Pro děti

Nejlepší dětské kuchyňky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší dětské kuchynky
Malé děti se s oblibou a nadšením zapojují do nejrůznějších činností, které mnozí dospělí považují za banální, nudné nebo dokonce otravné, byť nezbytné. Úklid domácnosti, žehlení, věšení prádla a samozřejmě třeba i vaření. To vše je v dětských očích extrémní zábava. Pokud se vám vaše ratolesti s oblibou motají v kuchyni pod nohy a chtějí se účastnit každého kuchařského úkonu, dost možná je rádi k něčemu pustíte. Ale jsou chvíle, kdy chcete mít klid. A taky činnosti, které pro malé děti přece jen nejsou bezpečné. Ať už je to krájení ostrým nožem nebo manipulace s horkými hrnci na plotně či rozpálenou troubou. Jak zůstat zodpovědným rodičem a zároveň dětem nezkazit zábavu a radost? Odpovědí může být dětská kuchyňka. Krásně vybavená, atraktivní, se vším co malý kuchař nebo kuchařka potřebují. V dnešním článku se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší dětskou kuchyňku – takovou, která splní požadavky i náročných potomků.

V našem článku najdete žebříček nejoblíbenějších a nejkrásnějších kuchyněk, stačí si vybrat tu, která vás nejvíc osloví. Stojí však za to podívat se i do uživatelských recenzí dětských kuchyněk. Dozvíte se leccos o reálné kvalitě a případných mouchách, které nemusejí být na první pohled zjevné.

Nejlepší dětské kuchyňky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Janod Dřevěná dětská maxi kuchyňka Macaron
Nejlepší dřevěná dětská kuchyňka
✔️ Velká dřevěná kuchyně s osvětlením a zvukovými funkcem
✔️ Včetně 15 ks příslušenství
✔️ Krásné zpracování
✔️ Prostorná
📌 od 5350 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Little Dutch Kuchyňka
Nejlépe hodnoceno
✔️ Velmi kvalitně propracovaná
✔️ Ideální pro rozvoj jemné motoriky a představivosti u dětí
✔️ Výborné recenze
📌 od 2250 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Dřevěná kuchyňka Wiky
✔️ Krásná dřevěná kuchyňka
✔️ Vybavená lednicí, troubou, dřezem, varnými plotýnkami a mikrovlnkou
📌 od 2800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kuchyňka CookMaster Verte Smoby
Elektronická kuchyňka se zvuky
✔️ Jedna z nejmodernějších designérských kuchyněk pro děti na trhu
✔️ Bohaté příslušenství
✔️ Vyrobeno ze zdravotně nezávadného plastu
📌 od 2550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Kuchyňka dřevěná s výsuvným stolkem
✔️ Kuchyňka je otevřená, lze si hrát z obou stran
✔️ Součástí je umyvadlo, dvě plotýnky a trouba na koláče a pizzu
✔️ Dřevěná kuchyňka s výsuvným stolkem
📌 od 3900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Buddy toys BGP 4011 Kuchyňka Joly Petit
Nejlepší levná dětská kuchyňka
✔️ Stabilní a kvalitní plastová konstrukce
✔️ 32dílná sada příslušenství
✔️ Spokojená hodnocení
📌 od 600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat dětskou kuchyňku

Při výběru dětské kuchyňky lze vycházet v zásadě z několika faktorů. Důležitý je věk dítěte, dále preference materiálového zpracování (plast i dřevo mají své výhody i nevýhody) anebo náročnost, od které se bude odvíjet vybavenost, funkce či příslušenství kuchyňky. Samozřejmě se jistě budete orientovat i podle svých finančních možností – a vyplatí se zajímat i o značku, její spolehlivost a osvědčenost.

Proč pořídit dětem vlastní „kuchyňku“?

Sdílení a napodobování činností dospělých patří mezi nejoblíbenější dětské hry. Většina dětí (které kulinářské aktivity zaujmou) se ráda zapojí při skutečném vaření. Míchání těst, vykrajování perníčků, strouhání zeleniny a tak dále.

Pokud však bude mít dítě vlastní kuchyňku, může se věnovat těmto činnostem kdykoli a zabavit se u nich na dlouhé a pro rodiče cenné minuty. Na rozdíl od skutečných prací v kuchyni navíc nemusíte dítko ani příliš hlídat. Může si péct své perníčky (a vykrajovat je třeba z plastelíny nebo jiné hmoty), míchat a vařit si své polévky či omáčky… zkrátka si hrát dle libosti.

Děti přitom možnosti vlastní kuchyňky dokážou využívat velmi vynalézavě. Těm nejmenším postačí jako „suroviny“ na vaření nejen například plastové imitace potravin, ale třeba i obyčejné kostky lega nebo jakékoli jiné předměty. Jejich požitek ze hry nebude o nic menší. Zvlášť když je v úsilí podpoříte a za snahu a fantazii pochválíte. Starší děti už budou pochopitelně náročnější, ale moderní dětské kuchyňky nabízejí víc než dost autentických možností, funkcí, vybavení a příslušenství.

Výhody a nevýhody

Kuchyňka nemusí být extra drahá záležitost a pro děti jde o vděčnou hračku. Samozřejmě, vzhled nejlacinějších plastových kuchyněk není nic extra. V bytě velkou parádu nenadělají a ještě zaberou nějaký ten prostor. Avšak pěknější kuchyňky už mají design na úrovni bytové dekorace a mohou být ozdobou i velmi stylového dětského pokojíčku nebo jiné místnosti.

Výhodou je, že lze sehnat různé cenové i rozměrové varianty. Vybírat tak můžete na základě možností vlastního rozpočtu i dostupných prostor v bytě či domě. Dalším plusem je fakt, že kuchyňka může dítěti posloužit i velmi dlouho. Vyhrají si s ní i velmi malé děti od cca 2 let, ale i školkou (a možná i později školou) povinné ratolesti.

Kuchyňka CookMaster Verte Smoby
Kuchyňka CookMaster Verte Smoby

Výběr kuchyňky podle věku dítěte

Dětské kuchyňky od 2 let

Do kuchyňky pro nejmenší není třeba investovat závratné částky ani se příliš zdržovat detaily. Tím spíš, že hračka bude zřejmě ne vždy čelit jen šetrnému zacházení. Jak už to bývá, spousta vybavení se poškodí nebo poztrácí. Plně postačí menší a jednoduché modely.

Vhodnou volbou mohou být lehké, kompaktní plastové kuchyňky na způsob Buddy toys BGP 4011, Klein Miele Junior nebo třeba Smooby Cooky. Cena takových kuchyněk začíná běžně kolem 5 až 6 stovek Kč. Celek tvoří trouba se sporákem a obvykle i horním dílem s poličkami a digestoří. Sporák může disponovat bočními odkládacími plochami.

Smontování bývá tak jednoduché, že se na něm může podílet i dítě a s trochou cviku ho i samo zvládnout. Kuchyňky váží nejvýše nízké jednotky kg – jsou tedy bezpečné i při převržení. Měly by však být vyrobeny z nezávadných plastů a je vhodné zkontrolovat kvalitu a bezpečnost (praskliny, ostré hrany,…). Výška pracovní plochy se pohybuje mezi 40-50 cm. Celková výška kolem 80 cm.

Součástí kuchyňky bývá vybavení v podobě hrnců, pánviček, plat, plechů, nádobí, náčiní, příborů, kořenek i plastových potravin.

Předškolní věk

Pro děti od cca 3 let už lze vybírat spoustu i rozložitějších a propracovanějších variant, výběr je větší. Kuchyň může být komplexnější, sestávat i z celé kuchyňské linky s myčkou, lednicí, dřezem, horními poličkami a dalšími komponenty. Design je už často méně „dětský“ a více realistický. Větší je u kvalitních modelů i důraz na styl, estetickou hodnotu.

Kuchyňky už mohou být i poněkud „interaktivní“. Nezřídka se setkáte s osvětlením nebo zvukovými efekty. Prosazují se i jiné materiály než lehký plast, zejména pak dřevo.

Některé populární rozložitější kuchyňky, jako je třeba Aga4Kids Harmony či Lusys, Playtive Gourmet (Lidl) nebo některé propracované modely oblíbené značky Kruzzel, mají na délku kolem 80 až 110 cm a podobný rozměr i na výšku. Tudíž, i když obsahují i lednici, linku s myčkou a police, pořád jsou poměrně skladné. Hmotnost však může běžně přesáhnout 10 kg, zejména u dřevěných modelů.

Oblíbené kuchyňky pro předškoláky od cca 3 let se cenově pohybují nejčastěji mezi 1 až 3 tisíci Kč. Existují však i výrazně dražší „luxusní“ kuchyňky pro náročné děti i rodiče. V této relaci dominuje značka KidKraft s opravdu krásnými kousky.

Dětská kuchyňka podle materiálu

Již jsme zmínili, že nejčastější volbou pro dětské kuchyňky je buď plast, nebo dřevo.

Plastové kuchyňky jasně dominují v kategorii modelů pro nejmenší děti. Výhodou je zde minimální hmotnost, která při svržení neohrozí ani batole, ale taky nízká cena a v neposlední řadě velmi snadná údržba.

Poslední bod je důležitý, protože lze očekávat, že kuchyňka pod taktovkou velmi malého dítěte přijde do styku s ledasčím. Plast nehnije, neplesniví – jakákoli nečistota lze z povrchu odstranit. Jde tedy o relativně hygienický, a navíc i houževnatý, odolný materiál.

Z hlediska praktičnosti tedy plast zřejmě zvítězí. Na druhou stranu notně ztrácí v estetické rovině. Celoplastové kuchyňky jsou typicky levnější a jednodušší kousky, které vzhledem příliš neocení a moc parády nenadělají. Taky mají výrazně nižší stabilitu kvůli nízké hmotnosti.

Dřevěné kuchyňky jsou dnes velmi populární. Představují vhodnou volbu spíše pro děti od 3 nebo 4 let. Jde většinou o propracovanější, stylovější modely s větším důrazem na realistické detaily. Dřevěná kuchyňka může být opravdu krásná, bude stabilní a může vydržet dlouho.

Obvykle však vyžaduje již trochu ohleduplnější zacházení. Odolnost se samozřejmě liší model od modelu podle kvality zpracování a materiálů, ale obecně bude dřevo více náchylné k určitým druhům poškození.

Problém může nastat, pokud si dítě hru zpestří např. vodou či jinou tekutinou – a ta zůstane někde zatečená. Zkrátka, údržba dřevěné kuchyňky je již trochu náročnější. Dřevěné modely bývají taky dražší. Dobře se hodí i při použití více dětmi.

Chtělo by se říct, že dřevo je ekologičtější, zdravotně nezávadnou a přírodní volbou, ale… většina kuchyněk je z dřevotřísky, nikoli z masivního, přírodního dřeva. I zde je tudíž třeba dát pozor na kvalitu a nezávadnost stejně jako u plastů.

Většinou se nicméně setkáte s kombinací dřeva a plastu. Konstrukce může být dřevěná, ale četné prvky (zejména dřez, ale třeba i digestoř, úchyty atd.) mohou být z plastu. Použití kovu je u dětských kuchyní poměrně vzácné. Vždy jde o omezené kovové prvky (dřez apod.) ve spojení s dřevěnou či plastovou konstrukcí.

Vybavení kuchyňky

Co může kuchyňka obsahovat a umět? Základní kuchyňky sestávají většinou z trouby se sporákem a digestoří – plus menší odkládací prostory. Větší – obvykle především dřevěné kuchyňky nabídnou větší linku s dřezem a vodovodní baterií, policemi, spodními i horními skříňkami, myčkou, ledničkou, mrazákem, mikrovlnnou troubou.

Detaily a funkce

Většina kuchyněk má i závěsné háčky na náčiní. Nechybí ani další detaily, od úchytek a ovládacích panelů spotřebičů, přes výrobníky ledu (na lednici), kuchyňské hodiny a podobně.

Pokud jde o funkce, dětské kuchyňky v tomto směru nebývají vybaveny vysloveně převratně, nicméně některé nabídnou osvětlení (obvykle s napájením na tužkové baterie) a různé zvukové efekty. Sem patří např. bublání vody, zvuky prskání při smažení, různé zvukové signály spotřebičů, cvakání atd. Setkat se můžete i s přísvitem v troubě či lednici. Zajímavou funkcí může být třeba tekoucí voda z baterie nebo třeba ledovač, který vysypává plastové kostky ledu.

Příslušenství

Podstatně bohatší než funkce však obvykle bývá příslušenství. Výše jsme ho shrnuli. Stačí dodat, že příslušenství může být opravdu kompletní a zahrnovat skoro vše, co je v opravdové kuchyni – včetně drobných spotřebičů jako varná deska, rychlovarná konvice, mixér atd. Zpracování je v naprosté většině případů plastové.

Rozsah příslušenství se nicméně pochopitelně liší model od modelu. Některé jsou skoupější, jiné velmi štědré. V každém případě je však možné spoustu věcí dokoupit. Zde je však problém v tom, že zakoupená sada nemusí designem či velikostí zcela ladit s původními prvky.

Jaké má dětská kuchyňka přínosy?

Dítě se při hře může velmi dobře zabavit. Kuchyňka podporuje představivost a vynalézavost, ale i schopnost chápat funkci nejrůznějších každodenních potřeba a používat je. Poskytne dítěti „jeho koutek“ světa, který je podobný tomu dospělému, ale neplatí v něm stejná omezení.

S vařením navíc nemusí čekat na mámu nebo tátu až budou mít čas připravovat skutečné jídlo. Kuchyňka se dá skvěle využít i při hře se sourozenci nebo kamarády. Nejde zdaleka jen o „solitérní“ zábavu. Pokud nejsou k dispozici kamarádi ani sourozenci, může dítko ke hře přizvat třeba oblíbené plyšáky nebo jiné hračky.

Ceny dětských kuchyněk

Dětské kuchyňky mohou být poměrně dostupné a jednoduché hračky, ale taky velmi drahá, takřka „luxusní“ záležitost. V jakých relacích se nabídka pohybuje?

✅ Dětské kuchyňky do 1000 Kč

Převážně malé plastové kuchyňky pro nejmenší děti sestávající z trouby se sporákem a vrchního (digestoř) dílu. Vhodné především pro děti kolem cca 2 let.

✅ Dětské kuchyňky do 3000 Kč

Skvělý výběr i dřevěných a velmi krásných kuchyněk s důrazem na design. Sortiment je skvělý a vybere si většina rodičů a dětí. Kuchyňky jsou vhodné i pro starší děti od 3 let.

✅ Dětské kuchyňky nad 3000 Kč

Kuchyňky pro náročné rodiče a děti, výběr je opět vynikající. Kuchyňky jsou propracované, detailní a s funkční výbavou a bohatým příslušenstvím. Vysoce kvalitní a odolné je i zpracování. Vhodné především pro děti od cca 3 let a předškoláky.

Nejlepší značky dětských kuchyněk

Které značky dětských kuchyněk se těší oblibě a úspěchu a mohou nabídnout vysokou kvalitu, bezpečnost i atraktivitu?

  • Playtive – Značka řetězce Lidl, která nabízí velmi pěkné modely kuchyněk s příznivým poměrem ceny a kvality.
  • Kruzzel – Velmi populární výrobce opravdu pěkných dřevěných kuchyněk především pro děti od cca 3 let. Cena nejčastěji mezi 1500 až 3000 Kč.
  • Buddy Toys – Oblíbené plastové kuchyňky pro nejmenší. Velmi dobré ceny.
  • Aga4Kids – Plastové i dřevěné kuchyňky, slušný výběr, různé cenové relace. Výborná hodnocení.
ProduktInfoHodnocení
#1Janod Dřevěná dětská maxi kuchyňka Macaron
Nejlepší dřevěná dětská kuchyňka
✔️ Velká dřevěná kuchyně s osvětlením a zvukovými funkcem
✔️ Včetně 15 ks příslušenství
✔️ Krásné zpracování
✔️ Prostorná
📌 od 5350 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Little Dutch Kuchyňka
Nejlépe hodnoceno
✔️ Velmi kvalitně propracovaná
✔️ Ideální pro rozvoj jemné motoriky a představivosti u dětí
✔️ Výborné recenze
📌 od 2250 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Dřevěná kuchyňka Wiky
✔️ Krásná dřevěná kuchyňka
✔️ Vybavená lednicí, troubou, dřezem, varnými plotýnkami a mikrovlnkou
📌 od 2800 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Kuchyňka CookMaster Verte Smoby
Elektronická kuchyňka se zvuky
✔️ Jedna z nejmodernějších designérských kuchyněk pro děti na trhu
✔️ Bohaté příslušenství
✔️ Vyrobeno ze zdravotně nezávadného plastu
📌 od 2550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Kuchyňka dřevěná s výsuvným stolkem
✔️ Kuchyňka je otevřená, lze si hrát z obou stran
✔️ Součástí je umyvadlo, dvě plotýnky a trouba na koláče a pizzu
✔️ Dřevěná kuchyňka s výsuvným stolkem
📌 od 3900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Buddy toys BGP 4011 Kuchyňka Joly Petit
Nejlepší levná dětská kuchyňka
✔️ Stabilní a kvalitní plastová konstrukce
✔️ 32dílná sada příslušenství
✔️ Spokojená hodnocení
📌 od 600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení