Chcete-li usedat za volant nebo řídítka bez obav, nemusíte hned sahat po modelech za několik tisíc korun. V současné době můžete základní testery sehnat už od několika stovek korun. Samozřejmě, že od mnohých nelze očekávat stoprocentně přesné výsledky, ale pro orientaci mohou být dostačující. Tyto přístroje mají navíc – na štěstí pro řidiče – zpravidla tendenci spíše přidávat než ubírat.
V naší recenzi alkohol testerů vám přinášíme šest modelů, které patří k nejžádanějším a lze od nich očekávat solidní funkčnost. Pokud je pro vás řízení denním chlebem, možná se nebudete chtít dívat jen po nejnižší ceně. Přichystali jsme pro vás proto modely z různých cenových kategorií. Přesto i u alkohol testerů platí, že dražší nemusí nutně znamenat lepší.
Test nejlepších alkohol testerů podle redakce
Produkt | Informace | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | V-net DA 8500 | Ideální pro profi řidiče ✔️ Vysoká přesnost měření +/- 5% ✔️ Velký rozsah měření 0,00 - 5,00 promile ✔️ Rychlost měření do 10 sekund ❌ Nutná kalibrace každých 6 měsíců 📌od 4500 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | V-net AL 5500 | Nejlepší cena / výkon ✔️ Jeden z nejprodávanějších alkohol testerů na trhu ✔️ Přesnost +/- 10% ✔️ Rozsah měření 0,00 - 4,00 promile ✔️ Rychlost měření do 5 sekund ❌ Nutná kalibrace každých 6 měsíců 📌od 1300 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Alkohit X-5 | Velmi dobré recenze ✔️ 9 z 10 zákazníků je spokojeno ✔️ Velmi dobré hodnocení D-testu (84%) ✔️ Přesnost +/- 5% ✔️ Rozsah měření 0,00 - 2,00 promile ✔️ Rychlost měření do 5 sekund ✔️ Součástí balení je cestovní pouzdro 📌od 2300 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Alcoforce Master | Nejlepší do auta ✔️ Odchylka +/- 0,06 ‰ BAC při 0,5 ‰, ✔️ Rozsah měření 0,00 - 3,00 promile ✔️ Kalibrace každých 12 měsíců 📌od 2000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Beper 40999 | Produkt roku ✔️ Slušné recenze zákazníků ✔️ Odchylky do 0,08‰ BAC ✔️ Rozsah měření 0,00 - 4,00 promile ✔️ Rychlost měření do 5-7 sekund 📌od 1300 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | V-net AL-2500 | Nejlepší levný alkohol tester ✔️ Přesnost +/- 15% ✔️ Rozsah měření 0,00 - 4,00 promile ✔️ Rychlost měření do 4 sekund ❌ Občasná nespokojenost zákazníků s výsledky měření 📌od 850 Kč | [usr 4.5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
# V-net AL 5500 (od 1300 Kč)
V-net AL 5500 je vybaven polovodičovým senzorem a dokáže měřit alkohol v dechu v rozmezí 0,00-4 promile. Přesnost měření je udávána s odchylkou do 10 %. Přístroj zvládne změřit hodnotu alkoholu během cca 5 vteřin a příprava na nové měření mu zabere 30 vteřin.
Tento model funguje velmi úsporně, takže na dva nové AAA články zvládne i dvě stě nebo více měření. Životnost samotného čidla je pak stanovena na zhruba 2000 měření s tím, že čidlo lze vyměnit. Kalibraci testeru je však třeba provádět každých 6 měsíců. Fungovat zvládne v teplotách od – 10 do 500°C. Pokud máte vyšší požadavky na přesnost a spolehlivost, tento tester může být adeptem na optimální poměr ceny a výkonu.
Co potěší
- Rozsah měření od 0,00 do 4 promile
- Doba měření jen 5 sec a regenerace 30 sec
- Vysoká přesnost s odchylkou +/- 10 %
- Počítadlo provedených měření
- Velmi vysoký počet měření na jedny baterie
- Čidlo s životností okolo 2000 měření
- Patří mezi nejprodávanější alkohol testery u nás
Co zamrzí
- Nutnost kalibrace každých 6 měsíců
- Delší doba zahřívání po startu
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]
Koupit v obchodě# Alkohit X-5 (od 2300 Kč)
Alkohit X-5 je také vybaven signalizací slabé baterie a začátku a konce měření. Při nečinnosti se přístroj po 30 vteřinách sám vypne. K napájení slouží 9V baterie typu 6LR61.
Příjemný je u tohoto výrobku rozsah příslušenství, které je součástí balení. Získáte jednu baterii, 5 ks zvlášť balených náustků, manuál a mapku s limity alkoholu v rámci EU a také praktické pouzdro, abyste mohli tester nosit s sebou.
Co potěší
- Velmi přesné výsledky (ale pouze do 2 promile, ostatní do 4 s menší přesností)
- Paměť na pět měření
- Signalizace slabé baterie
- Součástí balení je i pouzdro a 5 náustků
- Rychlý start a regenerace pro další měření
Co zamrzí
- Vyšší cena
- Náustky se nevejdou do pouzdra
- 9V baterie
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]
Koupit v obchodě# Alcoforce Master (od 2000 Kč)
Kalibraci tohoto modelu je nutné provádět jednou za 12 měsíců a o tom, že nastal čas, vás bude informovat speciální alarm. Rozsah měření je 0-4 promile a přístroj měří na tisícinu promile s velmi vysokou přesností. Elektrochemické čidlo má samozřejmě také omezenou životnost, ale můžete si jej nechat v servisu vyměnit.
Co potěší
- Pěkný design, k dostání ve více barvách
- Velmi dobrá přesnost měření i při opakovaných pokusech
- Kalibrace jednou za 12 měsíců
- Stačí jeden článek AAA
- Alarm pro nutnost kalibrace i pro nízký výstup vzduchu
- Dva náustky v balení
Co zamrzí
- Vyšší cena
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]
Koupit v obchodě
Jak vybrat alkohol tester?
Recenzi alkohol testerů máme za sebou a možná jste si mezi testovanými produkty našli takový, který vás oslovil. Ať už tak, nebo onak – připravili jsme pro vás navíc průvodce nákupem. Ten vám pomůže získat přehled o tom, jaké možnosti současné testery nabízejí a jaké parametry je vhodné před pořízením sledovat a porovnávat.
Pravděpodobně víte, že existují dva základní typy těchto přístrojů – a to chemické (s balónkem a dýchací trubičkou) a elektronické. Pro domácí i firemní účely se používají prakticky výhradně měřiče elektronické – a na ty jsme se také zaměřili a budeme se jim věnovat i v tomto návodu.
Polovodičový vs. elektrochemický senzor
Čidlo je nejdůležitější součástí alkohol testeru, jelikož právě díky němu dostáváme výsledky o hladině alkoholu v dechu. Existují přitom dvě varianty. Polovodičové a elektrochemické čidlo. Výrobci je často vyzdvihováno čidlo elektrochemické jako jednoznačně lepší a výkonnější. Ale je tomu skutečně tak? Pojďme se na jednotlivé varianty podívat zblízka.
Polovodičové čidlo
Tento typ je obvykle přítomen v levnějších přístrojích. Funguje tak, že se zahřeje na vysokou teplotu a vydechovaný vzduch různě mění jeho elektrické napětí v závislosti na přítomnosti a množství alkoholu, ale i jiných látek. Následně musí přístroj změny vyhodnotit a převést na jednotky, které se zobrazí na displeji.
Tomuto čidlu je vyčítáno několik nedostatků a slabin. Například může do měření zahrnout i jiné látky než alkohol, které pak ovlivní výsledek. Senzor také reaguje na sílu dechu a má nižší životnost.
Elektrochemické čidlo
Testery s tímto senzorem jsou označovány také jako fuel cell (palivový článek). Při měření nasaje pumpa do čidla určité množství vzduchu. Čidlo neboli palivový článek pak spalováním alkoholu vyrábí elektrický proud. Z objemu proudu je vypočítán také objem alkoholu. Výhodou je, že čidlo nereaguje na jiné látky, ani jej neovlivňuje síla dechu. Nemusí se taky zahřívat, takže baterie vydrží déle. Připisována je mu rovněž mnohem vyšší životnost, stabilita a přesnost.
Ačkoli je jistě pravda, že elektrochemická čidla jsou vyspělejší a mají lepší vlastnosti, pro běžné domácí použití a kontrolní měření nemusí být rozdíl mezi nimi zdaleka tak patrný. Stojí proto za to zapřemýšlet, zda se vám investice do kvalitnějšího elektrochemického čidla skutečně vyplatí a jestli něco takového budete mít možnost docenit.
Náustky
Drtivá většina alkohol testerů vyžaduje k měření náustky. Některé modely lze sice ošálit a změří vám alkohol v dechu i bez náustku, ale takové měření nelze ani zdaleka považovat za přesné. Náustky obvykle nejsou výhradně na jedno použití a při sporadickém měření a využívání jedním člověkem je lze použít vícekrát.
U některých testerů je v balení hned několik náustků do začátku – což je jistě výhoda. Je dobré si také zjistit, kolik stojí náhradní a jestli je nutné používat pouze originální varianty. Někdy můžete být velmi nemile překvapeni cenou takové drobnosti. Provoz i levného alkohol testeru se pak může značně prodražit.
Baterie
Zdaleka nejčastěji se můžeme u testerů setkat s napájením na standardní baterie AAA. Zpravidla je potřeba dvou článků, méně často jen jednoho. Výhodou je velmi dobrá dostupnost těchto baterií. Počet měření, které lze na jedny baterie provést, se však výrobek od výrobku značně liší. Někdy to mohou být jen desítky, jindy stovky měření. Další možností jsou přístroje na jiné typy baterií (např. 9V) nebo s vlastním dobíjecím akumulátorem.
Rozsah měření
Rozsah měření je obvykle uváděn v promile. Běžná horní hranice testerů je 4 promile, některé měří hodnoty až k 5 promile. Pro většinu uživatelů je však podstatně důležitější spodní hranice měření. Ta bývá u lepších přístrojů od 0,00 nebo i 0,000. U levných zařízení se ale můžete setkat i se spodním limitem 0,2 promile. Pro příležitostnou orientační kontrolu to může být nicméně dostačující.
Rychlost startu, měření a regenerace
Pokud přístroj chcete používat častěji, k opakovanému měření nebo pro více lidí, budou pro vás o to víc důležité tyto parametry. Zejména polovodičové testery se mohou při startu déle rozehřívat. Doba měření je pak u různých výrobků značně variabilní. Velmi rychlé modely zvládají vyhodnotit výsledky během několika vteřin, jiné potřebují několik desítek vteřin. Podobně je na tom „čekací lhůta“ mezi měřeními. Ta bývá ještě delší, zpravidla od půl minuty do cca dvou minut, ale jistě najdete modely, které se tomuto průměru vymykají (na různé strany).
Přesnost, kalibrace a měření hlubokoplicního vzduchu
Při nákupu zařízení, jakým je alkohol tester, je nepochybně stěžejní záležitostí jeho přesnost a spolehlivost. Míra přesnosti se sice může odvíjet od způsobu použití. Pro občasné kontrolní domácí použití zřejmě nepotřebujete takovou přesnost jako třeba v průmyslové aplikaci, ale přesto vás přístroj nesmí zklamat a musí být schopný s jistotou odhalit zbytky alkoholu v dechu.
Některé pokročilé přístroje nabízejí i možnost měření tzv. hlubokoplicního vzduchu. Při použití je nutné se nadechnout velmi zhluboka a začít do testeru foukat. Zařízení nechá určitou část vzduchu nejprve volně proudit. Zaznamená až vzduch pocházející přímo z plic a naměří hodnoty z něj. Tyto hodnoty jsou mnohem přesnější a relevantnější. Naměřené stopy navíc svědčí o přetrvávající přítomnosti alkoholu v krvi.
Kalibrace
S přesností souvisí i kalibrace. Podobně jako hodiny nebo jakékoli jiné měřicí přístroje se může zařízení začít časem „rozcházet“ a ztrácí na přesnosti. V takovém případě přichází čas nechat ho zkalibrovat. Průměrná frekvence pro kalibraci se obvykle pohybuje mezi 6-12 měsíci nebo po několika stovkách měření – záleží na konkrétním přístroji. Ale pozor! Velmi levné přístroje kalibraci neumožňují, jsou tedy de facto na „jedno použití“.
Další funkce a možnosti
- Signalizace – testery mohou disponovat zvukovými nebo grafickými signalizacemi oznamujícími např. ukončení měření (u většiny modelů), slabé baterie, čas na kalibraci, přítomnost zbytkového alkoholu apod.
- Displej – Většina modelů má LCD displej. Pro měření za různých podmínek je vhodné, aby byl displej podsvícený.
- Automatické vypnutí – tato funkce není výjimečná ani u levnějších modelů. Po určité době nečinnosti se přístroj vypne, aby spořil baterie.
- Paměť – interní paměť je výsadou zejména dražších typů testerů. V paměti se ukládají informace z několika posledních měření. Další funkcí je počítadlo měření, které oznamuje množství měření provedených přístrojem.
Kromě výše uvedených funkcí se můžete u různých modelů setkat s řadou dalších možností a také se záplavou různých parametrů. Nyní však máte alespoň základní představu, podle čeho se při výběru řídit a jaký alkohol tester koupit.
Ceny alkohol testerů
Kolik utratit za kvalitní alkohol tester? Máme pro vás drobnou nápovědu.
✅ Alkohol testery do 500 Kč
V této relaci můžete narazit na velmi levné alkohol testery. Jde o modely pro opravdu nenáročné a sporadické použití. Nelze očekávat velkou přesnost ani spolehlivost.
✅ Alkohol testery do 2000 Kč
Nejoblíbenější relace. Už kolem tisícovky lze najít spoustu kvalitních a spolehlivých přístrojů, odolně zpracovaných a s dobrou životností.
✅ Alkohol testery nad 2000 Kč
Pro náročnější použití, např. firemní, doporučujeme porozhlédnout se v této kategorii a zvolit preciznější (samozřejmě kalibrovatelný) přístroj s odolným tělem a vysokou přesností (elektrochemický).
Nejlepší značky alkohol testerů
Které značky alkohol testerů se mohou pochlubit přesností, spolehlivostí a odpovídající cenou?
- V-Net – Špičkový výběr. Jde především o dražší až profesionální přístroje od cca 1000 Kč nahoru. Vysoká kvalita.
- AlcoForce – Další značka s výběrem spíše dražších modelů, mnohé mají vynikající hodnocení.
- Sencor – Sencor patří mezi „lidovější“ značky a platí to i u alko-testerů. Nabízí modely od cca 400 Kč, ale i kvalitnější zařízení kolem 1000 Kč.
- Alkohit – Kvalitní a dobře hodnocené přístroje s vysokou přesností.
Nejprodávanější alkohol testery na trhu
Nejprodávanější alkohol testery na trhu dle dat z Heureka.cz
Přidat komentář