Chce sedět tam, kde rodiče. Na normální židli. Jenže ty nebývají pro malé děti příliš pohodlné, ale ani dost vysoké. Pak přichází čas vymyslet fungující kompromis. Dneska už si nemusíte namáhat závity vynalézáním nějakého speciálního „udělátka“. To, co potřebujete, už existuje.
Dětské podsedáky na židle představují oblíbenou a žádanou pomůcku. Mohou mít navíc mnoho tvarů a forem. Zajistí dítěti vysokou míru komfortu, ale taky bezpečnosti a pochopitelně i dostatečnou výšku pro stolování. V dnešním článku se proto zaměříme právě na výběr nejlepšího podsedáku na židli pro děti.
Tento typ podsedáků nabízí řada značek a sehnat můžete cenově poměrně velmi dostupné, ale i vysoce sofistikované a dražší kousky. Obecně vzato lze však nejčastěji počítat s investicí kolem tisícovky. Nejde ale o pomůcku na pár měsíců nebo pro sporadické použití. Podsedák může vydržet i několik let. Zvlášť pokud si správně vyberete. Při nákupu byste měli kromě ceny a designu zohlednit i faktory, jako je výrobní materiál, způsob upevnění, bezpečnost a ochranné prvky a v neposlední řadě logicky nosnost, věkové určení apod.
V dnešním průvodci najdete souhrn praktických rad a postřehů, které vám pomohou při výběru nejlepšího podsedáku pro vašeho potomka. Nemůžete ale vynechat ani důležitý žebříček konkrétních modelů. Vybrali jsme do něj nejžádanější a nejlépe osvědčené výrobky současnosti. Poslouží vám jako cenná inspirace. Možná si rovnou i vyberete. Nevyhýbejte se ani uživatelským recenzím podsedáků na židli. Můžete z nich vytěžit zajímavé poznatky a informace. Doporučujeme je však brát s rezervou, spíše jako poradní hlasy, protože mohou být přece jen značně subjektivní.
Nejlepší podsedáky na židli pro děti (dle testů a recenzí)
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Ingenuity 2v1 Baby Base | Náš vítěz - nejlepší podsedák na židli ✔️ snadno se připojuje ✔️ jednoduše se čistí ✔️ odnímatelný pultík a pěnová vložka ✔️ vhodné pro děti od 6m+ 📌 od 1500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#2 | Podsedák na židli FirstBOOSTER | Nejlepší recenze ✔️ nejlépe hodnocený podsedák ✔️ na židli, lavici nebo podlahu ✔️ nepřipoutává se (váha 1,9 g) ✔️ ze „žvýkačkové“ hmoty ✔️ určen pro děti od 2 do 7 let 📌 od 1500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#3 | Chicco Chairy | Oblíbený model ✔️ výškově nastavitelný ve 4 polohách ✔️ malé rozměry ve složeném stavu ✔️ polstrování lze sejmout a vyprat ✔️ lze odebrat pultík i popruhy ✔️ určen od 6 měsíců do 3 let 📌 od 1460 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#4 | Bumbo sedátko MULTI SEAT | ✔️ součástí balení pultík ✔️ výškově nastavitelné - 2 polohy ✔️ hygienické, snadno se čistí ✔️ vybavené 3-bodovým bezpečnostním pásem ✔️ doporučený věk: 6 - 36 měsíců (max. 15 kg) 📌 od 1600 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#5 | Baby Einstein | ✔️ obsahuje postavičky: tygr Tinker a zebra Zen ✔️ tříbodové bezpečnostní pásy ✔️ otíratelné sedadlo a podnos ✔️ lehký a kompaktní pro přenášení ✔️ vhodné pro děti od 6 měsíců do 23 kg 📌 od 1700 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
Obsah článku
Jak vybrat podsedák na židli pro dítě
Podsedáků pro děti existuje poměrně solidní výběr. Ne však až tak rozsáhlý jako v případě např. samotných dětských jídelních židlí. Přece jen jde o poměrně specifickou pomůcku. Je třeba vybírat s ohledem na způsob použití a nároky. Sortiment navíc zahrnuje i různé variabilní modely, které kombinují vlastnosti více pomůcek. Lze je například využít jako podsedák, samostatnou jídelní židli, cestovní židli apod. Zamyslete se tedy v první řadě nad tím, jaké vlastnosti oceníte vy – a samozřejmě vaše dítě.
Podsedák vs. jídelní židle: Proč a kdy pořídit podsedák?
Tyto dvě pomůcky nestojí proti sobě v nějaké jasně vymezené opozici. Jídelní židle je nadále považována za důležitou pomůcku, která je přítomna ve většině rodin. Využívá se v době, kdy dítě už není jen plně kojeno, ale začíná se s přikrmováním nebo se zcela přechází na běžnou stravu.
Druhou podmínkou je „vývojová připravenost“ dítěte. Většina židliček je koncipována pro sed nebo šikmý sed. Ten děti nezvládají od narození, nýbrž s ním začínají nejčastěji kolem 6. měsíce. Proto je většina židliček určena až od tohoto věku. Dítě by v ní navíc nemělo trávit moc času mimo jídlo. Existují však i různé speciální nebo polohovací židličky, které lze použít i dříve a nabídnou anatomickou oporu odpovídající vývojové fázi před sezením.
Kdy uvažovat o podsedáku?
Výše řečeně obecně platí pro samostatné židle i podsedáky. Některé podsedáky jsou použitelné už od cca 6. měsíců a můžete je de facto využívat i jako alternativu jídelní židle nebo jako skladnější cestovní variantu – třeba při návštěvách u prarodičů, na dovolených apod.
Častější způsob využití podsedáků je však jiný. Dítě na něj „přechází“ v době, kdy si začne uvědomovat, že jídelní židlička je cosi speciálního – a má zájem sedět na normální židli jako rodiče. Ovšemže platí, že jde o velmi individuální záležitost. Některé děti mají svou židličku v oblibě do vyššího věku. Jiné ji brzy začnou odmítat.
Podsedák může být způsob, jak nabídnout dítěti jinou možnost usazení. Možná atraktivnější. Nejčastější použití tak bude spadat spíše do věkového rozmezí 1 až 3 let. Mnohé podsedáky mají však vyšší nosnost a rozměry, díky nimž mohou sloužit i déle. Zkrátka do té doby, než bude dítěti pohodlné sezení na židli bez této pomůcky.
Podsedák nejen k jídlu
Podsedák lze samozřejmě využít nejen při jídle. Zejména u starších dětí může zkrátka sloužit jako nástavec židle i při jiných činnostech u stolu. Třeba při kreslení. Opět zajistí lepší výšku a komfort.
Typy podsedáků na židli
Jídelní podsedáky nejsou nijak striktněji kategorizovány a není snadné odlišit nějaké jasné druhy či varianty. Přesto se o něco takového alespoň rámcově pokusíme. Při výběru vám to může posloužit k lepší orientaci. Snáze si taky ujasníte, co vlastně od podsedáku očekáváte a jaký by měl být.
Textilní podsedáky
Naprosto nejjednodušší varianta. V podstatě jde o různé podušky a polštáře – často polstrované a s vyšší tuhostí a výškou. Většinou v atraktivním dětském provedení, tedy barevné nebo s různými vhodnými motivy. Některé mohou být vylepšené o úchytky či popruhy, kterými se přichytí k židli. Dítě však typicky není nijak zajištěno.
Tyto podsedáky jsou naprosto skladné a lehké, což je jejich výhoda. Vzhledem k minimálním či nulovým bezpečnostním prvkům jsou však vhodné spíše pro starší děti (cca 2 roky a víc) a k použití pod stálým dohledem dospělé osoby. Polštář taky nemusí být dost vysoký a tuhý, aby zajistil dítěti potřebný dosah.
V případě, že se pro tento typ rozhodnete, dbejte na dostatečně odolné a kvalitní materiálové zpracování. Syntetické tkaniny jako polyester bývají v tomto případě praktičtější. Důležité je, aby potah byl snímatelný a pratelný.
Jednoduché pevné podsedáky
Podsedáky vyrobené z pevnějších materiálů, které drží formu a mají již podobu sedátka. Nezřídka s nízkou opěrkou zad i boků. Oproti polštářům zajistí lepší výšku. Obvykle jsou používány různé plastové hmoty. Sedací plocha by však měla být ideálně z vhodného měkčího materiálu, ne jen levného tuhého plastu.
U kvalitnějších výrobců se proto setkáte s různými speciálními plasty a hmotami, které mají poněkud „gumovější“ vlastnosti. Jsou proto pohodlnější a taky lépe drží na povrchu židle.
Jiné modely však mohou mít i různé formy poutání – a to k židli i pro dítě samotné. Celkově vzato jde o velmi praktický a skladný typ podsedáků. Je však důležité vybírat spíše z ověřených modelů a značek, abyste měli jistotu kvality a nezávadnosti materiálů a zpracování.
Podsedáky s větším vybavením
Přejděme k sofistikovanějším modelům. Ty mívají často výraznější zádové i boční opěrky. Vypadají spíše jako kompletní vršek dětské jídelní židle. Tím víc, že součástí je obvykle i pultík. V optimálním případě ovšem oddělitelný. Typický je taky důraz na bezpečnostní prvky.
Tyto modely se pevně kotví k židli různými popruhovými systémy, pro upevnění dítěte mívají i tříbodové, či dokonce pětibodové bezpečnostní pásy. Výhodou je, že takové podsedáky lze obvykle použít i pro velmi malé děti již od cca 6. měsíců věku. Polohovatelnost však běžná není, základní forma bývá častěji pevná. Některé přesto mají výměnnou zádovou opěrku. Typickým zástupcem této kategorie mohou být podsedáky značek Mamas&Papas, Ingenuity a Bumbo.
Židlový podsedák
Typickým příkladem této kategorie jsou speciální židličkové podsedáky známé značky Chicco (série Chicco Chairy). Pohybují se na pomezí mezi podsedákem, dětskou židlí a cestovní židličkou. Plnit mohou de facto všechny tyto účely. Mají odnímatelný pultík a popruhy – především však vlastní nízké nohy, takže židlička může stát nejen na židli, ale i přímo na zemi.
Tyto podsedáky jsou již komplikovanější, méně skladné, těžší až trochu neohrabané. Rozhodně však svými možnostmi dokážou mnohé rodiče zaujmout. Cena navíc není v průměru vyšší než u kvalitních podsedáků dvou předchozích kategorií. Nejčastěji jsou určeny dětem od cca 6. měsíců do 3 let.
Ceny dětských podsedáků na židli
Kolik stojí kvalitní dětský podsedák na židli? Ceny nejsou v případě těchto výrobků příliš rozmanité, přesto si lze vybrat levnější i dražší varianty.
✅ Dětské podsedáky do 1000 Kč
Do této relace může patřit naprostá většina textilních podsedáků, ale taky některé levnější pevné, či dokonce židličkové modely. Spíše pro nenáročné, občasné použití.
✅ Dětské podsedáky do 1500 Kč
V této relaci najdete naprostou většinu nejoblíbenějších a nejznámějších modelů. Patří sem např. v článku zmíněné podsedáky FirstBooster nebo Chicco a další. Dobrá volba i pro častější použití.
✅ Dětské podsedáky nad 1500 Kč
Omezenější výběr. Většinou jde o velmi dobře vybavené podsedáky s pultíkem a pásy. Mezi nejoblíbenější patří modely již uvedených značek Mamas&Papas nebo Bumbo.
Nejlepší značky dětských podsedáků na židli
Které značky podsedáků pro děti lze považovat za nejlepší, osvědčené, kvalitní a spolehlivé?
- Ingenuity – Velmi oblíbené a ověřené, dobře vybavené pevné podsedáky s pultíkem i bez. Ceny od cca 1000 do 1500 Kč.
- FirstBooster – Populární, jednoduché a přitom promyšlené podsedáky ze „žvýkačkového“ materiálu. Perfektní praktické vlastnosti, výborné hodnocení.
- Chicco – Rozměrnější židličkové podsedáky série Chairy nebo levnější Pocket Snack, které lze použít pro vícero účelů.
- Bumbo – Velký výběr různých typů podsedáků v relacích od pár stovek korun po 1500 a více Kč. Velmi žádaná značka.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Ingenuity 2v1 Baby Base | Náš vítěz - nejlepší podsedák na židli ✔️ snadno se připojuje ✔️ jednoduše se čistí ✔️ odnímatelný pultík a pěnová vložka ✔️ vhodné pro děti od 6m+ 📌 od 1500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#2 | Podsedák na židli FirstBOOSTER | Nejlepší recenze ✔️ nejlépe hodnocený podsedák ✔️ na židli, lavici nebo podlahu ✔️ nepřipoutává se (váha 1,9 g) ✔️ ze „žvýkačkové“ hmoty ✔️ určen pro děti od 2 do 7 let 📌 od 1500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#3 | Chicco Chairy | Oblíbený model ✔️ výškově nastavitelný ve 4 polohách ✔️ malé rozměry ve složeném stavu ✔️ polstrování lze sejmout a vyprat ✔️ lze odebrat pultík i popruhy ✔️ určen od 6 měsíců do 3 let 📌 od 1460 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#4 | Bumbo sedátko MULTI SEAT | ✔️ součástí balení pultík ✔️ výškově nastavitelné - 2 polohy ✔️ hygienické, snadno se čistí ✔️ vybavené 3-bodovým bezpečnostním pásem ✔️ doporučený věk: 6 - 36 měsíců (max. 15 kg) 📌 od 1600 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#5 | Baby Einstein | ✔️ obsahuje postavičky: tygr Tinker a zebra Zen ✔️ tříbodové bezpečnostní pásy ✔️ otíratelné sedadlo a podnos ✔️ lehký a kompaktní pro přenášení ✔️ vhodné pro děti od 6 měsíců do 23 kg 📌 od 1700 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |