Zahrada

Nejlepší bazénová chemie – test, recenze a zkušenosti

Koupací sezóna je tu, ale stejně jako v loňském létě bude i letos cestování do zahraničí zřejmě značně komplikováno epidemickou situací. Výrazné zvýšení prodejů bazénů – které hlásí například řetězec Mountfield – v průběhu posledního roku nasvědčuje tomu, že více lidí počítá s dovolenou trávenou převážně doma.

S bazénem na zahradě se všechny chmury (a především horko) lépe snáší. Toto oblíbené vybavení však vyžaduje i nějakou tu péči. Tedy pokud chceme, aby voda zůstávala křišťálově čistá, lákavá a bezpečná ke koupání. Pokud nechcete mít z bazénu žabinec, nevyhnete se používání kvalitní filtrace – tu si můžete vybrat podle testu bazénových filtrací, který taky najdete na našich stránkách. Další zásadní složkou je pak bazénová chemie. Té se budeme věnovat dnes.

V tomto článku se podíváme, jak a podle čeho vybírat nejlepší bazénovou chemii. Zajímat nás bude, jaké jsou možnosti, na co si dát při výběru pozor a jak zajistit, aby voda v bazénu zůstávala průzračně čistá. V krátkých recenzích se podíváme i na některé významné výrobce těchto prostředků a nevynecháme ani otázku cen.

Nalijme si hned na začátku čistého vína. Udržet vodu zahradního bazénu v čistotě není nic snadného. Voda v těchto bazénech mívá vyšší teplotu (příjemnou ke koupání), neustále se v ní někdo máčí a často na ni přímo praží slunce. To vše jsou faktory, které nahrávají vzniku a rozvoji nežádoucích mikroorganismů, které mohou vodu znečistit až znehodnotit. A taky to udělají, pokud jim v tom nezabráníme. Dobrou zprávou je, že nástrojů k tomuto účelu existuje více než dost. Je třeba však vědět, jaké použít a jak.

V dnešním průvodci se pokusíme co nejjasněji vysvětlit, o jakou bazénovou chemii se zajímat v závislosti na dalších okolnostech. Zároveň jsme pro vás sestavili žebříček oblíbených a osvědčených produktů z tohoto ranku. Další zajímavé poznatky a zkušenosti o funkčnosti konkrétních prostředků se můžete dozvědět z odborných i uživatelských testů a recenzí bazénové chemie. I ty vám mohou být velkou pomocí při výběru.

Nejlepší bazénová chemie na trhu (srovnání)

ProduktInfoHodnocení
#1MARIMEX 11307010 Aquamar Start sada
✔️ Kompletní počáteční set bazénové chemie
✔️ Chlor šok, ph mínus, tablety i ph testery
📌 od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Koupit
#2PROBAZEN Multi Tablety MAXI 5v1 5 kg
✔️ Tablety zajišťující dezinfekci, vločkování, likvidaci řas, stabilizaci pH a projasnění vody
✔️ Skvělé recenze zákazníků
📌 od 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Koupit
#3PWS Multi tablety 5v1 MAXI 5kg
✔️ Funkce tablet: chlorační, vločkovaní, stabilizace hodnoty pH, projasnění vody, stabilizace tvrdosti
✔️ Skvělé recenze zákazníků
📌 od 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Koupit
#4Marimex Chlor Šok 0,9 kg
✔️ Krátkodobě a rychle zvyšuje koncentraci chloru
📌 od 300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Koupit
#5Marimex STOP řasám 1 l
✔️ Slouží k zabránění růstu řas
📌 od 220 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Koupit
#6MARIMEX AquaMar Komplex 5v1 1kg
✔️ dezinfekce,
✔️ prevence proti řasám,
✔️ vločkování,
✔️ stabilizaci tvrdosti vody
✔️ stabilizaci pH
📌 od 360 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Koupit
#7Nanolab bezchlórový set KOMPLET
✔️ Sada na 12ti denní bezchlórové ošetření vody
📌 od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Koupit

Jak vybrat bazénovou chemii

Volba konkrétních prostředků (a jejich množství) se musí vždy odvíjet od dalších prvků ochrany kvality vody. Záviset bude i na dalších faktorech, jako je četnost používání bazénu, jeho umístění, zakrytí či nezakrytí, kvalita filtrace – a samozřejmě použité technologie úpravy vody, jako je UV lampa, ozonizace apod.

Je jasné, že každý chce mít v bazénu krásnou vodu, ale nikdo nechce používat víc chemie, než je naprosto nutné, a to nejen z finančních důvodů. Je tedy třeba najít správnou rovnováhu.

Na začátek: Kvalitní filtrace a správné pH

Základní pilíře udržování kvality vody v bazéně jsou dva: dostatečně výkonná filtrace a odpovídající bazénová chemie. Tyto prvky vzájemně spolupracují. Filtrace, ať už kartušová či písková, musí zajistit cirkulaci vody a tím i lepší, efektivnější účinek bazénové chemie. Jinými slovy, pokud filtrace funguje, jak má – bazénové chemie není potřeba tolik, aby odvedla svůj díl práce.

Základním parametrem a ukazatelem kvality vody je potom hodnota pH. Tato hodnota ukazuje, zda voda/tekutina reaguje kysele, anebo naopak zásaditě. Správná hodnota je podmínkou udržení kvality vody v bazénu. Za optimální se přitom považují hodnoty, které se nacházejí mezi 6,8 až 7,4 pH (někdy se uvádí od 7,0 pH). Cílem je tedy dosažení a udržení hodnot vody v tomto rozpětí.

Prostředky pro úpravu pH (bazénová chemie pH+ nebo pH-) představují elementární prvek bazénové chemie. Zajišťují správné fungování a účinnost dalších prostředků, jako je dezinfekce apod.

nečistoty v bazénu

Jak zjistit pH a další parametry vody?

Hodnota pH se pochopitelně nedá zjistit pouhým okem. K její pravidelné kontrole slouží speciální bazénové testery. Ty mohou mít různé formy. Prodávají se kapičkové testery, testovací proužky, tablety i dražší elektronické přístroje. Některé testery neměří pouze hodnoty pH, ale i řadu dalších důležitých hodnot. Patří sem především hodnoty chlóru, ale taky kyslíku, alkality, bromu a další.

Co se stane, když je pH mimo optimální rozmezí?

Příliš nízké hodnoty pH bazénové vody jsou obdobně problematické jako příliš vysoké.

 • V případě nízkých hodnot dochází k vyššímu riziku koroze a poškození kovových i jiných materiálů bazénu. Voda začíná nelibě zapáchat, protože dochází k uvolňování chloraminu (vázaného chlóru), vytvářet se může dráždivý sliz.
 • V případě vysokých hodnot dochází ke zvýšení tvrdosti vody. Voda vysušuje a poškozuje pokožku, dochází k jejímu zakalení, zvyšuje se míra vápenatých usazenin, vodního kamene. Dochází ke snížení efektivity bazénové chemie, zejména dezinfekčních prostředků.

Dezinfekce bazénové vody: s chlórem i bez chlóru

Dezinfekce je další podstatnou složkou bazénové chemie. Jak už jsme řekli – pro její správné fungování je zapotřebí dosáhnout a udržet optimální hladiny pH. Tradiční dezinfekční prostředky pracují na bázi chlóru. Ne každému ale použití chlóru vyhovuje. Dnešní doba přináší i možnost používání bezchlórové chemie. Každé řešení má samozřejmě nějaké výhody i úskalí. Pojďme se podívat na hlavní faktory pro a proti.

jak čistit bazén

Chlórová chemie

Velmi účinné a „tradiční“ řešení, které stále představuje převažující volbu. Chlorová bazénová chemie pro dezinfekci vody může mít podobu roztoku, tablet i granulí. Výhodou tohoto řešení je vysoká efektivita a cenová dostupnost. Na druhou stranu představuje chlór přece jen agresivnější řešení, které může být pro citlivější jedince (a zejména alergiky) nebo děti dráždivé.

U chlórových přípravků je třeba velmi pečlivě dodržovat dávkování a s chlórováním to nepřehánět. Používají se dva základní druhy prostředků.

 • Stabilizovaný chlór, který je určený pro dlouhodobý efekt.
 • Chlór šok, který je intenzivnější, ale s kratším působením a používá se nárazově při silnějším znečištění bazénu.

Při „předávkování“ chlórem může v dlouhodobějším měřítku dojít k poškozování materiálů bazénu a příslušenství a v horším případě i ke zdravotním obtížím uživatelů. Hladiny chlóru je tedy třeba sledovat podobně jako hladiny pH a v případě nadlimitních hodnot použít speciální prostředky pro snížení hladiny chlóru.

Bezchlórová chemie

Alternativu k chlórovým přípravkům představuje šetrnější bezchlórová chemie, která se stává taky velmi populární a žádanou. Tyto přípravky mohou využívat bázi peroxidu vodíku, guanidinů (polymerů), peroxosíranů apod. – často se přitom používají v kombinaci s dalšími technologiemi (UV lampy,…).

Bezchlórová chemie může být řešením pro citlivější osoby, alergiky, děti – zkrátka pro každého, kdo si chce chlór držet od těla. Je však třeba počítat s jistými nedostatky. Tato chemie bývá obecně méně účinná a je jí třeba používat víc. Celkové náklady bývají i několikrát vyšší než v případě používání chlórových prostředků.

Vločkovače pro lepší jiskru vody

Dalším typem bazénové chemie jsou tzv. „vločkovače“ neboli flokulanty. Pokud se vám zdá, že voda nemá ten správný lesk a jiskru, může to být způsobeno přítomností mikroskopických nečistot, s nimiž si filtrace nemusí správně poradit. Řešením je tedy použití vločkovače, který zajistí spojení mikro nečistot do větších hloučků (vloček), které pak odstraní buď filtr, anebo použijete bazénový vysavač.

Pozn.: Zakalená voda může mít i jiné příčiny. Je třeba zkontrolovat pH, zjistit, zda filtrace funguje správně (případně vyměnit náplň), problém může být i vysoká tvrdost vody.

Čistý bazén bez řas
Čistý bazén bez řas při použití bazénové chemie

Další bazénová chemie

Bazény mohou taky trpět výskytem řas, které mění zbarvení vody směrem k nevábné zelenkavé až nahnědlé a způsobují osliznutí stěn a povrchů. Proti řasám se používají speciální algicidní přípravky. Ty slouží především jako prevence. Boj s již rozrostlými řasami v zanedbaném bazéně je složitější.

K dalším prostředkům bazénové chemie patří například změkčovače vody, které snižují tvrdost vody a usazování minerálních látek a komplexní zazimovače, které se používají tam, kde se bazén na zimu zcela nevypouští.

Prostředky bazénové chemie podle formy

Už jsme se zmínili, že bazénová chemie může být zpracována v různých podobách, ať už jsou to granule, roztoky, kapsle,… Každé provedení přináší nějaké ty výhody a je dobré se při výběru zaměřit i na tento faktor:

 • Granulová chemie – Granuláty jsou vhodné pro specifické situace. Používají se například při zprovoznění bazénu a jiných jednorázových „akcích“. Velmi dobře se rozpouštějí a mají i dobré vlastnosti pro delší uskladnění.
 • Tabletová chemie – Tablety zajišťují především dlouhodobější efekt, mají pozvolnější uvolňování, proto se umísťují do plováku či skimmeru, kde postupně působí mnoho dní.
 • Tekutiny, roztoky – Rychlý účinek. Je třeba častější použití a taky dávat pozor na to, abyste dodrželi správné dávkování určené výrobcem.

Multifunkční prostředky bazénové chemie (např. 2v1, 3v1, 5v1 apod.)

Bylo by s podivem, kdyby výrobci bazénové chemie nepřišli se způsobem, jak uživatelům usnadnit použití bazénové chemie. Vznikají tedy i víceúčelové přípravky, např. tablety, které zahrnují více funkčních složek: kupříkladu dezinfekci, algicidní složku a ještě vločkovač. Někdy může být výčet účinků ještě delší.

Takové řešení by se na první pohled mohlo jevit jako jasná volba, ale není všechno zlato, co se třpytí. Někdy může být cena těchto prostředků neúměrně vysoká, případně může zase zaostávat jejich efektivita. Je vhodné být obezřetný, vybírat např. i podle testů bazénové chemie, recenzí apod.

Technologie v součinnosti s chemií

Účinnost a funkci bazénové chemie lze zvýšit nebo i částečně i nahradit pomocí některých moderních technologií. Kromě samozřejmého filtru to může být například UV lampa, která sníží spotřebu chemie, především dezinfekcí, anebo ozonizátor, který se využívá spíše ve vířivkách.

Ceny bazénové chemie

Vzhledem k rozmanitosti typů i balení je cenové porovnání obtížné. Počítejte však s tím, že jedna sezóna provozu průměrného bazénu vás může (na chemii) vyjít na cca 2 až 5 tisíc Kč. Záleží na velikosti bazénu, jeho umístění, krytí, dalších technologiích (ozonizátor, UV lampa apod.) anebo i na tom, zda se rozhodnete pro chlórovou, či bezchlórovou chemii, která je obvykle výrazně dražší.

Nejlepší značky bazénové chemie

Které značky vyrábějí kvalitní a osvědčenou bazénovou chemii?

 • Marimex – Zřejmě nejprodávanější bazénová chemie (ale i nafukovacích vířivek a bazénů samotných), velký výběr, ověřená kvalita.
 • Probazen – Další velmi populární značka s vynikajícím výběrem velmi kvalitní chemie různého druhu.
 • Vodnář – Kvalitní a dobře hodnocená značka. Nechybí ani výběr bezchlórové chemie.
 • Astralpool – Výborný výběr, vysoká hodnocení v recenzích a testech bazénové chemie. Osvědčená značka.
ProduktInfoHodnocení
#1MARIMEX 11307010 Aquamar Start sada
✔️ Kompletní počáteční set bazénové chemie
✔️ Chlor šok, ph mínus, tablety i ph testery
📌 od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Koupit
#2PROBAZEN Multi Tablety MAXI 5v1 5 kg
✔️ Tablety zajišťující dezinfekci, vločkování, likvidaci řas, stabilizaci pH a projasnění vody
✔️ Skvělé recenze zákazníků
📌 od 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Koupit
#3PWS Multi tablety 5v1 MAXI 5kg
✔️ Funkce tablet: chlorační, vločkovaní, stabilizace hodnoty pH, projasnění vody, stabilizace tvrdosti
✔️ Skvělé recenze zákazníků
📌 od 900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Koupit
#4Marimex Chlor Šok 0,9 kg
✔️ Krátkodobě a rychle zvyšuje koncentraci chloru
📌 od 300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Koupit
#5Marimex STOP řasám 1 l
✔️ Slouží k zabránění růstu řas
📌 od 220 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Koupit
#6MARIMEX AquaMar Komplex 5v1 1kg
✔️ dezinfekce,
✔️ prevence proti řasám,
✔️ vločkování,
✔️ stabilizaci tvrdosti vody
✔️ stabilizaci pH
📌 od 360 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Koupit
#7Nanolab bezchlórový set KOMPLET
✔️ Sada na 12ti denní bezchlórové ošetření vody
📌 od 1300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Koupit
0 Sdílení