Auto / moto

Nejlepší vysavače do auta: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší vysávače do auta
Úklid vozu je činnost málokdy oblíbená, nicméně potřebná. Tu a tam ji provádí zřejmě každý majitel auta. Kromě vnější očisty v podobě mytí karosérie, je nutné zabloudit i do interiéru a postarat se o prach, drobky a nečistoty. Vysávání patří k hlavním úkonům. Ale jak to udělat jednoduše a pohodlně? Například některé čerpací stanice nabízejí k dispozici výkonné auto-vysavače. Nezřídka jsou k dispozici zákazníkům i zdarma. Ne každý však chce nebo může vysávat auto u benzínky. Běžný domácí podlahový vysavač však bývá pro tyto účely poněkud neohrabaný. Manipulace s ním je náročná, nepohodlná, namáhavá. To jen přispívá k odkládání této činnosti a k odporu k ní. Řešení přitom může být docela jednoduché a ani ne nutně drahé. Pořídit si totiž lze speciální pomůcku. A jak vybrat nejlepší vysavač do auta? Právě tomu se budeme věnovat v našem dnešním článku. Zajímat nás budou všechny směrodatné parametry vysavačů a aspekty výběru – včetně cenových relací a osvědčených výrobců.

K praktickým radám a tipům pro výběr neodmyslitelně patří i inspirace v podobě našeho žebříčku nejoblíbenějších současných modelů. Můžete si v něm vybrat mezi cenově dostupnými i špičkovými kousky pro náročné zájemce. Prozkoumejte však taky odborné i uživatelské recenze vysavačů do auta. Zjistíte spoustu užitečných poznatků o přímo o přístrojích, které vás nejvíce zaujaly. Informace v recenzích mohou ovlivnit vaše rozhodování, ale neměli byste k nim přistupovat nekriticky a přijímat je beze zbytku. Nezřídka se stává, že se v recenzích jednoho a toho samého výrobku dozvíte i zcela protichůdné názory. Proto je důležité při výběru znát důležité faktory a své priority a vycházet z vlastních požadavků.

Nejlepší vysavače do auta na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Bosch GAS 18V-1 Professional
✔️ 3 silné rotační proudy vzduchu pro vysoce efektivní čištění
✔️ Výkonný motor
✔️ Omyvatelná nádoba na prach
✔️ Funkce rychlého vysypání prachu
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Makita CL121DZ
✔️ Možnost výběru ze 3 stupňů sání
✔️ Až 67 minut práce na jedno nabití
✔️ Vyšší výkon stroje než u předchozích modelů
📌 od 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3HOOVER SJ 36 DWV6
✔️ Bezsáčkové provedení s nádobou na nečistoty
✔️ Velmi lehké provedení
✔️ Nízká cena
📌 od 640 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Concept VP 4370
✔️ Ruční vysavač kompaktní velikosti
✔️ Praktická stěrka pro mokré vysávání
✔️ Výdrž vysávání až 40 min
✔️ Účinný HEPA filtr
📌 od 1800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5ALCA 12V
✔️ Vysokokapacitní autovysavač na 12V pro mokré a suché vysávání
✔️ S omyvatelným filtrem
✔️ Udržuje vysoký sací výkon i při plném zásobníku
📌 od 400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Einhell TE-VC 18 Li-Solo
✔️ Cena / výkon
✔️ Vysavač je dodáván s příslušenstvím
✔️ Nádoba na prach má kapacitu 540 ml
📌 od 900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vysavač do auta

Vysavač do auta je bezesporu šikovná úklidová pomůcka, která vám pomůže zásadně usnadnit údržbu vašeho dopravního prostředku. Při výběru je nutné klást důraz především na způsob napájení, příkon a sací výkon. Rozhodně by vás měly zajímat taky rozměry, hmotnost, ergonomie a materiálová i řemeslná kvalita zpracování vysavače. V neposlední řadě věnujte pozornost funkční výbavě a příslušenství.

Co je vysavač do auta a v čem jsou jeho specifika?

Vysavače do auta jsou koncipovány tak, aby si dokázaly poradit ve stísněných prostorách, zákoutích a těžko dosažitelných místech vozu. Mohou mít v podstatě podobu ručního vysavače, který se používá v domácnosti. Rozdíl pak může být především ve speciálních nástavcích nebo i napájení.

Co hledat u vysavače do auta?

Dá se nicméně říct, že hranice mezi běžným ručním vysavačem a specializovaným vysavačem do auta je velice tenká – ruční model často poslouží jako auto vysavač a naopak. U auto modelů možná oceníte nástavec v podobě hubice s hadicí (podobnou jako u podlahových modelů), štěrbinovou hlavici nebo nástavec na potahy.

Dále můžete zvolit specifickou formu napájení z autozásuvky, což běžné ruční modely neumějí. V neposlední řadě může být výhodou větší objem odpadní nádobky, funkce mokrého vysávání, vydatnější LED osvětlení apod.

interiér auta

Napájení

Mezi důležité volby při výběru auto vysavače patří druh napájení. Setkat se lze v podstatě se třemi variantami, z nichž každá má své výhody i úskalí nebo nedostatky. Pro kterou se rozhodnete, záleží na okolnostech a potřebách.

Akumulátorové napájení

Akumulátorové provedení je u ručních vysavačů obecně nejčastější. Jde o poměrně logické řešení. Hlavní výhodou ručního či auto vysavače je flexibilita a maximálně snadná manipulovatelnost. Síťový kabel, jakkoli dlouhý, tyto výhody omezuje (ale má jiné).

U ručních vysavačů navíc není výkon takový jak u podlahových. Akumulátor tedy zařízení „utáhne“, aniž by musel být enormně velký a těžký. Nevýhodou je pochopitelně omezená doba provozu. Ta se pohybuje zhruba od 30 do 80 minut. Pro uklizení auta je to obvykle dostačující. Doba nabíjení bývá poměrně dlouhá – od 4 do 8 hodin.

Doporučujeme zaměřit se na modely s akumulátorem typu Li-Ion (lithium-iontový). Dnes už jednoznačně převažuje a z hlediska současných možností má nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu/kvality (včetně hmotnosti vůči kapacitě). Akumulátorové řešení je obecně vzato pro tyto účely dobrá volba.

Síťové napájení

U ručních modelů (včetně vysavačů do auta) méně časté. Nevýhody jsou zřejmé, pramení z omezeného dosahu, nižší flexibility a překážky v podobě kabelu. Nutné je především zajistit dostupnost zdroje elektřiny. Na druhou stranu mohou mít tyto vysavače lehčí tělo (baterie nepřidává hmotnost). Taky vydrží v chodu po neomezeně dlouhou dobu a především se stabilním a vysokým výkonem. Pokud jdete především po výkonu a nerušené práci – síťové provedení je adekvátní řešení.

Napájení z autozásuvky

V tomto případě už jde o pravověrný auto vysavač. Napájen je totiž přípojkou pro zapojení do 12V autozásuvky. Toto řešení je výhodné z toho hlediska, že nemusíte řešit dobíjení akumulátoru ani přístup k běžné zásuvce. Vysavač můžete nechat v autě jako příslušenství a vždy je připraven k provozu.

Na druhou stranu, výkon těchto vysavačů je omezenější. Jejich chod pak ubírá energii autobaterii – a pokud se úklid protáhne, může to mít i neblahé následky. Zvlášť v kombinaci se slabší nebo starší autobaterií nemusí být toto řešení ideální. Tyto vysavače jsou vhodné spíše pro operativní a velmi krátký úklid v případě potřeby. Například když nadrobíte a chcete se rychle zbavit důkazů. Pro rozsáhlejší úklid jsou vhodnější jiné typy.

Sáčkové vs. bezsáčkové provedení

Dilema, které je na denním pořádku. Vysavač se sáčkem nebo stálou nádobou? Výhodou sáčku je stupeň filtrace navíc, ale musíte dokupovat nové nebo vyprazdňovat stálý sáček. A to nejde vždy úplně pohodlně.

Nádoba je výhodná v tom, že nemusíte řešit, zda máte dostatek náhradních sáčků a vyprazdňování je obvykle pohodlnější. Taky máte lepší přehled o zaplnění zásobníku. Volba je ale nakonec na vás. U ručních, tyčových a auto vysavačů však jasně převažuje bezsáčkové provedení.

Příkon a sací výkon

Příkon je hodnota spotřeby elektrické energie. Uvádí se ve wattech u síťových zařízení. Důležitá (pro běžné uživatele) není ani tak sama o sobě, spíše je směrodatný poměr mezi příkonem a sacím výkonem. Čím je rozdíl nižší, tím je vysavač efektivnější a úspornější.

Sací výkon je praktičtější veličina – taky se uvádí ve wattech. U ručních vysavačů je nejčastěji v řádech desítek až nižších stovek W. Výhodou ručních modelů je, že hubice je většinou velmi krátká, takže není třeba výkon „přenášet“ dlouhou hubicí. Mohou být tudíž na své malé rozměry a menší příkon solidně efektivní.

Kapacita zásobníku

Vysavač do auta vyžaduje kompaktní, dobře manipulovatelné provedení. Je pochopitelné, že kapacita odpadního zásobníku bude omezená. U ručních modelů se objem zásobníku nejčastěji pohybuje pod hranicí 0,5 l, tedy kolem 300 až 450 ml. Tato hodnota se zdá nízká, ale pro běžný úklid obvykle postačí. Lze samozřejmě najít i modely s vyšší kapacitou. Nejen ruční, ale zvláště tyčové.

Hmotnost, rozměry

Hmotnost ručního vysavače do auta by měla být ideálně co nejnižší. Na druhou stranu nízká hmotnost může být známkou nekvalitního, málo odolného zpracování. Zvlášť u lehčích modelů. Nejčastěji se hmotnost osvědčených modelů pohybuje mezi 1 až 1,5 kg. Tyto hodnoty lze považovat za rozumné.

Délka kabelu, akční rádius

Tento faktor se samozřejmě týká jen kabelových modelů, ať už síťových nebo napájených z autobaterie. Akční rádius je součtem délky kabelu a těla přístroje. Délka kabelu u ručních modelů bývá nejčastěji 4 až 5 m. U tyčových i 8 až 10 m.

čisté auto

Filtr a třída emisí

Kvalita filtrace je bezesporu důležitá. Současný vysoký standard představují HEPA filtry. Ty mají obecně vynikající účinnost – zejména v porovnání s levnějšími mikrofiltry. HEPA filtrace je tedy skvělé řešení (HEPA filtry jsou ještě značeny čísly podle účinnosti, pro kvalitní vysavače je adekvátní volbou HEPA 13). Další stupněm filtrace pak může být ještě vodní filtr. Ten ocení alergici, astmatici a další citlivé osoby.

Mokré vysávání a další funkce

Jednou z nejžádanějších funkcí je u vysavačů do auta mokré vysávání. Uklízet můžete, i když něco rozlijete nebo jsou sedadla z jiného důvodu vlhká (např. od sněhu, zmoklého oblečení apod.). Vysavač odsaje tekutiny, aniž by hrozilo poškození motoru.

Další kýženou funkcí je osvětlení. Obvykle pomocí LED diod. V autě je spousta temných zákoutí, na které stropní světlo nestačí. Tato funkce vám jistě dobře poslouží. Některé vysavače nabídnou například i antibakteriální vysávání, resp. dezinfekci s pomocí UV lampy.

Násady a příslušenství

Vysavače do auta mívají i specifickou výbavu. Jako součást příslušenství jistě oceníte zejména úzkou hubici na různé spáry mezi sedadly apod., taky kartáčový nástavec na potahy a jistě i prodlužovací hadici, která vám poskytne delší dosah.

Hlučnost

Hlučnost ručních a tyčových vysavačů často atakuje i 80 dB. Vysavače s nižšími hodnotami lze považovat za relativně tišší, s vyššími za relativně hlučné. U auto vysavačů však hlučnost obvykle nehraje tak zásadní roli.

Ceny vysavačů do auta

S jakou investicí počítat při pořízení kvalitního vysavače do auta? Drahé to být nemusí, ale kvalita něco stojí.

✅ Auto vysavače do 1000 Kč

Tu a tam se lze setkat s velmi levnými modely doslova za pár stovek. Obvykle jde o ruční vysavače a pro méně náročné použití mohou posloužit. Nabízí je např. řetězec Lidl, značka Black&Decker či Heyner.

✅ Auto vysavače do 3000 Kč

Tyčové, ruční i jiné modely. Skvělý výběr, obvykle vyšší až vysoká kvalita a výkon. Dobrá volba pro většinu uživatelů.

✅ Auto vysavače nad 3000 Kč

Vysavače pro náročné. Obvyklá je velká výbava a široké příslušenství či různé pokročilé funkce, jako je UV sterilizace, vodní filtr apod.

Nejlepší značky vysavačů do auta

Které značky vysavačů do auta se všeobecně těší největší oblibě?

  • Black&Decker – Populární značka, která nabízí i několik velmi dostupných modelů. Nechybí ani vysavač do autozásuvky.
  • Lidl – Několik především velmi levných, ale docela oblíbených modelů pro méně náročné uživatele.
  • Concept – Zejména kvalitní a výkonné ruční vysavače. Skvělá hodnocení v testech vysavačů do auta. Vhodné i pro náročnější uživatele.
  • ETA – Mezi oblíbené modely pro tyto účely patří ty ze série Verto. Nabízejí dobrý poměr ceny a kvality.
ProduktInfoHodnocení
#1Bosch GAS 18V-1 Professional
✔️ 3 silné rotační proudy vzduchu pro vysoce efektivní čištění
✔️ Výkonný motor
✔️ Omyvatelná nádoba na prach
✔️ Funkce rychlého vysypání prachu
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Makita CL121DZ
✔️ Možnost výběru ze 3 stupňů sání
✔️ Až 67 minut práce na jedno nabití
✔️ Vyšší výkon stroje než u předchozích modelů
📌 od 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3HOOVER SJ 36 DWV6
✔️ Bezsáčkové provedení s nádobou na nečistoty
✔️ Velmi lehké provedení
✔️ Nízká cena
📌 od 640 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Concept VP 4370
✔️ Ruční vysavač kompaktní velikosti
✔️ Praktická stěrka pro mokré vysávání
✔️ Výdrž vysávání až 40 min
✔️ Účinný HEPA filtr
📌 od 1800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5ALCA 12V
✔️ Vysokokapacitní autovysavač na 12V pro mokré a suché vysávání
✔️ S omyvatelným filtrem
✔️ Udržuje vysoký sací výkon i při plném zásobníku
📌 od 400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Einhell TE-VC 18 Li-Solo
✔️ Cena / výkon
✔️ Vysavač je dodáván s příslušenstvím
✔️ Nádoba na prach má kapacitu 540 ml
📌 od 900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení