Pro děti

Nejlepší dětské židle k psacímu stolu: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší dětské židle k psacímu stolu
Dětem nejvíc svědčí pohyb, o tom není sporu. Přesto jsou nuceny trávit i dlouhé hodiny denně ve strnulé poloze na židli. Především ve škole a doma při učení a psaní domácích úkolů. Starší děti už pak vyhledávají i zábavu u počítače. Doba je zkrátka taková a nelze tomu zcela zabránit. Můžeme však minimalizovat škodlivé dopady dlouhého sezení na dětský vývoj a zdraví. Jak? Samozřejmě používáním správného vybavení. Nejdůležitějším prvkem je přitom bezesporu samotná židle. Dnes se zaměříme na židle vhodné k psacímu stolu. Tedy ke stolu, kde se děti učí a vypracovávají si domácí úkoly nebo se třeba věnují i vlastním aktivitám – například malování. Jak vybrat nejlepší dětskou židli k psacímu stolu? Jaké vlastnosti by měla mít a jaké podmínky naplňovat? To vše se dnes dozvíte a ještě spoustu dalších užitečných rad a informací k tomuto důležitému tématu. Věnovat se budeme i některým významným výrobcům, které vám představíme v krátkých recenzích. Na řadu samozřejmě přijde i přehled cenových relací.

Výběr dětské židle k psacímu stolu určitě není radno podcenit. Přece jen jde o zdraví a pohodlí vašeho dítěte. Výběr vám může usnadnit náš žebříček nejlepších a nejprodávanějších dětských židlí současnosti. Poslouží jako inspirace a možná si rovnou vyberete. Model, který vás zaujme, si vždy ještě „prověřte“ v recenzích dětských židlí k psacímu stolu. Lépe se tak seznámíte s reálnými vlastnostmi.

Nejlepší dětské židle na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1AlzaErgo Table ETJ100
Včetně stolu, nastavitelné
✔️ Pohodlné a pro dětské tělo vhodné podmínky
✔️ Naklonění desky stolu od 0° do 40°
✔️ Plochy opatřeny antireflexní barvou
✔️ Maximálně bezpečný
📌 od 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2MAYER rostoucí židle Actikid A2
Rostoucí dětská židle pro náročné
✔️ Kvalitní dětská židle, vyrobeno v ČR
✔️ Nastavení hloubky sedáku + nastavení výšky opěráku
✔️ Bezstupňové nastavení výšky židle pomocí pístu
✔️ Nosnost 100 kg
📌 od 6350 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Ergodo Kids
✔️ Vyrobena s ohledem na rychlý růst dětí
✔️ Anatomicky tvarovaný sedák
✔️ Kruhová opora nohou
✔️ Pevná opora pro ruce
📌 od 2700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Halmar DINGO
✔️ Dobrá cena
✔️ Výšková nastavitelnost
✔️ Prodyšný opěrák
✔️ Vyhledávaný model
📌 od 1150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Dětská židle Jumbo
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Židle vhodná pro mládež i pro dospělé
✔️ Vybavena mechanikou TILT
✔️ Příjemné čalounění + měkké sezení
✔️ Nosnost 100 kg
📌 od 1400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6AUTRONIC Lacey
✔️ Dětská židle vhodná od 5 let
✔️ Výškově nastavitelná
✔️ S perfektní prodyšností
✔️ Sedák z kvalitní PUR pěny
📌 od 1250 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat dětskou židli k psacímu stolu

Podle čeho vybrat optimální dětskou židli pro práci u stolu? Důležité je vědět, jaké hlavní podmínky musí splňovat a jak má vypadat zdravé sezení. Měli byste mít taky jasno v dalších aspektech (způsob a intenzita použití, umístění, věk dítěte). Z konkrétních parametrů je důležitá výška a hloubka sedu, kvalita a odolnost zpracovaní či použité materiály.

Proč je výběr dětské židle tak důležitý?

Lze očekávat, že na židli stráví dítě poměrně dost času. Nejen při psaní úkolů, ale i dalších činnostech. V závislosti na věku (a zájmech) to může být i několik hodin denně. V takovém případě už je důležité zajistit, že sezení bude ergonomické a podpoří či umožní správné držení těla. Tím se omezí negativní dopady dlouhého sezení.

Při špatné a nezdravé pozici páteře může v dětském věku docházet k nejrůznějším poruchám vývoje pohybového aparátu. Problémy se dokonce mohou rozšířit na nervovou soustavu a způsobit další neduhy. Mezi nejčastější problémy patří u dětí skolióza. Jde o vychýlení páteřních obratlů do strany. Počínajícím stádiem je tzv. skoliotické držení, které je u dětí i nízkého věku velmi časté.

Prevence těchto potíží je vždy lepší a snadnější než jejich léčba či korekce. To se netýká jen zmíněné skoliózy, ale i dalších problémů, které se mohou v důsledku nesprávného držení těla při sezení rozvinout nebo zhoršit. Vůbec nejjednodušším způsobem, jak rizika omezit, je právě pořízení kvalitní ergonomické židle. Samozřejmě musíte dítěti taky vštěpit zásady správného sezení.

Základní pravidla správného sezení

Rodiče by měli průběžně dohlížet na to, že dítě správně sedí a případně jeho sed korigovat, aby si optimální pozici osvojilo a stala se pro něj automatickou dovedností. Zpočátku může být učení obtížné. Zejména v případě, že dítě již mělo špatné návyky. Některé svaly páteře mohou být oslabené. Důsledností a vytrvalostí lze však dosáhnout pozitivních změn.

Základním pravidlem je, že při sedu by chodidla měla celou plochou dosedat na zem či podnožku nebo podložku. Nohy jsou při optimálním sedu mírně rozkročené na šířku boků a trup by měl při sedu se stehny svírat pravý úhel nebo se mu co nejvíce blížit.

Trup a hlava by měly být vzpřímené, ale přirozeně, nikoli násilně. Páteř je přirozeně esovitě prohnutá a nepotřebujeme z ní mít pravítko. Pomáhá tlačit hlavu mírně dozadu, čímž se omezí tendence se přílišně předklánět a hrbit. Hlava by měla být dostatečně vzdálená od stolu (knihy, počítače,…).

Co naopak nedělat? Nevhodné je sezení na kraji židle. Bedra by mělo dítě posunout až k opěrce a přisunout si ke stolu celou židli (nikoli tělo). Zcela nevhodný je sed se zkříženýma nebo jakkoli zkroucenýma či o něco zaháknutýma nohama.

Je jasné, že aby mohl být sed zdravý a správný, musí to vybavení – tedy židle a stůl – umožňovat. Velmi důležitý je nejen správný sed, ale taky přiměřenost. Dítě by se mělo především hýbat, sebelepší sezení je vždy v podstatě nezdravé. Dopřejte dítěti přestávky k protažení po 20-30 minutách sezení. Ponoukejte ho k jiným, fyzicky aktivním, činnostem místo sezení.

Dětská židle Ergodo Kids
Dětská židle Ergodo Kids

Důležité otázky při výběru židle k psacímu stolu

Před pořízením dětské pracovní židle byste si měli dobře promyslet, jaké konkrétní nároky a požadavky na židli budete mít. Zkuste si zodpovědět následující otázky:

  • Jak často (kolik hodin denně/týdně) bude dítě židli používat?
  • K jakým činnostem bude sloužit?
  • Jak staré je dítě a jak dlouho plánujete, aby židle vydržela?
  • Kde bude židle umístěna?

Od intenzity a délky použití by se měla odvíjet kvalita a zpracování židle i její komfortnost. Věk dítěte ovlivní především typ a velikost židle… Obšírnější odpověď, jak vybrat dětskou židli, vám přinese následující text.

Základní podmínky pro kvalitní židli

Jak už bylo uvedeno výše, dětská židle především musí mít parametry, které umožní správné sezení. Její proporce musejí být takové, aby dítě dosáhlo plnou plochou chodidel na zem. Dále aby mohlo sedět opřeno bedry o opěrku. Zásadní jsou tedy dva parametry – výška židle a hloubka sedu.

Obě tyto vlastnosti mohou být u kvalitních židlí nastavitelné a takové židle lze jednoznačně doporučit. Židle by taky měla poskytovat dostatečný komfort.

Co není potřeba a čemu se vyhnout?

Dětská židle nemusí mít bezpočet možností nastavení kdejakého detailu, nemusí mít ani složité mechaniky. Herní a kancelářské židle pro dospělé jsou v tomto směru často předimenzované. U menších dětí vsaďte spíše na jednoduchost. Zaměřte se na to podstatné. Židle taky nemusí mít nutně opěrky rukou. U většiny dětských modelů nejsou. Naopak je důležité dostatečně vysoké opěradlo (nad lopatky), které poskytne vysokou oporu.

Vyhnout byste se měli používání židlí pro dospělé. Ty neumožňují nastavit dostatečně nízkou výšku sedu. I hloubka bude pro menší dítě nevhodná. Zcela ideální taky nemusí být za jistých okolností použití např. židle z bazaru, po starším sourozenci apod. Například polstrování může být už prosezené nebo se může zadrhávat mechanika. Samozřejmě, pokud byla židle kvalitní a je dosud v „plné kondici“ není důvod ji nepoužívat.

S kolečky, nebo bez?

Pořídit dítěti otočnou židli s kolečky, anebo raději klasickou židli pevné konstrukce? Zde docela záleží na věku dítěte a způsobu a intenzitě použití židle. Pro malé děti předškolního věku může být ještě pevná židle dostačující, ba výhodná. Pravděpodobně na ní nestráví tolik času a možnost otáčení a přítomnost koleček by je spíš ponoukaly k lecčemu jen ne ke zdravému sezení.

Pevné židle jsou i v pozdějším věku vhodné jako jídelní židle i pracovní židle k psacímu, pokud na nich dítě nestráví mnoho hodin denně. Jejich výhodou je navíc lehkost a skladnost. Dítě si židli snáze přenese a hodí se i do stísněnějších prostor.

Židle s kolečky jsou robustnější a těžší. Vhodné jsou pro děti školního věku. Nabízejí praktickou pohyblivost, podporují aktivnější sed. Dá se říct, že toto provedení v nabídce (pokud jde o židle k psacímu stolu) převládá.

Židle Halmar Dingo
Židle Halmar Dingo

Správná výška a hloubka sedu je základ

Již jsme zmínili, že podstatným faktorem je výška sedu. Pokud má židle sloužit několik let, je vhodné volit židli s nastavitelnou výškou. U židlí pro dospělé obvykle nelze nastavit výšku nižší než 42 cm, což je moc. U dětských židlí je minimální výška snížená na 34-35 cm. Taky hloubka sedu musí umožnit pohodlné opření beder, aby chodidla zůstala celou plochou na zemi. I zde lze doporučit nastavitelnost.

Co jsou to rostoucí židle?

Rostoucí židle jsou moderní trend. Jde o speciální židle, jejichž konstrukce umožňuje nastavení různých parametrů. Především zásadních (výška a hloubka sedu), ale i dalších. V podstatě bychom mohli za rostoucí židli označit většinu otočných kolečkových pracovních dětských židlí, protože umožňují různá nastavení. Pod tímto pojmem se dnes však v užším smyslu většinou rozumí specifická konstrukce. Jde o židle pevné (bez koleček), obvykle dřevěné.

Tyto židle, alespoň kvalitní značky, obvykle splňují přísné normy, jsou velmi kvalitně zpracované, a dokonce přizpůsobitelné pro velmi široké věkové rozpětí od batolecího věku až po školní věk. Tyto židle tedy rozhodně stojí minimálně za úvahu a pozornost.

Zpracování židle

Jak by měla dětská židle vypadat a z jakých by měla být materiálů? Pestrost je v tomhle směru velká a rozhodně není jen jedno správné řešení. Při výběru židle jistě vstoupí do hry i cena, estetický dojem anebo i intenzita a délka použití a celkové nároky.

Kvalitní židle s ocelovou mechanikou a podvozkem (křížem) může vydržet velmi dlouho. Bude ovšem těžší a dražší. Slabinou pak může být polstrování, které se časem může prosedět. Je velmi těžké odhadnout kvalitu polstrování jen z popisku zboží nebo zběžného pohledu. Vodítkem zde mohou být recenze a testy dětských židlí, hodnocení zákazníků, celkové renomé značky a další spíše nepřímé znaky.

Velmi dobrým měřítkem celkové kvality a odolnosti je pak nosnost. U běžných dostupnějších židlí je to často kolem 60-70 kg. U kvalitních dětských židlí i 100, 110 a více kg. Ty mají potenciál vydržet velmi dlouho i při horším zacházení.

Pozornost je vhodné věnovat i kolečkám. Zde jde zejména o to, zda zvolit kolečka s měkkou či tvrdou povrchovou úpravou. Pogumovaná kolečka jsou vhodná na tvrdé podlahy, jako jsou plovoučky, parkety apod. Tvrdá, plastová kolečka se hodí zejména na koberce, potažmo na měkká PVC apod.

U židlí s kolečky se de facto vyskytuje především plast v kombinaci s textiliemi, pěnami a kovem. U pevných židlí je pestrost provedení větší. Sáhnout můžete i po přírodních materiálech, tedy dřevu. Dřevěné židle jsou krásné a ekologické, takže zajisté představují pro dítě dobrou volbu.

Ceny dětských židlí k psacímu stolu

Kolik stojí kvalitní dětská židle k psacímu stolu? Najít lze i poměrně levné modely, ale počítejte s tím, že má-li židle něco vydržet a dobře sloužit, jistou investici si vyžádá. Jaké jsou základní cenové relace?

✅ Dětské židle k psacímu stolu do 1000 Kč

V této relaci najdete především pevné židle, které se hodí spíše jako jídelní nebo pro menší děti a nepříliš náročné použití. Půjde o jednodušší modely z plastu nebo levnějších dřevěných materiálů.

✅ Dětské židle k psacímu stolu do 3000 Kč

Vynikající výběr židlí různého druhu. Převažují však již kolečkové, nastavitelné židle určené přímo jako pracovní k psacímu stolu. Běžná je nastavitelná výška, lepší mají i nastavitelnou opěrku a hloubku sedu. V této relaci si vybere většina rodičů a dětí.

✅ Dětské židle k psacímu stolu nad 3000 Kč

V této relaci už najdete velmi propracované a odolné kolečkové židle s potenciálem vydržet mnoho let, třeba i pro budoucí sourozence. Dále zde najdete speciální značkové rostoucí židle. Jde o relaci pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky dětských židlí k psacímu stolu

Které značky dětských židlí stojí za pozornost a nabízejí poctivou kvalitu?

  • Halmar – Velmi známý výrobce pracovních, kancelářských a ergonomických židlí a křesel pro děti i dospělé. Osvědčená značka, dobrá kvalita.
  • Autronic – Značka kvalitních dětských židlí. Různé cenové relace od dostupných až po velmi drahé.
  • WoodPartner – Známý a oblíbený výrobce tzv. rostoucích židlí. Velmi zajímavá volba s vynikající kvalitou, ale taky poměrně vysokou cenou.

Nejprodávanější dětské židle k psacímu stolu na trhu

Nejprodávanější dětské židle k psacímu stolu na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1AlzaErgo Table ETJ100
Včetně stolu, nastavitelné
✔️ Pohodlné a pro dětské tělo vhodné podmínky
✔️ Naklonění desky stolu od 0° do 40°
✔️ Plochy opatřeny antireflexní barvou
✔️ Maximálně bezpečný
📌 od 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2MAYER rostoucí židle Actikid A2
Rostoucí dětská židle pro náročné
✔️ Kvalitní dětská židle, vyrobeno v ČR
✔️ Nastavení hloubky sedáku + nastavení výšky opěráku
✔️ Bezstupňové nastavení výšky židle pomocí pístu
✔️ Nosnost 100 kg
📌 od 6350 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Ergodo Kids
✔️ Vyrobena s ohledem na rychlý růst dětí
✔️ Anatomicky tvarovaný sedák
✔️ Kruhová opora nohou
✔️ Pevná opora pro ruce
📌 od 2700 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Halmar DINGO
✔️ Dobrá cena
✔️ Výšková nastavitelnost
✔️ Prodyšný opěrák
✔️ Vyhledávaný model
📌 od 1150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Dětská židle Jumbo
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Židle vhodná pro mládež i pro dospělé
✔️ Vybavena mechanikou TILT
✔️ Příjemné čalounění + měkké sezení
✔️ Nosnost 100 kg
📌 od 1400 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6AUTRONIC Lacey
✔️ Dětská židle vhodná od 5 let
✔️ Výškově nastavitelná
✔️ S perfektní prodyšností
✔️ Sedák z kvalitní PUR pěny
📌 od 1250 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení