Zahrada

Jak vybrat nejlepší bezkouřový gril se kterým si můžete užít i grilování na balkóně?

lotusgrill green Milujete grilování a posezení s rodinou či přáteli? Pak nemůžete udělat nic lepšího než si pořídit gril a věnovat se této činnosti, kdykoli to okolnosti dovolí. Ale co když jsou okolnosti nepříznivé? Možná nemáte zahradu. Možná vždy, když máte čas grilovat vám, jak na potvoru, nepřeje počasí. Jak se s takovou nepřízní vypořádat? Můžete touhu po grilování jednoduše vzdát a osmažit si něco na pánvi.

Další možností je podívat se po vybavení, které bude natolik flexibilní, že vám umožní grilovat i za nejrůznějších podmínek. V dnešním článku se budeme věnovat grilům, které tyto nároky rozhodně splňují. Navíc nabídnou vysoký komfort a efektivitu používání. Řeč je bezkouřovém grilu. Ale co to vlastně je? Jak to funguje? A jak si vybrat ten nejlepší bezkouřový gril? To vše se dozvíte.

Nejlepší bezkouřové grily na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1LotusGrill XL
XL pro větší množství lidí
✔️ Lehký = váha jen 6,5 kg
✔️ Nerezový grilovací rošt má průměr 40,5 cm
✔️ Plný zásobník vydrží hořet déle než 1,5 h
✔️ Vhodný pro grilování až pro 10 osob
📌 od 7200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2LotusGrill Green
Nejprodávanější bezkouřový gril
✔️ Lehký = váha jen 3,7 kg
✔️ Nerezový grilovací rošt má průměr 32 cm
✔️ Plný zásobník vydrží hořet cca 1 h
✔️ Vhodný pro grilování až pro 5 osob
📌 od 5000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tescoma Party Time Power gril
Česká alternativa
✔️ Lehký = váha jen 3,4 kg
✔️ Průměr grilu je 35 cm
✔️ Nadstandardní záruka 3 roky
✔️ 92% spokojenost s produktem
📌 od 2300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Cattara KEG
✔️ Lehký = váha jen 5 kg
✔️ Průměr grilovací plochy je 30 cm
✔️ Nízká cena
✔️ Lehce přenosný stolní gril
📌 od 1900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Gril Lotus XXL Grey se stojanem
Se stojanem
✔️ Průměr grilovacího roštu je 57,6 cm
✔️ Vhodný až pro 10 osob
✔️ Váha: 22,8 kg
✔️ Na balkon, do kempu i pod stan
📌 od 12000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#Dřevěné uhlí LotusGrill 2.5 kg
Dřevěné uhlí
✔️ Perfektní pro bezkouřové a zdravé grilování
✔️ Vhodné do všech tytů grilů Lotus
✔️ 1 kg uhlí Vám vydrží až na 6 grilování
✔️ Uhlí neobsahuje pojiva, prach ani nečistoty
📌 od 299 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat bezkouřový gril?

V první řadě je dobré vědět, co že to vlastně máte před sebou. Zaměříme se proto na výhody a specifika těchto grilů. Zodpovíme zásadní praktické dotazy ohledně fungování, podíváme se na podstatné parametry. Poslední kapitolu věnujeme recenzím bezkouřových grilů – resp. nejznámějším značkám.

Co je to bezkouřový gril?

Bezkouřové grily představují moderní a poměrně velmi specifickou a úzkou kategorii grilů. Obvykle jde o grily, které využívají jako palivo dřevěné uhlí – tedy stejné jako ryze klasické grily. Jsou však zkonstruovány tak, že při opékání neprodukují otravný kouř. Jak takový gril vypadá?

Současné bezkouřové grily se typicky vyznačují velmi kompaktní podobou. Tvoří je jednolitá nádoba podobná velkému hrnci či bubnu. Po obvodu těla jsou typicky různě rozmístěné ventilační spáry a otvory.

Power gril PARTY TIME Tescoma
Power gril PARTY TIME Tescoma

Krytý zásobník

Uvnitř grilu je speciální zásobník, do kterého se vkládá uhlí. U některých konstrukce umožňuje průběžné přikládání bez nutnosti odklápět rošt a poklop. Zásobník bývá uzavřený. Nekape do něj tudíž šťáva z masa či jiných surovin. Toto kapání omastku totiž u běžných grilů výrazně zvyšuje produkci kouře a tím i obsah karcinogenních a nežádoucích látek, které se dostanou do připravované potravy.

Ventilátor

Bezkouřové grily mívají typicky i zabudovaný ventilátor. Ten umožňuje velmi rychle a efektivně rozpálit uhlí. Oproti běžnému grilu na uhlí, který vyžaduje množství času na řádné rozpálení, můžete u kvalitního bezkouřového modelů začít s opékáním už během několika minut. Zároveň ventilátor zajišťuje velmi rovnoměrné rozehřátí uhlíků. Díky tomu jsou grily vysoce výkonné.

Napájení akumulátoru

Tento ventilátor často pohání baterie či akumulátor. Může jej tedy napájet tužkovými bateriemi nebo dobíjet třeba přes powerbanku. Oproti síťovému provedení je toto řešení flexibilnější. Výdrž baterie přitom často dosahuje velmi dobrých hodnot. Na jedno nabití (či jedny baterie) můžete grilovat mnoho hodin.

Regulace teploty/přívodu vzduchu

Pro bezkouřové grily je poměrně příznačná i přítomnost propracované, elektronické regulace teploty a kontroly přívodu vzduchu – regulace otáček ventilátoru. Můžete tak mnohem efektivněji hlídat dostatečnou teplotu a zabráníte zbytečně rychlému shoření uhlí.

Dvojitý plášť

Některé bezkouřové grily nabídnou i velmi kvalitní zpracování se dvěma plášti. Toto provedení jednak lépe udrží teplo uvnitř a zajistí tak efektivnější a úspornější spotřebu, za druhé omezí teplotu vnějšího pláště. Tím se gril stává bezpečnějším.

Vnitřní nádoba

Bezkouřový gril může disponovat i speciální vnitřní nádobou na zachytávání šťávy. Tato nádoba bývá i vyjímatelná, takže šťáva nepřijde vniveč, ale můžete ji použít jako šťávu k masu či příloze nebo při dalším vaření.

Jaké jsou výhody bezkouřových grilů?

Proč uvažovat o pořízení bezkouřového grilu? Pojďme si probrat zajímavé vlastnosti a výhody, ale třeba i případné nevýhody těchto zařízení.

1. Bez otravného kouře: Ve znamení flexibility

Samozřejmě největší výhodou bezkouřových grilů je fakt, že neprodukují otravný kouř. Oproti klasickým grilům s otevřeným ohněm nebo ohništím mají tedy značný náskok. Kouzlo přitom spočívá v důmyslné konstrukci. A co je hlavní… u kvalitních grilů to opravdu funguje. Nejde jen o marketingový trik.

Grilování bez kouře dává značné možnosti. Můžete grilovat nejen na velké zahradě, ale klidně třeba i na verandě, v pergole, na terase, ba i na balkoně bytového domu! Můžete grilovat i za špatného počasí, protože jednoduše zůstanete pod střechou. Nemusíte se přitom bát, že budete zápachem a kouřem obtěžovat sousedy nebo že si jej pustíte domů.

S bezkouřovým grilem můžete zkrátka skoro kdekoli a kdykoli grilovat a grilovat, až se bude kouřit z vás. Ale to není jediná výhoda tohoto řešení.

2. Mobilita, kompaktnost

Bezkouřové grily nejsou žádná masivní monstra. Naopak jsou vždy konstruovány jako velmi kompaktní, jednolité, poměrně lehké, snadno přenosné a prostorově úsporné pomůcky. Snadno je přenesete, kam potřebujete. Uskladníte. Nikde nezaberou mnoho místa. Použít je lze i na malém balkóně. To je další zásadní výhoda.

3. Stylovost

Bezkouřových grilů je momentálně zatím poměrně omezený výběr. Většinou si však výrobci dávají velmi záležet na designu a stylu zpracování. Nejde jen o účelové zařízení jako u mnoha jiných grilů. Tato zařízení okouzlí i estetickým dojmem. Skvělý, moderní a elegantní vzhled nabízejí zejména grily značky Lotus, která je v této kategorii nejznámější. Používají se navíc vysoce kvalitní materiály.

4. Efektivita, výkon, spotřeba

Díky speciálnímu zásobníku, sofistikované konstrukci, možnosti propracované regulace přívodu vzduchu a přítomnosti ventilátoru jsou bezkouřové grily mnohem efektivnější než běžné grily na uhlí. Potěší především velmi rychlým rozpálením a rovnoměrným hořením uhlíků. Taky spotřeba paliva je na vynikající úrovni. Pokud budete topit tak akorát, můžete grilovat velmi „lacino“.

5. Zdraví

Pro mnoho lidí je zásadním lákadlem právě tento bod. Kouř běžných grilů je zdrojem zdraví škodlivých látek. U běžného grilu rovněž nelze mít dost dobře pod kontrolou teplotu. Tyto faktory způsobují, že běžné grilování/opékání je vůbec nejméně zdravou tepelnou úpravou ze všech.

U bezkouřových grilů to tak být nemusí. Suroviny nejsou vystaveny kouři. Zároveň regulovat a omezit teplotu a péct zdravěji.

6. Bezpečnost

Kvalitní bezkouřové grily zůstávají díky dvojitému opláštění na povrchu chladnější. Riziko popálení je zde nižší. Tomu napomáhá i uzavřený zásobník na uhlí a celkově mnohem lepší kontrola nad ohněm oproti jednoduchému grilu.

Bezkouřový vs. elektrický gril

V případě bezkouřového grilu se nabízí srovnání s velmi populárními kontaktními a elektrickými grily. V čem tkví výhody a nevýhody těchto možností? Jaké body mluví ve prospěch bezkouřových grilů a jaké spíš ve prospěch elektrických?

  • Elektrických grilů je nesrovnatelně větší výběr, dají se pořídit i za mnohem nižší ceny.
  • Bezkouřové grily zachovávají kouzlo otevřeného ohně, mívají velmi kvalitní zpracování a krásný design.
  • Elektrické grily mohou mít nejrůznější velikosti a podoby. Dají se použít na stísněném balkoně, dokonce i v interiéru.
  • Bezkouřové grily jsou kompaktní a flexibilnější v tom smyslu, že nepotřebují zdroj el. energie. Nemusíte tak na balkon či terasu nebo zahradu tahat prodlužovačku.
  • Bezkouřové i elektrické grily jsou velmi rychle připraveny k použití. Poměrně snadná je i údržba.

Co z toho vyplývá? Vítěze nejde jednoznačně určit. Bezkouřové grily vítězí stylovostí, atmosférou, používají otevřený oheň. Jsou skvělé na zahradu i balkon. Elektrické grily jsou nicméně v podstatě univerzální a velmi praktická pomůcka pro přípravu pokrmů.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Z čeho jsou bezkouřové grily vyrobeny?

U kvalitních modelů se setkáte především s ušlechtilým nerezovým kovem (rošty, vnitřní část). Dále s různými kvalitními kovovými slitinami a odolnými povrchovými úpravami. Životnost a odolnost těchto grilů může být velmi vysoká.

Jakou kapacitu má zásobník na uhlí u bezkouřových grilů?

Řádově se zde vejdou obvykle nižší stovky gramů uhlí. U oblíbených grilů Lotus je to obvykle 180 gramů. Toto množství nicméně vystačí až na cca 1 hodinu grilování. Doplňování je navíc obvykle snadné.

Jaké jsou rozměry a hmotnost bezkouřového grilu?

Průměr se obvykle pohybuje v rozmezí od cca 30 do 45 cm. Výška jen kolem 20-30 cm. Jde tedy o velmi skladná zařízení. Hmotnost pak činí nejčastěji kolem 3-4 kg. Grily lze tedy i hravě přenášet.

Za jak dlouho se bezkouřový gril rozpálí?

Díky ventilátoru je rozpálení grilu otázkou jen cca 2-5 minut. Bezkouřové grily jsou tedy k pečení připraveny opravdu velmi rychle. Takřka srovnatelně s grily elektrickými.

Jsou bezkouřové grily náročné na údržbu?

Oproti běžným grilům jsou přívětivější. Kvalitní materiály lze snadno očistit, některé části je možné dát i do myčky (vnitřní nádoba na zachytávání tuku, rošt,… tuto možnost je třeba si ověřit v návodu). Údržba je snazší než u běžných grilů na uhlí.

Lze bezkouřový gril používat v interiéru?

Ne. Bezkouřové grily lze sice úspěšně používat v omezených exteriérových prostorách. K tomu jsou ostatně koncipovány. Musí však jít o prostory otevřené, dobře větrané. Do uzavřených místností nejsou tyto grily určeny.

Lze bezkouřový gril uhasit vodou?

Ne. Bezkouřové grily typicky nelze uhasit vodou.

Nejlepší značky a ceny bezkouřových grilů

Bezkouřových grilů je zatím poměrně značně omezený výběr. U nás se v podstatě o monopol dělí tři značky. Lotus, Tescoma a Cattara. Proto jim věnujeme trochu více pozornosti.

Bezkouřové grily Lotus

Jde o nejvýznamnější, průkopnickou značku. Výrobce nabízí svou základní sérii, v jejímž rámci se grily liší jen barevným dekorem. Grily disponují grilovací plochou 900 cm2, zásobník pojme 180 g uhlí.

Grily mají dvojité opláštění, ventilátor na tužkové baterie. Rozpalují se už za 2-3 minuty. Hmotnost celku činí 3,7 kg. Jde o špičkové grily i pro náročné zájemce. Cena se pohybuje kolem 4500 Kč. Značka nabízí i zvětšenou variantu Lotus XL. Grilovací plocha je 1450 cm2.

Bezkouřové grily Tescoma

Česká značka Tescoma nabízí kvalitní, oblíbený a velmi dobře hodnocený bezkouřový gril pod názvem Power Gril Party Time. Průměr grilovací plochy je 35 cm, gril má podobný koncept jako modely Lotus. Je zde samozřejmě i ventilátor s elektronickou regulací. Napájí se tužkovými články, výdrž je až 10 hodin. Oproti grilům Lotus potěší Tescoma nižší cenou jen kolem 2000 Kč. Přesto je gril funkční a nezklame.

Bezkouřové grily Cattara

Značka Cattara nabízí relativně velmi skladný, malý gril KEG o průměru 32 cm a ploše 700 cm2. Stojí kolem 2000 Kč. Reakce uživatelů jsou oproti špičkovým grilům Lotus nebo i Tescoma poněkud rozporuplnější. Potěší však např. možnost dobíjení přes USB.

ProduktInfoHodnocení
#1LotusGrill XL
XL pro větší množství lidí
✔️ Lehký = váha jen 6,5 kg
✔️ Nerezový grilovací rošt má průměr 40,5 cm
✔️ Plný zásobník vydrží hořet déle než 1,5 h
✔️ Vhodný pro grilování až pro 10 osob
📌 od 7200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2LotusGrill Green
Nejprodávanější bezkouřový gril
✔️ Lehký = váha jen 3,7 kg
✔️ Nerezový grilovací rošt má průměr 32 cm
✔️ Plný zásobník vydrží hořet cca 1 h
✔️ Vhodný pro grilování až pro 5 osob
📌 od 5000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tescoma Party Time Power gril
Česká alternativa
✔️ Lehký = váha jen 3,4 kg
✔️ Průměr grilu je 35 cm
✔️ Nadstandardní záruka 3 roky
✔️ 92% spokojenost s produktem
📌 od 2300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Cattara KEG
✔️ Lehký = váha jen 5 kg
✔️ Průměr grilovací plochy je 30 cm
✔️ Nízká cena
✔️ Lehce přenosný stolní gril
📌 od 1900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Gril Lotus XXL Grey se stojanem
Se stojanem
✔️ Průměr grilovacího roštu je 57,6 cm
✔️ Vhodný až pro 10 osob
✔️ Váha: 22,8 kg
✔️ Na balkon, do kempu i pod stan
📌 od 12000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#Dřevěné uhlí LotusGrill 2.5 kg
Dřevěné uhlí
✔️ Perfektní pro bezkouřové a zdravé grilování
✔️ Vhodné do všech tytů grilů Lotus
✔️ 1 kg uhlí Vám vydrží až na 6 grilování
✔️ Uhlí neobsahuje pojiva, prach ani nečistoty
📌 od 299 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení