Auto / moto

Nejlepší čističe disků a ALU kol: TOP 6 produktů podle recenzí a testů


Nablýskané disky udělají hodně. Spousta lidí se soustředí na to, aby se jim třpytil lak karosérie, až bude oslňovat kolem jedoucí řidiče. Ale pokud jsou disky znečištěné, na výsledném dojmu zanechají nesmazatelnou skvrnu. Je to jako vzít si na ples parádní značkový oblek, ale přijít v zablácených teniskách. Disky jsou ovšem typicky terčem nečistot z brzd společně s prachem cest, částečkami asfaltu atd. Společně tito činitelé vytvářejí značně odolný, obvykle mastný pokryv, kterého se není snadné zbavit. Ale i když to není snadné, je to samozřejmě možné. Musíte jen vědět, co a jak použít. V dnešním článku vám proto poradíme právě s výběrem nejlepšího čističe disků a ALU kol, ale věnovat se budeme i údržbě těchto komponent v obecném měřítku.

Díky našemu průvodci budete schopni udržovat svá kola ve stavu jako ze škatulky, takže vám je budou všichni ostatní účastníci provozu závidět. O účinnosti konkrétních přípravků se můžete přesvědčit i prostřednictvím uživatelských recenzí čističů disků kol.

Nejlepší čističe disků a ALU kol na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Auto Finesse Iron Out Contamination Remover
Nejúčinnější čistič disků
✔️ Uvolní mastnotu a špínu v jednom kroku
✔️ Odstraní z kol a laku veškerou polétavou rez
📌 od 390 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Meguiar's Ultimate All Wheel Cleaner
TOP2 v kvalitě
✔️ Konzistence přípravku připomínající gel
✔️ Kompletně přepracované složení
📌 od 450 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3K2 ROTON 700 ml
Nejoblíbenější, skvělé recenze
✔️ Odstraňuje nečistoty bez nebezpečí poškrábání povrchu
✔️ Určený pro všechny druhy ráfků a poklic
📌 od 99 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Gyeon Q2M Iron WheelCleaner 1 l
Silný čistič ALU kol
✔️ Účinný čistič kol bez obsahu kyselin
✔️ Šetrný a účinný zároveň
📌 od 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Soft99 Iron Terminator
Odstraňovač polétavé rzi
✔️ Jednoduše použitelný pH neutrální odstraňovač
✔️ Vhodný k perfektní přípravě a dekontaminaci laku
📌 od 330 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Sonax Xtreme Čistič disků
Funkční produkt
✔️ Pro odstraňování nečistot z ocelových disků a disků
✔️ S čistící houbičkou a ochrannou rukavicí
📌 od 150 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat čistič disků kol

Při výběru čističe ALU kol byste neměli být příliš zbrklí nebo hledat jen cenově nejdostupnější řešení. Taková volba se vám může vymstít a ve výsledku vás přijít draho. Důležité je vědět, jak konkrétní čistič používat a jakým prostředkům či pomůckám se vyhnout, abyste disky spíše nepoškodili. Vše se dozvíte v našem průvodci.

Jak vyčistit disky kol?

Pokud si dáváte záležet na vzhledu svého vozu, budete se muset na kola speciálně zaměřit a věnovat jim určitou samostatnou péči. Většina zkušených řidičů už ví, že skrze automatickou myčku cesta k úspěchu nevede. Sice je to pohodlné, za nějaký poplatek projedete mycí linkou a na první pohled můžete mít dojem, že tato služba odvedla svou práci. Ale…

V myčkách jsou užívány hrubé kartáče a celkově nešetrné metody, které sice mohou odstranit většinu nečistot, zároveň však snižují životnost laku a narušují leštěné povrchy. Karosérie i kola mohou utrpět mikroskopická poškození. Kartáče ničí ochrannou vnější vrstvu laků. Ve výsledku tak může brzy dojít k tomu, že lak ztratí svůj lesk a zůstane poněkud matný, zašedlý, omšelý. A to jistě nechceme.

Ruční mytí je správná volba

Na řadu tedy přichází ruční mytí. I zde však musíte postupovat takříkajíc v rukavičkách a vyhnout se příliš agresivním pomůckám nebo postupům. V první řadě zapomeňte na hrubé kartáče, či dokonce drátěnky a na urputné drhnutí.

Správná péče spočívá v oplachování a jemném leštění – a v použití správných čisticích prostředků. Opět nesmí jít o žádné agresivní saponáty nebo chemii. Tu a tam se vyskytují hazardéři, kteří na svá kola používají různé agresivní chemické prostředky, dokonce někdy včetně kyselin.

Na internetových fórech občas narazíte i na zkušenosti s obyčejnou kyselinou solnou (HCl). Důrazně doporučujeme vyhnout se takovým bizarním a potenciálně nebezpečným chemickým pokusům! Tím spíš, že láhev specializovaného čističe není nutně zas o tolik dražší než láhev kyseliny solné.

Kyselé, zásadité vs. neutrální pH

Jaké prostředí by měl využívat kvalitní čistič kol? Ve skutečnosti existují čističe všech typů – tedy s kyselým, zásaditým i neutrálním pH.

Kyselé čističe jsou cenově dostupné, ale silně agresivní. Mohou být i toxické, při použití nebezpečné i pro samotného uživatele. Hrozí vdechování toxických výparů, podráždění až poleptání kůže při styku s přípravkem atd.

O moc lépe a šetrněji se tyto čističe nechovají ani k čištěným povrchům. Nečistoty sice obvykle odstraní – a to poměrně účinně. S nimi však obvykle odstraní i povrchovou ochrannou vrstvu laků a celá práce vede k podobnému výsledku (nebo horšímu), o jakém jsme mluvili v souvislosti s myčkami. S těmito prostředky je navíc třeba pracovat velmi rychle a přesně podle návodu. Nesmí být ve styku s povrchem disků příliš dlouho. Existují nicméně i poněkud šetrnější verze kyselých prostředků. Většina běžných uživatelů však přesto zvolí jinou variantu. Kyselé prostředky se používají spíše v mycích linkách a obecně v „průmyslových“ a komerčních aplikacích.

Další možností jsou zásadité čističe. Ty mají výhodné složení pro likvidaci brzdných nečistot, které patří k hlavnímu činiteli znečištění kol. Zároveň jsou pohodlnější, nezapáchají a jsou bezpečnější pro uživatele i pro laky a povrchy.

Při výběru toho či onoho prostředku se lze řídit i druhem znečištění. U standardního znečištění z prachu a brzd se obvykle osvědčí oba typy prostředků – doporučujeme však zvolit šetrnější a bezpečnější zásaditou variantu. Zásadité prostředky jsou zároveň účinnější na připečené a zažrané či silně mastné nečistoty.

Kyseliny si mohou lépe poradit se znečištěním tzv. náletovou rzí (neboli vzdušnou korozí), což jsou de facto kovové částečky, které se usazují na povrchu kol, karosérie. Mohou způsobit fleky, škrábance i celkově špinavý dojem.

Neutrální čističe vedou u konečných uživatelů – jak je používat?

A nakonec jsou tu neutrální čističe. Rozhodně na ně nesmíme zapomenout, protože právě neutrální povahu má většina běžných, nejprodávanějších čističů disků. Zatímco kyselé čističe (i většina zásaditých) se prodávají ve velkých „průmyslových“ baleních, v kanystrech o objemu mnoho litrů, neutrální čističe jsou často přímo připraveny pro rychlé a snadné použití běžným majitelem vozu.

Obvyklým balením je láhev s rozprašovačem. Podobná jako u jiných domácích saponátů. Objem je obvykle 500 až 1000 ml. Před použitím se nijak neředí ani jinak nepřipravují – stačí je nanést. Typickým efektem je následné narudlé zbarvení znečištěných částí kol. V tuto chvíli už čistič odvedl svou práci a je třeba ho opláchnout.

Neutrální saponáty jsou velmi šetrné, poměrně univerzální na různé druhy znečištění, bezpečné a pohodlné. Proto bychom tuto variantu doporučili jako optimální volbu pro běžného uživatele. Jedinou nevýhodou je poněkud vyšší cena. Nemusí však jít o zdrcující částky. Rozhodně jsou tyto prostředky levnější než nové disky.

Jak správně čistit disky?

Pokud použijete kvalitní čistič ALU disků, práce nemusí být nijak náročná. Jak jsme již popsali, stačí obvykle nanést tento čistič na disky, počkat (obvykle pár minut) na reakci a následně čistič i s nečistotami spláchnout proudem vody. Nejlépe tlakovým čističem. Kola můžete vodou omýt i před nanesením čističe a zbavit je tak hrubějších nečistot.

Vždy však postupujte přesně v souladu s návodem k použití na konkrétním čističi. Obvykle je třeba opláchnout čistič ještě předtím, než zaschne. Neplatí tedy, že čím déle čistič na povrchu působí, tím lépe. U kyselých čističů je dokonce nanejvýš nutné pracovat s velmi přesným načasováním, než s nečistotami začnou „požírat“ i samotné disky.

Na nečistoty lze použít i speciální jemné štětce a kartáče. Na ty se nanese saponát a krouživými pohyby potom z disků odstraníte fleky a špínu. Dosáhnete tak opravdu precizních výsledků. Tyto „detailingové“ štětce obvykle stojí pár desítek až pár stovek korun. Použít můžete i malířské štětce, ale vyhněte se použití příliš hrubých pomůcek, které by mohly povrch narušit.

Preventivní péče

Chcete-li si ještě více usnadnit práci a udržet krásný vzhled disků déle, je možné podniknout i určité preventivní kroky. Základní pomůckou je v takovém případě speciální vosk. Kvalitní vosky na kola mají vysokou odolnost vůči teplotě i dalším vlivům prostředí a vytvoří ochrannou vrstvu, která do značné míry omezuje znečištění disků.

Vosk se nanáší na odmaštěná a očištěná kola pomocí pěnového aplikátoru, případně se dolešťuje vhodnou jemnou utěrkou z mikrovlákna. Výdrž vosku může být i několik měsíců a pomůže vám ušetřit na následné spotřebě čističů.

Pokud chcete, aby auto jen zářilo a vypadalo jako ze škatulky (třeba před jeho prodejem), vyplatí se uvažovat i o použití prostředku na pneumatiky. Ten má ovšem i praktické účinky. Vytváří ochrannou povrchovou vrstvu, která chrání před nečistotami, UV zářením a dalšími negativními vlivy. Můžete tak prodloužit i životnost pneumatik.

Ceny čističů disků kol

Kolik stojí kvalitní čistič disků kol? Investice nemusí být extrémně vysoká a výsledek může být přesto na velmi dobré úrovni.

✅Čističe disků kol do 100 Kč

V této ceně můžete pořídit balení některých levných čističů nebo i lepších čističů, ale v menším balení. Obvyklý objem balení je v této relaci 500 ml.

✅Čističe disků kol do 250 Kč

Velmi populární relace s obrovským výběrem. Už kolem 150 Kč lze pořídit i větší (700ml) balení některých nejprodávanějších čističů disků kol, např. od značky K2 Roton.

✅Čističe disků kol nad 250 Kč

Větší balení anebo dražší čističe. V této relaci se pohybují značky jako K2 Roton, Auto Finesse, Sonax a další.

Nejlepší značky čističů disků kol

Které značky čističů kol se těší nejlepším hodnocením a dokážou odvést vynikající práci za přiměřenou cenu? Zde je několik tipů…

  • K2 Roton – Patří mezi nejprodávanější značky. Skvělý výběr čističů, které jsou vysoce účinné i šetrné. Skvělý poměr ceny a výkonu.
  • Auto Finesse – Spíše dražší, ale vysoce účinné a šetrné čističe vhodné i pro náročné zájemce.
  • Meguiar’s – Převážně dražší až drahé, nicméně skvělé čističe disků s mimořádně účinným složením.
  • Moje Auto – Levné, ale kyselé čističe. Poměrně účinné, ale nepříliš šetrné.
ProduktInfoHodnocení
#1Auto Finesse Iron Out Contamination Remover
Nejúčinnější čistič disků
✔️ Uvolní mastnotu a špínu v jednom kroku
✔️ Odstraní z kol a laku veškerou polétavou rez
📌 od 390 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Meguiar's Ultimate All Wheel Cleaner
TOP2 v kvalitě
✔️ Konzistence přípravku připomínající gel
✔️ Kompletně přepracované složení
📌 od 450 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3K2 ROTON 700 ml
Nejoblíbenější, skvělé recenze
✔️ Odstraňuje nečistoty bez nebezpečí poškrábání povrchu
✔️ Určený pro všechny druhy ráfků a poklic
📌 od 99 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Gyeon Q2M Iron WheelCleaner 1 l
Silný čistič ALU kol
✔️ Účinný čistič kol bez obsahu kyselin
✔️ Šetrný a účinný zároveň
📌 od 550 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Soft99 Iron Terminator
Odstraňovač polétavé rzi
✔️ Jednoduše použitelný pH neutrální odstraňovač
✔️ Vhodný k perfektní přípravě a dekontaminaci laku
📌 od 330 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Sonax Xtreme Čistič disků
Funkční produkt
✔️ Pro odstraňování nečistot z ocelových disků a disků
✔️ S čistící houbičkou a ochrannou rukavicí
📌 od 150 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení