Pro děti

Nejlepší plenky pro děti: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší plenky

Každý rodič chce svému miminku dopřát jen ty nejlepší plenky. Ale dobré úmysly často ztroskotávají na nedostatku informací, nebo paradoxně naopak na přemíře informace, které však pocházejí z reklamních kampaní anebo z nepříliš důvěryhodných zdrojů. Výběr plenek pak často není vůbec snadný, zvlášť pokud je vaše miminko citlivější a náročnější a zdaleka ne každé plenky mu vyhovují.

V dnešním průvodci se proto zaměříme právě na dětské jednorázové, ale taky látkové plenky. Podíváme se na výhody i nevýhody jednotlivých typů a především na to, jak vybrat ty správné podle různých důležitých měřítek, vlastností a faktorů. Plenky patří k nejvýznamnějším investicím po narození dítěte a jen za první rok života se celková suma vyšplhá na mnoho tisíc korun (alespoň při používání jednorázového typu). Spousta lidí proto vybírá plenky podle ceny, což je zcela pochopitelné. Přesto jsou i jiné důležité aspekty, které se vyplatí znát.

Při výběru plenek se můžete řídit doporučeními známých a přátel anebo nesčetnými tematickými diskuzemi na internetu. Zdroj inspirací představují taky uživatelské recenze plenek anebo odborné testy. V našem článku vám nicméně poskytneme základní obecné informace, které vám umožní rozhodovat se i dle vlastních potřeb a sami posuzovat vhodnost konkrétních typů a značek plenek. Nebudete tak odkázáni jen na doporučení od jiných osob.

Nejlepší plenky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1PAMPERS Premium Care 1 Newborn

Určení: 2 - 5 kg
Počet kusů: 78 ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"]369 Kč Číst recenze
#2PAMPERS Active Baby 2
Určení: 4 - 8 kg
Počet kusů: 76 ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]435 Kč Číst recenze
#3Pampers Active Baby 4
Určení: 9 - 14 kg
Počet kusů: měsíční box 174 ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#4BELLA HAPPY Maxi Plus Big Pack 4
Určení: 9 - 20 kg
Počet kusů: 62 ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze
#5Pampers Pants 5 Junior plenkové kalhotky
Určení: 12 - 18 kg
Počet kusů: 96 ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
#6Moltex nature no.1 Max
Určení: 7 - 18 kg
Počet kusů: 30 ks
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]259 Kč Číst recenze

Jak vybrat plenky

Co je při výběru plenek důležité? Především se musíte rozhodnout pro správný typ. Dále je stěžejní velikost a sledovat lze taky absorpční schopnosti, způsob zapínání, materiálové zpracování, hygienické a zdravotní vlastnosti (antialergické zpracování apod.) a další vlastnosti. Na všechny podstatné aspekty se v tomto článku zaměříme.

Kromě toho na vás taky čeká shrnutí nabídky tří základních cenových kategorií plenek anebo přehled populárních výrobců, kteří nabízejí ověřenou kvalitu a dobrý poměr „ceny a výkonu“.

jak vybrat plenky

Typy plenek

V první řadě je třeba vnést do problematiky trochu světla rozdělením základních typů plenek. Existují především dvě varianty, které ale mají v současné době ještě množství podtypů.

Látkové pleny

Látkové pleny v klasickém podání jsou de facto čtvercové „utěrky“, které můžete používat neustále dokola. Navíc mají poměrně multifunkční použití a pravděpodobně budete nějaké množství látkových plenek potřebovat, i když se rozhodnete pro používání jednorázových variant.

Výhodou používání látkových plen je mnohem menší odpad a i finanční úspora. Mluví se tedy o ekologičtějším a ekonomičtějším řešení. Ale záležitost v důsledku není až tak černobílá, jak by se mohlo zdát. Pokud nemáte plen velké množství, budete muset velmi často prát – což se rovná vyšší spotřebě vody a elektřiny i zatěžování pračky, která se tak rychleji opotřebovává.

Přesto se látkové pleny finančně vyplatí víc. Tou hlavní nevýhodou je totiž něco jiného. Konkrétně jde o časovou a pracovní zátěž. Klasické látkové pleny vyžadují mnohem častější přebalování, jelikož mají jen zcela elementární absorpční vlastnosti. Dále jde o již zmíněné důkladné praní a taky žehlení (alespoň v šestinedělí).

V současnosti existují kromě klasické verze i zajímavé modernější alternativy:

  • All in one – Velmi zajímavá varianta, která může fungovat jako určitý kompromis mezi jednorázovými a klasickými plenami. Používání je totiž snadné jako u jednorázových plen, ale přitom je můžete používat opakovaně. Kombinují v sobě i savou vrstvu a svrchní kalhotovou část. Existují i flexibilní verze, které se přizpůsobují velikosti dítěte. Nevýhodou je ale opět nutnost praní po každém použití a taky vyšší pořizovací cena.
  • Svrchní kalhotky – Nejde o typ látkové pleny jako takové, ale spíše o součást výbavy při používání klasických látkových plen. Tyto kalhotky mají za úkol držet plenu na svém místě a dávat ji formu a zároveň zabránit protečení. Zapínání je obvykle velmi snadné a kalhotek nepotřebujete tolik jako plen samotných. Samy o sobě ale jako pleny neposlouží.
  • Plavkové pleny – Tyto textilní plavečky se používají se separační plenou. Jsou pro miminko velmi pohodlné a bezpečné z hlediska úniku obsahu.
  • Separační pleny – Jde o vložky, které zvyšují absorpční schopnosti klasických plenek a vkládajíc se například do zmíněných plaveček.

Jednorázové plenky

Jednorázové plenky jsou v současnosti zřejmě populárnější a častější variantou – a to přestože lze v poslední době pozorovat určitý trend návratu k látkovým variantám. Výhody spojené s jednorázovým řešením je celkem zřejmé, jde především o úsporu času a práce. Tyto plenky jsou velmi jednoduché na zapínání, takže miminko zvládne přebalit i méně zkušená osoba. Navíc odpadá jakékoli praní a žehlení. Použitou plenu prostě vyhodíte.

Tyto pleny mají navíc vysoké absorpční schopnosti, takže není třeba tak bedlivě hlídat, kdy je dítě potřeba přebalit. Jsou velmi bezpečné, ale to neznamená, že k úniku nemůže dojít. Stává se to především při nevhodném nasazení pleny.

Nevýhod jednorázových plen je ale taky celá řada. Především je to vysoká ekologická (velké množství těžko rozložitelného odpadu) a taky finanční zátěž. Další nevýhodou je nižší prodyšnost, která vede k většímu riziku opruzenin a je zde i větší riziko alergické reakce u citlivějších dětí.

Opět ale existují i různé méně standardní druhy, které se snaží některé nevýhody zmírnit nebo eliminovat.

  • Ekologické pleny – EKO či BIO pleny mohou být řešením pro rodiče, které od používání jednorázovek odrazuje především zátěž životního prostředí. Ekologické pleny jsou snadno rozložitelné (někdy dokonce kompostovatelné) a přitom zachovávají (většinou) výhody běžných jednorázových plen. Většinou bývají navíc šetrnější k pokožce, některé ale mohou být méně flexibilní.
  • Plenkové kalhotky – Jde o speciální variantu jednorázových plen vhodnou pro starší miminka, která už se plazí a posléze chodí. V této době je přebalování náročné a je potřeba co nejrychlejší a nejjednodušší postup, což by právě tyto pleny měly umožnit. Nevýhodou je vyšší cena.
  • Pleny do vody – Jednorázová varianta do vody, která zabrání úniku obsahu. Snadná manipulace, ale ve vodě plenky získají objem a hmotnost.

pleny pro dítě zkušenosti

Výběr plenek podle velikosti

Výběr správné velikosti plen je zcela zásadní pro pohodlí dítěte a funkčnost tohoto vybavení. Špatná velikost může vést nejen k nízkému komfortu a případnému riziku otlačenin nebo opruzenin, ale i k vyšší pravděpodobnosti úniku obsahu.

Při správné velikosti by plenka neměla odstávat od zadečku, krčit se nebo tlačit. Popruh se v takovém případě nachází v pase dítěte.

Velikosti jednorázových plenek jsou očíslované a odstupňované podle hmotnosti miminka. Takže:

Velikost 0 se používá pro novorozence do hmotnosti 2,5 kg. Jde o speciální plenky pro děti dříve narozené nebo s nízkou porodní hmotností.

  • Velikost 1 je taky určena pro novorozence od 2 do 5 kg. Někdy jsou opatřeny i výstřihem v oblasti pupíku, aby zde plenka nedráždila, když se toto místo hojí po odstřižení pupeční šňůry.
  • Velikost 2 se používá při hmotnosti miminka 3-6 kg.
  • Velikost 3 pro hmotnost 4-9 kg.
  • Velikost 4 pro hmotnost 7-18 kg.
  • Velikost 4+ pro hmotnost 9-20 kg.
  • Velikost 5 pro hmotnost 11-25 kg.
  • Velikost 6 pro hmotnost 15-30 kg.

Jak vidíte, velikostních variant je mnoho a hmotnostní určení se mezi jednotlivými stupni překrývá. Není to nějaká výpočetní chyba. Můžete si prostě vybrat, která varianta bude miminku sedět líp, protože doporučení je pouze orientační a každé miminko je jiné.

Absorpční schopnosti

U klasických látkových plen jsou absorpční schopnosti minimální, ale u jednorázových hrají významnou roli. Tyto plenky jsou opatřeny savým jádrem, které vtáhne vlhkost do středu plenky, takže miminko do značné míry proti před vlhkostí chrání.

Míra těchto vlastností závisí na konkrétním výrobci, kvalitě a typu plen. Například plenka velikosti 3 by měla být schopna zadržet okolo 240 g vlhkosti. Plenka by taky měla jen minimálně propouštět vlhkost při stlačení.

Ideální plenka

Jaké vlastnosti by měla mít dokonalá plenka z hlediska potřeb miminka? Pojďme se na to podívat.

  • Rychlá absorpce a zadržení vlhkosti v jádru (plenka vlhkost co nejrychleji vsaje do středu a udrží ji tam).
  • Minimální únik vlhkosti při stlačení.
  • Šetrnost vůči pokožce a prodyšnost (materiály by neměly vyvolávat podráždění, prodyšnost pak zabrání opruzeninám).

V praxi je obtížné najít plenku, která by měla všechny tyto vlastnosti. Většinou musíte přistoupit k určitému drobnému kompromisu – a to ani v tuto chvíli nebereme v potaz faktory jako ekologičnost nebo finanční stránku.

Systém zapínání

Klasické látkové pleny vyžadují při nasazování jistý grif. Většinu jednorázových plen ale zvládne nasadit i „laik“. Taky moderní látkové pleny typu All-in-one jsou v tomto směru poměrně přívětivé.

Standardem je u jednorázovek suchý zip anebo lepicí pásek. Nevýhodou pásku je, že pokud ho nezalepíte na první pokus, může ztrácet své vlastnosti a odchlipovat se. Velmi jednoduché a rychlé nasazování umožňují jednorázové kalhotové plenky. Zde je ale nevýhodou vyšší pořizovací cena za jeden kus. Tyto plenky jsou navíc vhodné až pro starší – lezoucí a chodící – miminka.

jaké pleny pro miminko

Ceny plen

Na kolik vás přijdou jednorázové nebo látkové pleny? Máme pro vás krátký přehled.

Pleny do 200 Kč

Jedna klasická látková plena vás vyjde na zhruba 20-30 Kč, ale využijete ji opakovaně. Pokud jde o jednorázové pleny, nejlevnější balení se pohybují v ceně okolo 170 až 200 Kč podle velikosti a počtu kusů. Mezi velmi oblíbené a cenově dostupné patří například pleny značky Dada, které se právě v této hladině pohybují.

Pleny do 400 Kč

V této ceně nakoupíte balení plen známých značek, jako je například Pampers. Může jít o pleny s různými speciálními vlastnostmi. Případně EKO plenky, které se často prodávají v menších baleních než běžné a v přepočtu na kus tak mohou vycházet o něco dráž, ale cenový rozdíl není nijak propastný.

Pleny nad 400 Kč

V této ceně najdete různá nadstandardní balení, ale taky většinu plen speciálních typů, jako je all-in-one, kalhotové provedení apod.

Nejlepší značky plen

Rozmanitost značek plen není až tak velká. Hlavní hráče, kteří si ukusují největší podíl na trhu, byste spočítali na prstech jedné ruky. Podívejme se tedy na výrobce, kteří se u rodičů těší největší oblibě.

  • Pampers – Ikonická značka, která je takřka synonymem jednorázových plenek a taky je považována za jistou záruku vysoké kvality. To většinou skutečně platí a produkty Pampers se těší vysokému hodnocení v testech plenek. Výhodou je taky obrovský výběr. Nevýhodou pak vyšší cena.
  • Dada – V současnosti mimořádně oblíbené plenky s vynikajícím poměrem ceny a kvality. Dada patří v současnosti k nejlépe hodnoceným a taky nejprodávanějším plenkám u nás.
  • Bella Happy – Cenově poměrně dostupné plenky.
  • Huggies – Tato značka nabízí především plenky do vody a kalhotové jednorázové plenky.

Nejčastější otázky nakupujících

Kolik plen potřebuji do porodnice?

Do porodnice je vhodné mít nachystané jedno balení plenek velikosti 1. Velikost 0 může být potřeba u dětí dříve narozených a dětí s nízkou porodní váhou.

Jak často pleny měnit?

Klasické látkové pleny byste měli měnit co nejdříve po „použití“ miminkem. Jednorázové pleny nemusíte tak bedlivě střežit, protože mají dobré absorpční vlastnosti. Jsou na druhou stranu méně prodyšné – a tak byste je měli vyměnit cca 1x za 3-4 hodiny kvůli prevenci opruzenin.

Které pleny jsou zdravější z hlediska vývoje kyčlí?

Pokud se kyčle dítěte vyvíjejí normálně a bez problémů, tak není nutné nad tímto tématem příliš přemýšlet. Jinak jsou ovšem látkové pleny objemnější, a tudíž výhodnější, pokud je potřeba zdravý vývoj kyčlí podpořit.

Jak dlouho dítě používá plenky a jaké jsou celkové náklady?

Takzvané plenkové období trvá v průměru dva roky. Pokud jde o denní frekvenci, největší spotřeba připadá na prvních 6 měsíců (cca 8-10 plen denně). Za celé období může být spotřeba plen (jednorázových) okolo 5 až 6 tisíc. Celková částka se pak může pohybovat okolo cca 20-25 tisíc korun. U látkových plen i výrazně méně.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1PAMPERS Premium Care 1 Newborn

Určení: 2 - 5 kg
Počet kusů: 78 ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"]369 Kč Číst recenze
#2PAMPERS Active Baby 2
Určení: 4 - 8 kg
Počet kusů: 76 ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]435 Kč Číst recenze
#3Pampers Active Baby 4
Určení: 9 - 14 kg
Počet kusů: měsíční box 174 ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#4BELLA HAPPY Maxi Plus Big Pack 4
Určení: 9 - 20 kg
Počet kusů: 62 ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze
#5Pampers Pants 5 Junior plenkové kalhotky
Určení: 12 - 18 kg
Počet kusů: 96 ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]699 Kč Číst recenze
#6Moltex nature no.1 Max
Určení: 7 - 18 kg
Počet kusů: 30 ks
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]259 Kč Číst recenze
0 Sdílení