Auto / moto

TOP 8: Nejlepší bundy na motorku – test, recenze a zkušenosti

nejlepší bundy na motorku
Jízda na motorce je lákavou a atraktivní kratochvílí. Na silném stroji či v drsnějším terénu se může změnit i v adrenalinovou zábavu. V každém případě je však na motorce nutné myslet na dostatečnou ochranu. Zatímco v autě osazenstvo chrání pevná karoserie opatřená ještě spoustou bezpečnostních prvků, na motocyklu jezdce chrání prakticky doslova jen to, co má na sobě. Je tedy jasné, že každé části odění je potřeba věnovat maximální pozornost a vybírat s ohledem na jízdní styl i vlastněný stroj. V dnešním článku se zaměříme úzce a konkrétně na jednu jedinou, nicméně důležitou, část výbavy – budeme totiž hledat nejlepší bundu na motorku. Jak ji poznat? To se právě dozvíte v následujícím průvodci. Zabývat se budeme materiály, zpracováním, výbavou, ale i vhodností vzhledem ke klimatickým podmínkám a dalším faktorům. Nevynecháme ani krátké recenze dobrých výrobců a přehled cenových relací.

Výběr motorkářské bundy by neměl být veden pouze touhou po co největší finanční úspoře. Nekupujete rychlovarnou konvici nebo slunečník, ale něco, co vám může zachránit kůži – doslova. Jistěže je rozdíl, jestli jezdíte na elektrickém městském skútru nebo se proháníte na nadupaném supersportu dálnicí či brázdíte hory na enduru. Kvalitu však nepodceňujte ani v jednom případě. Výběr je velký a lze v něm najít různé možnosti a alternativy. Jistě tak dřív nebo později kápnete na takovou bundu, která bude sedět vašim potřebám, stylu i rozpočtu.

Kromě podrobného průvodce výběrem jsme pro vás jako vždy sestavili taky žebříček nejprodávanějších a nejlépe hodnocených modelů současnosti. Může se stát, že vám některý z produktů padne do oka – anebo budete pokračovat v pátrání. Tak jako tak vám mohou přijít vhod i uživatelské recenze bund na motorku, které se u většiny výrobků vyskytují. Čím je jich více, tím lepší obrázek si můžete udělat.

Nejlepší bundy na motorku na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
1.HELITE Touring New
Nejlepší airbagová bunda na moto
✔️ Řízená cirkulace vzduchu
✔️ Vyrobena z velmi odolných materiálů
✔️ Voděodolná, větru odolná a prodyšná membrána
✔️ Integrovaný airbagový systém
📌 od 19500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
2.Alpinestars Faster V2
Skvěle hodnoceno
✔️ Z prémiové kůže s rozsáhlými strečovými panely
✔️ Mesh síťovinová podšívka pro prodyšnost
✔️ Reflexní prvky
✔️ Vysoká úroveň ochlazování
📌 od 9900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
3.Rebelhorn Hunter Pro Vintage
Nejlepší kožená bunda na motorku
✔️ Vyrobena z kozí kůže nejvyšší jakosti
✔️ Příjemná podšívka
✔️ Dvojité a trojité švy pro vyšší odolnost bundy
📌 od 6500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
4.RSA Guff černo-fluo
Dobrá textilní bunda na moto
✔️ Prodyšná podšívka ze síťoviny
✔️ Vyjímatelné loketní a ramenní chrániče + zádový chránič
✔️ Nastavitelná šířka na bocích a v pase
📌 od 3800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
5.W-TEC Ventura Lady
Nejlepší dámská bunda na motorku
✔️ Odolný materiál PolyMaxTex
✔️ Pokročilá ventilace s velkými panely na hrudi
✔️ Reflexní prvky
✔️ Voděodolné vlastnosti tkaniny
📌 od 5300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
6.W-TEC Brandon
Cena / výkon
✔️ Bezpečná bunda vybavena certifikovanými chrániči
✔️ vyrobena z vysoce odolné a zároveň lehké tkaniny
✔️ Odnímatelná tepelná vložka
📌 od 5000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
7.Cappa Racing AREZZO
Cena / výkon
✔️ Lze upravit podle potřeby kolem paží a boků
✔️ Vyjímatelná termovložka a nepromokavá úprava
✔️ Integrované chrániče pro ramena a páteř
📌 od 2100 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
8.Roleff Liverpool
Oblíbený model
✔️ Materiál odolný proti prodření a mechanickému poškození
✔️ Vhodná i pro delší cestování
✔️ Systém ventilací na zip
📌 od 3700 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat bundu na motorku

Výběr kvalitní bundy na motorku spočívá především ve volbě odpovídajícího materiálu, ale i ochranných prvků. Vše je ale třeba hodnotit s ohledem na jízdní styl, osobní potřeby i vkus, ale třeba i počasí, ve kterém budete vyrážet a další podmínky a nároky. Pokusíme se poradit s volbou i z těchto hledisek.

jak vybrat bundu na motorku

Výběr motorkářské bundy podle materiálů a podmínek

Pojďme se nyní detailněji podívat na to, jaké jsou materiálové možnosti zpracování bund na motorku – a co mohou jednotlivé materiály nabídnout, za jakých okolností a podmínek jsou ideální, a kdy se naopak mohou projevit různé slabiny.

Kožené bundy – výhody, nevýhody a druhy kůží

Pravá kůže stojí v oblasti motorkářské výbavy stále na piedestalu. Ať už jde o kalhoty, rukavice nebo právě bundy. Je obecně a vcelku nevyvratitelně považována za nejlepší řešení. Ovšem zejména pokud jde o bezpečnost, míru ochrany a odolnost. Pokud jde o komfort či jiné praktické vlastnosti – tam už je to podstatně horší, ale k tomu se dostaneme později.

Začněme tím, jaké by kůže měla mít parametry. Jisté je, že musí jít o pravou, nefalšovanou kůži – žádnou náhražku. Většinou se doporučuje, aby byla bunda zpracována z tzv. full grain, která je jen zcela minimálně upravovaná. Neprochází broušením nebo leštěním.

Jde o nejodolnější, nejvíce houževnatou variantu. Má navíc specifickou „patinu“. Neprošla totiž kosmetickými úpravami a není tak esteticky „nažehlená“ – je spíše charismatická. O malý řádek níže (ale stále na výborné úrovni) v odolnosti je top grain kůže. Oproti full grain usni je přece jen přizpůsobivější, měkčí.

Důležitá je i tloušťka kůže. Materiál by měl mít více než 1 mm, ideálně kolem 1,2 až 1,4 mm, což je optimální kompromis mezi odolností a zároveň poddajností pro dostatečné pohodlí při nošení. No a pak je tu samozřejmě otázka konkrétního druhu kůže. Jaké jsou v tomto ohledu možnosti – alespoň ty nejčastější?

  • Hovězí kůže – Klasická, velmi častá a zároveň výborná volba, pokud jde o odolnost. Hovězí useň taky solidně čelí vlhkosti. Nabízí zkrátka velmi dobrý poměr ceny a kvality.
  • Kozí kůže – Oproti hovězině je měkčí, hladší a poddajnější. Odolností je přitom takřka srovnatelná s tou hovězí. Používá se u všech druhů moto oblečení, včetně bund. Velmi dobrá, ale většinou spíše poněkud dražší volba.
  • Klokaní kůže – Klokaní kůže je relativně drahá volba, ale s vynikajícími vlastnostmi. Především špičkovou odolností, a to i při menší tloušťce než v případě např. hověziny. Klokaní bunda tedy může být i lehčí a pohodlnější, ale bez ztráty pevnosti.
  • Telecí kůže – Opět velmi kvalitní volba. Spojuje vynikající odolnost s výraznější měkkostí a lehkostí oproti „dospělé“ hovězině.
  • Jehněčí kůže – Velmi měkká, lehká a pohodlná, ale s nižší mírou ochrany. Může být skvělou volbou pro méně rizikové a náročné ježdění.
  • Bizoní či jelení kůže – Jde o varianty z pro nás exkluzivnějšího ranku. Jsou pochopitelně málo časté. Jelenice je velmi odolná, srovnatelná s hovězinou, ale měkčí, příjemnější na dotek, hladší. Bizoní kůže je vysoce odolná a má navíc velmi řízný, charakterní vzhled a skvělou životnost.

A jaké jsou obecné výhody pravé kůže? Už jsme zmínili, že v první řadě je to nedostižná odolnost vůči oděru a otěru. Vysoký stupeň ochrany je taky hlavním důvodem tradiční obliby kůže v rámci moto odvětví. Dále je to ještě vynikající celková životnost – tedy v případě odpovídající péče. A samozřejmě skvělý vzhled a stylovost.

Kůže má však i své stinné stránky. A jsou docela výrazné, zvláště za určitých okolností. Kůže především není příliš přívětivá v horkých letních dnech. Dalším velkým protivníkem kůže je voda. V deštivém počasí kůže nasákne, ztěžkne a velmi dlouho schne. Jinými slovy, flexibilita – pokud jde o využitelnost v nejrůznějším počasí – rozhodně nepatří mezi silné stránky tohoto materiálu.

V dnešní době jsou však výrobci schopni nedostatky kůže částečně kompenzovat moderními metodami a prvky, o kterých se ještě zmíníme později. Další nevýhodou kůže je náročnější údržba.

 

Syntetické materiály a tkaniny

Další výraznou kategorií materiálů, z nich se vyrábí moto oblečení, a tedy i bundy, jsou syntetické tkaniny. Dnes jde o velmi běžné a populární řešení. Textilní vybavení totiž dokáže být výrazně pohodlnější, univerzální a flexibilnější než kožené – v neposlední řadě může působit civilněji a je mnohem méně náročné na údržbu. Textilní bundy najdete v šatníku svátečních jezdců i náročných motoristů či závodních jezdců. Rozhodně jim tedy patří náležitá pozornost. Jaké druhy materiálů se používají?

Velmi odolný je para-aramid neboli Kevlar (jde o obchodní název značky Dupont). Má vysokou odolnost vůči teplu, které se při skluzu po vozovce generuje, i obecnou odolnost. Další na řadě jsou materiály na bázi aramidu a posléze polyamidů. Mají různé obecné a obchodní názvy, např. nylon či Cordura. Jednotlivé konkrétní materiály se mohou vzájemně opravdu výrazně lišit v odolnosti a dalších kvalitách, ale obecně představují střed mezi para-aramidem a polyesterem.

Polyester je poslední a nejslabší článek řetězu. Představuje spíše dostupnější než špičkovou volbu. Ochrana je sice nižší, ale jako takový je na druhou stranu polyester velmi praktický, univerzální, vhodný do každého počasí a s velmi snadnou údržbou. Pro méně extrémní a rizikové ježdění může být výhodnou volbou.

Používají se i přírodní tkaniny? Například u moto kalhot je stále oblíbenou látkou džínovina (Denim), tedy bavlněný materiál. U moto bund se s džínovinou setkáte méně. Výhodou je prodyšnost, pohodlí a praktičnost, nevýhodou nízká ochrana. Proto se často džínovina „mísí“ s kevlarem…

Kombinace materiálů – prodyšnost, pružnost, voděodolnost

Dnes je u veškerého moto oblečení běžné, že sestává z více druhů materiálů. Mohou to být přitom nejen např. různé druhy kůže, ale i zcela odlišné materiály – často kůže a syntetika. Výrobci hledají cesty, jak kompenzovat nedostatky různých materiálů při zachování kýžených výhod. Moto oblečení je často velmi promyšlené.

Například textilní oděv či bunda může být doplněný na různých exponovaných místech panely z kůže, kůže může být doplněna o prodyšnější části z textilu, používají se taky různé nepromokavé membrány, síťové podšívky. Pro zvýšení prodyšnosti pak i sofistikované ventilační systémy řešené například pomocí soustavy zipů. Do chladného počasí se zas hodí bundy s termoizolací, či dokonce se systémy aktivního vyhřívání!

Využívají se i různé příměsi pro úpravu vlastností hlavního materiálu. Například kevlar je tuhý a neprodyšný – kombinuje se proto s bavlnou (např. džínovinou) a třeba ještě elastenem nebo jiným pružným materiálem. Tím se zvýší prodyšnost i elasticita.

výbava motorkáře

Ochranné prvky

Bundy na motorku mívají pochopitelně taky různé bezpečnostní prvky. Především jsou to chrániče, které se usazují na nejzranitelnějších místech (lokty, ramena, záda). Tyto protektory mohou být z různých materiálů – od pěny až po karbon, či dokonce titan. V každém případě je vhodné hledat certifikované protektory označené CE. Ty jsou pak dále označeny úrovní (level) ochrany. Level 1 je nižší, základní ochrana, level 2 je zvýšená ochrana. Chrániče bývají často vyjmutelné.

Kromě protektorů by měla bunda nést reflexní prvky, špičkové bezpečnostní švy a kvalitní, odolné zipy. Na to vše je vhodné se při výběru zaměřit.

Ceny bund na motorku

Kolik zaplatíte za kvalitní bundu na motorku? Počítejte s poměrně výraznou investicí, proto je taky důležité výběr dobře zvážit.

✅ Moto bundy do 2000 Kč

Pod dva tisíce Kč je výběr spíše omezený. Počítejte s textilními – a zejména polyesterovými – modely. Bundy budou spíše pro méně náročné a „rekreační“ použití.

✅ Moto bundy do 4000 Kč

Oblíbená a velmi dobře zásobená kategorie, ve které už se dají vybrat solidní, kvalitní a odolné bundy z nejrůznějších materiálů. Vhodné i pro náročnější uživatele.

✅ Moto bundy nad 4000 Kč

Velmi kvalitní až špičkové moto bundy z prvotřídních materiálů s precizním a promyšleným zpracováním.

Nejlepší značky bund na motorku

Kteří výrobci se mohou pochlubit vysokou kvalitou moto bund?

  • RSA – Velmi oblíbená, a navíc domácí, značka moto vybavení a oblečení. Výborný poměr ceny a kvality, dobrá volba.
  • Cappa – Jde o velmi populární a převážně dostupné (tudíž zejména textilní) moto bundy.
  • Trilobite – Vynikající výběr špičkových i dostupnějších bund. Stylové a kvalitní zpracování. Osvědčená a žádaná značka.
  • W-Tec – Česká značka s obrovským výběrem v různých relacích. Textilní i kožené modely. Velmi dobré výsledky v testech bund na motorku a uživatelských recenzích.

Nejprodávanější bundy na motorku na trhu

Nejprodávanější bundy na motorku na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktInfoHodnocení
1.HELITE Touring New
Nejlepší airbagová bunda na moto
✔️ Řízená cirkulace vzduchu
✔️ Vyrobena z velmi odolných materiálů
✔️ Voděodolná, větru odolná a prodyšná membrána
✔️ Integrovaný airbagový systém
📌 od 19500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
2.Alpinestars Faster V2
Skvěle hodnoceno
✔️ Z prémiové kůže s rozsáhlými strečovými panely
✔️ Mesh síťovinová podšívka pro prodyšnost
✔️ Reflexní prvky
✔️ Vysoká úroveň ochlazování
📌 od 9900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
3.Rebelhorn Hunter Pro Vintage
Nejlepší kožená bunda na motorku
✔️ Vyrobena z kozí kůže nejvyšší jakosti
✔️ Příjemná podšívka
✔️ Dvojité a trojité švy pro vyšší odolnost bundy
📌 od 6500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
4.RSA Guff černo-fluo
Dobrá textilní bunda na moto
✔️ Prodyšná podšívka ze síťoviny
✔️ Vyjímatelné loketní a ramenní chrániče + zádový chránič
✔️ Nastavitelná šířka na bocích a v pase
📌 od 3800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
5.W-TEC Ventura Lady
Nejlepší dámská bunda na motorku
✔️ Odolný materiál PolyMaxTex
✔️ Pokročilá ventilace s velkými panely na hrudi
✔️ Reflexní prvky
✔️ Voděodolné vlastnosti tkaniny
📌 od 5300 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
6.W-TEC Brandon
Cena / výkon
✔️ Bezpečná bunda vybavena certifikovanými chrániči
✔️ vyrobena z vysoce odolné a zároveň lehké tkaniny
✔️ Odnímatelná tepelná vložka
📌 od 5000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
7.Cappa Racing AREZZO
Cena / výkon
✔️ Lze upravit podle potřeby kolem paží a boků
✔️ Vyjímatelná termovložka a nepromokavá úprava
✔️ Integrované chrániče pro ramena a páteř
📌 od 2100 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
8.Roleff Liverpool
Oblíbený model
✔️ Materiál odolný proti prodření a mechanickému poškození
✔️ Vhodná i pro delší cestování
✔️ Systém ventilací na zip
📌 od 3700 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Hledáte další vybavení na motorku?

0 Sdílení