Pro děti

Nejlepší vláčkodráhy: TOP 6 modelů podle recenzí a testů

nejlepší vláčkodráhy
Dráhy, autodráhy a vláčkodráhy. Rozhodně jde o jednu z nejosvědčenějších a nejoblíbenějších kategorií hraček, které baví děti po celém světě. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší vláčkodráhu – zaměříme se přitom především na v současnosti extrémně populární dřevěné dráhy.

Nejlepší vláčkodráhy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1OBROVSKÁ DŘEVĚNÁ KOLEJKA VLAK NA BATERIE TORY TOR 3,2m
✔️ Sada 90 dílků je ideální zábavou pro vaše ratolesti
✔️ Hrany jsou jemně zaoblené
✔️ Vyrobeny z masivního dřeva
📌 od 1150 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Dřevěná vláčkodráha XL Elis Design
✔️ Více jak 100 dílů
✔️ Vyrobená z přírodního, certifikovaného dřeva
✔️ Pastelové a neutrální barvy
📌 od 1800 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Bigjigs vláčkodráha - S venkovskou cestou 80 dílů
✔️ V sadě je celkem 80 ks
✔️ Hravé a živé barvy
✔️ Lze kombinovat se všemi dalšími dřevěnými vláčkodráhami na trhu
📌 od 2000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Dřevěná stavebnice LandToys dřevěná vláčkodráha 69 dílků
✔️ Robustní a odolná vláčkodráha
✔️ Připojení pomocí magnetů
✔️ Vyrobena ze dřeva
📌 od 880 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Woody Vláčkodráha se skluzavkou a jeřábem, 130 dílů
✔️ Spousta dílů
✔️ Zajímavé prvky
✔️ Krásné živé barvy
📌 od 1450 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Vláčkodráha s hracím boxem
✔️ Fantastické městečko s vláčkodráhou
✔️ S praktickým boxem
✔️ Odolné zpracování
📌 od 1450 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat vláčkodráhu

Co je důležité při výběru vláčkodráhy? Především typ a materiálové zpracování. Dále se zaměřte na to, jak dráha funguje, pro jak staré děti je určena, jaké součásti nabízí a důležitá je bezesporu i cena. Pomoci vám mohou i recenze vláčkodrah.

Dřevěné vláčkodráhy – hit současnosti

Právě dřevěným vláčkodráhám se budeme věnovat nejvíc. Jde totiž o velmi módní, trendy záležitost, která v posledních letech výrazně dominuje trhu. Důležité je hned na začátek říct, že jde principiálně o jeden typ vláčkodráhy, který však vyrábějí různé značky. Situaci lze přirovnat například ke stavebnici LEGO. Jde o určitý systém, který využívá jak originální značka LEGO tak nekonečná škála následovatelů. Kostky mohou být různě velké a mohou zde být i jiné dílčí rozdíly. Často jsou však stavebnice jednotlivých značek mezi sebou kompatibilní.

Vsaďte na ověřené výrobce

Rovněž u vláčkových drah platí, že díly mnoha výrobců jsou vzájemně kompatibilní. Například významné značky jako Brio, Woody, BigJigs a další lze mezi sebou typicky velmi dobře kombinovat, dokupovat díly, příslušenství apod. Na kompatibilitu však nespoléhejte v absolutní míře, zvláště ne, pokud kupujete či dokupujete dráhy od levnějších značek nebo z pochybných zdrojů (čínské e-shopy, levná online tržiště,…).

Ty nemusejí být tak kvalitně zpracované a i když se na oko zdají stejné, díly nemusejí dobře lícovat, mohou být příliš na těsno apod., protože nejsou tak precizně a přesně opracované. Podobná situace ostatně může nastat u různých napodobenin LEGA, kdy jednotlivé díly na sebe sice třeba vzájemně pasují, ale dosedají příliš natěsno, nebo naopak špatně drží. V případě vláčkových drah si alespoň zkontrolujte rozměry dílců a rozteč kolejí.

V kompatibilitě je síla

Možnost vzájemného kombinování vláčkových drah různých výrobců je opravdu velmi šikovná a praktická. Dokupovat můžete různé sady samotných dílců, ale taky všemožné příslušenství. Nemají u jednoho výrobce mašinku nebo prvek, který by vaše děti chtěly? Koupíte je u jiného. Stavebnic a sad je opravdu obrovské množství, což vám dává takřka nekonečné možnosti rozšiřování a obohacování vlastní vláčkové dráhy.

vláčkodráha

Jak vláčkodráhy vypadají a fungují?

Dřevěné vláčkodráhy tvoří robustní dřevěné dílce, které mají na horní straně vyfrézované hlubší kolejnice. Jednotlivé dílce mají vždy na jedné straně vystupující oblý klínek a na druhé naopak prohlubeň, ty slouží jako univerzální spojovníky. Do kolejnic se pak usazují autíčka, mašinky, tramvaje, traktory a jiné stroje, které mají kola se správnou šířkou, roztečí a průměrem, aby zde mohly pěkně jezdit.

Ačkoli se tedy pro tento typ stavebnic vžil název „vláčkodráhy“, o vláčkové dráhy a koleje v pravém smyslu tedy tak docela nejde. Jde spíše o univerzální dráhy a taky se skutečně prodávají sady zdaleka ne jen s vláčky, ale i auty, nákladními auty, stavebními a pracovními stroji všeho druhu. Kompatibilní vozítka však mívají magnetické nárazníky, díky kterým je lze spojovat do dlouhých „vláčků“.

Typy dílců a prvků

Základem vláčkodrah je několik typů standardních kolejnicových dílců. Jsou to dílce krátké a dlouhé, rovné a zatáčející a dílce s „převýšením“ – tedy vyklenuté do kopce. Některé značky však využívají i různé složitější výhybky a rozbočky, speciální spojnice a další druhy dílců. Některé dráhy používají pro zpevnění spojů (umístěných ve výšce) plastové svorky, běžné jsou různé mosty a vzpěry či podpěry apod. Další příslušenství je opravdu velmi variabilní a rozmanité.

Bohatá tematická variabilita – prostor pro fantazii

Vláčkodráhy nejsou jen obyčejné „holé“ dráhy, ale lze kolem nich vytvářet kreativní a bohaté prostředí. Součástí sad bývají stromy a keře, skály, útesy i celé vysoké hory nebo rudě žhnoucí sopky chrlící kouř. Vláčkodráhy se typicky prodávají právě jako tematické sady.

Pořídit dítěti můžete například sadu s dinosauří tematikou, kde jsou součástí figurky dinosaurů, teréňáky jako z Jurského Parku či vozy s klecemi, dinosauří kostry apod. Oblíbené jsou i sady s tematikou farmy, kde zase najdete traktory či kombajny, figurky farmářů, mlýn či stodolu, zvířátka apod. Podobně existují sady s železniční, hasičskou, policejní, městskou nebo třeba stavební tematikou a mnoho dalších možností.

Zároveň však lze dokupovat pouze sady univerzálních dílců, které lze použít k rozšiřování drah. Anebo naopak můžete dokupovat příslušenství, jako jsou figurky, vláčky a autíčka (včetně bateriových), kulisy apod. Pro začátek doporučujeme pořídit jednu tematickou sadu podle toho, co vaše dítě nejvíc zajímá (např. dinosauři) – pokud se dráha uchytí, můžete dokoupit třeba sadu univerzálních dílců pro více možností sestavení dráhy, další příslušenství apod.

Materiálové zpracování

Kvalitní dřevěné vláčkové stavebnice mají díly vyrobené z masivního, poctivého dřeva. Obvykle jde o bukové dřevo. Výhodou dřeva je obrovská odolnost a taky jistá estetická hodnota, ale i zdravotní nezávadnost.

Rozmanitější je materiál příslušenství a doplňků. Zde se v různé míře uplatňuje i plast a kov. Způsob zpracování prvků závisí na konkrétní značce a sadě. Setkat se tak můžete s dřevěnými mašinkami a autíčky, ale taky plastovými. Stejně tak panáčci, stromy či domky mohou být plastové i dřevěné.

Zde je otázkou vkusu a preferencí, jaké doplňky budete dokupovat. Plastové jsou lehčí, levnější, variabilnější. Dřevěné jsou odolnější, stylové.

Věk a obtížnost – je stavba dráhy zábava?

Když jde o hračky, směrodatná je nakonec odpověď na jedinou základní otázku: Bude to dítě bavit? Další podobně důležitá otázka pak může znít: Nebude to pro dítě příliš náročné?

Jak si v těchto dvou ohledech stojí dřevěné vláčkodráhy? Faktem je, že jde o jedny z vůbec nejoblíbenějších a nejprodávanějších hraček. Rozhodně nejde o neověřenou, okrajovou záležitost. Tyto dráhy často najdete i ve školkách či hernách a v bezpočtu domácností po celém světě. Takže obecně vzato se dá říct… ano, vláčkodráhy jsou zábavné či mimořádně zábavné!

Nicméně každé dítě je jiné a má jiné zájmy, jiné schopnosti, trpělivost apod. Zde se sluší poznamenat, že stavba komplikovanějších, vícepatrových a rozlehlejších drah z dřevěných dílců přesně podle návodu může být někdy docela slušný oříšek i pro dospělého. Platí to tím více u levných variant, kde přesnost dílců často není až tak dokonalá. Spousta velmi malých dětí si spíše užije svobodnější stavění jednodušších drah a následné hraní s nimi.

A v jakém věku je vhodné pořídit první vláčkodráhu? A jak dlouho bude dítě bavit? Výrobci vymezují hranici zpravidla 3 lety, ale jde spíše o obligátní formuli kvůli legislativě. S vláčkodráhou se většinou dobře zabaví i děti o něco mladší. U dětí mladších než cca dva roky však hlídejte případné menší části (ty se nicméně v tomto typu drah příliš nevyskytují) kvůli riziku spolknutí. Horní věk se obtížně vymezuje a je velmi individuální. Dráha však dokáže bavit i mnoho let, minimálně do mladšího školního věku.

dřevěná vláčkodráha

Velikost setů, počet dílů

Menší setíky mohou nabízet dílce k postavení drah dlouhých kolem 2 až 3 metrů. Počet dílců (včetně doplňků) se pohybuje nejčastěji mezi 30 až 60 a cena začíná (u dostupnějších výrobců) kolem 500 Kč. Střední dráhy nabídnou obvykle kolem 50 až 80 částí a délku dráhy kolem 4 metrů. Cena pak začíná někde u 1200 Kč. U některých výrobců pak najdete i velké a velmi velké sady, které mohou mít i dalece přes 100 částí a dají se z nich postavit opravdu komplikované dráhy. Cena už potom bývá přes 2 tisíce Kč.

Má to i nevýhody?

Opět jako v případě stavebnic LEGO je nevýhodou to, že originální stavebnice ověřených a kvalitních výrobců jsou poměrně drahé. Sety dostupnějších, ale stále solidních, výrobců jako Playtive (řetězec Lidl) nebo třeba Woody stojí většinou od cca 600 až 900 Kč (velmi malé a malé sety). Větší a propracovanější sety pak vyjdou na 1200 až 1600 Kč.

Relace u prestižnějších výrobců (Bigjigs) vyjdou ještě výrazně dráž, ekvivalentní sady stojí např. dvojnásobek. Drahé jsou však i jen různé drobnější prvky a příslušenství, které lze dokoupit. Na druhou stranu, pokud vláčkodráhy dítě zaujmou, mohou se stát velmi trvalou a vděčnou zábavou na celé dlouhé roky.

Další nevýhodou je však i hmotnost a hlučnost. Dílky jsou sice extrémně odolné, ale taky těžké, pád například na prst dítěte z větší výšky může být bolestivý i nebezpečný. Navíc tvrdý a těžký materiál vydává při stavění a hraní si s dílky výrazně větší hluk než lehké plastové dílky. Pokud máte např. parkety či plovoucí podlahu a sousedy s nepříliš pevnými nervy, pravděpodobně si pořízením dráhy vztahy příliš nevylepšíte. Týká se to ovšem zejména manipulace velmi malými dětmi např. kolem dvou či tří let. Ty starší si už obvykle zvládnou se stavebnicí hrát tišeji.

Plastové napodobeniny

Zejména na různých online „tržištích“, jako je Allegro, Temu apod. můžete najít různé levné varianty vláčkových drah, které však mohou být poměrně nekvalitní. Díly nemusejí dobře lícovat, materiály jsou laciné apod. Vždy si taky při nákupu z těchto zdrojů zkontrolujte měřítko! Někdy zde najdete velmi levné stavebnice, které se tváří totožně jako originály, ale ve skutečnosti mohou být v miniaturním provedení, což se dozvíte jen při podrobném zkoumání popisku a fotek nebo dokonce jen z recenzí.

V současnosti jsou na těchto tržištích k dostání i plastové napodobeniny dřevěných vláčkových drah. Napodobeniny v tom smyslu, že princip, tvar a systém je stejný, ale materiálem není dřevo, nýbrž plast. Cena může být jen poloviční či třetinová, ale…

Za prvé nemůžete počítat s kdovíjakou kvalitou zpracování a odolností. Zatímco životnost dřevěné stavebnice může být takřka neomezená, některé plastové vydrží sotva rok. Za druhé, nelze v žádném případě očekávat, že produkty a hračky z podobných zdrojů jsou vyráběny z kvalitnějších plastů, které jsou zdravotně nezávadné (resp. méně závadné). Děti přitom hračky často okusují a olizují a do těla se mohou dostávat škodlivé látky jako ftaláty a bisfenoly (např. BPA).

Elektrické a plastové železnice

Kromě dřevěných vláčkodrah jsou na trhu i klasické a po dekády osvědčené vláčkové dráhy v podobě klasické železnice. Jednotlivé díly železnice jsou obvykle plastové a jezdit po nich mohou vláčky na bateriový pohon. Dnes je tento typ drah poněkud na ústupu oproti dřevěným dráhám a výběr je menší, ale stále zajímavý.

Výhodou je nižší hmotnost plastových železničních dílců, obvykle i nižší cena a taky vysoká věrnost realitě. Tyto dráhy jsou však vhodné spíše pro starší děti (a v oblibě je mají i leckteří dospělí), dráhy i modely vláčků jsou subtilnější, křehčí. Vhodné navíc skutečně pro „fanoušky“ železnic, protože jiná tematika se zde z logiky věci příliš neuplatňuje. Opět však existují sady, které zahrnují železnice, vláčky, ale i různé doplňky jako mosty, přejezdy, tunely či figurky a kulisy.

Ceny vláčkodrah

Cenám jsme se již věnovali výše, ale přesto si dáme malé shrnutí.

✅ Vláčkodráhy do 1000 Kč

Menší sady dostupnějších výrobců nebo různé sady příslušenství či jednotlivých prvků.

✅ Vláčkodráhy do 2000 Kč

Střední až větší tematické sady, které nabídnou většinou 50 a více dílků a délku dráhy přes 3 m.

✅ Vláčkodráhy nad 2000 Kč

Větší či velké sady zejména dražších výrobců. Vhodné již pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky vláčkodrah

Které značky vláčkodrah nabízejí osvědčenou kvalitu?

  • BigJigs – Renomovaná značka s obrovským výběrem. Špičková kvalita. Nevýhodou jsou vyšší ceny.
  • Woody – Jedna z nejpopulárnějších značek s parádním výběrem a skvělým poměrem ceny a kvality.
  • Playtive – Spíše dostupnější, ale stále vysoce kvalitní dráhy z bukového dřeva nabízené řetězcem Lidl.
  • Brio – Další renomovaná a drahá značka, která se pyšní prvotřídní kvalitou a skvělým výběrem.
ProduktInfoHodnocení
#1OBROVSKÁ DŘEVĚNÁ KOLEJKA VLAK NA BATERIE TORY TOR 3,2m
✔️ Sada 90 dílků je ideální zábavou pro vaše ratolesti
✔️ Hrany jsou jemně zaoblené
✔️ Vyrobeny z masivního dřeva
📌 od 1150 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Dřevěná vláčkodráha XL Elis Design
✔️ Více jak 100 dílů
✔️ Vyrobená z přírodního, certifikovaného dřeva
✔️ Pastelové a neutrální barvy
📌 od 1800 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Bigjigs vláčkodráha - S venkovskou cestou 80 dílů
✔️ V sadě je celkem 80 ks
✔️ Hravé a živé barvy
✔️ Lze kombinovat se všemi dalšími dřevěnými vláčkodráhami na trhu
📌 od 2000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Dřevěná stavebnice LandToys dřevěná vláčkodráha 69 dílků
✔️ Robustní a odolná vláčkodráha
✔️ Připojení pomocí magnetů
✔️ Vyrobena ze dřeva
📌 od 880 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Woody Vláčkodráha se skluzavkou a jeřábem, 130 dílů
✔️ Spousta dílů
✔️ Zajímavé prvky
✔️ Krásné živé barvy
📌 od 1450 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Vláčkodráha s hracím boxem
✔️ Fantastické městečko s vláčkodráhou
✔️ S praktickým boxem
✔️ Odolné zpracování
📌 od 1450 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení