Pro děti

Nejlepší odsávačky mléka: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší odsávačky mléka

Potřebujete co nejlepší odsávačku mléka? V dnešním článku se budeme této pomůcce zevrubně věnovat. Odsávačka patří k velmi důležitým pomůckám používaným během kojení. Umožňuje totiž jednodušší a rychlejší odstříkání mateřského mléka pro kojené miminko a může být zcela zásadním nástrojem při různých obtížích s kojením.

V současné době je kojení široce propagované a doporučované jako ideální (resp. jediná vhodná) strava pro děti alespoň do půl roku života. Výhradní kojení po dobu minimálně 6 měsíců doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), která zároveň nabádá v kojení pokračovat až do druhého roku dítěte nebo i déle (současně s příkrmy). Většina maminek se proto snaží dopřát dítěti mateřské mléko co nejdéle. Ne vždy jde ale všechno zcela hladce a odsávačka může pomoci v mnoha situacích. V našem článku se mimo jiné dozvíte, které to jsou – zejména se ale zaměříme na výběr nejlepší odsávačky podle všech důležitých kritérií.

Doufáme, že vám náš průvodce pomůže najít optimální řešení, tak aby ani kapka drahocenného mateřského mléka nepřišla na zmar, a aby vaše dítě mělo vždy co pít. Abychom vám volbu usnadnili, najdete zde i žebříček odsávaček. Před nákupem si ale neváhejte pročíst také uživatelské recenze odsávaček mléka na internetu. Dozvíte se zkušenosti ostatních uživatelek s konkrétními modely.

Nejlepší odsávačky mléka na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1MEDELA Swing 2fázová el.odsávačka

Druh: elektrická
Dvojfázová: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4399 Kč Číst recenze
#2Philips Avent Natural elektronická
Druh: elektrická
Dvojfázová: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3599 Kč Číst recenze
#3Philips Avent Natural manuální
Druh: manuální
Dvojfázová: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]925 Kč Číst recenze
#4Canpol Babies Elektrická EasyStart
Druh: elektrická
Dvojfázová: ano
[usr 4.78 text="true" tooltip="true"]1459 Kč Číst recenze
#5Nuk manuální Jolie
Druh: manuální
Dvojfázová: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]599 Kč Číst recenze
#6Bayby Elektrická dvoufázová BBP 1020
Druh: elektrická
Dvojfázová: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1599 Kč Číst recenze

Jak vybrat odsávačku mléka

Existuje hned několik typů odsávaček a výběr toho správného je velice důležitý, proto se budeme jednotlivým variantám věnovat dostatečně podrobně. Podíváme se ale i na další hlediska a aspekty a taky vám poradíme, jak s odsávačkou mléka zacházet a jak ji udržovat v čistotě.

V neposlední řadě nabídneme krátký přehled sortimentu ve třech základních cenových kategoriích a představíme vám i několik známých výrobců, u nichž můžete pořídit kvalitní produkt. Zodpovíme i některé důležité otázky, na které se maminky často ptají.

K čemu je dobrá odsávačka?

Kojení skýtá mnoho výhod nejen pro krmené dítě, ale i pro samotnou maminku, která se díky tomu rychleji zotavuje po porodu, lépe zvládá případné poporodní deprese, a dokonce se jí dostává i ochrany proti rakovině prsu nebo děložního čípku či před chudokrevností. Výhodou pro rodiče je i značná finanční úspora oproti umělé výživě.

Miminko je zase chráněno před zažívacími obtížemi a kolikami, před záněty a infekcemi, ale i před pozdějšími alergiemi, astmatem, obezitou a dalšími problémy. Ne vždy je ale možné poskytnout dítěti mléko přímo z prsu. Pak nastupuje na řadu odsávačka. Které okolnosti to mohou být?

 • Nejčastějším důvodem je odsátí přebytků mléka, které dítě nezvládne nebo nechce vypít. Mléko je potřeba odsát, protože jinak způsobuje tvrdnutí prsou a bolestivost. V horším případě může dojít i k zanícení prsu. Zánět působí horečky, bolesti, značně omezí matku při kojení a výkonu ostatních mateřských povinností a může vést i k úplné ztrátě mléka. Často je třeba léčit jej antibiotiky.
 • Důvodů pro odsávání může být ale víc. Paradoxně to může být nejen přebytek mléka, ale i jeho nedostatečná tvorba. Právě stimulace odsávačkou vede ke zvýšení jeho tvorby. Odsát mléko může být potřeba i při špatné technice kojení, kvůli vytvoření zásoby na dobu, kdy matka nebude moci kojit, a z mnoha jiných důvodů.

odsávačka mléka zkušenosti

Dva základní typy odsávaček

První dilema, na které narazíte při výběru odsávačky, bude, zda pořídit manuální nebo elektrický model. Rozmyslete si to dobře…

Manuální odsávačky

Ruční, manuální nebo taky mechanické. Tak jsou nazývány odsávačky, které k činnosti vyžadují pouze vaši práci a nemají jiný zdroj energie. Nutno říct, že právě slovo „práce“ je v tomto případě velmi přiléhavé, protože používání manuálních odsávaček je často fyzicky dost náročné.

To už samo o sobě předznamenává způsob používání tohoto typu. Ruční odsávačka je vhodná pro sporadické použití u matek, které nemají s kojením žádné obzvláštní problémy. Odsávačka tak slouží jen jako záložní pomůcka.

Není výjimkou, že odsátí i malého množství mléka je s těmito odsávačkami docela problematické a zdlouhavé. Nemusí přitom jít o „vadný kus“ zboží nebo nekvalitní model. Výhodou mechanických odsávaček je především nízká cena, relativně malé rozměry i snadná údržba.

Elektrické odsávačky

Pokud budete odsávačku používat každý den nebo vícekrát denně, stojí za to uvažovat o elektrickém modelu. Mateřství je samo o sobě dost vyčerpávající a není potřeba přidělávat si dřinu navíc. Elektrické odsávačky jsou taky řešením při vážnějších problémech s kojením, při odsávání mléka do zásoby anebo v případě výrazně nadměrné tvorby mléka apod.

Výhodou elektrického provedení je samozřejmě především vyšší účinnost a pohodlí, ale taky rychlost. Jsou taky ale i určitá úskalí. Jde především o vyšší pořizovací cenu, hlučnější provoz nebo větší hmotnost a rozměry, které nejsou příliš cestovní.

Pístové, pákové a balónkové odsávačky

Popojdeme k dalšímu rozdělení, které už se však týká pouze mechanických modelů. Jaké jsou vlastnosti, výhody a nevýhody jednotlivých možností?

 • Pákové odsávačky – Jde o nejpokročilejší a taky nejúčinnější mechanické odsávačky. Mohou disponovat i dvoufázovou konstrukcí (o tom si ještě povíme níže). Páková odsávačka taky umožní lepší regulaci intenzity odsávání.
 • Pístová odsávačka – Pístové odsávačky jsou nejlevnější, ale také nejméně účinné. Toto řešení je vhodné jen pro opravdu sporadické použití.
 • Balonkové odsávačky – Jsou na tom podobně jako pístové. Dostupné, ale nepříliš účinné. Vhodné pro občasné odsátí přebytků mléka.

Jedna, nebo dvě fáze?

Další důležité rozdělení spočívá v tom, jakým způsobem odsávačka působí, a je taky velmi důležité vzít jej v potaz při rozhodování.

Jednofázové odsávačky

Jednodušší provedení běžné u levnějších zařízení. Opět jde o modely, které jsou vhodnou volbou, pokud máte běžnou laktaci bez zvláštních potřeb nebo obtíží a odsávačku využíváte spíše zřídka. U tohoto typu je možné nastavení vakua pro efektivnější a pohodlnější odsávání. Jde ale o méně šetrnou metodu s obecně nižší účinností.

Dvoufázové odsávačky

Díky vyšší šetrnosti a účinnosti je dvoufázová odsávačka vhodná k použití už od prvních dní po porodu a taky při častém používání (vícekrát denně). Dvě fáze zahrnují stimulaci bradavky, která napodobuje začátek sání miminka ještě před tím, než začne téct mléko, a samotnou laktaci – tedy odsávání mléka.

Délka odsávání

Rychlost odsávání je značně individuální proměnnou. U běžné ruční odsávačky ale počítejte i se čtvrt hodinou na jedno prso! Při odsávání několikrát denně už jde o velmi nepříjemný zásah do časových rezerv, které by bylo možné využít lépe. Elektrické odsávačky jsou výrazně rychlejší. Existuje však ještě jedno řešení, které se hodí, pokud chcete čas strávený odsáváním zcela minimalizovat.

Odsávačky na obě prsa

Existují i odsávačky na obě prsa zároveň. Výhodou je zkrácení doby používání cca o polovinu, ale taky větší šetrnost a vyšší stimulace tvorby mléka. Značnou nevýhodou je ovšem cena, která je oproti běžným typům obvykle skutečně výrazně vyšší.

Velikost nástavce

Při odsávání je důležitá nejen rychlost a účinnost, ale taky šetrnost. Odsávání s nevhodnou odsávačkou může být pro kojící maminku bolestivým, a ještě navíc fyzicky náročným utrpením. Špatná odsávačka může dokonce způsobit i drobná poranění bradavky či dvorce. Výsledkem může být nejen prudká bolest při kojení, ale i infekce.

Důležitou roli z těchto hledisek hraje velikost nástavce. Ten je třeba vybírat podle velikosti bradavky. Změřte si tedy průměr bradavky hned u dvorce (ale nikoli včetně něj). Dále připočtěte 4 mm jako nutnou rezervu. Podle výsledného čísla vyberte nejvhodnější model. Obvyklé rozpětí je od 21 mm (velikost S) po 36 mm (velikost XXL). Příliš malý nástavec může být při kojení velmi bolestivý, velký zase omezí efektivitu.

Jak poznáte, že vám odsávačka (resp. nástavec) nesedí?

 • Bradavka či dvorec bělají
 • Odsávání je velmi neefektivní, mléko nelze zcela odsát
 • Na prsu je okolo nástavce patrné zrudnutí kůže
 • Tunel odsávačky nasává i prsní dvorec
 • Bradavka se tře o stěny tunelu odsávačky

Zdroj energie

U ručních odsávaček je věc jasná, ovládáte je vlastní silou. Jejich výhodou je přenosnost a možnost použití prakticky kdekoli. Elektrické modely jsou běžně napájené ze sítě, což může být problém například při cestování nebo výpadku proudu.

Pokud chcete odsávačku používat na různých místech, bude zřejmě rozumné podívat se po modelu, který umožňuje i bateriové napájení.

Údržba odsávačky

Jak udržovat odsávačku v čistotě? Po zakoupení je obvykle potřeba všechny díly odsávačky vyvařit. Po každém použití zařízení rozeberte a pečlivě vymyjte horkou vodou, aby nikde nezasychalo mléko. Můžete použít i kartáč, který si ale vyhradíte jen pro tyto účely. Nezapomeňte pečlivě vyčistit všechny záhyby. Opláchněte díly studenou vodou a nechce osychat např. na papírovém ubrousku. Po několika použitích je vhodné odsávačku vždy opět vyvařit (max. cca 5 minut).

Video

Ceny odsávaček mléka

Za kolik lze pořídit jednoduchý ruční model a kolik stojí elektronická a velmi kvalitní odsávačka? Máme tu pro vás krátký přehled cenových kategorií.

Odsávačky do 500 Kč

V této relaci najdete levné manuální modely. Nejníže se drží balonkové varianty (už od cca 200 Kč), při horní hranici pak najdete i zajímavější páková zařízení.

Odsávačky do 2000 Kč

Střední kategorie, ve které najdete většinu nejprodávanějších odsávaček na trhu. Pod tisíc korun můžete pořídit kvalitní pákové modely, včetně dvoufázových. Od tisíce korun výš začínají i první elektronické modely.

Odsávačky nad 2000 Kč

Velmi kvalitní, již takřka výhradně elektrické, odsávačky. Často jde o modely pro obě prsa nebo různé komplexní sady. Takové odsávačky jsou vhodné pro náročnější maminky, které mají z laktací větší obtíže.

Nejlepší značky odsávaček mléka

Existují značky odsávaček, které by byly zárukou kvality? Každopádně je lepší hledat konkrétní produkt na míru svým potřebám a nespoléhat jen na renomé výrobce, přesto pro vás máme pár tipů na spolehlivé značky.

 • Medela – Převážně dražší, ale kvalitní a v testech odsávaček vysoce hodnocené modely, manuální i elektrické. Často dvoufázové provedení.
 • Tomme Tippee – Kvalitní elektrické i ruční odsávačky. Výběr není příliš velký, ale úroveň zpracování je vysoká.
 • Canpol Babies – Jde o jedny z nejprodávanějších odsávaček mléka. Důvodem je i relativně dostupná cena manuálních modelů, které jsou přitom uživateli velmi dobře hodnoceny.
 • Philips – I odsávačky Philips jsou značně oblíbené a výhodou je i opravdu velký výběr obou typů. Cenové rozpětí je přitom poměrně různorodé. Kvalita velmi dobrá.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak skladovat odsáté mateřské mléko?

Mateřské mléko lze v perfektně čistých, uzavíratelných lahvích i skladovat. Nejlepší je ale podávat odstříkané mléko co nejdříve. Skladováním dochází k úbytku cenných látek, příliš dlouhé nebo nevhodné skladování může mléko znehodnotit.

Při pokojové teplotě (do cca 25°C) můžete mléko skladovat maximálně po dobu okolo 6 hodin. V lednici, kde se teplota pohybuje u hranice 4°C mléko vydrží několik dní (maximálně týden). V mrazničce (- 18°C) můžete mléko skladovat i 6 měsíců až 1 rok. Po rozmrazení je nutné mléko spotřebovat do několika hodin a uchovávat v lednici. Rozmrazené mléko nikdy znovu nezamrazujte.

Jak podávat odsáté mateřské mléko miminku?

Existuje několik způsobů, jak miminku podat mateřské mléko, pokud nemůže sát přímo z prsu (např. kvůli zánětu, špatné technice apod.). O použití vhodné techniky se poraďte s laktační specialistkou nebo dětskou doktorkou.

U novorozenců se obvykle přistupuje k podávání mléka na lžičce anebo ve stříkačce. Podávání mléka s lahve s dudlíkem u malých miminek vhodné, protože návyk na tento způsob sání může vyústit v problémy s kojením.

V jaké poloze a jak odsávat?

Mléko je vhodné odsávat vsedě, zahajte jej masáží a stimulací prsa. Důležitý je také klid a pohodlí. Odsávání nesvědčí stres, shon nebo přerušování procesu.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1MEDELA Swing 2fázová el.odsávačka

Druh: elektrická
Dvojfázová: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4399 Kč Číst recenze
#2Philips Avent Natural elektronická
Druh: elektrická
Dvojfázová: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3599 Kč Číst recenze
#3Philips Avent Natural manuální
Druh: manuální
Dvojfázová: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]925 Kč Číst recenze
#4Canpol Babies Elektrická EasyStart
Druh: elektrická
Dvojfázová: ano
[usr 4.78 text="true" tooltip="true"]1459 Kč Číst recenze
#5Nuk manuální Jolie
Druh: manuální
Dvojfázová: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]599 Kč Číst recenze
#6Bayby Elektrická dvoufázová BBP 1020
Druh: elektrická
Dvojfázová: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1599 Kč Číst recenze
0 Sdílení