátorů

V zásadě existuje několik druhů vertikutátorů. Každý má své výhody a nevýhody a hodí se pro jiný druh použití. Je proto třeba vybírat v závislosti na konkrétních požadavcích.

Ruční typ

Jde v podstatě o speciální hrábě, kde veškerou práci obstaráváte manuálně. Tento typ vertikutátorů je nejlevnější a může se dobře uplatnit na velmi malých plochách nebo v hůře dostupných prostorách.

Elektrický typ

V naší recenzi jsme si představili několik elektrických modelů vertikutátorů. Ty totiž patří pro běžné použití na pozemcích u domů či chat a chalup k nejoblíbenějším a nejvýhodnějším. Skvěle si poradí s plochami o ploše od cca 300 do 1000 nebo i více metrů čtverečních. Válec je poháněn elektromotorem a některé lepší modely mohou mít i pojezd pro snadnější ovládání. Nevýhodou je síťový kabel, který může omezovat v pohybu.

Benzínový typ

Benzínové modely jasně vítězí, co se týče výkonu. Mohou být vhodné i pro velké plochy, poradí si s obtížným terénem nebo velmi zanedbaným trávníkem či tvrdou půdou. Nejste taky omezeni přívodním kabelem. Tyto stroje lze použít i k profesionálním účelům. Nevýhodou je nicméně větší cena, rozměry i hmotnost a taky vyšší míra hluku a náročnější údržba.

Akumulátorový vertikutátor

U většiny dílenského i zahradního nářadí a vybavení se v posledních letech objevují a více či méně prosazují taky varianty s akumulátorovým pohonem. Obecně vzato jsou akumulátorové nástroje velmi mobilní, ale méně výkonné než třeba benzínové nebo síťové. Platí to i pro vertikutátory. Taky ty se objevují v aku provedení, ale nutno říct, že zatím nejsou příliš rozšířené a výběr je vcelku malý.

Takové zařízení může být volbou, pokud na menší pozemek nechcete výkonný benzínový model, ale zároveň nechcete tahat kabel (nebo to není možné) ani pracovat s vyloženě ručním nástrojem. Většina modelů využívá kvalitní Li-Ion baterie a jsou určené na obstarání menších ploch do cca 200-300 m2, ale jsou i výkonnější (a taky výrazně dražší) modely.

Tažný vertikutátor

Kvůli úplnosti si zmínku zaslouží i tažný vertikutátor, který se „zapřahá“ za zařízení, jako je třeba zahradní traktor. Jde o rozměrné vertikutátory se značným záběrem, kterými lze obstarávat i velmi rozlehlé plochy a pozemky.

Motor a příkon a výkon

U elektrických vertikutátorů se můžete setkat se dvěma typy elektromotorů. Horší variantu představují kolektorové motory, které jsou méně spolehlivé a mají celkově nižší životnost. Výhodou je ale nízká cena a hmotnost. Asynchronní motory jsou kvalitnější, výkonnější a déle vydrží, ale jsou dražší. Typ motoru můžete poznat už podle zvuku, který u kolektorového typu trochu připomíná mixér.

A jak je to s příkonem? U elektrických modelů se hodnoty pohybují obvykle v rozmezí 1000 až 1500 W. Vyšší příkon ale nutně nemusí znamenat vyšší reálný výkon. Záleží na celkové kvalitě zpracování daného zařízení. U benzínových modelů se udává přímo výkon motoru a pohybuje se nejčastěji od 2000 W výše.

Pracovní záběr

Pracovní záběr vychází ze šířky válce a informuje vás o tom, pro jak velkou plochu je daný model vhodný. Nejčastější šíře záběru je 30-40 cm. Stroje s šíří okolo 30 cm jsou vhodné pro menší plochy okolo 300-600 m2. Se záběrem cca 35-40 cm se už můžete pustit i do pozemků o rozloze 1000 m2 nebo více. Záleží ale i na výkonu a dalších parametrech zařízení.

Pracovní hloubka

Hloubka (resp. pracovní výška) vertikutace je obvykle nastavitelná do několika poloh. Nejčastěji v rozmezí cca -10 až +10 mm. Větší výška je vhodná pro povrchový sběr odpadu a obhospodařování dobře udržovaných trávníků. Hlubší záběr si poradí i s větším zaplevelením a zanedbanější plochou.

Varianty válce

Válec vertikutátoru je obvykle opatřen dvojitými noži, kterých může být 10, 14, ale i 18 nebo více. Řídčeji osazený válec bude pochopitelně vyžadovat více práce. Důležitá je i kvalita nožů. Měkké čepele rychle otupí nebo se ohnou při styku s tvrdším materiálem (kamenem apod.).

Ideální je, pokud je možné vyměnit samotné nože. U některých modelů je naopak nutné vyměnit celý válec, což je často velmi výrazná položka. Některé stroje pak umožňují i výměnu za jiný typ válce. Obvykle s pružinami nebo dráty. Tyto válce jsou vhodné pro načechrání v provzdušňování trávníku.

Sběrný koš

Jde o velmi časté příslušenství vertikutátorů. Jeho smysl je zřejmý, podobně jako u sekačky slouží k shromažďování odpadu vniklého při práci. Objem těchto košů je u vertikutátorů v desítkách litrů, nejčastěji kolem 30-60 l. Mezi nejoblíbenější a nejosvědčenější patří koše spíše u horní hranice, kolem 50 l.

Příliš malý koš spíše přidělává práci s častým vysypáváním. Zvlášť velký objem ale taky nemusí být žádoucí, kvůli rostoucí hmotnosti, rozměrům a zhoršené ovladatelnosti zařízení. Vertikutátor se může na menších pozemcích obejít i bez koše, odpad je pak nutné pohrabat ručně.

Hmotnost

Jaká je hmotnost vertikutátorů? To samozřejmě záleží na konkrétním typu přístroje, ale většinou nejde o příliš těžké nástroje. Některé z nejprodávanějších elektrických modelů mají jen kolem 8-13 kg.

Výrazně těžší jsou benzínové modely, kdy se váha obvykle pohybuje kolem 30-50 kg. Nejlehčí jsou očekávatelně modely ruční, které nemají žádný motor. Hmotnost aku modelů se pohybuje v podobných rozmezích jako u elektrických.

Materiály a konstrukce

Odolná konstrukce je předpokladem dlouhé životnosti a funkčnosti zařízení. U levných modelů převažuje plast, u velmi levných pak tenký, nekvalitní plast. Kvalitní modely využívají více kovu, mají odolné kovové šasi i další díly. Tím samozřejmě na druhou stranu vzrůstá hmotnost. Nicméně zařízení obstojí i při častém použití a v těžším terénu.

Ceny vertikutátorů

Výběr vertikutátorů různých typů je docela rozsáhlý a cenové rozpětí je díky tomu široké. Lze si vybrat z dostupných i velmi drahých, výkonných a značkových modelů. Zde jsou tři hlavní cenové relace.

✅ Vertikutátory do 3000 Kč

Dostupných vertikutátorů je rozhodně více než dostatek a v této relaci najdete i velkou část nejprodávanějších modelů současnosti. Vynikají zde značky jako Fieldmann či Hecht. Převážně jde o elektrické přístroje.

✅ Vertikutátory do 10 000 Kč

Velký výběr výkonných benzínových a elektrických strojů a taky většina akumulátorových variant. Jde o stroje se silnějším motorem, větším záběrem, odolnějším zpracováním. Hodí se i na větší plochy.

✅ Vertikutátory nad 10 000 Kč

Vysoce výkonné modely, často od renomovaných výrobců. Jde o silné stroje pro náročnější použití.

Nejlepší značky vertikutátorů

Které značky vertikutátorů jsou osvědčené, dobře prodávané a nabídnou zajímavý sortiment?

 • Fieldmann – Tato značka je velmi populární. Důvodem je i cenová dostupnost většiny modelů (nejčastěji kolem 3000 Kč). Solidní poměr ceny a kvality.
 • VeGa – Značka nabízí levné, ale i velmi výkonné a drahé modely. Patří k prodávaným a velmi dobře hodnoceným výrobcům.
 • Hecht – Velmi pěkný výběr, převažují dostupné modely, ale nechybí ani výkonné, dražší stroje.
 • Stiga – Další známý výrobce. Opět velké cenové rozpětí, včetně velmi výkonných kousků.

Nejprodávanější vertikutátory / provzdušňovače

Nejprodávanější zahradní vertikutátory a provzdušňovače podle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena
#1Fieldmann FZV 4010-E
Náš vítěz testu, široký záběr
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1800 W
Záběr: 40 cm
Hloubka záběru: -12 až 6 mm
Koš: ✔️ (55 l)
◾ vynikající recenze uživatelů (90% spokojenost)
◾ produkt roku 2022
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 3300 KčČíst recenze
#2Einhell GC-SA 1231
Nejlepší cena / výkon
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1200 W
Záběr: 31 cm
Hloubka záběru: 3/7/9 mm
Koš: ✔️ (28 l)
◾ kvalitní přístroj pro trávníky do cca 300 m²
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 3000 KčČíst recenze
#3Fieldmann FZV 2004-E
Nejprodávanější model
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1500 W
Záběr: 32 cm
Hloubka záběru: -12 až +4 mm
Koš: ✔️ (40 l)
◾ nejprodávanější vertikutátor s dobrým hodnocením
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 2500 KčČíst recenze
#4Bosch UniversalVerticut 1100
Další na zvážení
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1100 W
Záběr: 32 cm
Hloubka záběru: až 5 mm
Koš: ✔️ (50 l)
◾ výkonný a jednoduchý na používání
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 4100 KčČíst recenze
#5Gardena EVC 1000
Vítěz českého testu
Typ pohonu: elektrické
Výkon: 1000 W
Záběr: 30 cm
Hloubka záběru: 3 x 3 mm
Koš:
◾ vítěz testu dTest (hodnocení 68%)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 5000 KčČíst recenze
#6VeGA TS40-W
Nejlepší benzínový vertikutátor
Typ pohonu: benzínové
Výkon: 6HP
Záběr: 40 cm
Hloubka záběru: 0-15 mm
Koš: ✔️ (45 l)
◾ silný benzínový provzdušňovač
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]do 11000 KčČíst recenze
0 Sdílení