Pro děti

Nejlepší dětské čtyřkolky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší dětské čtyrkolky
Vybírání dárků pro dítě, ať už na Vánoce či narozeniny, je někdy pěkná lapálie. Samozřejmě, že žádný rodič nechce, aby byla jeho milovaná ratolest pod stromečkem zklamaná. Ale děti umí být i docela náročné. Existují však bezesporu dárky, které jsou naprostou sázkou na jistotu. Zejména u kluků mezi takové dárky zajisté patří dětská auta a vozidla různého druhu. O něčem podobném si starší generace nemohly nechat ani zdát. Ale dnes mohou děti klidně brázdit ulice i terén ve vlastním elektrickém džípu, sporťáku anebo třeba na čtyřkolce. V dnešním článku se zaměříme právě na to, jak vybrat nejlepší elektrickou dětskou čtyřkolku. Tato robustní vozítka již nabízejí solidní výkon a mohou být skvělým dárkem pro děti různého věku. Výběr je opravdu skvělý a sehnat se dají nejrůznější modely v poměrně rozmanitých cenových relacích.

Na co se při výběru zaměřit? Na co si dát pozor a co nepodcenit? Jak se vyznat v nejdůležitějších parametrech? To vše se dnes dozvíte. Kromě podrobného průvodce výběrem pro vás však i tentokrát máme oblíbený žebříček nejlepších modelů, který vám může posloužit přinejmenším jako výborná inspirace. Při výběru však můžete čerpat i z dalších zdrojů – zejména testů či uživatelských recenzí dětských čtyřkolek. V těch se můžete dozvědět mnohem víc o konkrétních modelech a ujistit se, zda skutečně odpovídají vašim požadavkům.

Nejlepší dětské čtyřkolky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1LAMAX eTiger ATV40S
Nejlepší dětská elektrická čtyřkolka
✔️ Pro děti od 3 do 7 let
✔️ Výdrž hodina a půl, maximální rychlost 25 km/h
✔️ Maximální rychlost až 25 km/h + omezovač rychlosti
✔️ Precizní zpracování a robustní konstrukce
📌 od 15000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Buddy Toys BEA 832
✔️ Pevná a kvalitní konstrukce odolá každému terénu
✔️ Dokáže jet rychlostí až 21 km/h
✔️ S kotoučovými brzdami, předními světly, nožní pojistkou
✔️ Vydrží jet 60 - 90 minut v závislosti na rychlosti a terénu
📌 do 13000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Peg-Pérego Corral T Rex 330W 12V
✔️ Jedna z nejpopulárnějších čtyřkolek
✔️ Dobré držení řidítek i na nerovném terénu
✔️ Přední nárazník chrání před náhodnými nárazy
✔️ Pro děti od 3 let a do nosnosti 40 kg
📌 do 7000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Can-Am Renegade
✔️ Vybavena čtyřmi motory
✔️ Se širokými pěnovými koly EVA
✔️ Má přední i zadní světla, hudební panel se vstupy USB, MP3, Rádio a Bluetooth
✔️ Pro děti od 3 – 6 let
📌 do 6500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Injusa 761 The Beast 12V
✔️ Pro kluky i holky – vhodná od 2 let
✔️ Doba jízdy na jedno nabití 60 min
✔️ Vyniká skvělými jízdními vlastnostmi
✔️ Nechybí ani zpátečka či přední světlo
📌 do 5000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Dětská elektrická čtyřkolka Storm Out
Nejlevnější dětská elektrická čtyřkolka
✔️ Velikostně vhodná pro děti od 1,5 do 3 let
✔️ Pohodlně tvarované sedadlo + široká kola
✔️ Maximální nosnost 20 kg
✔️ Hudební panel je vybaven vstupem MP3, klaksonem a melodiemi
📌 do 2000 Kč
⭐ 92 % Číst recenze

Jak vybrat elektrickou čtyřkolku pro dítě?

Co je důležité při výběr elektrické čtyřkolky pro dítě? Samozřejmě je třeba zvolit adekvátní model vzhledem k věku dítěte, zaměřte se na výkon, baterii, celkové zpracování i vybavení a design.

Proč (ne)pořídit dětem elektrické vozítko?

Elektrická autíčka, buginy a čtyřkolky jsou plně funkční a provozuschopná vozidla. Ve větší míře se u nás objevují teprve posledních cca dvacet let. A leckteří dříve narození si jistě říkají, že za takovou věc by v dětství dali cokoli. S tím souvisí i fakt, že řada lidí považuje tyto vozítka za přehnané rozmazlování. Některým rodičům však trocha rozmazlování nepřijde jako zas tak velký prohřešek a elektrický vůz dětem pořídí.

Některé z těchto strojů jsou vhodné už pro děti od 2 let. Obvykle jsou však určeny dětem od 3 let. V každém případě, děti mateřskou školkou povinné, už mohou na čtyřkolkách či jiných vozítkách řádit. Vydržet jim přitom mohou mnoho let a existují i modely vhodné pro děti až do věku 12 nebo 13 let. Níže se na jednotlivé typy podle věkových kategorií ještě podíváme.

V každém případě si dítě s čtyřkolkou či autíčkem může užít spoustu zábavy po mnoho let. Jelikož jde o bateriová elektrovozidla, nemusíte řešit palivo a nejsou nutné ani speciální dobíječky. Vozítka se nabíjejí z běžné zásuvky. Zvládnou přitom jezdit po silnicích a chodnících, některé jsou uzpůsobené i pro jízdu v terénu. Většina modelů zvládne pomalu vyjet i menší kopec.

Má to i nevýhody?

S dětskými elektrickými vozidly se pochopitelně pojí i jisté potenciální nevýhody či omezení. Nemusejí být vhodné do každého prostředí. Aby dítě vozítko skutečně využilo, potřebujete dostatek bezpečné plochy. Ta nemusí být např. ve stísněných centrech měst dostupná. Než se pro pořízení např. právě čtyřkolky rozhodnete, ujistěte se, že ji dítě bude mít kde využít.

Tato vozítka jsou taky poměrně velká, neskladná. Opět tedy nemusejí najít místo v každé domácnosti. Je třeba najít místo, kde je budete „garážovat“ a nabíjet. Pokud bydlíte v pátém patře paneláku a nemáte ani pořádný sklep, může to být komplikovanější než v rodinném domě s garáží.

V neposlední řadě může být nevýhodou pořizovací cena, která není zanedbatelná. Nicméně nemusí být ani enormně vysoká. Některá autíčka a čtyřkolky lze sehnat od cca 2 nebo 3 tisíc Kč – a to není za reálně funkční „jezdidlo“ až tak vysoká suma. Kdejaké lepší odrážedlo či dětské kolo stojí víc.

Elektrické vs. spalovací čtyřkolky

Vozítka pro děti existují i v provedení se spalovacím, benzínovým motorem (typicky čtyřtaktním). Obvykle jde právě o čtyřkolky. Tato varianta má své klady i zápory. Výhodou je především možnost dlouhého provozu bez nabíjení – stačí dolít palivo – při stabilním a poměrně výrazném výkonu. Oproti tomu elektrické modely mají určitý dojezd a s poklesem energie v akumulátoru klesá i výkon. Dobíjení trvá zpravidla minimálně několik hodin.

Na druhou stranu u elektrických modelů není nutné manipulovat s benzínem a motorovým olejem (pravidelná výměna jako u auta). Údržba je snazší, provoz čistší a mnohem tišší, pravděpodobně i ekonomicky výhodnější, levnější. Taky ovládání je velmi snadné, komfortní a pro děti většinou jednodušší.

Jakou variantu tedy zvolit? Elektrické modely bychom spíše doporučili pro běžné použití a zábavné popojíždění na sídlištích, v satelitech apod. Pokud bydlíte na venkově a chcete výkonnější čtyřkolku, kterou bude dítě prohánět třeba i po lese a na delších trasách, může být benzínová varianta lepší.

jak vybrat dětskou čtyrkolku

Čtyřkolka vs. alternativy

Dětská elektrická vozítka jsou de facto funkční imitací větších „dospěláckých“ vozidel. A dá se říct, že nabídka těchto dětských modelů už kopíruje takřka skoro kompletní spektrum svých předloh. Jaké typy patří k nejoblíbenějším a jak si v konkurenci vedou právě čtyřkolky?

Autíčka

Osvědčenou klasikou jsou dětské elektrické imitace aut. Největší oblibě se tradičně těší sporťáky a napodobeniny vozů exkluzivních, sportovních značek jako Audi či Mercedes nebo BMW. Krok se sporťáky však udržují i „teréňáky“, které jsou srovnatelně populární. Jde o napodobeniny vozů značek jako Jeep, Mercedes G, Land Rover apod. A do party se ještě mohou připojit „závodničky“. Ty bychom mohli zařadit už spíše do vlastní kategorie motokár.

Autíčka jsou designově velmi atraktivní a některá začínají i na poměrně značně příznivých cenových relacích kolem dvou tisíc. Představují vhodnou volbu především na rovné, velmi upravené plochy (chodníky, cyklostezky, hřiště). Výkon je nízký, často jsou autíčka vybavena dvěma motory po 45 W – tedy pouze 90 W dohromady.

Zejména teréňáky mohou mít i pohon 4 × 4 – disponují čtyřmi motory (jeden pro každé kolo). Výkon je opět nejčastěji 45 W na jedno kolo, ale může být i vyšší. Teréňáky i díky větším kolům a vyšší světlé výšce snesou i poněkud horší podklad. Výhodou je, že autíčka jsou často i v dvousedadlové verzi. Jízdu si tak může užít i sourozenec nebo kamarád.

Buginy, motorky a pracovní stroje

Kromě aut existují i dětské motorky – mohou být standardní (tedy se dvěma koly) anebo řešené jako tříkolky. Ty jsou vhodné pro nejmenší děti. I dvoukolé modely však mívají často přídavná stabilizační kolečka.

Buginy už mají blíže ke čtyřkolkám, mohou mít výkon 2 × 45 W nebo 4 × 45 W, ale výjimkou nejsou ani vyšší výkony, např. 120 W na jeden motor. Celkově pak 480 W. Buginy bývají často čtyřmístné a příznačný je pro ně výrazný přední a zadní rám místo kabiny.

Mimořádně populární jsou však i dětské traktory. Rychlost bývá nízká – kolem 3 až 7 km/h a stroje jsou vhodné už od cca 3 let, což je zhruba období, kdy spousta dětí k traktorům či bagrům tíhne víc než k obyčejným autům. Traktory zvládnou díky velkým kolům i jistý terén a mohou být skvělou volbou, pokud máte velkou zahradu.

Čtyřkolky

Samotné čtyřkolky patří dnes k nejprodávanějším elektrickým dětským vozítkům. Od bugin se liší především tím, že nemají žádné rámy ani jiný náznak kabiny a taky tím, že jsou typicky jednomístné. Mají výrazná, velká a široká kola a k dostání jsou v různých výkonnostních variantách. Od 2 × 45 W až po např. 1000 W. Ty už jsou pro větší děti a mohou vyvinout poměrně vysokou rychlost.

Čtyřkolky podle věkové kategorie

Čtyřkolku je třeba vybírat především s ohledem na věk dítěte. Na jaké faktory a varianty se zaměřit?

Věk 3 až 7 let

Malé čtyřkolky pro předškoláky. Příliš se neliší od elektrických autíček nebo traktůrků, de facto zejména designem. Výkon obvykle není vyšší než 4 × 45 W. Samozřejmostí je dálkové ovládání, kdy má rodič plný dohled nad vozidlem. Jde o čtyřkolky vysloveně pro zábavu, které zvládnou i lehčí terén. Rychlost těchto čtyřkolek se obvykle pohybuje kolem 8 km/h.

Věk 7 až 12 let

Čtyřkolky již mohou být těžší, větší a taky výkonnější. Motor může mít dohromady i 480 W, ale taky až 800 nebo 1000 W. Rychlost je pak logicky vyšší a může dosahovat až 35 km/h. Většina modelů má uzamykatelné rychlostní režimy, takže rodič rozhoduje, jak „těžkou nohu na plynu“ dítěti povolí. Výkonnější modely kolem 800 nebo 1000 W už obvykle stojí přes cca 12 000 Kč. Jsou vhodné i pro náročnější použití.

Motor: počet motorů, výkon a napětí

Dnes se nejčastěji setkáte s dětskými čtyřkolkami se dvěma nebo čtyřmi motory, přičemž každý motor má na starosti jedno kolo. Čtyřkolky s pohonem 4 × 4 mají lepší výkon v terénu a jsou vhodnější i pro dva pasažéry. Výkon (často 45 W na motor) se nedělí ale násobí čtyřmi. Jízdní vlastnosti jsou rovněž lepší, motory se méně opotřebovávají (jsou na práci zkrátka čtyři místo dvou). Ale je potřeba baterie s vyšší kapacitou, potažmo se snižuje dojezd. Roste taky hmotnost čtyřkolky.

A jak moc záleží na samotném výkonu? U dětských čtyřkolek, které mají sloužit jako hračka pro zábavu dětem do mladšího školního věku, není nutné tento faktor vůbec přeceňovat. Spíše se zaměřte na celkovou kvalitu a vybírejte například podle hodnocení v testech dětských čtyřkolek. O výkon má smysl se trochu více zajímat, pokud máte specifické, vyšší nároky a chcete výkonnější čtyřkolku pro starší dítě.

S výkonem souvisí i napětí motorů. Setkat se můžete s 6V, 12V nebo 24V motory. 6V motory najdete ve vozítkách pro úplně nejmenší děti. 12V jsou nejosvědčenější varianta a 24V najdete např. u výkonných modelů pro náročnější použití.

Kapacita baterie, dojezd a doba nabíjení

Baterie je u elektrických vozítek takřka stejně důležitá jako motor. U baterií se udává napětí jako u motoru (6V, 12V nebo 24V) a dále kapacita, obvykle v Ah. Baterií může být větší počet, poměrně časté jsou dvě 12V/7Ah baterie, dohromady tak kapacita činí 14 Ah.

A jak jsou na tom čtyřkolky s reálným dojezdem? Většina modelů zvládne na jedno nabití jezdit cca 1 hodinu až 90 minut, některé i dvě hodiny. Plné nabití pak v průměru trvá 6-10 hodin v závislosti na kapacitě a typu baterie (obvykle jde o moderní baterie Li-Ion).

Další faktory a parametry

Co ještě stojí při výběru za pozornost?

Dálkový ovladač

Zejména čtyřkolky pro předškolní děti by měly být vybaveny i dálkovým ovladačem. Obvykle jde o radiový 2,4 GHz ovladač a tento ovladač by měl být primární – má tedy přednost před řízením v samotném vozítku. Takže jako rodič můžete čtyřkolku vzdáleně zastavit, zpomalit nebo změnit směr a zabránit nebezpečným situacím.

Zpracování kol

Kola mohou být plastová i gumová (nafukovací). Plastová jsou běžná u hraček pro nejmenší děti, nafukovací najdete spíše u výkonnějších vozítek pro větší děti. Nejčastější volbou je kompromisní pěnový materiál EVA, který má podobné vlastnosti jako gumová nafukovací kola, ale je bezúdržbový.

Další vybavení

Čtyřkolka či jiné vozítko bude mít samozřejmě i další výbavu. Např. osvětlení a zvukové efekty jako skutečný vůz, může umět přehrávat hudbu z různých zdrojů (Bluetooth, FM tuner, SD slot, USB port). Praktický je i ukazatel stavu baterie.

Ceny dětských čtyřkolek

Kolik stojí kvalitní elektrická čtyřkolka pro dítě?

✅ Čtyřkolky do 3000 Kč

Cena začíná na cca 1500 Kč, ale jde o málo výkonné hračky pro nejmenší děti. Vhodné již od dvou nebo tří let pro nenáročné, zábavné popojíždění.

✅ Čtyřkolky do 10 000 Kč

Čtyřkolky pro předškoláky a mladší školní věk, které mají již konstrukci a výkon, které zvládnou i lehčí terén a trochu svobodnější ježdění.

✅ Čtyřkolky nad 10 000 Kč

Zde už začínají i modely s vysokým výkonem 500 W či více, které už jsou vhodné pro starší děti a nabízejí velmi slušný výkon a rychlost i v terénu.

Nejlepší značky dětských čtyřkolek

Které značky elektrických čtyřkolek dominují na trhu?

  • Daimex – Velmi populární značka, velmi pěkné a kvalitní modely především kolem 4-5 tisíc Kč.
  • Sunway – Vynikající výběr v různých relacích. Značka se zaměřuje spíše na výkonné čtyřkolky pro starší děti v relacích od 15 000 Kč.
  • Mamido – Obrovský výběr čtyřkolek ve všech relacích a výkonech. Od velmi lehkých hraček pro nejmenší, po velmi výkonné modely.
ProduktInfoHodnocení
#1LAMAX eTiger ATV40S
Nejlepší dětská elektrická čtyřkolka
✔️ Pro děti od 3 do 7 let
✔️ Výdrž hodina a půl, maximální rychlost 25 km/h
✔️ Maximální rychlost až 25 km/h + omezovač rychlosti
✔️ Precizní zpracování a robustní konstrukce
📌 od 15000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Buddy Toys BEA 832
✔️ Pevná a kvalitní konstrukce odolá každému terénu
✔️ Dokáže jet rychlostí až 21 km/h
✔️ S kotoučovými brzdami, předními světly, nožní pojistkou
✔️ Vydrží jet 60 - 90 minut v závislosti na rychlosti a terénu
📌 do 13000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Peg-Pérego Corral T Rex 330W 12V
✔️ Jedna z nejpopulárnějších čtyřkolek
✔️ Dobré držení řidítek i na nerovném terénu
✔️ Přední nárazník chrání před náhodnými nárazy
✔️ Pro děti od 3 let a do nosnosti 40 kg
📌 do 7000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Can-Am Renegade
✔️ Vybavena čtyřmi motory
✔️ Se širokými pěnovými koly EVA
✔️ Má přední i zadní světla, hudební panel se vstupy USB, MP3, Rádio a Bluetooth
✔️ Pro děti od 3 – 6 let
📌 do 6500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Injusa 761 The Beast 12V
✔️ Pro kluky i holky – vhodná od 2 let
✔️ Doba jízdy na jedno nabití 60 min
✔️ Vyniká skvělými jízdními vlastnostmi
✔️ Nechybí ani zpátečka či přední světlo
📌 do 5000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Dětská elektrická čtyřkolka Storm Out
Nejlevnější dětská elektrická čtyřkolka
✔️ Velikostně vhodná pro děti od 1,5 do 3 let
✔️ Pohodlně tvarované sedadlo + široká kola
✔️ Maximální nosnost 20 kg
✔️ Hudební panel je vybaven vstupem MP3, klaksonem a melodiemi
📌 do 2000 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
0 Sdílení