Pro děti

Test 9 nejlepších přebalovacích pultů a podložek: Recenze & Jak vybrat

nejlepší přebalovací pulty a podložky

Sháníte co nejlepší přebalovací pult pro očekávanou ratolest? Tato pomůcka patří k základnímu a nezbytnému vybavení, které by měl mít každý rodič připravené, ještě než dítě přijde na svět. Možností a variant přebalovacích pultů je ale tolik! Jak si vybrat takový, který bude nejvíc vyhovovat? Tato otázka jistě potrápí především „prvorodiče“, kteří zatím nemají žádné zkušenosti a musejí vycházet pouze ze zprostředkovaných informací. A my jsme tu proto, abychom vám ony potřebné informace zprostředkovali.

V dnešním článku se zaměříme na výběr přebalovacích pultů. Podíváme se především na to, jaké existují varianty a variace a pokusíme se vás provést složitou cestou, jejímž cílem je pořízení odpovídajícího výrobku. Přebalovací pulty mohou být designové, moderní, drahé, luxusní a skvěle vybavené – stejně tak najdete jednoduché a dostupné kousky. Potažmo se můžete spokojit s prostou podložkou. Pult se ale každopádně stane na dlouhý čas neodmyslitelnou součástí vašeho interiéru, takže vybírejte pečlivě.

Pokud jste kápli na model, který vám okamžitě učaroval, zkuste ještě chvíli zachovat chladnou hlavu. Vyplatí se to. Před objednáním či zakoupením si projděte i uživatelské recenze přebalovacích pultů. Dozvíte se v nich často zajímavé detaily a zkušenosti s konkrétním výrobkem a možná zjistíte, že není tak dokonalý, jak se vám jevil na první pohled.

Nejlepší přebalovací pulty a podložky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Nejlepší přebalovací pulty a komody
#1Klups pult

Materiál: borovice
Rozměry: 54 x 71 x 91 cm
Kolečka: ano
Hmotnost: 12 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1299 Kč Číst recenze
#2Klups Přebalovací komoda Safari

 Produkt roku 2018 
Materiál: MDF
Rozměry: 86 x 48 x 85 cm
Kolečka: ne
Hmotnost: 20 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3040 Kč Číst recenze
#3CAM stůl Asia Ořech Col.241

 Pro náročné 
Materiál: dřevo + plast
Rozměry: 93 x 47 x 100,5 cm
Kolečka: ano + brzdy
Hmotnost: 40,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4990 Kč Číst recenze
#4Drewex Žirafa
Materiál: dřevo
Rozměry: 83 x 48 x 90 cm
Kolečka: ne
Hmotnost: 41 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3689 Kč Číst recenze
#5Scarlett Jáš přírodní
Materiál: borovice
Rozměry: 80 x 50 x 88 cm
Kolečka: ano
Hmotnost: 13 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1149 Kč Číst recenze
Nejlepší přebalovací podložky
#1Klups měkká Safari Žirafa

Rozměry: 50 x 70 cm
Pevné dno: ne
Hmotnost: 0,45 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]297 Kč Číst recenze
#2New Baby Zebra bílá měkká 70x50 cm
Rozměry: 50 x 70 cm
Pevné dno: ne
Hmotnost: 0,45 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]269 Kč Číst recenze
#3Bébé jou dvoustranná Hello Little One
Rozměry: 72 x 44 x 9 cm.
Pevné dno: ne
Hmotnost: 0,54 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]649 Kč Číst recenze
#4Scarlett s pevnou vložkou 70x50 cm
Rozměry: 50 x 70 cm
Pevné dno: ano
Hmotnost: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]287 Kč Číst recenze

Jak vybrat přebalovací pult / podložku

Je lepší pult coby podložka, komoda, součást postýlky nebo i jiné formě? A jaké parametry a faktory je důležité při porovnávání jednotlivých produktů sledovat? To vše se dozvíte v našem průvodci. A samozřejmě i leccos navíc.

Například vám představíme tři základní cenové kategorie a ve zkratce shrneme sortiment, který v nich můžete očekávat. Taky přihodíme několik spolehlivých výrobců a značek, u kterých lze očekávat solidní kvalitu. V neposlední řadě zodpovíme i některé palčivé otázky, které se pultů a jejich používání týkají.

Pulty podle typu a konstrukce

Přebalovací pulty mohou mít různorodé podoby a těžko jednotlivé typy nějak striktně rozřadit do kategorií. Přesto jsme se pokusili definovat alespoň základní varianty a popsat jejich výhody, nevýhody a specifika.

Klasický přebalovací pult

Klasický přebalovací pult je vcelku jednoduchá konstrukce z dřevěných nebo plastových materiálů. Základem je samozřejmě horní přebalovací plocha, která bývá ze tří stran obehnána vyvýšeným okrajem. Tato plocha by měla být dostatečně vysoko, abyste mohli při přebalování stát ve vzpřímené poloze (ale k tomu se ještě dostaneme).

Přebalovací pult pak mívá jednu nebo více otevřených pater či polic pod přebalovací plochou. Zde je možné umístit plenky a další potřebné propriety, abyste je měli vždy po ruce. Součástí některých pultů je i polička nad přebalovací plochou – ta je praktická pro umístění dětské kosmetiky a jiných drobností.

Klasické pulty mohou být poměrně rozměrné a robustní, ale modernější jsou spíše úspornější varianty, které nezabírají více prostoru, než je potřeba. Výhodou standardního pultu je praktičnost při přebalování. Má dostatek ihned dostupných úložných ploch, některé modely mohou být opatřeny i kolečky pro snadné přemístění. Ta bývají pouze na dvou nohách, případně musejí být bržděná.

Problémem pultu je jeho jednoúčelovost, která je patrná na první pohled. Přitom ani menší pulty nepředstavují zrovna snadno přehlédnutelný prvek. Ceny klasických pultů se v rámci uvedených možností pohybují cca uprostřed. Stále jde o jedno z nejpoužívanějších řešení.

Pult s komodou

Velmi zajímavou a stále více populární možností je pult kombinovaný s komodou (nízkou skříní). Má dostatek úložných prostor, ale nikoli ve formě otevřených pater, nýbrž zásuvek/šuplíků. V podstatě jde tedy o normální komodu, která je navíc vybavena horním přebalovacím pultem. Tento pult bývá zpravidla odnímatelný, takže zařízení může posléze dál sloužit jako skříň.

Výhody jsou tedy jasné. Tento typ pultu má vícero uplatnění a není třeba se jej zbavovat hned poté, co dítě vyroste z plenek. Výběr je pestrý a designové provedení těchto pultů bývá velmi atraktivní a různorodé, takže si určitě vyberete. Nevýhodou je ale vyšší cena a pochopitelně taky větší hmotnost a většinou i rozměry – toto řešení je tedy vhodné, pouze pokud pro něj vyhradíte víceméně stálé místo.

Přebalovací podložka

Úplně nejjednodušší a taky nejlevnější varianta. Jde o podložku odpovídajících rozměrů, která má obvykle vyvýšené boční strany. Tyto podložky se dnes vyrábějí především z plastových a textilních materiálů, jsou lehké, takže je můžete vzít s sebou i na cesty, kdykoli je přenést, kam je potřeba apod.

Některé podložky mají měkké dno, takže jsou určeny pro použití na zpevněném podkladu (stole, komodě apod.). Jiné mohou být vybaveny pevným dnem. Takové podložky lze umístit například napříč přes boční zábrany dětské postýlky a přebalovat dítě tam. Výběr podložek je obrovský a pořídíte je často už od cca dvou set korun.

Závěsný přebalovací pult

Zajímavou alternativou je i závěsný pult, který se připevní na zeď, samotná přebalovací plocha může být i vyklápěcí, takže při nepoužívání ji jednoduše zavřete a nikde nepřekáží. Součástí bývají i odkládací poličky nad přebalovací částí.

Při pořízení takového pultu je ale třeba zvýšená obezřetnost. Zejména pokud jde o kvalitu zpracování a nosnost. Nevýhodou může být i nutnost určitého zásahu do zdi a náročnější instalace. To jsou jedny z důvodů, kvůli kterým u nás toto řešení zatím není příliš rozšířené.

Cestovní přebalovací pult

Na cesty může být vhodná skládací přebalovací podložka, která je pro tento účel ideální, nejskladnější a nejlehčí variantou. Další možností je lehký skládací pultík. Stolek se skládacíma nohama. Toto řešení se může uplatnit jako provizorní možnost například na chatě, chalupě, dovolené apod. Posloužit ale může i v malých bytech a domácnostech s nedostatkem volného prostoru.

Pult integrovaný v postýlce

Jistě atraktivní a elegantní možnost představují pulty, které jsou součástí dětské postýlky. Pulty jsou často opatřeny i šuplíky. Postýlky s pultem jsou nicméně poměrně robustní a těžká záležitost, takže nebudou zdaleka vyhovovat každému. Taky cena takového nábytku je pochopitelně poměrně výrazně vyšší než v případě obyčejného pultu nebo postýlky.

jak vybrat přebalovací pult

Rozměry a nosnost

Jaké by měl mít optimální přebalovací pult rozměry a kolik kilogramů musí přebalovací plocha unést? Zde si nejdříve musíme rozlišit dva druhy pultů:

  • Pult pro děti od 0 do 12 měsíců
  • Pult pro děti od 0 do 36 měsíců

První typ pultu by měl mít na šířku aspoň 38 cm a na délku 65 cm. Druhý šířku 55 cm a délku 75 cm. Jde ovšem skutečně o minimální rozměry. Větší přebalovací plocha poskytne výrazně vyšší komfort a může sloužit i pro odkládání pomůcek, kosmetiky, použitých plen apod. Pokud nemusíte vysloveně šetřit s místem, je vhodné zvolit přebalovací plochu o rozměrech klidně 70 x 90 cm nebo více.

Dalším důležitým parametrem je výška. Zde je třeba vybírat podle vlastní výšky (resp. výšky toho, kdo bude převážně přebalovat). Pult by měl umožňovat vzpřímený postoj a přirozenou manipulaci v komfortní výši. Vybírejte tedy na míru.

A jak je to s nosností? Nejlépe jsou na tom pochopitelně pulty v podobě komody. I klasické pulty, pokud jsou kvalitně zpracované, by neměly mít s nosností problém. Zvýšenou pozornost je ale v otázce nosnosti třeba věnovat výklopným a závěsným pultům, pultům s pevným dnem, skládacím pultům a podobně. V ideálním případě by nosnost pultu měla být 50 kg. Většinou se ale doporučuje používat pulty max. do 15 kg hmotnosti dítěte.

Materiálové zpracování

Pulty bývají především plastové nebo dřevěné. Navíc mohou být opatřeny textilními nebo kovovými součástmi. Při výběru se řiďte vlastními potřebami a preferencemi. Plastové varianty jsou praktické a většinou levnější. Vyžadují jen naprosto minimální údržbu (očištění vlhkým hadříkem) a jsou taky lehčí.

Pulty ze dřeva, zejména masivního, jsou dražší a náročnější na údržbu. Na druhou stranu může jít o krásné kusy nábytku, které nejsou pouze účelovým zařízením, ale i estetickým doplňkem. Při správné údržbě mohou dřevěné pulty sloužit i několika generacím.

Bezpečnost

Pokud jde o bezpečnost, zásadní je především kvalita zpracování daného pultu, nosnost a odolnost, stabilita, dostatečné rozměry, ale taky používání nezávadných materiálů a laků, pult taky nesmí mít ostré hrany, rohy, trčící třísky nebo šrouby, praskliny apod.

V případě závěsných pultů je nutné dodržet přesně instrukce pro montáž. Skládací pulty se samozřejmě nesmí samy složit, pokud je na nich dítě, které se prudce pohybuje. Důležitou součástí pultů jsou vyvýšené okraje ze dvou nebo tří stran. Kvalitní přebalovací pult by měl splňovat normu EN 12221.

Ceny přebalovacích pultů a podložek

Rodičovství je nákladná záležitost. Jakou měrou se na výdajích podílí pořízení nezbytnosti, jakou je přebalovací pult?

Přebalovací pulty do 1000 Kč

Už cca od 200 Kč můžete pořídit nejlevnější přebalovací podložky – a i velmi kvalitní modely s pevným dnem se drží pod hranicí 1000 Kč. Bohužel v této ceně zřejmě nepořídíte ani klasický pult, natož komodu nebo jinou variantu.

Přebalovací pulty do 3000 Kč

Už okolo 1200 až 1800 Kč lze běžně pořídit přebalovací pult klasického střihu. Od cca 2 tisíc korun pak začínají první komody s pultem.

Přebalovací pulty nad 3000 Kč

Tato kategorie je především pro náročné rodiče. Najdete zde všechny možné druhy pultů, různé designové, atypické nebo exkluzivní kousky. Od cca 3 až 4 tisíc už můžete narazit na první postýlky s vlastním pultem. V této ceně se taky pohybují závěsné pulty.

Nejlepší značky přebalovacích pultů a podložek

Přebalovací komoda Klups
Přebalovací komoda Klups
Kdo vyrábí nejkvalitnější nebo nejprodávanější přebalovací pulty? Tady je několik oblíbených a osvědčených značek.

  • Klups – Značný výběr klasických pultů, komod i podložek za příznivé ceny. Pulty Klups patří mezi nejprodávanější na našem trhu.
  • Ceba – Gigantický výběr. Sortiment zahrnuje zejména podložky, ale najdete zde taky klasické pulty, ba i komody. Design výrobků je obvykle povedený a produkty se těší výbornému hodnocení v testech přebalovacích pultů.
  • New Baby – Tato značka nabízí výběr přebalovacích podložek za dostupné ceny.
  • Scarlett – Podložky s měkkým i pevným dnem, klasické pulty i několik komodových provedení. Scarlett nabízí dobrý výběr i vysokou kvalitu.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Jak bezpečně používat přebalovací pult?

Zde jen v krátkosti probereme několik důležitých zásad při používání pultu. Tou první je – nepouštět dítě položené na pultě z dohledu. Novorozenci jsou na dostatečně rozměrném pultě ještě relativně v bezpečí, ale později, kdy se dítě začne živě mrskat a pohybovat může snadno dojít k pádu i při chviličce nepozornosti.

Vhodné je proto dítě nejen neustále sledovat, ale taky jej jednou rukou přidržovat, i když manipulujete s plenkou nebo jinými pomůckami. Před samotným přebalováním vždy zkontrolujte, že máte po ruce vše, co je třeba, abyste nemuseli od pultu odcházet.

Pokud má pult kolečka na všech čtyřech nohách, ujistěte se vždy, že jsou dostatečně dobře zajištěná. Kosmetiku a pomůcky, které při přebalování používáte, dejte vždy mimo dosah dítěte. Pult by taky neměl být umístěn blízko zdroje tepla.

Kam pult umístit?

Pult je vhodné umístit zadní částí a jedním bokem ke zdi (do rohu). Zůstane prostor pro dvě pečující osoby a dítě je přitom ze dvou stran chráněno proti pádu. Pult může být ale samozřejmě umístěn pouze zadní částí ke zdi, potažmo ve volném prostoru – v závislosti na situaci a dispozicích místnosti.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Nejlepší přebalovací pulty a komody
#1Klups pult

Materiál: borovice
Rozměry: 54 x 71 x 91 cm
Kolečka: ano
Hmotnost: 12 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1299 Kč Číst recenze
#2Klups Přebalovací komoda Safari

 Produkt roku 2018 
Materiál: MDF
Rozměry: 86 x 48 x 85 cm
Kolečka: ne
Hmotnost: 20 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3040 Kč Číst recenze
#3CAM stůl Asia Ořech Col.241

 Pro náročné 
Materiál: dřevo + plast
Rozměry: 93 x 47 x 100,5 cm
Kolečka: ano + brzdy
Hmotnost: 40,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4990 Kč Číst recenze
#4Drewex Žirafa
Materiál: dřevo
Rozměry: 83 x 48 x 90 cm
Kolečka: ne
Hmotnost: 41 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3689 Kč Číst recenze
#5Scarlett Jáš přírodní
Materiál: borovice
Rozměry: 80 x 50 x 88 cm
Kolečka: ano
Hmotnost: 13 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1149 Kč Číst recenze
Nejlepší přebalovací podložky
#1Klups měkká Safari Žirafa

Rozměry: 50 x 70 cm
Pevné dno: ne
Hmotnost: 0,45 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]297 Kč Číst recenze
#2New Baby Zebra bílá měkká 70x50 cm
Rozměry: 50 x 70 cm
Pevné dno: ne
Hmotnost: 0,45 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]269 Kč Číst recenze
#3Bébé jou dvoustranná Hello Little One
Rozměry: 72 x 44 x 9 cm.
Pevné dno: ne
Hmotnost: 0,54 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]649 Kč Číst recenze
#4Scarlett s pevnou vložkou 70x50 cm
Rozměry: 50 x 70 cm
Pevné dno: ano
Hmotnost: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]287 Kč Číst recenze
0 Sdílení