Pro děti

Nejlepší nočníky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší nočníky pro děti
Učení se chodit na nočník patří mezi důležité milníky ve vývoji dítěte. Většina rodičů se nemůže dočkat, až odpadnou „plenkové povinnosti“ a jejich ratolest se plně přesune na nočník. To může trvat docela dlouho, přesto chtějí být rodiče připraveni a nočník pořizují s předstihem. Tato v principu velmi jednoduchá pomůcka může mít poměrně různorodé podoby, ale rodiče přesto výběru často nevěnují velkou pozornost. Vždyť přece… Nočník jako nočník. Ale to nemusí být tak docela pravda. Naopak výběr vhodného nočníku může dítěti s odložením plenek značně pomoci. Dítě by se mělo na nočníku cítit komfortně a nočník by pro něj měl být lákavým a atraktivním partnerem a pomocníkem, ke kterému se bude rádo vracet. Samozřejmě jen samotný nočník není vše. Velmi důležitý je i přístup rodičů a způsob, jakým dítě k nočníku přivádějí. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší nočník, ale věnovat se budeme i tomu, jak dítě na nočník správně naučit, kdy je ten pravý čas a jakým chybám se v tomto citlivém období raději vyhnout.

Kromě toho, že v našem článku najdete obšírného průvodce výběrem a učením na nočník se spoustou praktických rad, informací a tipů, máme pro vás samozřejmě i žebříček nejzajímavějších a nejprodávanějších nočníků na současném trhu. I když stále platí, že každé dítě je jiné, osvědčené nočníky mohou být dobrou volbou a o jejich kvalitách se můžete více dozvědět v uživatelských recenzích nočníků. Zde rodiče často sdílejí zajímavé zkušenosti.

Nejlepší nočníky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Oboustranný ergonomický nočník s výlevkou Teggi
✔️ Ergonomický tvar navržený fyzioterapeuty
✔️ Protiskluzová základna
✔️ Oboustranný symetrický tvar
✔️ Přirozená poloha dítěte
📌 od 300 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2KINDSGUT Dětský nočník
✔️ Zábavný design nočníku
✔️ Nočník se uzavírá poklopem
✔️ Ploutev velryby slouží jako opěrátko
✔️ Spodní strana je protiskluzová
📌 od 850 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Babybjörn Nočník Smart Deep
✔️ Příjemné zaoblení sedavé části
✔️ Vyjímatelná vnitřní část
✔️ Pohodlí s funkčním rozsahem
✔️ Lze bez námahy rozložit a přibalit třeba také na cesty
📌 od 530 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4DOLU Baby nočník toaleta
✔️ Věrná kopie toalety pro dospělé
✔️ Vyjímatelný nočník, který je omyvatelný
✔️ Splachovadlo, které vydává zvuk
✔️ Držák na toaletní papír
📌 od 550 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Big Nočník s volantem
✔️ Originální nočník s volantem a s klaksonem
✔️ Díky vyšší opěrce zad je nočník pohodlný
✔️ Má stabilní základnu
✔️ Trendy design
📌 od 400 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6BEABA Učební nočník
✔️ Komfortní a praktický nočník pro děti
✔️ Opěradlo a měkké okraje zpříjemňují sezení
✔️ Odnímatelná vnitřní část nočníku
✔️ Dolní lem z protiskluzného plastu
📌 od 500 Kč
⭐ 87 % Číst recenze

Jak vybrat nočník

Výběr nočníku by se měl odvíjet od toho, jakým způsobem chcete dítě motivovat či učit a jaké jsou jeho potřeby. Roli může hrát věk dítěte, typ nočníku, kvalita zpracování apod.

Kde se vzaly nočníky?

Nočník je pomůcka, která se používá k vyprazdňování a má poměrně dlouhou historii. Nádoby určené k tomuto účelu se dochovaly už z dob starověkých civilizací. Tehdy však mohlo jít o běžný druh toalety, mísa mohla být umístěna např. pod dřevěnou konstrukcí, na které se pohodlně sedělo. Rozvoj nočníků přinesl evropský novověk a z tohoto období zůstalo do dnešních dob spoustu krásných kousků z porcelánu, kovu i jiných materiálů.

Nočníky byly původně určeny pro dospělé a sloužily jako přenosné a noční toalety – odtud ostatně název nočník. Během 20. století došlo k určité změně situace a nočníky se staly doménou dětí. Dnes chápeme nočník většinou jako synonymum prvního záchodku pro dítě. Dospělými jsou tyto pomůcky užívány už minimálně, obvykle u osob zdravotně indisponovaných, upoutaných na lůžko apod. V tomto článku se však zaměříme právě na nočníky pro děti.

Už Sigmund Freud považoval fázi učení dítěte na nočník za velmi zásadní ve vývoji člověka. Tuto fázi označoval jako „anální“ stádium vývoje a varoval před možnými traumatizujícími dopady předčasného nebo nevhodného učení, které může dítě celoživotně poznamenat – způsobit i ustrnutí v anální fázi.

Freud nevycházel z žádných výzkumů a opíral se spíše o vlastní dojmy nebo přinejlepším empirii. Přestože mu nelze upřít jistou genialitu, jeho psychoanalýzu je třeba vnímat spíše jako filozofický než exaktní vědecký směr.

Jisté však je, že učení na nočník je velmi důležitá a zlomová fáze dětského života. Při špatném přístupu přitom může být pro dítě stresující a frustrující. Je tedy na místě se o toto téma zajímat a zjistit, jak by se dalo učení na nočník udělat pro dítě zábavnější, přirozenější, volnější. Jaké „triky“ a metody mohou být velmi účinné a čemu se spíše vyhnout.

Kdy je správný čas na nočník?

Jako u většiny otázek týkajících se vývoje a výchovy dětí existuje i zde hned několik názorových proudů. Za jistý tradiční milník je i v naší zemi považován věk dva roky. V tomto věku většina rodičů začíná děti na nočník posazovat.

Některé vědecké studie však naznačují, že vhodnější může být už časnější věk – a to 18 měsíců. Tehdy jsou již svaly a svěrače zodpovědné za vylučování a zadržování zralé k učení na nočník. Zároveň prý oddalování učení až třeba na věk 2 roky či pozdější může zvyšovat riziko „nehod“ v podobě pomočování ve školce a může vést i ke zvýšenému riziku výskytu infekcí močových cest u dítěte.

Faktem však je, že věk učení na nočník je velmi variabilní, vychází z tradic kulturních i rodinných. Přesto bychom doporučovali neodkládat první pokusy s nočníkem příliš dlouho. Věk 18 měsíců až 2 roky se jeví jako rozumný čas pro seznámení dítěte s nočníkem.

Netlačte na dítě

Přestože není úplně žádoucí učení dítěte na nočník příliš oddalovat, rozhodně to neznamená, že mají rodiče panikařit, pokud jsou dítěti dva roky a týden a ještě pořád kaká jen do pleny. Délka učení na nočník je velmi rozmanitá. Některé dítě si nočník oblíbí velmi záhy. Jiné však může jakékoli snahy rodičů o ústup z plen sabotovat i velmi dlouho – nezřídka daleko po završení dvou let.

Dnes není tak sporadické, že i děti ve školce mají ještě plenku. Na vině však nemusí být jen dítě samotné, ale třeba i lenivější rodiče. Ti mohou učení na nočník zbytečně odkládat nebo brát příliš na lehkou váhu – a to i proto, že moderní jednorázové pleny jsou v podstatě pohodlné a bezpečné řešení. Ve skutečnosti však dítě potřebuje ve vývoji pokročit a odstranění plen je jediný způsob, jak zavčasu naučit dítě ovládat své vylučovací pochody. Na místě tedy není ani nátlak na co nejčasnější přechod na nočník, ale ani přespřílišná liknavost.

Na dítě byste rozhodně neměli křičet či naléhat nebo ho trestat za to, že nechce nočník používat. To může celý proces spíše prodloužit a dítě může získat k nočníku odpor. Vzdorovitě ho na truc odmítat. Pokud se první pokusy nesetkávají po několik týdnů s žádným úspěchem, může být na místě snahy na nějakou dobu přece jen raději odložit, protože dítě prostě možná potřebuje víc času. Rodič by se neměl stresovat tím, že dítě nesplňuje nějaké tabulkové nároky a neměl by tento stres přenášet na dítě. Naopak je zcela žádoucí snažit se dítě k chození na nočník motivovat a celou záležitost mu zatraktivnit. K tomu může velmi pomoci i právě výběr vhodného, komfortního a zajímavého nočníku.

Nesoupeřte

V neposlední řadě pamatujte, že každé dítě je jiné a průběh vývoje může mít vždy nejrůznější podoby. To platí i u nočníků. Některé dítě se na nočník naučí snadno a rychle hned např. v 18 měsících. Rodiče se s tím jistě rádi pochlubí třeba na sociálních sítích nebo při setkání na hřišti. Rodiče dětí, které zatím této fáze nedosáhly, se pak mohou cítit frustrovaní a vědomá či podvědomá potřeba poměřovat se a soupeřit v absurdním závodu o „nejdokonalejšího potomka“ může vyústit v až agresivní nátlak na dítě.

Komunikace a konzistentnost

Vezměte na vědomí, že některé dítě se může naučit na nočník brzy a rychle, jinému to může trvat dlouhé měsíce. Některé děti pak nočníkovou fázi třeba i takřka přeskočí, takže z plen přejdou skoro rovnou na klasickou toaletu.

Snažte se dítěti maximálně naslouchat a vnímat jeho potřeby vzhledem k jeho temperamentu a povaze. Také s dítětem o tématu co nejčastěji komunikujte. Začněte s tím ideálně už před samotnými pokusy o učení na nočník. Vysvětlujte mu, jak tyto věci fungují. Můžete mu povyprávět nebo pustit například nějakou pohádku, která se bude tematikou chození na nočník zabývat apod. Snažte se dítě pozitivně motivovat a vyhýbat se pasivní (a samozřejmě i „aktivní“) agresi v podobě ponižování, citového vydírání a tak dále.

Zároveň buďte konzistentní. Není ideální každý den nahodile zkoušet deset různých triků, které jste našli na internetu. Není vhodné každý den „měnit pravidla hry“. Snažte se po určitou dobu dodržovat jistou strategii a zachovávat stejné podmínky, abyste dítě nemátli. Teprve po delším časovém úseku, když se strategie ukáže jako nefunkční, můžete (ideálně s určitým odstupem) vyzkoušet jinou.

Snažte se dítě za úspěch pochválit nebo můžete zvolit i nějakou formu drobné odměny, čímž vytvoříte podmíněný reflex. Zajímavou možností může být, pokud dítěti dovolíte, aby si samo nočník vybralo. Výběr nočníku tak může probíhat ve spolupráci s dítětem.

Fikané české tabletky

Možností, tipů a triků, jak dítěti pomáhat s učením na nočník jsou kvanta. Za zmínku stojí třeba jeden český vynález starý několik let. Jde o speciální tabletky (Potty Tabs), které se vhodí do nočníku a při kontaktu s močí změní barvu. Tato atraktivní podívaná může být pro dítě rovněž motivující.

Výběr správného typu nočníku

Ač je nočník v principu extrémně jednoduchá záležitost, v současné době je rozmanitost podob dětských nočníků obrovská.

Existuje obrovský výběr základních nočníků, které se spíše drobně liší tvarem a designem. Většina základních nočníků disponuje mírně vyvýšenou zadní (zádovou) částí. Stále oblíbenější jsou však nočníky s opěradlem, které je podstatně výraznější a větší. Poskytuje díky tomu dítěti větší komfort. Nevýhodou jsou větší rozměry a většinou vyšší cena než u zcela základních nočníků.

Další atraktivní možností jsou různé stylizované nočníky. Mohou mít podobu malinkaté toalety, což se může dítěti líbit (protože může dělat to, co rodiče). Někdy však mohou mít nočníky podobu autíčka, zvířátka apod.

Kromě toho existují i nočníky, které disponují nějakými prvky či vybavením navíc. U nočníků ve tvaru aut to může být třeba volant. Některé nočníky mohou přehrávat zvuky a melodie, které se spouští po úspěšném použití. I to může být pro děti zpestřením a motivací.

Dále můžete narazit na skládací a cestovní nočníky. Lze je rozložit na více části a snadno sbalit s sebou. Oblíbené jsou i nočníky s výlevkou (vyjímatelná vnitřní část) anebo s poklopem. Volba nakonec závisí především na tom, jakou strategii učení chcete využít a jak dokážete odhadnout, co se vašemu dítěti bude líbit.

Nočníky pro holky a pro kluky

Existuje nějaký rozdíl mezi nočníkem pro holku a kluka? Nočníky pro kluky by měly mít vyvýšenou přední část, která zabrání úniku moči mimo mísu. U holčičího nočníku tato část být nemusí (ale může).

Správná velikost nočníku

Nočník by měl dítěti sedět takříkajíc jak zadeček na hrnec. Tedy tak, aby nebyl příliš nízký ani vysoký. Aby nikde nic nepřekáželo, takže se dítě dokáže po stažení kalhot samo posadit a není třeba mu asistovat. Taky je třeba myslet na dostatečnou hloubku a rozměr otvoru. Pokud dítě do otvoru příliš zapadne… asi tušíte, že to nebude nic příliš příjemného ani hygienického.

Příliš malý nočník však bude nepohodlný. Důraz je taky třeba dbát na perfektní stabilitu. Nočník se pochopitelně nesmí převrhnout, když na něm dítě sedí nebo když třeba prudčeji vstane. Vhodné je protiskluzové provedení spodní části.

Materiálové zpracování

Nočníky pro děti se vyrábějí de facto výhradně z plastu. Mělo by jít o plast kvalitní, dostatečně tlustý a zdravotně nezávadný (BPA free). Nočník rovněž nesmí mít ostré výčnělky a povrch musí být dokonale hladký. Nejlevnější nočníky z velmi laciného, tenkého plastu nemusejí být dostatečně stabilní a odolné a plast může být zdravotně závadný.

Design

Tohle už je velmi osobní volba a doporučujeme podobu nočníku vybírat ve spolupráci s dítětem.

Ceny nočníků

Kolik stojí kvalitní nočník pro děti? Zde jsou základní cenové relace.

Nočníky do 200 Kč

V této relaci pořídíte zcela základní nočníky. Nevýhodou bude málo kvalitní plast a zpracování. Nízká odolnost i stabilita.

Nočníky do 500 Kč

Střední sorta se skvělým výběrem. V této relaci už si vybere většina rodičů i dětí.

Nočníky nad 500 Kč

Nočníky designové, se speciálním vybavením, kvalitní cestovní nočníky apod. Vhodné pro náročnější rodiče a děti.

Nejlepší značky nočníků

Které značky nabízejí dobrý výběr, kvalitu i cenu?

  • ZOPA – Populární nočníky a adaptéry na toaletu. Nechybí dostupnější či naopak designové a propracované modely.
  • TEGA – Obrovský a parádní výběr. Nočníky nejrůznějších typů a v nejrůznějších relacích.
  • Maltex – Vesměs velmi dostupné, základní nočníky. Solidní kvalita.
ProduktInfoHodnocení
#1Oboustranný ergonomický nočník s výlevkou Teggi
✔️ Ergonomický tvar navržený fyzioterapeuty
✔️ Protiskluzová základna
✔️ Oboustranný symetrický tvar
✔️ Přirozená poloha dítěte
📌 od 300 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2KINDSGUT Dětský nočník
✔️ Zábavný design nočníku
✔️ Nočník se uzavírá poklopem
✔️ Ploutev velryby slouží jako opěrátko
✔️ Spodní strana je protiskluzová
📌 od 850 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Babybjörn Nočník Smart Deep
✔️ Příjemné zaoblení sedavé části
✔️ Vyjímatelná vnitřní část
✔️ Pohodlí s funkčním rozsahem
✔️ Lze bez námahy rozložit a přibalit třeba také na cesty
📌 od 530 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4DOLU Baby nočník toaleta
✔️ Věrná kopie toalety pro dospělé
✔️ Vyjímatelný nočník, který je omyvatelný
✔️ Splachovadlo, které vydává zvuk
✔️ Držák na toaletní papír
📌 od 550 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#5Big Nočník s volantem
✔️ Originální nočník s volantem a s klaksonem
✔️ Díky vyšší opěrce zad je nočník pohodlný
✔️ Má stabilní základnu
✔️ Trendy design
📌 od 400 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#6BEABA Učební nočník
✔️ Komfortní a praktický nočník pro děti
✔️ Opěradlo a měkké okraje zpříjemňují sezení
✔️ Odnímatelná vnitřní část nočníku
✔️ Dolní lem z protiskluzného plastu
📌 od 500 Kč
⭐ 87 % Číst recenze
0 Sdílení