Kde koupat novorozence a kojence? Samozřejmě si zaslouží svou vlastní vaničku. Ale jak by měla vypadat? Co by měla splňovat? Jaké typy existují a jakou výbavou mohou oplývat? To vše se dozvíte v dnešním článku, kde se zaměříme na výběr nejlepší vaničky pro miminko. Zároveň vás čeká obšírný průvodce koupáním miminka formou otázek a odpovědí.
Nejlepší vaničky pro miminko na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | SHNUGGLE Vanička s opěrkou | ✔️ Vhodná pro děti od narození do 1 až 1,5 roku ✔️ Dokonale promyšlený tvar ✔️ Měkká zádová opěrka 📌 od 800 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Baby Patent Digitální vanička 3v1 Aquascale | ✔️ Dvě polohy – pro novorozence a pro batole ✔️ Protiskluzová podložka ✔️ Digitální váha, teploměr vody 📌 od 2250 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | Beaba - Dětská vanička CAMELE'O | ✔️ Vyrobená z protiskluzového materiálu ✔️ Pohodlná vanička zaobleného tvaru ✔️ Výpustný ventil, s praktickým úchytem 📌 od 1200 Kč | ⭐ 95 % | Číst recenze |
#4 | Luma ® Baby care Koupelnová sada | ✔️ Kompletní sada pro dokonalou koupel miminka ✔️ Praktické provedení ✔️ Maximální zatížení 20 kg 📌 od 2800 Kč | ⭐ 92 % | Číst recenze |
#5 | MALTEX dětská vanička 100 cm | ✔️ Pro bezpečné a komfortní koupání ✔️ Podpora přirozené polohy při koupání ✔️ Výpustný ventil 📌 od 300 Kč | ⭐ 90 % | Číst recenze |
#6 | Keeeper Hippo | ✔️ V moderním vzhledu a kvalitním zpracování ✔️ Optimální rozměry ✔️ Dobrá cena 📌 od 400 Kč | ⭐ 86 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat nejlepší vaničku pro miminko na koupání
Velmi důležité je zvolit správný typ a velikost dle možností vaší domácnosti, způsobu použití a preferencí. S výběrem vám mohou pomoci i uživatelské recenze vaniček pro miminka.
Typy vaniček pro miminka
Klasická vanička
Klasická vanička představuje základní volbu. Má oválný tvar, který de facto kopíruje běžnou „dospělou“ vanu. Dno i boky jsou rovné bez zvláštních prvků. Vaničky bývají z plastu, mají vysoké bočnice a obecně nabízejí opravdu velký, komfortní prostor, což je jejich hlavní výhoda. Snadno do nich umístíte lehátko a zbývá spousta prostoru na manipulaci s dítětem.
Díky prostornosti a univerzálnosti vanička vydrží i poměrně dlouho do kojeneckého nebo i batolecího věku. Další výhodou je dostupná cena a relativně nízká hmotnost vzhledem k rozměrům. Na druhou stranu jsou štědré rozměry (délka běžně 100 cm i víc) i nevýhodou, tyto vaničky jsou velmi neskladné. Nemají ani žádné „zlepšováky“ typu výpusti, protiskluzového povrchu apod. Přesto se dá říct, že pokud nebojujete s místem, klasická vanička je stále velmi dobrým řešením.
Anatomická/ergonomická vanička
Tyto vaničky bývají o něco menší než klasické, většinou mají na délku do cca 80 cm. Poznáte je na první pohled podle toho, že jsou navíc členitější, komplikovanější. Mají tvarované dno, často protiskluzové. Ergonomické vaničky mívají často již integrované lehátko, takže nemusíte pořizovat lehátko zvlášť.
Nicméně od toho se odvíjí i několik nevýhod. Vanička není tak univerzální. Lehátko se nedá nijak nastavit či vyjmout. Pravděpodobně tedy poslouží ke koupání jen v novorozeneckém a raném kojeneckém věku. Taky cena je vyšší než u klasických vaniček. Opět jde o plastové výrobky.
Digitální vanička
K digitálnímu věku patří i digitální vanička. Tenhle typ vaniček už je pro náročnější zájemce, čemuž odpovídá i cena často i přes 2 tisíce Kč, tedy de facto desetinásobná proti běžným vaničkám. Jde o ergonomické, skvěle vybavené vaničky. Typicky je jejich součástí digitální teploměr, a dokonce i přesná váha. Hodnoty se zobrazují na displeji.
Miminko tak můžete vykoupat i převážit v perfektním komfortu. Některé modely lze použít i ve vyšším věku dítěte, kdy už nebude dítě ležet, ale sedět. Vanička tak může vydržet teoreticky i do dvou let věku. Vaničky jsou poněkud těžší než klasické modely.
Nafukovací vanička
Nafukovací vanička může být šikovným a praktickým řešením na cestách, na chatu či k babičce anebo do malého bytu, kde není prostor nazbyt. Vaničky mají různé tvary i velikosti. Mohou být čtvercové anebo kopírovat i podobu ergonomické vaničky. Cena se většinou pohybuje mezi 300 až 500 Kč. Nevýhodou je malá odolnost a nutnost vaničky po použití očistit a vysušit, což kvůli povrchu a členitosti není tak snadné jako u plastových van.
Skládací vanička
Alternativou k nafukovací vaničce může být skládací model. Většinou ji tvoří podstavec s nohami a samotná mísa/vana. Z materiálů se opět používá plast, případně v kombinaci se silikonem a textilem. Některé modely mají i digitální teploměr. Cena kvalitních skládacích van je poněkud vyšší, kolem 600 až 1000 Kč. Mohou posloužit opět na cestách nebo v domácnostech s nedostatkem prostoru.
Vanička se stojanem
Vanička se stojanem může být poměrně pohodlné řešení zejména pro rodiče. Umístit se dá kamkoli a při koupání miminka se nemusíte hrbit. Pokud máte problémy se zády, může to být dobrá volba. Samotná koupací káď je ovšem poměrně malá, neposlouží tak dlouho jako větší vaničky, spíše opravdu v nejranějším věku.
Stojan a vanička jsou typicky oddělitelné, stojan může být skládací, což zvyšuje skladnost. Nicméně je třeba v případě stojanových vaniček dbát na kvalitu zpracování, stabilitu a pevné zajištění rozloženého stojanu. Stojany mohou být ze dřeva či kovu, vaničky opět většinou plastové.
Vanička s pultem
De facto stojanová vanička, na kterou jde však kromě kádě připevnit i přebalovací pult. Máte tak multifunkčnější vybavení, což může být v menší domácnosti výhoda.
Koupací kyblík
Jak název napovídá, jde o velmi malou vaničku. Miminka se v ní mohou cítit útulně. Ovšem odrostlejším miminkům se už nedostane tolik pohodlí. Kyblíky jsou výhodné díky skladnosti.
Prvky a vybavení
Vanička může mít i lecjakou výbavu. Typicky jsou to rukojeti, u ergonomických vaniček to může být integrované lehátko. Setkat se můžete s protiskluzovým dnem anebo třeba výpustí. Ta umožňuje nechat snadno odtéct vodu bez namáhavého vylévání, což ocení méně fyzicky zdatné osoby, třeba i prarodiče. Digitální vaničky pak mívají displej zobrazující teplotu vody a hmotnost dítěte.
Jak koupat miminko?
Kdy poprvé vykoupat novorozené miminko?
Miminka se mohou koupat prakticky ihned od narození. V některých porodnicích je běžné, že sestry miminko pečlivě vykoupou a omyjí hned předtím, než ho poprvé přinesou mamince na pokoj. Miminko koupou často ve velkém „dřezu“ pod tekoucí vodou, což je pohled, který si citlivější rodiče mohou klidně nechat ujít. Doma budete pravděpodobně svému miminku chtít dopřát poněkud větší komfort a klidnější lázeň.
Faktem je, že v první dny miminko nemusíte vůbec koupat. Není třeba na to spěchat. Budete mít starostí i tak dost a není nezbytné se koupáním hned stresovat. Miminko v případě potřeby jen otírejte vlhkou žínkou. Používat můžete vhodné dětské oleje na pokožku.
Kdy je vhodná denní doba na koupání?
Spousta odborníků i zkušených rodičů se vesměs shoduje, že vhodný čas na koupání je navečer před spaním. Pokud si miminko koupel náležitě užívá, může pro něj být stejně „antistresová“ jako pro dospělého, pomůže mu lépe spát. Navíc se tímto způsobem utváří jistý denní, uspávací rituál.
Pokud jde o to, zda koupat před či po kojení, zde velmi záleží na tom, jak máte kojení „nastaveno“. Některá miminka jsou na prsu každou chvíli, a tak nemá smysl se příliš zaobírat takovými detaily. Jinak se obecně doporučuje spíše koupel před kojením, ovšem za předpokladu, že miminko není hladové a nervózní. Při koupání po kojení byste měli chvíli počkat, než miminku „vytráví“.
V zásadě však platí, že nejlepší je vyzkoušet, co vyhovuje vám a vašemu miminku. Kdy si bude koupel nejlépe užívat a jak se poté bude cítit. Bude chtít hned spát, nebo bude hladové a žíznivé? Určitě není taky nutné miminko kupříkladu budit nebo ho nutit, když zjevně není dobře naladěné, jen proto, že udeřila hodina koupele.
Jak často miminka koupat?
Kolik je tak akorát? Spousta rodičů koupe děti již od novorozeneckého věku každý den. Obvykle přitom argumentují tím, že tam vytvářejí určitý rituál a pravidelný režim. Tento přístup je stejně právoplatný jako případná nižší frekvence koupání – např. mezi 1-3 koupelemi za týden. U zdravého dítěte je možné zvolit přístup tak, jak vám to vyhovuje.
Jiná může být situace např. u miminek, které mají nějaké kožní problémy, kupříkladu ekzémy. Zde může být na místě jiná (obvykle nižší) frekvence koupelí a je velmi důležité volit správnou (nebo žádnou) kosmetiku. V těchto případech doporučujeme poradit se ohledně způsobu a frekvence koupání s pediatrem spíše než se řídit obecnými články a radami.
Naopak dítě, které často blinká či hodně slintá, může být vhodné koupat často, aby se kůže zbavila nečistot, které mohou postupně způsobovat problémy.
Jaká je ideální teplota vody koupele pro miminko?
Teplota by měla být blízká teplotě těla. Takže adekvátní rozmezí je cca 36 až 38°C, aby miminku bylo příjemně teplo, ale nehrozilo opaření nebo přehřátí. Teplotu snadno zkontrolujete pomocí dětských teploměrů do koupele, na těch bývá i barevně či jinak vyznačeno optimální rozmezí, takže můžete mrknutím oka snadno zkontrolovat, zda je teplota vyhovující. Teploměry jsou bezrtuťové, odolné, bezpečné. Nejčastěji stojí kolem 60-80 Kč.
Dbejte nejen na správnou teplotu vody, ale i místnosti, kde budete dítě koupat. Teplota by měla být aspoň 22 až 24°C, aby dítěti nebyla po vytažení z vody zima. Miminka prochladnou velmi rychle, proto je třeba dítě rychle osušit a obléknout třeba do vhodného župánku, ve kterém se zahřeje a doschne.
Jak dlouho miminko koupat?
Délka koupele je individuální. Některá miminka vydrží jen chvíli a samy si rychle „řeknou“ o ukončení koupele. Jiná by se vydržela rochnit ve vodě velmi dlouho. Adekvátní délka je několik minut, maximálně však cca 10 až 20 min. Při delší koupeli je třeba o to více dbát na následné ošetření pokožky dětským olejem či jinými hydratačními přípravky, které předejdou jejímu vysoušení.
Kolik vody do vaničky?
S množstvím vody to není třeba přehánět. Obvykle stačí 10 až 15 cm, aby dítě mělo ponořenou větší část tělíčka, ale voda zbytečně nedosahovala k hlavě. Části nad vodou můžete snadno omýt žínkou a rukou.
Jak miminko při koupeli držet a jak postupovat?
Novorozencům je třeba při koupeli, stejně jako při držení v náručí, pečlivě podkládat hlavu, protože nemají dostatečně vyvinuté krční svaly. Druhou ruku máte volnou k omývání miminka. Zaměřte se zejména na záhyby, kde se usazují nečistoty. Pod krkem, pod pažemi, pod koleny. Dále samozřejmě zadeček a intimní partie.
Při mytí postupujte od hlavy dolů. Věnujte pozornost i pupíku, ouškám a nosu. Nepoužívejte úzké vatové tyčinky a nezajíždějte do dutin hluboko. Miminko sebou může cuknout a snadno mu ublížíte. Stačí očistit okolí dutin. Po koupeli ošetřete pupík lihem. Při sušení dítěte věnujte opět zvýšenou pozornost záhybům a zákoutím.
Snad není ani nutné zmiňovat, že od miminka během koupele nemůžete odcházet a musíte ho mít neustále pod pečlivým dohledem. To platí nejen u novorozenců, kde je to samozřejmostí, už kvůli tomu, že dítěti podpíráte hlavu, ale i u kojenců a batolat.
Po koupeli můžete dítě natřít olejem a při té příležitosti mu dopřát příjemnou masáž, zaměřte se na bříško a nožičky. Pokud je miminko dostatečně klidné, můžete mu ostříhat nehty, které budou změklé vodou.
Mohou miminka do bazénu?
Pokud už se miminku zahojil pupík, v zásadě nic nebrání tomu, abyste ho vzali i do bazénu. Určitě má smysl uvažovat i o kurzu plavání pro miminka. Jedinou podmínkou by měla být kvalita vody. Ta by neměla být přehnaně chlorovaná, zároveň však musí být zajištěna její hygienická nezávadnost a čistota. Neplašte se, pokud si miminko lokne trochu vody, obvykle ji pouze polkne a nevdechne.
Co vše je potřeba při koupání miminka?
Vaničkou to nekončí. Na koupání budete potřebovat (nebo se vám budou hodit) i další věci. Jaké? Například již zmíněný dětský teploměr do vody, který vám pomůže sledovat, zda voda není příliš horká či studená. Je rozhodně přesnější než zkoušení rukou, které může snadno mást. Teploměry měří během vteřin, není třeba čekat dlouhé minuty.
Dalším vybavením je dětské koupací lehátko. Lehátko pomůže miminko ve vaničce udržet ve správné poloze s hlavičkou nahoře. Obvykle jde o kovovou konstrukci s textilním výpletem, ale jsou i plastová lehátka.
Pořídit byste si taky měli vhodnou houbu nebo žínku na omývání miminka, kvalitní šampon na vlásky a mýdlo či gel na tělo. Dále dětský olej či krém na ošetření pokožky po koupeli. Volte kvalitní, nezávadné prostředky určené přímo pro miminka. Hodit se vám dále bude hřebínek či jemný dětský kartáč na vlásky, osuška a župánek na dosušení. Líh a vatové tamponky budete u novorozenců potřebovat na pupík.
Ceny vaniček pro miminka
Kolik stojí kvalitní vanička pro miminko?
Vaničky do 500 Kč
Klasické nebo i dostupnější ergonomické vaničky. Stále funkční, dobrá volba.
Vaničky do 1000 Kč
Vybavenější a kvalitnější ergonomické vaničky, nafukovací či skládací vaničky.
Vaničky nad 1000 Kč
Kvalitní vaničky se stojanem, digitální vaničky a jiné vybavenější či propracovanější modely.
Nejlepší značky vaniček pro miminka
Které značky nabízejí kvalitní vaničky pro děti?
- Tega – Kolosální výběr. Klasické, ergonomické i jiné typy. Různé ceny. Známá značka.
- Shnuggle – Dražší značka velmi kvalitních, designových kyblíků.
- Bébé Jou – Obrovský výběr a maximální rozmanitost typů. Jde spíše o dražší, kvalitnější značku.
- Maltex – Velký výběr, cenová dostupnost, oblíbená značka.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | SHNUGGLE Vanička s opěrkou | ✔️ Vhodná pro děti od narození do 1 až 1,5 roku ✔️ Dokonale promyšlený tvar ✔️ Měkká zádová opěrka 📌 od 800 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Baby Patent Digitální vanička 3v1 Aquascale | ✔️ Dvě polohy – pro novorozence a pro batole ✔️ Protiskluzová podložka ✔️ Digitální váha, teploměr vody 📌 od 2250 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | Beaba - Dětská vanička CAMELE'O | ✔️ Vyrobená z protiskluzového materiálu ✔️ Pohodlná vanička zaobleného tvaru ✔️ Výpustný ventil, s praktickým úchytem 📌 od 1200 Kč | ⭐ 95 % | Číst recenze |
#4 | Luma ® Baby care Koupelnová sada | ✔️ Kompletní sada pro dokonalou koupel miminka ✔️ Praktické provedení ✔️ Maximální zatížení 20 kg 📌 od 2800 Kč | ⭐ 92 % | Číst recenze |
#5 | MALTEX dětská vanička 100 cm | ✔️ Pro bezpečné a komfortní koupání ✔️ Podpora přirozené polohy při koupání ✔️ Výpustný ventil 📌 od 300 Kč | ⭐ 90 % | Číst recenze |
#6 | Keeeper Hippo | ✔️ V moderním vzhledu a kvalitním zpracování ✔️ Optimální rozměry ✔️ Dobrá cena 📌 od 400 Kč | ⭐ 86 % | Číst recenze |