Auto / moto

Povinná výbava auta a motorky + nejlepší autolékarničky na trhu

nejlepší autolékárničky Sháníte co nejlepší autolékárničku, abyste měli v pořádku povinnou výbavu vozu a nemohla vás zaskočit silniční kontrola? V dnešním článku se budeme věnovat právě tomuto vybavení. Zajímat nás však budou nejenom lékárničky samotné, ale všechny prvky povinné výbavy vozu i motocyklu a taky aktuální legislativa, která se těmito záležitostmi zabývá. V našem průvodci proto najdete komplexní informace o dané problematice a můžete si podle něj zorganizovat nebo doplnit toto zákonné vybavení. Budete tak mít jistotu, že nepřijdete k pokutě – nebo dokonce úhoně při nějaké nečekané a nepříjemné situaci.

Autolékárnička patří samozřejmě k nejdůležitějším součástem výstroje vozu a může vám či někomu jinému zachránit zdraví nebo i život. Je tedy ve vlastním zájmu každého řidiče, mít ji v pořádku a kompletní. V tomto článku se budeme věnovat skladbě lékárničky, ale taky tomu, jak si ji obstarat, zakoupit nebo vybavit co nejvýhodnějším způsobem. Existuje totiž více možností a cest, jak si toto vybavení zkompletovat. Pokusíme se obsáhnout všechny a zdůraznit výhody i nevýhody jednotlivých řešení.

Ačkoli bude následující návod poměrně obšírný a spíše obecný, ani tentokrát nevynecháme žebříček, v němž vám představíme nejzajímavější a nejoblíbenější produkty současnosti. Další konkrétní informace pak můžete získat především z uživatelských recenzí autolékárniček a taky z odborných testů. Pojďme se tedy na naše téma směle vrhnout.

Nejlepší autolékárničky na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ AUTOLÉKÁRNIČKY
#1Autolékárnička Hartmann textilní
Odpovídá MDČR 341/2014 Sb.[usr 5 text="true" tooltip="true"]239 Kč Číst recenze
#2Textilní - Auto Hotárek
Odpovídá MDaS ČR č.206/2018 Sb.[usr 5 text="true" tooltip="true"]99 Kč Číst recenze
#3Autolékárnička textil Steriwund
Odpovídá vyhl.č.182/2011[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]159 Kč Číst recenze
#4COMPASS Lékárnička I. plastová
Obsahuje veškeré náležitosti
odpovídající aktuální vyhl.č. 341/2002 Sb.
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]179 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ MOTOLÉKÁRNIČKY
#1Motolékárnička textil Steriwund
Odpovídá vyhl.č.182/2011 Sb.[usr 5 text="true" tooltip="true"]139 Kč Číst recenze
#2Motolékárnička MotoZem
Odpovídá vyhl.č.182/2011 Sb.[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]99 Kč Číst recenze

Jak vybrat autolékárničku

I výběr nezbytného vybavení, jakým je autolékárnička, může být poněkud komplikovaný. Nelze totiž automaticky spoléhat na to, že vám prodejce hotových lékárniček poskytne zboží odpovídající kvality a s vybavením, které bude skutečně korespondovat s aktuálními platnými normami a zákony. Proto je velmi rozumné se v situaci zorientovat a mít přehled, co je potřeba splňovat. Podíváme se proto na komplexní pravidla týkající se povinné výbavy vozu a posléze se úzce zaměříme na lékárničky a jejich výběr.

Nakonec nás budou jako vždy zajímat cenové hladiny v současnosti prodávaných výrobků a osvědčené značky, u kterých můžete očekávat jistou míru záruky kvality a spolehlivosti.

jak vybrat autolékárničku

Povinná výbava vozu v roce 2020

Hned na začátek pro vás máme dobrou zprávu. V roce 2020 se předpisy, které se věnují povinné výbavě, nijak nemění. Vše zůstává stejné od poslední úpravy. Ta proběhla na podzim roku 2018, ale dá se říct, že šlo o změnu spíše k lepšímu, která řadu zbytečně komplikovaných nařízení poněkud zjednodušila. Byl ostatně nejvyšší čas.

Jednou ze zásadních změn bylo zrušení povinnosti mít ve výbavě pojistky a náhradní žárovky, čímž vyhláška reaguje na moderní trendy v technologiích a vývoj vozidel. Vlastnoruční výměny žárovek v terénu už jsou u novějších vozů tak trochu pasé. Co tedy zůstalo a jaké součásti tvoří povinnou výbavu v roce 2020?

Povinná výbava automobilu

Automobilů se týká následující vybavení…

 • Autolékárnička
 • Reflexní vesta
 • Výstražný trojúhelník
 • Vybavení na opravu či výměnu kola, potažmo náhradní kolo
 • Povinná výbava pro děti

Pojďme se teď podrobněji podívat na jednotlivé prvky této výbavy. Tedy kromě autolékárničky, které se budeme detailně věnovat později.

Reflexní vesta

S reflexní vestou je to mírně složité. Zcela jednoduše se dá říct, že tento prvek výbavy musíte ve vozidle mít, protože zákon č. 361/200 Sb. ukládá povinnost mít oblečenu reflexní vestu při pohybu na pozemních komunikacích mimo vozidlo během nouzového zastavení mimo obec.

Od roku 2018 tedy vesta není v povinné výbavě výslovně uvedena, ale v praxi je stejně de facto nutné ji mít pro případ potřeby. Tato „mezera“ v zákoně se stala svého času terčem kritiky. Lze rozhodně doporučit vestu nebo jiné oblečení s prvky z retroflexního materiálu ve voze mít.

Výstražný trojúhelník

Výstražný trojúhelník je snad jediný prvek povinné výbavy, kolem kterého nepanují žádné zvláštní zmatky ani komplikace. Jednoduše jej musíte mít. V případě poruchy či havárie je třeba jej umístit na vozovku minimálně 50 metrů za vozidlo (na dálnici nejméně 100 m).

Vybavení na opravu či výměnu kola, potažmo náhradní kolo

Zde se opět dostáváme do lehce složitějších vod. Tato povinnost je totiž do jisté míry podmíněná. Povinnost mít toto vybavení neplatí, pokud:

 • Vůz disponuje pneumatikami s možností nouzového dojetí a indikací defektu.
 • Je vůz vybaven bezmontážní opravnou sadou na kolo.
 • Můžete v rámci svého pojištění využít asistenční službu (po celé ČR), která zajistí výměnu kola.

Pokud nesplňujete ani jednu z těchto tří podmínek, stále pro vás platí „stará“ povinnost vozit s sebou náhradu a prostředky k výměně kola.

Povinná výbava pro děti

Jde o poněkud jiný druh povinné výbavy, přesto nezbytné. Řeč je samozřejmě o autosedačce, která je povinná pro děti do 150 cm a 36 kg hmotnosti.

Doporučená výbava automobilu

Zmínit bychom měli i výbavu, která sice není ze zákona povinná, ale je určitě zodpovědné a duchapřítomné mít ji ve voze pro případ potřeby či nouze. Jedná se o tyto součásti:

To jsou obecné prvky, které lze ještě doplnit o potřeby, které se mohou hodit za určitých okolností. Jedná se například o alkoholový tester anebo léky, které pravidelně užíváte. Je třeba si taky uvědomit, že některé prvky, které u nás spadají do „doporučené“ výbavy, mohou být v jiných státech povinné.

Povinná výbava motocyklu

Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na jednostopá vozidla. Zde je ovšem povinná výbava ještě jednodušší a sestává z reflexní vesty a motolékárničky. Přesným obsahem motolékárničky se ještě budeme zabývat.

Povinná výbava v zahraničí

Vyrážíte do ciziny? Pak jistě víte, že se povinná výbava automobilu/motocyklu liší i v rámci EU stát od státu. Vypočítat konkrétní odlišnosti je nad rámec možností tohoto článku, ale povinné vybavení platné v jednotlivých státech si můžete na internetu snadno zjistit.

Ještě důležitější je fakt, že podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 je výbava posuzována podle zákonů státu, ve které je vozidlo registrováno. Vůz s českou značkou tudíž může mít českou výbavu i např. v Rakousku nebo Francii, aniž by řidiči hrozil postih. Ale pozor! Ne každý příslušník policie tohle musí vědět a být ochotný se nechat poučit. Proto je rozumné zvážit, zda svou výbavu před cestou do zahraničí nedoplnit, a ušetřit si tak potenciální problémy.

povinná výbava do auta

Autolékárnička, jak ji zkompletovat?

Ještě před tím, než se pustíme do výčtu zákonného obsahu lékárničky, se musíme zmínit o možnostech, jak si kvalitní a kompletní lékárničku obstarat. Už jsme řekli, že možností je víc. V principu jde však především o dvě řešení:

 • Pořízení kompletní lékárničky
 • Vlastnoruční zkompletování (doplnění staré lékárničky)

Kompletní, komerčně prodávané lékárničky

První možnost je dnes velmi oblíbená a využívaná. Celá škála výrobců nabízí již hotové lékárničky. Ty jsou navíc často dostupné za velmi přijatelné ceny. Problém je, že tomu může nezřídka odpovídat i kvalita jednotlivých komponent. Spoustu lidí kvalita lékárničky příliš nezajímá a stačí jim, že splní zákonný požadavek. To se může snadno změnit, když se dostanou do situace, kdy lékárničku skutečně potřebují.

Tím však rozhodně nechceme říct, že všechny prodávané lékárničky jsou nekvalitní. To v žádném případě! Je ale třeba vybírat, a ne vždy se vyplatí sáhnout po úplně nejlevnější variantě. S výběrem vhodné kompletní lékárničky vám může pomoci náš žebříček a průvodce, ale taky testy a recenze autolékárniček. Při výběru si vždy zkontrolujte, že lékárnička obsahuje skutečně vše, co je nutné (případně navíc vše, co byste mohli potřebovat). Zajímejte se i o datum exspirace.

Vlastnoruční zkompletování

Toto řešení je vhodné pro uživatele, kteří mají rádi vše dokonale pod kontrolou anebo mají speciální požadavky na obsah lékárničky. Každý komponent můžete pečlivě vybrat a rozhodnout se, zda zvolíte cestu nízké ceny, nebo vysoké kvality. Toto řešení je pochopitelně pracnější a časově náročnější. Rozhodně neplatí, že když si lékárničku sestavíte sami, vyjde vás to levněji. Často to může být spíš naopak.

Datum exspirace

Řada řidičů si koupí či sestaví lékárničku a pak mají dojem, že mají navždy vystaráno (nebo aspoň do další změny zákonů). To není tak docela pravda. Sice není ze zákona nutné vyměnit lékárničku po „datu spotřeby“, jak se někdy ne zcela správně uvádí, je však nutné, aby všechny její prvky byly v bezvadném stavu – tedy nepoškozené, neznečištěné apod.

Obsah autolékárničky

Dostáváme se k samotnému obsahu lékárničky a první se podíváme na varianty určené pro automobily či resp. pro dvoustopá vozidla. Existují totiž tři kategorie lékárniček podle typu a velikosti vozidla.

I. Kategorie

Spadají sem osobní automobily, ale taky užitková vozidla jako dodávky a nákladní vozy. Tento obsah lékárničky se tedy týká drtivé většiny běžných uživatelů. Ze zákona musí obsahovat:

 • 3x hotový obvaz s 1 polštářkem
 • 3x hotový obvaz s 2 polštářky
 • 1x škrticí pryžové obinadlo
 • 1x cívka hladké náplasti
 • 1x izotermická folie (min. 200 x 140 cm)
 • 1x pryžové či latexové rukavice
 • 1x nůžky

Nejspíš jste v roce 2018 zaznamenali změnu, která vyřadila z obsahu lékárničky pomůcky jako trojcípý šátek či plastovou roušku a náplast s polštářkem.

II. a III. Kategorie

Tyto kategorie se týkají vozidel pro přepravu osob, tedy např. autobusů.

Druhá kategorie se zabývá lékárničkou při přepravě až 80 osob, třetí nad 80 osob. Obsah lékárničky se však v podstatě nemění, alespoň pokud jde o položky. Liší se pouze počet kusů. Například ve druhé kategorii je třeba 5 hotových obvazů s jedním polštářkem (a stejně tak 5 se dvěma), ve třetí kategorii jich musí být 10.

Motolékárnička

Kromě mopedů (a samozřejmě jízdních kol) musejí být motocyklisté také vybaveni lékárničkou s obsahem, který splňuje zákonné požadavky. Oproti lékárničce pro auta je obsah omezenější. Tvoří jej:

 • 1x hotový obvaz s 1 polštářkem
 • 1x hotový obvaz s 2 polštářky
 • 1x škrticí pryžové obinadlo
 • 1x pryžové či latexové rukavice
 • 1x nůžky

Odpadá tedy hladká náplast a taky izotermická folie a liší se i počty kusů hotových obvazů. Důvodem je pochopitelně především omezenější úložný prostor motocyklu.

čo ma obsahovat motolékárnička

 

Ceny autolékárniček

Na kolik vás může vyjít pořízení již zkompletované a kvalitní autolékárničky nebo lékárničky pro motocykl? Představíme vám tři základní cenové kategorie tohoto zboží a sortiment, který v nich můžete očekávat.

✅ Lékárničky do 100 Kč

I za tak zcela minimální cenu jako je několik desítek korun můžete pořídit kompletní lékárničku. Není tedy žádný důvod nemít ji v pořádku a kompletní. V této nejnižší ceně ovšem najdete především lékárničky pro motocykly a spíše výjimečně i pro automobily. Je třeba si taky zkontrolovat obsah, exspiraci a případně se informovat o kvalitě v testech autolékárniček.

✅ Lékárničky do 300 Kč

Nejdůležitější kategorie se zdaleka největším výběrem. Najdete zde naprostou většinu nejprodávanějších autolékárniček i lékárniček pro motocykly. Opět je však dobré vybírat pečlivě a řídit se případně i podle recenzí.

✅ Lékárničky nad 300 Kč

Zde už najdete poměrně malý výběr. Najdete zde autolékárničky vysoké kvality, většinou v odolných brašnách, někdy s nadstandardním vybavením.

Nejlepší značky autolékárniček

I u takového elementárního vybavení, jakým je autolékárnička, může hrát významnou roli značka a výrobce. Často jde o dobré vodítko a známku kvality. Koupě lékárničky z pochybného zdroje se totiž nemusí vždy vyplatit.

 • Hartmann – Menší výběr vynikajících lékárniček. Například lékárnička Hartmann textilní 283/2015 patří u nás k dlouhodobě vůbec nejprodávanějším autolékárničkám a je doporučována i Červeným křížem. Obsahuje všechny zákonné prvky.
 • Steriwund – Mimořádně oblíbené lékárničky. Potěší opravdu velký výběr, ale i výborná kvalita, která se odráží ve vysokých hodnoceních. Tyto lékárničky jsou přitom cenově dostupné.
 • Compass – Poměrně oblíbené jsou i autolékárničky značky Compass, které rovněž nabízejí dobrou kvalitu a odpovídají aktuálním nařízením.
 • Agba – Za zmínku jistě stojí i značka Agba, která nabízí solidní výběr auto i moto lékárniček za ceny do 200 Kč. Většina produktů se těší dobrému hodnocení a řada z nich patří mezi oblíbené a žádané.

Nejčastější otázky nakupujících

Je možné pořídit i kompletní sadu povinného vybavení?

Ano, i toto je možné. V současné době někteří prodejci nabízí zkompletované sady povinné výbavy vozidla. Výběr takových sad není příliš velký, ceny se pak obvykle pohybují okolo 400 až 600 Kč. Je však třeba vždy zkontrolovat, co daná sada obsahuje a porovnat to s aktuálními požadavky na povinnou výbavu vozu nebo motocyklu.

Velmi často bývá součástí těchto sad i vlečné lano, rukavice nebo některé jiné prvky, které u nás nejsou přímo součástí povinné výbavy vozu. Přesto mohou být jistě užitečné, případně i povinné v mnoha jiných státech.

Jaké prostředky pro výměnu kol musí být ve voze v rámci povinné výbavy?

Povinnost mít tyto prostředky je podmíněna (viz výše). Pokud však nemáte vůz z indikací defektu a pneumatiky s nouzovým dojetím (či nesplňujete jiné zmíněné podmínky), platí pro vás dále povinnost vozit v rámci povinné výbavy:

ProduktHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ AUTOLÉKÁRNIČKY
#1Autolékárnička Hartmann textilní
Odpovídá MDČR 341/2014 Sb.[usr 5 text="true" tooltip="true"]239 Kč Číst recenze
#2Textilní - Auto Hotárek
Odpovídá MDaS ČR č.206/2018 Sb.[usr 5 text="true" tooltip="true"]99 Kč Číst recenze
#3Autolékárnička textil Steriwund
Odpovídá vyhl.č.182/2011[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]159 Kč Číst recenze
#4COMPASS Lékárnička I. plastová
Obsahuje veškeré náležitosti
odpovídající aktuální vyhl.č. 341/2002 Sb.
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]179 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ MOTOLÉKÁRNIČKY
#1Motolékárnička textil Steriwund
Odpovídá vyhl.č.182/2011 Sb.[usr 5 text="true" tooltip="true"]139 Kč Číst recenze
#2Motolékárnička MotoZem
Odpovídá vyhl.č.182/2011 Sb.[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]99 Kč Číst recenze
0 Sdílení