Pro děti

Nejlepší matrace do postýlky pro miminko: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší matrace pro miminkoPři pořizování výbavy pro miminko čeká rodiče těžká práce a obvykle taky značné výdaje. Většina maminek a tatínků se přitom soustředí především na zkompletování oblečení, hraček, pořízení postýlky, přebalovacího pultu, kočárku, autosedaček a tak dále. Už méně často však věnují pečlivější pozornost výběru tak samozřejmé věci, jako je matrace do postýlky. Přitom právě na ní bude miminko trávit většinu času – alespoň zpočátku svého života. V dnešním článku se proto zaměříme na výběr nejlepší matrace do postýlky pro miminko a nabídneme vám spousty rad, tipů, informací a taky krátké recenze oblíbených výrobců.

Výběr dětské matrace není radno podceňovat. Spousta rodičů přitom prostě sáhne po nejdostupnější variantě anebo nadělí dítěti matraci poděděnou či zakoupenou z druhé ruky. Postýlka a matrace jsou přitom nejvěrnějším útočištěm miminka a malého dítěte a kvalita matrace se může podepsat na jeho rozvoji. Pokud chcete svému dítěti dopřát skutečně kvalitní spánek, stojí za to se nad výběrem matrace přece jen trochu více zamyslet. A pokud nevíte, na co se zaměřit a podle čeho dětskou matraci vybírat – jsme tady my.

V tomto článku se podíváme na všechny zásadní aspekty výběru tohoto vybavení a po přečtení se budete schopni mnohem lépe zorientovat v komplikované a rozsáhlé nabídce. Taky jsme pro vás sestavili žebříček nejzajímavějších modelů matrací. Před zakoupením jakéhokoli produktu vám však doporučujeme prohlédnout si i uživatelské recenze matrací do dětských postýlek, případně i různé testy, v nichž se můžete dozvědět zajímavé poznatky.

Nejlepší matrace do postýlky pro miminko na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Scarlett Agáta
Rozměry: 90 x 41 x 8 cm
Materiál: PUR pěna + kokos
[usr 5 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
#2MPO Marcelka
Rozměry: 120 x 60 x 8 / 140 x 70 x 8 cm
Materiál: PUR + RE pěny
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#3Materasso JUNIOR relax
Rozměry: 200 x 90 x 13 cm (+ další varianty)
Materiál: PUR pěna Eliocell rozdílných tuhostí
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#4Dormeo Baby
Rozměry: 120 x 60 x 10 cm / 140 x 70 x 10 cm
Materiál: Ecocell®
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
#5Scarlett kokos-molitan-kokos
Rozměry: 140 x 70 x 8 cm
Materiál: kokos + PUR pěna
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
#6Tropico Vojta
Rozměry: 120 x 60 x 7 cm / 140 x 70 x 7 cm (+ další)
Materiál: studená pěna
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#7Träumeland Butterfly
Rozměry: 140 x 70 x 11 cm
Materiál: PUR pěna
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze

Jak vybrat matraci pro miminko

Kde začít při výběru dětské matrace? Především byste měli vědět, proč je kvalitní matrace důležitá a jaké by měly být její obecné vlastnosti. Rozdíly mohou být samozřejmě značné i podle toho, pro jak staré dítě matraci hledáte. My se zaměříme především na informace o matracích pro novorozence a nejmenší děti do cca 3-4 let věku.

Zajímat nás budou obecná hlediska, rozměry, materiálová zpracování, ale samozřejmě taky cenové relace a oblíbení výrobci.

jak vybrat matraci pro miminko

Proč je volba ideální dětské matrace tak důležitá?

Jak jsme řekli, novorozené miminko, kojenec či batole prospí mnohem více času než průměrný dospělý člověk.

 • V prvním půl roce dítě prospí až 15 nebo i více hodin denně (když sečteme noční i denní spánky).
 • Ještě do dvou let je potřeba spánku až 13 nebo 14 hodin.
 • Ve třech letech může zdravé dítě prospat stále přes 12 hodin denně.

Samozřejmě, že konkrétní délky spánků jsou velmi individuální, ale není žádným tajemstvím, že miminka a velmi malé děti prospí více času, než probdí. A je to tak správně. Děti potřebují spánek pro zdravý vývoj svého těla i mysli. Ale přinejmenším stejně důležitá jako kvantita je i kvalita spánku.

Na té se pochopitelně podílí celá řada faktorů, jako je strava, fyzická a psychická pohoda dítěte, unavenost/přetažení a samozřejmě faktory prostředí. Kromě např. teploty a vlhkosti vzduchu, prašnosti, světa nebo tmy sem pochopitelně patří i stav postýlky a matrace. Mělo by být primárním zájmem každého rodiče zajistit svému dítěti nejen maximální pohodlí, ale i podmínky pro zdravý tělesný (i duševní) rozvoj. Kvalitní matrace by měla poskytovat dítěti komfort a taky dostatečnou oporu jeho jemné anatomii.

Jak by měla vypadat kvalitní dětská matrace?

Jaké jsou obecné požadavky na matrace pro nejmenší děti? Pojďme si shrnout alespoň zcela základní podmínky, na které byste měli při výběru dbát.

 • Matrace by měla být nová – Jistě, že je lákavé pořídit matraci z druhé ruky anebo použít třeba tu po starším sourozenci. Ale použitá matrace už bude pravděpodobně proleželá a deformovaná. Její vlastnosti tudíž nebudou valné. Může být navíc i jinak poškozená, znečištěná, pod povlakem může být plíseň apod.
 • Lepší je tvrdší matrace – Odborníci obecně doporučují vyhnout se příliš měkkým variantám, což jsou zejména tenké a molitanové matrace. Dítěti poskytne lepší oporu pro správný vývoj matrace poněkud tvrdší.
 • Bezpečnost a kvalita – Zajímat by vás mělo materiálové zpracování a zdravotní nezávadnost. Matrace (nebo potah) by neměla obsahovat chemické látky, agresivní lepidla apod., ale problém mohou být i různé potenciálně nebezpečné výčnělky (např. na zipu), nekvalitní spoje atd.
 • Zóny jsou pro dospělé – Nekupujte dětem matrace tvarované či tzv. „zónové“. Nejsou pro ně vůbec vhodné. Děti potřebují celistvou, rovnou a hladkou matraci. Matrace by taky měla být oboustranná a je vhodné ji často otáčet.
 • Prodyšnost – Prodyšnost matrace určují především použité materiály. U dětských matrací je dostatečná prodyšnost obzvláště důležitá. Matrace musí dýchat a dobře odvádět vlhkost. Vhodné je nechávat ji často vyvětrat mimo postýlku.
 • Šetrnost – Matrace by měla být ideálně z přírodních a nedráždivých materiálů. Zejména citlivé děti potřebují matrace hypoalergenní a důležité jsou i dobré hygienické vlastnosti.
 • Snímatelný potah – Důležitá není jen samotná matrace, ale taky kvalitní potah. Opět je nutná prodyšnost a šetrnost materiálů, které by měly být ideálně přírodního původu. Potah musí být taky každopádně snímatelný a pratelný.

jakou koupit matraci pro miminko

Výběr dětské matrace dle materiálu

Materiál je vcelku pochopitelně jedním z nejdůležitějších rozhodovacích faktorů. Možností je poměrně dost, ačkoli variabilita není v případě matrací pro nejmenší děti taková jako v případě výrobků pro dospělé. Rozhodně je však dobré znát základní vlastnosti, výhody a nevýhody nejčastěji používaných materiálů.

 • Molitan – Klasický materiál, který každý pozná na první pohled i dotek. S molitanovými matracemi se můžete setkat dodnes, jde o často starší nebo nejlevnější výrobky. Molitan je poměrně měkký a není zvlášť prodyšný. Obecně lze jeho vlastnosti hodnotit jako spíše špatné, výhodou zůstává cenová dostupnost. Pokud sáhnete po molitanové matraci, volte alespoň model s dostatečnou výškou.
 • PUR pěny – Mezi PUR pěny se de facto řadí i výše uvedený molitan (což je původně obchodní název), ale dnes už existují PUR matrace vyráběné daleko pokročilejšími metodami. Jde stále o dostupné varianty. Výhodou je pružnost a odolnost proti proležení.
 • Kokosové matrace – Už desítky let se vyrábějí matrace s použitím kokosových vláken a podobně jako u PUR pěn došlo k zásadnímu vývoji v kvalitě zpracování a výsledných vlastnostech. Kvalitní moderní kokosové matrace se mohou pochlubit vysokou prodyšností a pevností. Jde navíc o přírodní materiál. Problém může nastat při vystavení přílišné vlhkosti (riziko plísní apod.).
 • Pružinové matrace – U matrací pro nejmenší děti se s pružinami setkáte poměrně vzácně. Moderní pružinové matrace (taštičkové pružiny, mikropružiny,…) jsou však velmi kvalitní, mají vysokou životnost a především vynikající prodyšnost, což je obecně hlavní přednost pružinových matrací.
 • Latex – Latexové matrace se řadí k vysoce kvalitním. Mají dobré ortopedické a především hygienické vlastnosti. Jsou skvělé i pro alergiky. Bývají ale dražší a mohou být příliš měkké.
 • Paměťová pěna – Paměťové pěny jsou oblíbené u speciálních matrací pro dospělé, ale pro děti není toto řešení vhodné. O paměťové pěně lze uvažovat spíše až u starších dětí (12 let a více).
 • Studené pěny – Prodyšné, odolné, tvarově stálé. Matrace ze studené pěny mohou být vhodnou volbou i pro dětské postýlky.

Rozměry matrací

Pokud jde o rozměry, nejčastěji se u matrací pro nejmenší děti setkáte s velikostmi 140 x 70 nebo 120 x 60 cm, což odpovídá standardním rozměrům dětských postýlek. V dnešní době lze ale sehnat i jiné rozměrové varianty, pokud máte atypickou postýlku.

Potah na matraci

Důležitý je i výběr kvalitního potahu. Možnosti jsou dnes opravdu velmi rozsáhlé. Velké oblibě se stále těší 100procentní bavlna nebo biobavlna (KBA), jde o prodyšné a odolné materiály. S příměsí polyesteru může být potah elastičtější. Velmi kvalitní a hřejivá je ovčí vlna.

Zajímavá jsou i vlákna jako „tencel“ nebo „kapok“. První zmíněný materiál se získává ze dřeva a skvěle si poradí s vlhkostí, kapok je šetrný a hypoalergenní. Dále se používají různé příměsi, které vlastnosti potahu upravují a vylepšují, možností je opravdu spousta.

Matrace a monitor dechu

Může mít matrace vliv na přesnost monitoru dechu? Skutečně je to tak. Pokud se chystáte tuto pomůcku používat, je vhodné na to myslet. Samozřejmě, že odchylky budou záviset na řadě faktorů (včetně kvality zařízení), ale zejména u matrací větší tloušťky s použitím kokosových vláken se můžete teoreticky setkat s častějšími odchylkami.

Vždy je vhodné se informovat u výrobce daného monitoru dechu, jestli existují nějaká omezení nebo doporučení pro tloušťku matrace a efektivní použití přístroje.

Ceny matrací do dětských postýlek

V jakých cenových relacích se dnes pohybují nové a kvalitní matrace do dětských postýlek? Je nasnadě, že většina rodičů čelí velkým výdajům, pokud jde o pořizování dětské výbavy, a hledají proto způsoby, jak ušetřit. Přesto je vhodné se při výběru matrace zaměřit především na kvalitu. Ceny dobrých modelů nemusejí být navíc tak vysoké.

✅ Dětské matrace do 500 Kč

Již za méně než 500 Kč můžete pořídit novou dětskou matraci, ačkoli musíte počítat s omezeným výběrem. Obvykle půjde o matrace klasické, molitanové nebo z modernějších PUR pěn. Důležitá je dostatečná výška matrace a taky kvalitní, prodyšný potah, který do jisté vykompenzuje nedostatky levnějšího materiálu (molitanu).

✅ Dětské matrace do 1000 Kč

Skvělý výběr dětských matrací, z nichž mnohé lze bezesporu považovat za kvalitní a komfortní. Setkat se můžete i se sendvičovými matracemi a různými materiály. V této relaci dominuje kokos, ale může to být třeba i pohanka, kvalitní PUR pěny, studené pěny i jiné možnosti.

✅ Dětské matrace nad 1000 Kč

V této sortě už si vyberou i náročnější rodiče, kteří hledají vysokou kvalitu. Narazit můžete na matrace ze špičkových materiálů (kvalitní PUR a studené pěny, kokosová vlákna, latex i jiné), totéž pochopitelně platí i o potazích. Výběr je vynikající.

Nejlepší značky matrací do dětských postýlek

Kteří výrobci dnes nabízejí kvalitní dětské matrace? Máme pro vás pár tipů:

 • Dřevočal – Velmi oblíbená tuzemská značka nabízí i matrace pro děti, jde o modely Zita, Tom, Jirka a Kuba. Všechny jsou výborně hodnocené v testech dětských matrací a jsou kvalitně zpracované. Nevýhodou je vyšší cena.
 • Scarlett – Značka nabízí vynikající výběr a v rámci dětských matrací patří u nás k nejprodávanějším vůbec. Obvykle špičkové hodnocení, pokud jde o poměr ceny a kvality, výhodou je i vysoká cenová různorodost.
 • Tropico – Značka nabízí kvalitní dětské matrace Vojta a Vojta Travel z HR pěny.
 • MPO – Další oblíbená česká značka. Dětské matrace jako Marcelka, Kubík, Natural Baby nebo Kokosík jsou velmi oblíbené a dobře hodnocené. Rozhodně stojí za pozornost.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Scarlett Agáta
Rozměry: 90 x 41 x 8 cm
Materiál: PUR pěna + kokos
[usr 5 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
#2MPO Marcelka
Rozměry: 120 x 60 x 8 / 140 x 70 x 8 cm
Materiál: PUR + RE pěny
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#3Materasso JUNIOR relax
Rozměry: 200 x 90 x 13 cm (+ další varianty)
Materiál: PUR pěna Eliocell rozdílných tuhostí
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#4Dormeo Baby
Rozměry: 120 x 60 x 10 cm / 140 x 70 x 10 cm
Materiál: Ecocell®
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
#5Scarlett kokos-molitan-kokos
Rozměry: 140 x 70 x 8 cm
Materiál: kokos + PUR pěna
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
#6Tropico Vojta
Rozměry: 120 x 60 x 7 cm / 140 x 70 x 7 cm (+ další)
Materiál: studená pěna
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#7Träumeland Butterfly
Rozměry: 140 x 70 x 11 cm
Materiál: PUR pěna
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze

Oblíbené značky

0 Sdílení