Pro děti

Nejlepší koše na pleny: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší koše na pleny
Rodičovství vnáší do života smysl a spoustu radosti. Ale i spoustu starostí a často i ne zrovna příjemné a voňavé práce. Ať už používáte klasické látkové, nebo raději moderní, komfortnější a praktičtější pleny, tak jako tak se nevyhnete tomu, že bude interiér domácnosti vystaven šíření často i dost palčivého zápachu. Jak tento problém řešit? Nejelegantnější možností je bezesporu pořízení speciálního koše na pleny. V čem se liší od běžného koše, jak vám usnadní život, jak ho použít a jak funguje, a především… jak vybrat nejlepší koš na pleny ze současného sortimentu? To vše a ještě leccos navíc se dozvíte v našem dnešním článku.

Jako vždy vám nabídneme jednak obšírného průvodce, který vás seznámí s daným produktem a jeho možnostmi a použitím z různých úhlů, tak i žebříček nejlepších modelů. Ten může posloužit jako inspirace při výběru. Pokud vás některý produkt zaujme, neváhejte si ho proklepnout skrze testy či recenze košů na pleny. Dozvíte se tak přímé zkušenosti uživatelů, kteří konkrétní model už sami vyzkoušeli.

Nejlepší koše na pleny na trhu

ProduktInfoHodnocení
#Tommee Tippee SANGENIC koš Twist & Click
Náš vítěz
✔️ Součástí koše je výměnná kazeta s fólií
✔️ Hygienický způsob likvidace použitých jednorázových plen
✔️ Kapacita koše 30 plen, jednoduché používání
📌 do 1000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#Sangenic Simplee
Nejlepší v poměru cena / výkon
✔️ Hygienický a praktický pomocník pro plenkové období
✔️ Antibakteriální fólie zničí 99% bakterií
✔️ Pojme až 18 plen o velikosti 2-5 kg
📌 do 500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#Chicco Koš na plenky
Skvěle hodnoceno
✔️ Až na 25 plenek
✔️ Snadné ovládání + systém kontroly zápachu
✔️ Použitelný s klasickými sáčky na odpadky
📌 do 1650 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#shnuggle Eco kbelík na pleny Touch
✔️ Jednoduchá obsluha jednou rukou „drop and go“
✔️ Zápachový vzduchový uzávěr s dvojitým těsněním
✔️ 100% biologicky odbouratelné sáčky
📌 do 1600 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#Korbell Plus
✔️ Koš na pleny v decentním designu
✔️ Nepropouští zápach
✔️ Otvor pro vhazování lze uzamknout
📌 do 1200 Kč
⭐ 90 % Číst recenze

Jak vybrat koš na pleny

Při výběru koše na pleny je důležité vycházet z toho, zda ho budete používat na látkové či moderní jednorázové pleny. Roli hraje použitý princip eliminace pachu, materiálové zpracování, ale jistě i design, rozměry a další faktory, včetně ceny nebo značky výrobce.

K čemu je dobrý speciální koš na pleny?

Výbava pro dítě vyjde rodiče i tak dost draho. Nezbytnosti jako kočárek, postýlka, přebalovací pult a další věci mohou citelně zatížit rozpočet domácnosti. Zvláště pokud pořizujete vše nové a dbáte na kvalitu. Je tedy opravdu nutný i koš, který bude sloužit prakticky na jediný druh odpadu?

Dítě lze jistě vychovat i bez koše na pleny, ale pokud si rádi usnadníte a zpříjemníte život i prostředí, ve kterém žijete – jde o docela šikovnou pomůcku. Koš na pleny totiž pomůže eliminovat velmi nepříjemný zápach, který se z použitých plenek line.

Pokud pleny vyhazujete do koše s ostatním odpadem, může se stát, že zvláště v letních měsících bude doma poněkud k nevydržení. Pro případnou návštěvu může být takový zápach i dost tvrdým a nečekaným úderem. Řešením může být vynášet častěji koš. Ale vzhledem k tomu, s jakou frekvencí zejména nejmenší miminka a kojenci plenky špiní, docela byste se naběhali. Můžete koš dát i za dveře, ale pokud bydlíte v paneláku, sousedi vám zřejmě nepoděkují.

Koš na pleny umožní hromadit pleny, aniž by docházelo k šíření zápachu. Jsou pro tyto účely přímo vytvořeny, takže zápach izolují mnohem lépe než běžné např. kuchyňské koše na směsný odpad. Další výhodou je, že si tento koš můžete dát přímo k přebalovacímu pultu, takže nemusíte s plenami nikam chodit. Je to komfortnější i hygieničtější.

Při látkových plenách skoro nezbytnost

Pokud hovíte tradicím a stále používáte, ať už výhradně, či doplňkově, látkové pleny, speciální koš se stane takřka nutností. Potřebujete zkrátka místo, kde můžete použité pleny uskladňovat, aniž byste znečistili okolí a šířili zápach. Běžný koš na prádlo tudíž není úplně ideální volba. Naopak koš na pleny redukuje zápach a pleny jsou zde pohromadě připravené na praní.

látkové pleny

Koš na pleny podle způsobu fungování

Úkolem speciálního koše na pleny je především eliminovat zápach. Toho koše dosahují použitím různých mechanismů, technologií a vychytávek. Základem je logicky vynikající těsnění, které není u běžných košů vždy samozřejmostí. Zcela nejjednodušší a nejlevnější koše na plenky mohou být tudíž jen koše s precizním těsněním. Často se však setkáte s různými pokročilejšími a sofistikovanějšími systémy.

Nekonečný pytel

Například existuje systém, který využívá „nekonečný“ igelitový sáček. Sáček se posléze vytahuje ze spodu speciálními dvířky a jen se na konci udělá uzel. Toto řešení je poměrně jednoduché, ale funkční. Využívají ho např. koše Korbell. Na dveřích bývá i řezačka pro snadné odříznutí pytle. Prodávají se i ekologičtější pytle, které se během 1-5 let rozloží. Výhodou je, že z pytle si uříznete, jen kolik potřebujete.

Koše na kazety

Tyto koše jsou komfortní a fungují velmi efektivně. Uvnitř je speciální kazeta s fólií a každá vhozená plena se zvlášť zabalí do samostatného antibakteriálního sáčku. Koš může mít kapacitu i 30 nebo více plen, takže ho není nutné vynášet příliš často.

Nevýhodou košů na kazety je cena. Jednak pořizovací cena koše, která patří k vyšším až nejvyšším; za druhé cena kazet, které stojí kolem 100 až 200 Kč. Vydrží většinou na cca 90 až 200 plen. To znamená pár týdnů až měsíc nebo i o něco více v závislosti na konkrétní spotřebě a velikosti plen. Tedy proměnných, které se odvíjejí zejména od věku dítěte.

V každém případě je třeba myslet na výměny kazet a mít je po ruce a celé řešení je „provozně“ přece jen dražší než u jednodušších systémů. Hodí se tedy spíše pro náročné rodiče, kteří opravdu dbají na perfektní hygienu a domácnost bez zápachu. Fólie mohou být i parfemované, což ještě umocní eliminaci zápachu.

Další možnosti

Koše na pleny mohou využívat různé další systémy a jejich variace. V případě, že si nejste jistí mechanismem konkrétního modelu, nejlepší je zjistit si zkušenosti prostřednictvím testů košů na pleny anebo z uživatelských diskuzí a recenzí.

Ať už koš funguje jakkoli, důležité je volit tak, aby mechanismus minimalizoval nutnost manipulace s košem nebo jeho částmi. Vhodné mohou být koše, který mají snadno otevíratelný menší otvor ve víku, ale výměna sáčku se provádí buď odklopením celého vršku, nebo pomocí spodních dvířek.

Podobně jako u běžných domácích a kuchyňských košů mohou být velmi pohodlné koše, které se otevírají na nožní pedál, protože se nemusíte shýbat. Nicméně tento mechanismus otevírání je u košů na plenky spíše poněkud méně častý, ale některé značky ho preferují.

Existují i modely s dotykovým senzorem, které umožní otevření koše pomocí mávnutí poblíž senzoru, takže se koše nemusíte vůbec dotýkat. Má to dvě úskalí. Kvalitní modely s pohybovým čidlem jsou poměrně drahé. Méně kvalitní modely zas mohou být nespolehlivé. Čidlo je navíc poruchovější než jakýkoli jednoduchý mechanismus.

pleny a přebalovací pult

Výběr koše dle plen

Koš byste měli vybírat i podle toho, jaké pleny používáte. Obecně vzato platí, že pokud používáte klasické látkové pleny, vhodnější jsou jednoduché koše anebo obyčejné dobře těsnící kyblíky. Kazetové a jiné složité koše obvykle u látkových plen příliš nevyužijete.

Koše s nekonečnými sáčky se dají použít i na látkové pleny. U všech košů je logicky problém, pokud nějakým způsobem látkové a jednorázové pleny kombinujete, protože látkové se nevyhazují. Dělené koše se příliš nevyskytují. V případě používání látkových plen je však možné do koše použít i speciální, rovněž látkové, pytle. Pleny je pak možné dát do pračky přímo v tomto pytli, aniž byste s nimi museli dál manipulovat a pytel je samozřejmě na opakované použití. Toto řešení je velmi ekologické.

Materiály košů na pleny

Koše na pleny se vyrábějí prakticky výhradně z plastu. Avšak mezi plasty mohou být značné rozdíly. Vhodný je pevný, odolný a kvalitní plast, který se snadno udržuje, nezbarvuje se a nepřebírá pachy. Některé levné koše z nekvalitních plastů jsou jednat nestabilní a málo odolné, ale mohou být i náročnější na údržbu.

Rozměry a objem

Koše na pleny jsou prodávány v různých velikostech. Od poměrně malých kyblíků, které mají třeba jen něco přes 30 cm na výšku a pojmou spíše jen denní dávku plen, až po koše vysoké přes 50 cm s kapacitou i 40 l. Do těchto košů už se vejdou i řádově nižší desítky plen, takže není nutné je vynášet každý den. Záleží tedy především na tom, jak si chcete práci a vynášení koše zorganizovat a kolik máte u přebalovacího pultu (nebo na jiném patřičném místě) prostoru.

Ceny košů na pleny

Kolik stojí kvalitní koš na pleny? Najít můžete velmi levné, ale taky jednoduché modely, které však mohou být pro řadu rodičů dostačujícím řešením. Propracované modely obvykle vyjdou na vyšší stovky až víc než tisíc korun.

✅ Koše na pleny do 200 Kč

V této ceně koupíte zpravidla úplně nejlevnější kyblíky na pleny. Ty mají výhodu, že zaberou minimum místa, dobře těsní a dají se použít na jednorázové i látkové pleny. V dané relaci se pohybují i náhradní kazety a folie do „chytřejších“ košů.

✅ Koše na pleny do 1000 Kč

Kolem pěti až osmi set Kč už můžete pořídit pěkné, promyšlené a velmi praktické koše na pleny značek jako Tommee Tippee nebo třeba Korbell. Jde o velmi oblíbené značky a modely košů.

✅ Koše na pleny nad 1000 Kč

Zpravidla designové, kazetové či jiné propracované koše pro náročné zájemce. Mezi populární značky zde patří například koše Chicco nebo Magic.

Oblíbené značky košů na pleny

Které značky košů se mohou pochlubit nejlepší kvalitou, zajímavými a skutečně funkčními a praktickými mechanismy, odolností nebo příznivou cenou? Zde je pár tipů…

  • Korbell – U nás velmi populární a skvěle hodnocené koše na pleny, které nabízejí praktický systém a přitom jsou k dostání již od cca 500 Kč.
  • Tommee Tippee – Tato známá značka dětského vybavení a oblečení nabízí především kazetové modely, které zajistí maximální komfort a hygienu.
  • Chicco – Značka Chicco patří obecně k velmi známým výrobcům věcí pro děti. Koše Chicco však patří spíše mezi drahé, nicméně velmi dobře fungující a dobře vypadající.
  • Maltex – Pro méně náročné rodiče anebo rodiče používající látkové pleny může být zajímavá tato značka. Nabízí především velmi levné kyblíky na pleny s výborným těsněním proti úniku zápachu.
ProduktInfoHodnocení
#Tommee Tippee SANGENIC koš Twist & Click
Náš vítěz
✔️ Součástí koše je výměnná kazeta s fólií
✔️ Hygienický způsob likvidace použitých jednorázových plen
✔️ Kapacita koše 30 plen, jednoduché používání
📌 do 1000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#Sangenic Simplee
Nejlepší v poměru cena / výkon
✔️ Hygienický a praktický pomocník pro plenkové období
✔️ Antibakteriální fólie zničí 99% bakterií
✔️ Pojme až 18 plen o velikosti 2-5 kg
📌 do 500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#Chicco Koš na plenky
Skvěle hodnoceno
✔️ Až na 25 plenek
✔️ Snadné ovládání + systém kontroly zápachu
✔️ Použitelný s klasickými sáčky na odpadky
📌 do 1650 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#shnuggle Eco kbelík na pleny Touch
✔️ Jednoduchá obsluha jednou rukou „drop and go“
✔️ Zápachový vzduchový uzávěr s dvojitým těsněním
✔️ 100% biologicky odbouratelné sáčky
📌 do 1600 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#Korbell Plus
✔️ Koš na pleny v decentním designu
✔️ Nepropouští zápach
✔️ Otvor pro vhazování lze uzamknout
📌 do 1200 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
0 Sdílení