Zahrada

Jak vybrat nejlepší keramický gril

Nejlepší keramický gril Grilování u nás pomalu vytlačuje tradičnější opékání nad otevřeným ohněm. Táboráky a špekáčky naražené na opáleném klacku coby rožni se stávají nostalgickou vzpomínkou, kterou udržuje při životě již spíše menšina populace. Grilování či barbecue přišly ze západu a nabídly alternativu, která je méně rustikální a romantická, ale o to kultivovanější a přináší širší gastronomické možnosti. Grilování má zároveň společenskou hodnotu.

Většina lidí, kteří mají vlastní zahradu, chatu, pozemek nebo aspoň větší terasu, už má i nějaký ten gril – nebo o něm uvažuje. Grilů je však dnes v nabídce tolik, že výběr nového může být pěkně zapeklitý. V dnešním článku se podíváme na typ grilů, které se (u nás) teprve prodírají do popředí, jejich zlatý věk se teprve chystá. A že přijde, je skoro jisté, protože grily, o kterých mluvíme, jsou opravdu pozoruhodná záležitost. Proto jsme pro vás už s předstihem připravili článek o tom, jak vybrat nejlepší keramický gril.

I když jsou tyto grily v mnoha ohledech dosti žhavé, nejde o žhavou novinku. Jejich původ lze odvodit z tradičních japonských pecí kamado, ale i z jiných podobných pecí, které se zejména v Asii a na středním východě používaly už od starověku. Éra moderních keramických grilů však začíná spíše v 50. letech minulého století, kdy slavná značka Weber přišla se svým kotlíkovým grilem. Ten byl kovový a na skutečně funkční keramickou variantu se čekalo pár dekád. Dnes však keramické grily patří k tomu nejlepšímu, co může tato sféra vůbec nabídnout.

V našem článku se dozvíte, jak keramické grily fungují, v čem se liší od jiných typů a jaké jsou jejich výhody i případné nevýhody. Rovněž zjistíte, na jaké konkrétní parametry byste se měli při výběru zaměřit. Kromě obšírného průvodce světem keramických grilů pro vás máme i žebříček nejlepších a nejprodávanějších modelů. Zajímavou inspiraci a informace pak můžete čerpat i z testu a recenzí keramických grilů.

Nejlepší keramické grily na trhu

ProduktInfoHodnocení
1.Gril Big Green Egg Large se stojanem
Nejlepší keramický gril na trhu
✔️ nerezový rošt o průměru 46 centimetrů
✔️ palivo: dřevěné uhlí
✔️ termosonda v poklopu
✔️ připravíte jídlo pro skupinu 8 až 10 dospělých
✔️ hmotnost: 73 kg
📌 do 50000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
2. Klarstein Kingsize kamado
✔️ 21" keramický Kamado gril
✔️ 2 cm keramická stěna na udržování vnitřní teploty
✔️ na přímé i nepřímé grilování, pomalé dušení, uzení a pečení
✔️ teplota v rozmezí 110° - 700°C
✔️ bohaté příslušenství
✔️ hmotnost: cca. 87 kg
📌 do 24000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
3.Gril Monolith Icon
✔️ grilovací rošt ø 33 cm
✔️ palivo: dřevěné uhlí
✔️ termosonda v poklopu
✔️ poslouží jako perfektní cestovní kamado gril
✔️ 4 metody grilování
📌 do 22000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
4.PROTECO 62.22-GK-55
Cena / výkon
✔️ rozmězí teploty 110° - 700°C
✔️ kompaktní rozměry 55 x 125 x 80 cm
✔️ tloušťka stěny 2 cm
✔️ hmotnost: 87 kg
📌 do 16000 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
5.Klarstein Princesize kamado gril
Nejlevnější
✔️ 11 "keramický kamado gril
✔️ malé kompaktní provedení
✔️ teploměr s barevnými částmi na víku
✔️ nízká spotřeba paliva: o cca 50% méně než při běžném grilu
📌 do 5500 Kč
⭐ 89 % Číst recenze

Jak vybrat keramický zahradní gril

Při výběru keramického grilu je důležité znát jeho přednosti, ale i nedostatky (kterých není mnoho) a investici dobře zvážit. Mezi důležité parametry patří velikost, kvalita zpracování, délka záruky či hmotnost, vybavení a příslušenství.

Jak vypadá a funguje keramický gril?

Keramické grily vycházejí typicky z podoby a principu uzavřených kotlíkových grilů. Základem je vejčitý tvar grilu, který podporuje optimální cirkulaci vzduchu a rovnoměrné prohřívání surovin uvnitř. Tělo grilu tvoří dvě části. Ve spodním se na dně nachází topeniště – tedy prostor pro uhlíky s perforovaným dnem. Otvory zajišťují přívod vzduchu k topivu a zároveň slouží při pozdějším vymetání popela.

Nad topeništěm se nachází prostor pro rošt či grilovací desku. Druhou část grilu tvoří odklápěcí oblé víko, které zajistí udržení vysoké teploty uvnitř a efektivnější opékání. Gril na upravovanou surovinu působí přímým ohněm (žárem) i konvekcí – tedy horkým vzduchem jako v troubě. Kromě toho ještě kontaktním teplem předávaným povrchem roštu či grilovací desky.

Otevřený vs. uzavřený gril – výhody a výsledky keramických grilů

Uzavřeným okruhem se keramický kotlíkový gril liší od otevřených grilů či ohnišť, které nedokážou akumulovat teplo a zajistit konvekci. Ne každý zavřený gril přitom nabízí kvalitní konvekci. Keramické grily však svým tvarem i materiálem zajišťují perfektní zadržení vlhkosti odpařované ze surovin a její pravidelnou a rovnoměrnou cirkulaci společně s horkým vzduchem. Asi jako v moderní troubě, která má funkci horkovzdušného pečení s ventilátorem.

Zatímco vystavení pouze žáru (z uhlíků, ohně) surovinu opéká především povrchově, neproniká do hloubky a vysušuje, kombinace žáru a konvekce (plus kontaktního tepla) zajistí, že surovina zůstane šťavnatá, vláčná, bude rovnoměrně propečená a zároveň si vytvoří tolik milovanou kůrčičku. Asi jako při kombinaci prudkého zatažení steaku na pánvi a následného dopékání v troubě. K tomu se přidává benefit v podobě „nakouřené“ příchuti, která ke grilování na ohni patří. Uzavřený okruh zajistí, že tyto vůně neunikají, nýbrž cirkulují uvnitř grilu a intenzivně pronikají do surovin. Výsledná chuť je mimořádně autentická, výrazná a nenapodobitelná.

Proč keramika?

Musí být gril keramický, aby poskytoval výše popsané výhody a vlastnosti? Ne nezbytně. Nicméně masivní keramické materiály, z nichž se moderní keramické grily vyrábějí, nabízejí pro tyto účely vynikající vlastnosti. Perfektně izolují a disponují mimořádnou schopností akumulovat teplo. To vede nejen k nižší, efektivnější spotřebě paliva, ale i k tomu, že suroviny jsou vláčnější a šťavnatější, protože nedochází k takové spotřebě kyslíku.

Moderní zahradní grily samozřejmě obvykle nabízejí i různá pokročilá vylepšení, možnosti přesné regulace přívodu a odvádění vzduchu, kontrolu teploty, mohou mít dvojitě izolované pláště a podobně.

Keramika vs. jiné typy grilů: pro koho je keramický gril ideální?

V současnosti lze vybírat z velkého množství typů grilů a ještě většího množství variací. Můžete zvolit různý druh využívané energie (tuhá paliva, plyn, elektřina), různé tvary, velikosti, materiálová zpracování atd. Zkusme se tedy podívat na to, jak si keramické grily stojí v porovnání s alespoň některými základními a nejpopulárnějšími typy grilů.

Keramické grily skutečně nemusí být ideální volbou pro každého. Mezi jejich nevýhody patří například vysoká hmotnost. Taky je nelze používat v uzavřených prostorách a nepotěší ani cenovou dostupností. Naopak patří k poměrně drahým. Výsledky mají vynikající, ale je třeba se ptát:

  • Kde a jak budete gril používat?
  • Pro kolik lidí budete grilovat?
  • Budete gril přepravovat?

Má smysl se ptát i na otázky, co pro vás grilování znamená nebo kolik času jste ochotni věnovat přípravě, grilování i následné údržbě. Může být totiž směrodatné, zda je pro vás důležitý i samotný proces grilování. Zda pro vás má nějaký specifický význam a kouzlo.

Praktičnost a rychlost vs. atmosféra

Keramické grily nejsou nejrychlejší, nejpohodlnější ani nejpraktičtější. Rozehřívají se poměrně pomalu. Vše má s nimi svůj čas a údržba taky stojí trochu úsilí. Proces má samozřejmě svou estetiku, ale pokud to pro vás není významné a jste spíše prakticky orientovaní, lepší služby mohou nabídnout například elektrické grily.

Dá se s nimi pracovat venku i uvnitř, na omezených prostorách (např. balkon). Připraveny jsou okamžitě a kdykoli, údržba spočívá de facto jen v omytí grilovací plochy. Mají obvykle přesně regulovatelný výkon a další výhody – včetně nízké ceny. Na druhou stranu postrádají jakoukoli romantiku, včetně autentické vůně.

Kov vs. keramika

Mezi nejoblíbenější u nás patří různé kovové grily na tuhá paliva (brikety, pelety, uhlí, dřevo). Tyto grily nabízejí autentický prožitek a jejich princip (zejména u uzavřených kotlíkových variant) je de facto totožný jako keramických grilů. Rozdíly jsou zejména ve vlastnostech materiálů. Ale i v šíři sortimentu, ceně a některých jiných aspektech.

Kovové grily nemají tak kvalitní tepelné vlastnosti jako keramické grily. To je směrodatný rozdíl. Materiál navíc často není příliš trvanlivý a grily mají nižší životnost oproti keramické, které jsou prakticky nesmrtelné (ale „rozbitnější“ v případě špatného zacházení). Kovové grily jsou ale lehčí, variabilnější, většinou levnější.

A co plyn?

Plynové grily představují v jistém smyslu nejvyšší ligu. Mohou to být v podstatě „polní kuchyně“ s obrovskými možnostmi i kapacitou. Hodí se tedy pro velmi náročné „grill-mastery“, kteří často pořádají barbecue pro větší osazenstvo. Chybí zde autentičnost otevřeného ohně. Vůni však mohou do jisté míry doplnit např. pomocí speciálních tzv. flavorizérů.

Co lze připravovat v keramickém grilu?

Opravdu velkou výhodou keramického grilu je obrovské rozpětí teplot, díky kterému zde lze připravovat nejrůznější pokrmy. Jde o mimořádně univerzální typ grilu. Díky akumulačním schopnostem keramiky, dokáže gril dlouho udržet i nízké teploty kolem 100°C nebo méně. Stejně tak ho však můžete rozhicovat třeba i na 300 nebo 400°C.

Při takto extrémních teplotách můžete upéct například dokonalou a opravdovou pizzu, na které jsou teploty běžných trub (obvykle do 250°C) zcela krátké – vyžaduje totiž o sto a více stupňů vyšší teploty. Zrovna tak však můžete upéct třeba pomalu tažený bůček, který se bude rozplývat na jazyku. Teplotu lze totiž s minimálním nebo i žádným přikládáním udržovat v grilu dlouhé hodiny.

Keramické grily se hodí na steaky, zeleninu i jiné suroviny a na různé druhy příprav a úprav (včetně uzení). Díky svým vlastnostem jsou vhodné i pro opravdové fajnšmekry. I když je investice do keramiky větší, rozdíl oproti běžným, levným grilům bude zásadní a citelný.

Velikost grilu

Opravdu mimořádně důležitá je velikost grilu. Nad tímto faktorem byste se měli dobře zamyslet, protože pořízení zbytečně velkého či příliš malého grilu může vést k tomu, že ho nebudete moci používat natolik efektivně.

V nabídce můžete dnes najít malé modely o průměru grilovací plochy kolem 30-40 cm. Tyto grily jsou vhodné pro rodinné použití. Hodí se i do menších prostor – např. na otevřené terasy a verandy nebo třeba i velké balkóny. Jsou skladné a poměrně snadno přenosné.

Střední grily mívají průměr kolem 50 cm a obstojí, i pokud na grilovačky rádi a často přizvete pár přátel. Dají se použít na větších terasách a samozřejmě na zahrádkách. Poskytnou již slušný grilovací prostor pro solidní barbecue sešlost.

Pokud však máte vysoké nároky a rádi pořádáte větší grilovací party a akce, kde se sejde více lidí, vyplatí se uvažovat o větším grilu. Velké grily mohou mít i 60 a víc cm v průměru a jejich kapacita je obrovská. Pojmou například 10-15 menších kuřat či stejný počet velkých steaků. Grilovat tudíž můžete na plné obrátky a nikdo nebude o hladu. Tyto grily jsou však taky velké, těžké a v neposlední řadě i dost drahé.

Odolnost, životnost

Keramické grily jsou velmi odolné. Jejich povrch je trvanlivý, nekoroduje, nepraská, neloupe se. Je i zcela zdravotně nezávadný. Mohou tedy vydržet extrémně dlouho. Kvalitní výrobci běžně nabízejí např. 10letou záruku. Reálná životnost však může být mnohanásobně vyšší. Tyto grily mohou být ale náchylnější na mechanické poškození např. pádem z výšky či silným úderem.

Funkce a příslušenství

Součástí příslušenství jsou především různé grilovací plochy. Rošty, desky, kameny, speciální rošty, vícepatrové rošty, grilovací pánve či hrnce, kombinované rošty, kotlíky, udicí boxy atd. Dále různé kleště, lopatky, obracečky, pohrabáče, zapalovače nebo i poboční poličky a samozřejmě teploměry i nejrůznější další vybavení.

Hmotnost

Hmotnost poctivých, kvalitních menších grilů se může pohybovat kolem 25-35 kg dle průměru. U středních grilů je to běžně 80-100 kg a u velkých přes 100 kg. Velká hmotnost tedy patří mezi nevýhody keramických grilů. Na druhou stranu přináší obrovskou stabilitu a životnost.

Údržba

Samotné tělo grilu lze považovat za prakticky bezúdržbové. Stačí ho otírat od prachu či znečištění. Další pravidelná údržba spočívá ve vymetání popela a čištění zejména kovových příslušenství (rošty atd.), které nemají takovou životnost a odolnost jako samotný gril a je třeba jim věnovat trochu péče.

Ceny kvalitních keramických grilů

S jakou investicí počítat, pokud si chcete pořídit kvalitní keramický gril?

Keramické grily do 15 000 Kč

V této relaci můžete pořídit menší (do cca 40 cm) grily od renomovaných výrobců. Potažmo větší grily od méně prestižních značek.

Keramické grily do 30 000 Kč

Grily střední i větší. Vhodná kategorie i pro náročnější zájemce, kteří chtějí často grilovat pro větší počet osob.

Keramické grily nad 30 000 Kč

Velké a kvalitní grily vhodné pro skutečné znalce a nadšené fajnšmekry, kteří rádi pořádají opulentní grilovací hostiny. Grily jsou vhodné i do komerčních provozů (restaurace apod.).

Nejlepší značky keramických grilů

Které značky keramických grilů jsou zárukou kvality?

  • Kamado – Vynikající česká značka s velmi dobrým renomé. Grily jsou dražší, ale prvotřídní, vhodné i pro náročné zájemce.
  • Big Green Egg – Prestižní světoznámá značka. Jeden z předních světových výrobců. Vynikající, ale dražší volba.
  • Proteco – Dostupnější volba. Nabízí i větší a přitom levnější grily. Kvalita je stále na velmi dobré úrovni.
  • BergHoff – Velmi kvalitní značka, jejíž grily se těší velké oblibě. Dobrá volba.
ProduktInfoHodnocení
1.Gril Big Green Egg Large se stojanem
Nejlepší keramický gril na trhu
✔️ nerezový rošt o průměru 46 centimetrů
✔️ palivo: dřevěné uhlí
✔️ termosonda v poklopu
✔️ připravíte jídlo pro skupinu 8 až 10 dospělých
✔️ hmotnost: 73 kg
📌 do 50000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
2. Klarstein Kingsize kamado
✔️ 21" keramický Kamado gril
✔️ 2 cm keramická stěna na udržování vnitřní teploty
✔️ na přímé i nepřímé grilování, pomalé dušení, uzení a pečení
✔️ teplota v rozmezí 110° - 700°C
✔️ bohaté příslušenství
✔️ hmotnost: cca. 87 kg
📌 do 24000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
3.Gril Monolith Icon
✔️ grilovací rošt ø 33 cm
✔️ palivo: dřevěné uhlí
✔️ termosonda v poklopu
✔️ poslouží jako perfektní cestovní kamado gril
✔️ 4 metody grilování
📌 do 22000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
4.PROTECO 62.22-GK-55
Cena / výkon
✔️ rozmězí teploty 110° - 700°C
✔️ kompaktní rozměry 55 x 125 x 80 cm
✔️ tloušťka stěny 2 cm
✔️ hmotnost: 87 kg
📌 do 16000 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
5.Klarstein Princesize kamado gril
Nejlevnější
✔️ 11 "keramický kamado gril
✔️ malé kompaktní provedení
✔️ teploměr s barevnými částmi na víku
✔️ nízká spotřeba paliva: o cca 50% méně než při běžném grilu
📌 do 5500 Kč
⭐ 89 % Číst recenze
0 Sdílení