Pro děti

Nejlepší sportovní kočárky do terénu: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší sportovní kočárky
Kočárek představuje zcela bezesporu jednu z nejzákladnějších součástí výbavy pro dítě. Dokonce ani rodiče, kteří se zhlédli v používání nejrůznějších šátků a nosítek, na kočárek obvykle zcela nerezignují. Je to pomůcka, která je zkrátka praktická a potřebná. Existuje přitom několik zásadních variant, mezi nimiž má poměrně důležité postavení tzv. sportovní kočárek. Obvykle je to totiž právě ten, ve kterém dítě stráví nejvíce času a největší úsek života. Proto stojí za to věnovat mu obzvláštní pozornost – a to formou samostatného článku. Jak vybrat nejlepší sportovní kočárek? Tím se budeme dneska plně zabývat. Zajímat nás budou podstatné parametry, vlastnosti, funkce a vybavení. Ale taky výhody, nevýhody a možná alternativní řešení. Chybět nebude ani oddíl věnovaný cenovým relacím nebo nejpopulárnějším výrobcům a značkám kočárků, které vám představíme v krátkých recenzích.

Tipy a rady, které naleznete v našem článku, vám jistě přijdou při výběru k užitku. Ale konkrétní ukázka a inspirace může vydat za tisíc slov. K tomuto účelu poslouží náš žebříček. Najdete v něm výběr nejzajímavějších, nejlepších a nejoblíbenějších modelů současnosti. Pokud vás některý zaujme, vyplatí se „konfrontovat“ svou volbu i s uživatelskými recenzemi sportovních kočárků. Pokud jsou k danému modelu dostupné i odbornější recenze nebo testy, tím pochopitelně lépe. Zároveň je potřeba zachovat zdravou skepsi. Každá recenze je vždy především subjektivní a obvykle se u každého výrobku najdou pozitivní i negativní reakce.

Nejlepší sportovní kočárky do terénu na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1THULE URBAN GLIDE 2 2021
Nejlepší kočárek na běhání a do terénu
✔️ Maximální výška rukojeti 112 cm
✔️ Váží jen 11,4 kg
✔️ Kostra je velmi kvalitní, bytelná a zároveň bezpečná
✔️ Nosnost až 34 kg
📌 od 21400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Joolz Hub+
3. místo, německý test Stiftung Warentest 08/2020
✔️ Lehký, kompaktní a snadno se ovládá jednou rukou
✔️ Vhodný pro děti do 22 kg
✔️ Nádherné barevné varianty
✔️ Nastavitelnost
📌 od 20300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3KINDERKRAFT All Road
Nejlepší poměr cena / výkon
✔️ Skvělý pro výlety do města i mimo ně
✔️ Velká kola s tlumiči vyrobeny z EVA pěny
✔️ Velké sedadlo
✔️ Rám je vyroben z oceli
📌 od 4800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4X-lander X-Move 2021
Skvělý i do náročnějšího terénu
✔️ Zvládne i náročnější terén
✔️ Velká nafukovací kola
✔️ Skvělé odpružení
✔️ Možnost umístění sportovní nástavby po i proti směru jízdy
📌 od 13000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Hauck Rapid 3R 2021
Dobrá volba za rozumnou cenu
✔️ Vysoce kvalitní potahové látky a hliníkový rám
✔️ Prostorná sportovní korba
✔️ Komfortní kola
✔️ Složení jednou rukou
📌 od 4500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Joie Mytrax 2021
2. místo, německý test Konsument 08/2021
✔️ Odolná čtyřkolová konstrukce s nosností 27 kg
✔️ Okamžité složení jednou rukou
✔️ Teleskopická rukojeť s jednoduchým nastavením výšky
📌 od 7600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat sportovní kočárek

Při kompletování „kočárkové výbavy“ je potřeba rozhodovat se, jaký typ pořídit a jaký nebo jaké kočárky využijeme. Samozřejmě není nutné vše rozhodnout a vyřešit ještě před narozením dítěte. Zrovna v případě sportovních modelů máte na rozmyšlenou více času.

Při samotném porovnávání a výběru je třeba vycházet z parametrů, jako je skladnost, praktičnost, rozměry, hmotnost, odolnost, materiálové zpracování, vybavení, velikost a druh kol, možnosti nastavení a polohování, úložné prostory, bezpečnostní prvky a tak dále. Rozhodovacích faktorů tedy může být poměrně dost. Vynechat nelze ani otázku designu, která je pro mnohé rodiče velmi důležitá, ceny nebo značky.

sportovní kočárek využití

Jaký kočárek bude potřeba?

Začneme takříkajíc chronologicky a pokusíme se jasně vysvětlit, v jaké fázi je kočárek sportovního typu již relevantní starost.

Hluboký kočárek

První a základní kočárek je hluboký, resp. s hlubokou korbou. Tento typ se vyplatí mít nachystaný již před narozením dítěte jako součást nejzákladnější výbavy. U tohoto kočárku je důležité řešit jakýsi kompromis mezi prostorností korby a jeho praktičností, skladností. Většinou se velmi osvědčí vydatné odpružení, které umožňuje pohodlné a výrazné houpání při uklidňování či uspávání dítěte.

Tyto klasické kočárky však nevyužijete až tak dlouho. Obvykle kolem půl roku dítěte začínají ustupovat. Důvodů je několik. Korbička už začíná být pro většinu dětí poměrně stísněná. Děti už jsou navíc zvídavější, aktivnější. Začínají se usazovat, v hluboké korbě už se nudí a postrádají podněty. Chtějí sledovat okolí. Nyní už pomalu přichází čas sportovního kočárku.

Sportovní kočárek

Zásadní typ, který se vyznačuje „zešikmenou“ korbou. Dítě již zde má sedací plochu, ale může si i lehnout na vysokou opěrku. Obvykle je možné polohování této i nožní opěrky, taky aby dítě mohlo v kočárku i pohodlně spát.

Sportovní kočárek (či korba) je již záležitostí poměrně dlouhodobou. Děti v ní mohou strávit dobu od zmíněných cca 6 měsíců až třeba do 3 nebo i více let. Zkrátka dokud budou rodiče nebo dítě kočárek uznávat jako dopravní prostředek. I z těchto důvodů je pečlivý výběr poměrně důležitý. Ne všechny děti jsou vysloveně „kočárkové“. Většina jich však ve sportovní korbě stráví docela dost času.

Alternativy: kombinovaný kočárek a golfák

Nyní už spíše k alternativám než „vývojovým“ stupňům. Pravděpodobně už jste slyšeli o možnosti v podobě tzv. kombinovaného kočárku. Jde o kočár, který umožňuje výměnu kompatibilní korby. Na podvozek je tak možné připevnit hlubokou, anebo sportovní korbu. V takovém případě mluvíme o dvojkombinaci. V případě trojkombinace lze na kostru připevnit i autosedačku (vajíčko).

Kombinované kočárky jsou opravdu velmi populární. Na první pohled se jeví jako zcela rozumná volba. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že ceny jsou často velmi výhodné. Rozhodně neplatí, že kombinovaný kočárek je cenově součtem samostatného hlubokého a sportovního kočárku.

Spousta rodičů kombinaci používá a chválí, ale věc není tak samozřejmá. Najdete stejně tak spoustu rodičů, kteří s touto variantou nebyli spokojeni a vynášejí do nebes použití samostatných kočárků. Zejména pořízení kvalitního sportovního modelu, který bývá sám o sobě často mnohem praktičtější, elegantnější, skladnější a ovladatelnější než kombinace. Ve složeném stavu může být kompaktnější. I mechanismus složení je často plynulejší. To oceníte zejména při častém převážení autem.

Otázka, zda je lepší volbou kombinace, nebo samostatné kočárky, tudíž nemá jasnou odpověď. Záleží i na tom, nakolik je pro vás kočárek prioritní pomůcka. Jaké máte skladovací prostory apod. Při výběru kombinace nezapomeňte dbát na snadnou a plynulou výměnu korby.

Golfový kočárek je pak zajímavou odlehčenou verzí sportovního typu. Důraz je kladen na maximální lehkost a skladnost. Tento kočárek využijete spíše v době, kdy už dítě samo běžně chodí, ale občas si vklouzne do kočáru. Vhodný je pro časté převážení. Konstrukce však bývá subtilnější, méně odolná a nepříliš terénní.

sportovní kočárek

Faktory výběru sportovního kočárku

Rozměry, hmotnost, nosnost

Zajisté dává smysl věnovat se při výběru kočárku záležitostem, jako jsou rozměry a hmotnost, ale i nosnost. Z hlediska rozměrů doporučujeme všímat si alespoň výšky a šířky. Šířka je důležitá, pokud se máte pohybovat v těsných prostorách, projíždět běžnými dveřmi nebo do výtahu apod. S výškou kočárků obvykle zásadní problém nebývá, snad leda pokud máte postavu výrazně menší nebo vyšší, je vhodné se o tento parametr případně zajímat. Běžné rozměry bývají okolo 80 x 35 cm.

Hmotnost může hrát roli, pokud chcete kočárek přemísťovat. Např. nakládat do auta, přenášet apod. Sportovní kočáry jsou někde uprostřed mezi hlubokými a golfovými. Běžně váží od cca 8 do 15 kg. Lehčí kočárky už mohou být méně odolné, většinou jde o golfové modely.

Kola

Zpracování kol si pozornost určitě zaslouží. Dá se říct, že důležitá jsou především z hlediska terénu. Například menší plastová kolečka budou praktická ve městě, na pěkných stezkách, chodnících apod. Oceníte, že odolají případným střepům, nemají prakticky žádné nároky na údržbu. Jejich nedostatky ale poznáte v trávě nebo jiném horším terénu. Další možností jsou nafukovací, nebo pěnová kola.

Nafukovací vs. pěnová

Nafukovací kola mají duši, mohou mít defekt, je potřeba je přifukovat. Jinak však mají výborné vlastnosti v terénu. Jsou pohodlná, tichá, nabídnou velmi plynulou jízdu. Rozhodně představují volbu, pokud jezdíváte např. i přírodními cestami, trávou apod. Pěnová (EVA) kola jsou určitým kompromisem mezi nafukovacími a plastovými.

Oproti plastovým o něco lépe zvládají horší terén. Zároveň však nemohou mít defekt a jsou víceméně bezúdržbová. Mohou se do nich však zarývat ostřejší kamínky, písek a kousky. Ty způsobují hlučnější jízdu a nejdou dobře vyndat (nebo vůbec).

Bezpečnost

Jaké bezpečnostní prvky by měl mít kočárek? Dneska už je standardem pětibodový bezpečnostní pás. Nabídne vyšší ochranu než klasický tříbodový (jako v autě). Dále jsou to reflexní prvky a obvykle nechybí ani středové polstrované madlo, které představuje další jištění spolu s pásem. Většina moderních sporťáků má tuto výbavu v pořádku. Reflexní prvky lze případně doplnit pomocí různých pásků a prvků, které na kočárek přidáte.

Skládání, skladnost

Pokud kočárek často skládáte, ať už kvůli vložení do kufru auta nebo uskladnění mimo používání, bude vás jistě zajímat systém skládání. U kvalitních kočárků je možné provést složení i pouze jednou rukou a během několika sekund. Důležité je, aby byl pohyb plynulý a mechanismus trvanlivý. To se dozvíte spíše z recenzí a testů sportovních kočárků než z prostého popisku od výrobce.

S tím souvisí i rozměry složeného kočárku. Zde nastupuje častá výhoda samostatných sporťáků proti kombinacím. Většinou nabízejí jednodušší, rychlejší a plynulejší mechanismus skládání a lze je taky složit do menší, kompaktní podoby. Rozměry ve složeném stavu výrobci obvykle uvádějí. Představu si tudíž můžete udělat snadno.

Polohování

V podstatě mívají solidní kočárky tři možnosti polohování. Především je to polohování opěrky zad, dále opěrky nohou. Pro rodiče pak polohování rukojeti. Ideální je, pokud je stupňů poloh více a je možné opěrky sklopit prakticky do polohy ležmo.

Vybavení, příslušenství

Jakou výbavu, vylepšení a příslušenství na kočárku oceníte vy i vaše dítě?

 • Dostatečně sklopitelná stříška, ideálně nepromokavá a s UV ochranou
 • Odnímatelná clona proti slunci
 • Moskytiéra
 • Reflexní prvky
 • Úložný prostor s taškou ve spodní části a kabelka na rukojeti
 • Možnost snadného sejmutí vnitřních potahů kvůli praní
 • Pláštěnka na kočár
 • Fusak do zimních období
 • Rukávník na rukojeť pro pohodlí a teplo při vezení
 • Závěsné hračky
 • Stoupátko pro případné starší dítě

Video

Ceny sportovních kočárků

Kolik si bude potřeba odpočíst z rodinného rozpočtu za kvalitní sportovní kočárek? Relace jsou poměrně různorodé a dají se najít dostupné i velmi drahé modely.

✅ Sportovní kočárky do 5000 Kč

Levnější sporťáky mohou začínat na cenách od cca 2 tisíc Kč. Nejde přitom o modely z druhé ruky. Pořízení samostatného sporťáku tak nemusí představovat enormní zásah do financí.

✅ Sportovní kočárky do 10 000 Kč

Dá se říct, že do této relace (zejména cca 6 až 9 tisíc Kč) se vejde valná část nejoblíbenějších modelů. Vyberou si i poněkud náročnější rodiče. Vynikající výběr.

✅ Sportovní kočárky nad 10 000 Kč

Výborný výběr a vysoká kvalita. V této ceně najdete modely s důrazem na špičkové zpracování i design, renomované značky, skvělou výbavu apod. Vyberou si náročnější až velmi nároční rodiče.

Nejlepší značky sportovních kočárků

Které značky kočárků do terénu patří mezi osvědčené stálice našeho trhu?

 • Kindercraft – Skvělý výběr a značné množství zástupců mezi nejprodávanějšími kočáry. Velmi populární značka. Oceňovaná kvalita i při většinou dostupných cenách.
 • Hauck – Další mimořádně oblíbená značka především dostupných kočárků. Lze si vybrat velmi pěkné modely v odpovídající kvalitě.
 • Joie – Známý výrobce, který obvykle nabízí vysoký poměr ceny a kvality. Opět u něj seženete především dostupnější sporťáky do 5 tisíc Kč.
 • Petite&Mars – Populární a dobře hodnocená značka. Vynikající výběr velmi pěkných sporťáků, které rozhodně stojí za pozornost.
ProduktInfoHodnocení
#1THULE URBAN GLIDE 2 2021
Nejlepší kočárek na běhání a do terénu
✔️ Maximální výška rukojeti 112 cm
✔️ Váží jen 11,4 kg
✔️ Kostra je velmi kvalitní, bytelná a zároveň bezpečná
✔️ Nosnost až 34 kg
📌 od 21400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Joolz Hub+
3. místo, německý test Stiftung Warentest 08/2020
✔️ Lehký, kompaktní a snadno se ovládá jednou rukou
✔️ Vhodný pro děti do 22 kg
✔️ Nádherné barevné varianty
✔️ Nastavitelnost
📌 od 20300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3KINDERKRAFT All Road
Nejlepší poměr cena / výkon
✔️ Skvělý pro výlety do města i mimo ně
✔️ Velká kola s tlumiči vyrobeny z EVA pěny
✔️ Velké sedadlo
✔️ Rám je vyroben z oceli
📌 od 4800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4X-lander X-Move 2021
Skvělý i do náročnějšího terénu
✔️ Zvládne i náročnější terén
✔️ Velká nafukovací kola
✔️ Skvělé odpružení
✔️ Možnost umístění sportovní nástavby po i proti směru jízdy
📌 od 13000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Hauck Rapid 3R 2021
Dobrá volba za rozumnou cenu
✔️ Vysoce kvalitní potahové látky a hliníkový rám
✔️ Prostorná sportovní korba
✔️ Komfortní kola
✔️ Složení jednou rukou
📌 od 4500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Joie Mytrax 2021
2. místo, německý test Konsument 08/2021
✔️ Odolná čtyřkolová konstrukce s nosností 27 kg
✔️ Okamžité složení jednou rukou
✔️ Teleskopická rukojeť s jednoduchým nastavením výšky
📌 od 7600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení