Pro děti

Nejlepší sáňky a boby: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší boby a sáňky

Chcete svým dětem pořídit nejlepší boby nebo sáňky? V dnešním průvodci vám poradíme, jak na to. Čas zimních radovánek se totiž blíží a je potřeba na ně své ratolesti patřičně vybavit, aby je první sněhová nadílka nezastihla bez řádného vybavení. Základem jsou samozřejmě sáňky nebo boby, případně obojí. Zatímco dříve byl výběr těchto pomůcek poměrně snadný, v dnešní době může šíře sortimentu rodiče pořádně zaskočit.

Boby i sáňky dokážou děti zabavit na celé hodiny – a taky je pořádně utahat, což ocení i rodiče, stejně jako to, že se jejich zlatíčka pohybují na čerstvém vzduchu a vykonávají nějakou fyzickou a zdraví prospěšnou aktivitu. Je ale taky potřeba myslet na bezpečnost. Nejen z tohoto důvodu je důležité sáně a boby vybírat pečlivě a dbát na kvalitu zpracování. Svou roli samozřejmě sehraje taky cena, design i další faktory.

V našem článku se dozvíte spoustu informací a tipů, které vás nasměrují ke koupi ideálního zimního náčiní. Nemusíte se obávat, výběr kvalitních výrobků není až tak komplikovaný – je ale dobré mít přehled o nabídce a vědět, na co se zaměřit, na co si dát pozor a čemu se vyhnout. Velmi užitečné pro vás mohou být i poznatky z uživatelských recenzí sání a bobů. Dozvíte se v nich zkušenosti ostatních rodičů, kteří už si kvalitu daného vybavení prověřili osobně. Přínosné mohou být samozřejmě i různé odborné testy.

Nejlepší sáňky a boby na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Plastkon Stratos
Materiál: plast
Nosnost: 90 kg (120 kg)
Rozměry: 98 x 56 x 30 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1690 Kč Číst recenze
#2Sulov bob CHAMPION
Materiál: plast
Nosnost: 40 kg
Rozměry: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
#3VT-SPORT Davos
Materiál: dřevo
Nosnost: 75 kg
Rozměry: 90 x 27 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1360 Kč Číst recenze
#4Acra Baby rider
Materiál: plast
Nosnost: 25 kg
Rozměry: 73 x 37 x 30 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]650 Kč Číst recenze
#5KHW snow flipper de Luxe bob
Materiál: plast
Nosnost: 70 kg
Rozměry: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]990 Kč Číst recenze
#6Lugik Boby Trilugik
Materiál: plast
Nosnost: 100 kg
Rozměry:105 × 48 × 12 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze
#7PLASTKON Skibob Skidrifter
Materiál: plast
Nosnost: 120 kg
Rozměry: 75 x 45,6 x 31
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2750 Kč Číst recenze

Jaké jsou nejlepší sáňky a boby na trhu?

1. Plastkon Stratos
“Produkt roku. Dobře ovladatelné boby s nízko položeným těžištěm se samonavíjecím lankem. Skvělá volba i pro náročnější zákazníky.”

2. Sulov bob CHAMPION
“Nejprodávanější boby na českém trhu. Skvělé recenze od zákazníků. Poctivý výrobek s dobrou kvalitou zpracování.”

3. VT-SPORT Davos
“Klasické dřevěné sáně vhodné pro dítě i dospělého člověka.”

4. Acra Baby rider
“Velmi dobře hodnocené boby ideální především pro batolata. Mají bezpečnostní pás.”

5. KHW snow flipper de Luxe bob
“Stabilní dětské boby s opěradlem vyrobené z kvalitních materiálů. Cena i váha jsou však o něco vyšší.”

6. Lugik Boby Trilugik
“To nejoblíbenější z Decathlonu. Skvěle hodnocené boby od zákazníků s dobrou nosností. Zároveň jedny z nejžádanějších bobů na trhu.”

7. PLASTKON Skibob Skidrifter
“Futuristicky vypadající bob určený pro maximální zábavu spíše pro větší děti a dospělé.”

Jaké jsou nejlepší dřevěné sáňky pro děti?

Jak vybrat sáňky / boby

Podle čeho vybírat? V první řadě záleží na obecných faktorech, jako je věk a hmotnost dítěte nebo způsob používání a druh terénu. Podíváme se ale taky na specifické vlastnosti sáněk i bobů a budeme se věnovat tradičním verzím i moderním variacím. Protože jde o děti, řekneme si i něco o bezpečnosti, která pochopitelně hraje prim.

Seznámíme vás taky se základními cenovými skupinami tohoto vybavení, takže si budete moct připravit rozpočet podle potřeby. Představíme i několik známých a dobrých značek sání a bobů a zodpovíme některé důležité otázky.

Výběr sáněk nebo bobů podle věku dítěte

Věkové určení hraje při výběru tohoto druhu herního vybavení velkou roli, proto výrobce vždy uvádí vhodné věkové rozmezí nebo alespoň minimální hranici. Není ale rozumné slepě spoléhat na doporučení výrobců, podstatné je této záležitosti porozumět.

V první řadě je třeba říct, že pro velmi malé děti jsou vhodné spíše sáňky než boby. Sáňky lépe „drží stopu“, jsou stabilní a více izolují od mrazivé země. Existují i modely sáněk pro nejmenší děti, ty ještě později popíšeme podrobněji.

Dalším faktorem je ohrádka. Pro menší děti jsou vhodnější sáňky s ochrannou ohrádkou anebo boby s vyvýšenými okraji, které poskytují větší ochranu. Důležitá je taky dostatečná ochrana proti chladu v podobě lepšího sedátka a u bobů můžete narazit i na bezpečnostní pásy.

Starším dětem naopak můžete pořídit svižnější modely vybavené navíc třeba i volantem, brzdami nebo dalším příslušenstvím. Většího významu nabývá i designové zpracování.

Výběr podle terénu a používání

Ano, i tyto faktory byste měli zvážit. Položte si následující otázky:

 • Bude dítě intenzivně bobovat nebo sáňkovat třeba i několik hodin každý den (např. na horách), nebo náčiní vytáhnete párkrát za zimu, když pořádně napadne (např. ve městě)?
 • Pustíte dítě na větší svah, anebo se budete držet třeba na malém sešupu za domem?

Je jasné, že pokud odpovíte v jednom nebo obou případech „ano“ na první variantu, bude rozumné zainvestovat do kvalitnějších sání či bobů. Zaměřit se na vyšší kvalitu materiálového provedení, odolnost, bezpečnost apod. Ve druhém případě naopak nebude velká hrůza, pokud pořídíte obyčejnější, cenově dostupnější vybavení.

Pokud se rozhodujete, jestli pořídit sáně, nebo boby, můžete se rozhodovat i podle typu sněhu, který očekáváte, že bude na určitém „zimním hřišti“ převládat. Například hlubší prašan může být pro sáňky horší překážkou než pro boby, kde se váha rozloží na větší ploše.

jak vybrat boby nebo sáňky

Jak vybrat sáňky

Dětské sáně jsou variací prastaré konstrukce, která se nepoužívala jako hračka, ale regulérní dopravní prostředek zejména v horských a severských oblastech. Sáně byly obvykle taženy koňmi a mohly přepravovat osoby nebo náklad v závějích sněhu, kde by si kola neporadila. Z dobrodružných filmů a románů jsou pak dobře známá psí spřežení táhnoucí sáně.

Tradičním materiálem pro sáně je dřevo, přinejmenším v našich končinách se nejvíce uplatňovalo dřevo jasanové. I dětské sáňky jsou stále nejčastěji ze dřeva (ale používají se různé dřeviny), ani tomuto odvětví se však nevyhnula modernizace, a tak se můžeme běžně setkat i s plastovými variantami. Pojďme se nyní podívat na několik nejběžnějších současných typů sání…

Sáňky pro nejmenší děti

Výše už jsme nakousli, že se o tomto tématu ještě zmíníme. Sáňky pro nejmenší jsou určeny už pro děti od cca 1 roku nebo i menší. Nejde ale o sáňky, na kterých by dítě samostatně řádilo na svahu, jedná se spíš o atraktivní zimní variantu kočárku.

Sáňky disponují sedákem, na němž je dítě usazeno a upevněno v zimním fusaku. Podvozek je specifický, obdélníkového tvaru a velmi stabilní. Vychází z něj dlouhá oblouková zadní rukojeť, kterou rodič sáně vede. Obvyklé je i přední madlo na šňůře. Tyto sáňky jsou vyráběny z odolného plastu.

Další variantu představuje kovové provedení. Konstrukce v tomto případě více připomíná klasiku, ale na vrchu je upevněna korba podobná jako korba u kočárku. Tento model typ je doporučený i pro děti menší než 1 rok, které ještě neumí sedět.

Klasické sáňky

Na klasických sáňkách se nic zásadního nezměnilo. Stále se obvykle vyrábějí ze dřeva (méně často z plastu) a jsou vybaveny vyplétaným textilním sedlem, v případě menších dětí mohou být opatřeny ohrádkou nebo i zatepleným sedákem či dalším vybavením pro zvýšení pohodlí a bezpečnosti.

Parametry

Jaké parametry jsou u sáněk důležité?

Délka

Délka by vás měla při nákupu sáněk rozhodně zajímat. K nejoblíbenějším délkovým variantám klasických sáněk patří 105-125 cm modely. Existují ale i menší varianty. Na delších saních se může vézt i více než jedno dítě. Pak je samozřejmě taky důležitá nosnost…

Nosnost

Nosnost klasických sáněk je často poměrně vysoká, běžně je to v případě delších modelů (110 cm a více) přes 110 až 120 kg. U plastových a levnějších modelů, stejně jako u variant pro nejmenší, bývá nosnost nižší, třeba „jen“ okolo 50 kg.

nejlepší boby do sněhu zkušenosti

Jak vybrat boby

Boby jsou podstatně mladší vynález než sáňky, ačkoli z jejich základu vycházejí. Jejich původ je kladen teprve do 19. století do Švýcarska. První závody bobů se pak konaly v roce 1898. Bobování coby zimní sport pro dospělé posléze získal i svou dětskou variantu.

Boby pro nejmenší

Dětské boby jsou vyráběny z plastu. Ten by měl být odolný a mrazuvzdorný. Boby pro menší děti jsou obvykle opatřeny vyvýšenými okraji a zádovou částí a taky pevným pěnovým, izolovaným sedadlem. Častou součástí jsou bezpečnostní pásy. Takové boby jsou výrobci většinou doporučovány už od cca 1,5 roku věku.

Klasické boby

Klasické boby jsou vhodné pro děti od cca 3 let. Mají obdélníkový tvar s jen lehce vyvýšeným stejnoměrným okrajem. Připomínají tak pekáč. Sedlo je jednoduché, často jen plastové. Typickou součástí jsou pak boční brzdy.

„Lepší“ boby

Dneska jsou velmi populární boby s výrazně sofistikovanější konstrukcí, na první pohled připomínají tvarem elektrické pouťové autíčko, tím spíš, že disponují i volantem. Ovšemže nechybí ani brzda. Tyto boby jsou ovladatelné a díky vyvýšenému sedlu mnohem lépe izolují od země. Cena tohoto typu je ale výrazně vyšší než u jednoduché, klasické varianty.

Parametry

Jaké parametry jsou u bobů důležité?

Velikost bobů

Boby je důležité vybírat tak, aby byly proporčně úměrné dítěti, pro které jsou určeny. Dítě musí dobře dosáhnout na brzdy, případně na volant a taky se musí být schopno pevně zapřít nohama o přední rám. Příliš velké nebo malé boby budou nepohodlné, těžko ovladatelné a nebezpečné.

Nosnost

Nosnost bobů je nižší než u sáněk, u levných základních modelů se může pohybovat jen okolo 20-40 kg, u kvalitnějších verzí může být nosnost 50 kg nebo více.

Boby, nebo sáňky?

Co je lepší – boby, nebo sáňky? Celkem očekávatelně neexistuje jediná správná odpověď. Boby jsou skladnější a lehčí, jednodušší modely jsou navíc velmi levné. Výhodou sáněk je větší odolnost a možnost usadit na ně i více dětí.

Bezpečnost

Sáňkování či bobování v čerstvém hlubším sněhu je bezpečnější než na ledovce, kde může dojít k přetočení a vyvrácení.

 • Nenechte děti sáňkovat pozpátku, bokem nebo jinými nebezpečnými způsoby.
 • Zvláště menší děti nikdy nepouštějte z dozoru a zajistěte taky, aby nepřišli do střetu s ostatními sáňkujícími/bobujícími dětmi (dejte pozor na křížení tras, chození pod svahem apod.).
 • Malé děti velmi pečlivě oblečte a vybavte.
 • Zvolte svah (prudkost, délka), který odpovídá věku a schopnostem dítěte.
 • Ujistěte se, že svah končí na bezpečné ploše. Nikdy nedovolte dítěti sáňkovat na svahu směřujícím např. k cestě, zamrzlé řece nebo rybníku, plotu či zdi apod.
 • Projděte celou trasu a ujistěte se, že na svahu ani pod ním nejsou žádné překážky jako skryté kameny či výmoly, díry apod. Pochopitelně nikdy nenechte dítě sjíždět mezi stromy.
 • Sáňkujte za světla.

Video

Ceny sání a bobů

boby nebo sáňky

Nakupování hraček a dětského vybavení je pro spoustu rodičů finanční noční můrou. Zde je mále shrnutí základních cenových skupin a jejich nabídky. Můžete si udělat představu o tom, jaké náčiní si můžete dovolit a jakou zátěž to bude znamenat pro váš rozpočet.

Sáňky a boby do 500 Kč

Máme pro vás dobrou zprávu. Pokud právě počítáte každou korunu, vězte, že jednodušší vybavení pro zimní radovánky lze pořídit i poměrně levně – a výběr je opravdu rozsáhlý. I v ceně do 500 Kč najdete některé z nejprodávanějších bobů. Cena klasických bobů začíná už okolo 300 Kč. Pod 500 Kč můžete pořídit i plastové sáně.

Sáňky a boby do 1000 Kč

V této ceně můžete pořídit kvalitní boby s volantem nebo levnější dřevěné modely sáněk, výběr je opět poměrně velký.

Sáňky a boby nad 1000 Kč

Tato kategorie je doménou velmi kvalitních a propracovaných řiditelných bobů a taky tradičních dřevěných sáněk, které vyrábí například značka Sulov. Pokud je pro vás kvalita, bezpečnost a odolnost zásadní a chcete vybavení, které vydrží více sezón i při intenzivním používání, porozhlédněte se v této kategorii.

Nejlepší značky sání a bobů

I v oblasti sáněk a bobů se najde několik značek, které si zaslouží zvýšenou pozornost a u kterých můžete pořídit velice pěkné výrobky, jak po stránce kvality, tak i pokud jde o design nebo nadstandardní možnosti a vybavení.

 • Sulov – Tradiční slovenská značka Sulov je naprostý mistr v oblasti tradičních dřevěných sání. Její výrobky se těší největší oblibě a taky vynikajícímu hodnocení v testech sání. Precizní zpracování a krásný, tradiční vzhled zaručen. Nevýhodou je poněkud vyšší cena, která začíná okolo 1200 Kč. Sulov vyrábí i boby.
 • Plastkon – Bobovým protějškem značky Sulov je Plastkon, který nabízí většinu nejprodávanějších bobů u nás. Nabízí především modely pro nejmenší děti a propracované řiditelné varianty.
 • Acra – Obrovský výběr a variabilita. Sáně i boby všech typů, pro všechny věkové kategorie a ve všech cenových kategoriích.

Nejčastější otázky nakupujících

Do jakého věku volit sáně s ohrádkou či boby se zvýšeným okrajem?

Tyto bezpečnější modely jsou rozhodně doporučovány minimálně do 3-4 let věku dítěte. Vhodné jsou i bezpečnostní pásy.

Nejprodávanější dětské boby a sáňky

Nejprodávanější dětské boby a sáňky dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Plastkon Stratos
Materiál: plast
Nosnost: 90 kg (120 kg)
Rozměry: 98 x 56 x 30 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1690 Kč Číst recenze
#2Sulov bob CHAMPION
Materiál: plast
Nosnost: 40 kg
Rozměry: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
#3VT-SPORT Davos
Materiál: dřevo
Nosnost: 75 kg
Rozměry: 90 x 27 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1360 Kč Číst recenze
#4Acra Baby rider
Materiál: plast
Nosnost: 25 kg
Rozměry: 73 x 37 x 30 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]650 Kč Číst recenze
#5KHW snow flipper de Luxe bob
Materiál: plast
Nosnost: 70 kg
Rozměry: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]990 Kč Číst recenze
#6Lugik Boby Trilugik
Materiál: plast
Nosnost: 100 kg
Rozměry:105 × 48 × 12 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]850 Kč Číst recenze
#7PLASTKON Skibob Skidrifter
Materiál: plast
Nosnost: 120 kg
Rozměry: 75 x 45,6 x 31
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2750 Kč Číst recenze
0 Sdílení