Zahrada

Test 6 nejlepších vřetenových sekaček: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší vřetenové sekačky na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší vřetenové sekačky

Jaká je ta nejlepší vřetenová sekačka? Na tuto komplikovanou otázku se vám pokusíme poskytnout odpověď v našem testu. Zařadili jsme do něj pětici nejzajímavějších modelů současnosti s co nejlepším poměrem ceny a výkonu.

Řekli byste, že v moderní době už ručním vřetenovým sekačkám odzvonilo? To by byl velký omyl. Tento typ sekaček má při údržbě trávníku stále nezastupitelné místo. Jde totiž o nástroj umožňující dosažení vysoké míry přesnosti. Vřetenové sekačky jsou k trávě velmi šetrné a místo sekání dochází k hladkému zastřihování, při kterém se netřepí konečky. Velkou výhodou tohoto přístroje je taky snadná ovladatelnost, nízká hmotnost a flexibilita.

Vřetenové sekačky se skvěle hodí především na menší plochy a opravdu precizní údržbu anglického trávníku. V naší recenzi vřetenových sekaček jsme se zaměřili především na stále velmi oblíbené ruční modely, ale v dnešní době nemůžeme opomenout i jiné formy pohonu. Proto vám předvedeme i jednu kvalitní elektrickou variantu. Jestliže si nebudete jisti výběrem vhodného produktu, pomůže vám nejen náš test, ale i průvodce, který najdete na jeho konci.

Nejlepší vřetenové sekačky na trhu

PořadíProduktVlastnostiHodnoceníCena (od)
1.Nejlepší dle srovnání
Fiskars StaySharp Max
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 45 cm
Objem koše: 18 l
Pojezd: NE
Mulčování: ANO
Pro plochy do: 200m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6200 Kč Číst recenze
2.Nejlepší cena/výkon
Gardena 400 C Comfort
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 40 cm
Objem koše: - l
Pojezd: NE
Mulčování: NE
Pro plochy do: 400m2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3100 Kč Číst recenze
3.Alternativa cena/výkon
STIGA SCM 240 R
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 40 cm
Objem koše: 18 l
Pojezd: NE
Mulčování: ANO
Pro plochy do: 250m2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
4.Cenový tip
Fieldmann FZR 1010
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 40 cm
Objem koše: 15 l
Pojezd: NE
Mulčování: NE
Pro plochy do: 200m2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
5.Profesionální
Bosch AHM 30 - ZN
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 30 cm
Objem koše: - l
Pojezd: NE
Mulčování: NE
Pro plochy do: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
6.FIELDMANN FZR 1050-E
Typ pohonu: elektrické
Šířka záběru: 38 cm
Objem koše: 45 l
Pojezd: NE
Mulčování: NE
Pro plochy do: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3700 Kč Číst recenze

Nejprodávanější vřetenové sekačky

Nejprodávanější vřetenové sekačky dle portálu Heureka.cz

Jak vybrat vřetenovou sekačku?

Už víte, jakou vřetenovou sekačku koupit? Jestliže stále váháte a nemůžete se rozhodnout pro konkrétní model, možná vám pomůže následující průvodce. Dozvíte se v něm, jaké jsou výhody a nevýhody těchto nástrojů a na jaké parametry se při výběru zaměřit.

Výhody a nevýhody vřetenových sekaček

Vřetenová sekačka je specifický typ zahradního zařízení, který nachází své uplatnění především při „dolaďování“ udržovaných trávníků. Svým určením jsou ruční vřetenové sekačky vhodné pro menší plochy a precizní úpravy. Chcete-li mít před domem anglický trávník, s tímto přístrojem jej jistě vypěstujete.

Vřetenové sekačky mají velmi čistý řez, který je k trávě šetrný a netřepí konečky. Výhodou je taky snadná manipulace a dobrá manévrovatelnost. Oceníte i (alespoň zpravidla) nízkou hmotnost a vysokou skladnost. Taky hluk je v případě ručních modelů naprosto minimální.

A jaké jsou nevýhody? Manuální vřetenové sekačky se uplatní především na menších plochách, práce na větších pozemcích by byla příliš zdlouhavá, namáhavá – a tedy neefektivní. Většina vřetenových sekaček si taky nebude příliš dobře rozumět s vysokou trávou. Na méně udržovaných plochách se lépe uplatní jiné přístroje.

Pracovní záběr a udržovaná plocha

Trávník Jak už bylo řečeno, ruční vřetenové sekačky jsou vhodné pro menší plochy, například předzahrádky rodinných domů apod. Jejich výhodou je, že se s nimi lépe dostanete i do hůře přístupných prostor a většina modelů dokáže dobře dostřihovat i podél obrubníků nebo jiných překážek.

Při rozhodování, jakou sekačku koupit, patří k nejdůležitějším parametrům pracovní záběr, který odpovídá šířce nožového válce. Právě šíře záběru značně ovlivní, pro jak velké a členité plochy je daná sekačka pohodlně použitelná.

Nejčastěji se setkáte se záběrem od 38 do cca 45 cm – můžete ale najít i sekačky s větším nebo menším záběrem. Menší šíře se uplatní v členitějším terénu, jelikož poskytne vyšší manévrovatelnost. Práce bude ale pomalejší, a proto jsou tyto sekačky vhodné pro plochy do cca 150-200 m2. Sekačky se záběrem okolo 45 cm nebo více už zvládnou obhospodařit i plochy nad 200 m2.

Nastavení výšky

Drtivá většina vřetenových sekaček umožňuje nastavení výšky sečení alespoň v několika stupních. Nejčastější se nastavitelnost pohybuje v rozmezí cca 12 mm až 45 mm, ale můžete se setkat i s jinými rozsahy.

Pro okrasný trávník je optimální délka okolo 20 mm, pro rekreační nebo určený pro sportovní aktivity 30-40 mm, některé specifické typy trávníků (např. golfový nebo tenisový) mohou vyžadovat odlišné sestřižení.

Elektrické a akumulátorové varianty

Pokud potřebujete obstarávat plochu větší než cca 250 m2, je na místě zvážit, zda nebude výhodné pořídit si vřetenovou sekačku s pohonem. Pro domácí použití jsou oblíbené přístroje s elektromotorem, které nabízejí solidní výkon. Většinou jsou ale výrazně dražší a přitom motor zajišťuje pouze pohyb válce – tlačit tedy stále musíte svépomocí. Nepohodlná je taky přítomnost síťového kabelu.

Problém s kabelem může vyřešit akumulátorový model. Ty ale obvykle nedosahují výkonu elektrických, navíc jsou limitovány výdrží baterie. Obě varianty lze nicméně zpravidla použít i jako ruční sekačky – v případě, že nedosáhne kabel, nebo se akumulátor vybije v nevhodnou chvíli.

Nože a mechanismus sečení

Vřetenové sekačky využívají výrazně odlišný princip sečení než mnohem běžnější rotační sekačky. U rotačních sekaček se nože otáčejí kolem své osy jako vrtule – a to při velmi vysokých rychlostech. Dochází tak k rychlému a efektivnímu, ale nepříliš šetrnému sečení, které často připomíná spíš „trhání“ konečků stébel. Roztřepení se může projevit špatnou kondicí trávy, hnědnutím a podobně.

Vřetenové sekačky používají, jak název napovídá, vřetenový systém. Ten při práci postupuje jako otáčející se šroub s čepelemi umístěnými tak, že trávu čistě zastřihávají. Navíc šroubovitý mechanismus stříhá s tím, jak postupuje vpřed, stéblo tedy zastřihne a jede dál. U rotační sekačky je naopak jedno místo vystaveno mnohočetnému nárazu čepelí, protože pohyb těla sekačky je mnohem pomalejší než rotace nožů.

Šetrné vřetenové sečení má samozřejmě i nedostatky v podobě pracnosti a náročnosti. Používá se proto jen na menších plochách nebo tam, kde je potřeba dosáhnout opravdu dokonalé kvality trávníku.

Nože

U nožů je kromě kvality a materiálového zpracování důležitý taky jejich počet. Proč záleží na tom, kolik má secí vřeteno čepelí? Od tohoto faktoru se totiž do jisté míry odvíjí efektivita a pracovní výsledky. Tentokrát ale rozhodně neplatí, že čím více, tím lépe. Vlastně často spíše naopak…

Pro běžné domácí použití jsou obvykle nejvhodnější vřetenové sekačky s pěti noži. Pěti čepelemi disponuje drtivá většina nejprodávanějších modelů těchto zařízení, zejména pak ručních, případně i s elektrickým nebo akumulátorovým pohonem. Jsou vhodné pro zkracování i delší trávy při menší frekvenci údržby trávníků (sečení např. 1x týdně).

Pro náročnější použití na dobře a pečlivě udržovaných trávnících lze sáhnout po modelu se šesti noži, který velmi důkladně obstará krátkou a často zastřihovanou trávu. A pak jsou tu ještě sekačky pro použití na specifických plochách, jako jsou golfové trávníky apod. Zde je vyžadována maximální dokonalost střihu a velmi častá frekvence použití. Tyto sekačky mají i deset nožů a jde spíše o profesionální modely, které nejsou vhodné pro delší trávu.

Na co se ještě zaměřit?

Vřetenové sekačky jsou většinou poměrně jednoduchá zařízení a nenabízejí žádnou zvláštní výbavu nebo možnosti. Při výběru se ale zaměřte ještě na několik faktorů:

  • Sběrný koš – Některé modely umožňují připojení sběrného koše. To ale nemusí být vždy výhra. Koš zvýší hmotnost a rozměry sekačky a může omezit manévrovatelnost. Na větších a volných plochách je ale koš výhodou.
  • Zpracování – Sekačky mívají většinou plastové „tělo“. Důležitější je ale kvalita nožového válce a nožů. Ideální je bezdotykové řešení, kdy spodní nůž není s válcem v kontaktu. Sečení je tak pohodlnější a šetrnější.
  • Hmotnost – Většina vřetenových sekaček neváží víc než 10 kg. Nižší hmotnost znamená pochopitelně pohodlnější zacházení, ale může se taky odrazit v nižší kvalitě zpracování.

Vybavení a příslušenství

Jaké příslušenství nebo vybavení může vřetenová sekačka mít? Zde jsou alespoň základní a nejpraktičtější prvky.

  • Vyměnitelné nástavce/kazety – Některé vřetenové modely lze proměnit v multifunkční nástroje díky možnosti výměny kazet pro různé účely. Jde například o kazety vyčesávací nebo provzdušňovací. Setkat se můžete i s vertikutací nebo kartáčem pro zvýraznění pruhů.
  • Sběrný koš – Sběrný koš nemusí být nutně součástí základního vybavení vřetenové sekačky, ale přesto patří k častému příslušenství, někdy ho lze dokoupit. Kapacita je velmi různorodá v závislosti na konkrétním modelu, může činit méně než 20 l, ale i 50 l nebo více.
  • Pojezd – Přídavný pohon podvozku, který vám ušetří námahu.
  • Světlo – Pro sečení za šera.
  • Ergonomická rukojeť – Měkčená a anatomicky zpracovaná rukojeť pro vyšší pohodlí úchopu.
  • Nastavitelná rukojeť – Možnost nastavení výšky úchopu pro pohodlnou práci.

Ceny vřetenových sekaček

Vřetenové sekačky mohou být skvělým či přímo neocenitelným pomocníkem při péči o perfektní anglický trávník. Většinou je navíc pořídíte levněji než populárnější rotační sekačky. Některé modely jsou i vysloveně dostupné (zejména ruční). Na jakou investici se tedy připravit?

✅ Vřetenové sekačky do 2000 Kč

Ano, už do dvou tisíc korun můžete pořídit základní modely vřetenových sekaček – a výběr není úplně malý. Najdete zde i řadu přístrojů oblíbených značek, jako je Bosch, Hecht, Fieldmann, AL-KO a podobně. Celkem očekávatelně jde takřka výhradně o ruční modely bez dalšího pohonu. Kvalita zpracování však může být vysoká.

✅ Vřetenové sekačky do 5000 Kč

I v této ceně převažují modely s ručním pohonem. Jde o značkové a špičkově zpracované kousky, které ocení i nároční uživatelé při časté frekvenci používání. Tyto sekačky jsou vhodné pro velmi precizní úpravu trávníků.

✅ Vřetenové sekačky nad 5000 Kč

Od cca 5 tisíc korun už můžete začít častěji narážet na akumulátorové nebo elektrické modely. Velmi výkonné profesionální modely však stojí i 10 až 50 tisíc korun.

Nejlepší značky vřetenových sekaček

Které značky patří mezi nejoblíbenější výrobce vřetenových sekaček u nás? Máme pro vás přehled těch nejžádanějších.

  • GardenaVřetenové sekačky Gardena patří momentálně mezi vůbec nejprodávanější. Najdete mezi nimi především ruční, ale i např. akumulátorové modely. Sekačky této značky pořídíte spíše od 2 tisíc výše.
  • Fieldmann – Velmi populární značka, která nabízí i jednodušší a velmi dostupné modely, ale i pokročilejší a dražší zařízení. V sortimentu najdete ruční sekačky.
  • Swardman – Vřetenové sekačky této značky jsou záležitostí pro nejnáročnější a profesionální použití. Jde o špičkové stroje s pohonem (akumulátorovým či benzínovým) a perfektním vybavením i maximálním výkonem. Cena je ovšem mimořádně vysoká, až 55 a více tisíc korun.
  • Hecht – Další žádaná značka především dostupných sekaček do cca 3000 Kč. Zajímavá alternativa k modelům Fieldmann nebo Gardena.

Nejčastější otázky kupujících (FAQ)

Je výhodnější pořídit si sekačku ruční, nebo s pohonem?

Ruční vřetenové sekačky jsou výrazně levnější a výběr je u nás podstatně robustnější. Nevydávají taky žádný hluk a nepotřebují žádné palivo. Jsou zcela ekonomické a mimořádně šetrné k trávě. Dá se říct, že jsou pro běžné domácí použití obvykle zcela dostačující. Sekačky s pohonem jsou vhodné do svahu, na větší pozemky a taky, pokud chcete dosáhnout opravdu maximální dokonalosti trávníku.

Recenze TOP 6 vřetenových sekaček

# Fiskars StaySharp Max (od 6200 Kč)

 Recenze Fiskars StaySharp Max  Nová sekačka Fiskars Momentum™ je v současné době nejpokrokovější vřetenovou sekačkou na světě. V porovnání s tradičními vřetenovými sekačkami je snadnější ji tlačit, má větší žací výkon, nože zůstávají dlouho ostré a má větší rozsah nastavení výšky trávníku.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Gardena 400 C Comfort (od 3100 Kč)

 Recenze Gardena 400 C Comfort 

Gardena patří v České republice k nejoblíbenějším značkám zahradní techniky. V nabídce tohoto výrobce pochopitelně nechybí vřetenová sekačka – a jde dokonce o velmi povedený kousek, který se v našem testu vřetenových sekaček vyšplhal na krásné druhé místo. Opět jde o ruční model bez elektrického či benzinového motoru či pojezdu. Sekačka má ale jen necelých 10 kg a ovládání je velice komfortní a snadné.

Šířka záběru je u modelu 400 C Comfort poněkud menší, 40 cm. Pro menší plochy okolo cca 200 m2 jde ale o ideální řešení. Menší záběr a vysokou manévrovatelnost oceníte taky, pokud máte členitější zahradu.

Velmi dobře je vyřešeno samotné sekací ústrojí. Nožový válec a spodní čepel pracují velmi tiše a precizně, aniž by se dotýkaly. Tráva je stříhána velice čistě, bez poškození, roztřepení nebo rozžvýkání konců – které díky tomu nemají tendenci žloutnout. Výšku sečení lze nastavit už od 12 mm až po 42 mm. Velká kola se snadno pohybují v terénu a vyžadují minimum námahy při tlačení. Celkově jde o velmi kvalitní model, který se může stát perfektním pomocníkem na předzahrádkách a menších pozemcích, pokud chcete docílit opravdu krásného anglického trávníku.

Co potěší

  • Lehký a velmi snadno ovladatelný model
  • Nastavitelná výška už od 12 mm
  • Velmi čistý a přesný řez, šetrné sečení
  • Skvělý poměr ceny a kvality

Co zamrzí

  • Řešení spíše pro menší plochy
  • Bez sběrného koše

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# STIGA SCM 240 R (od 3000 Kč)

 Recenze STIGA SCM 240 R  Vřetenová sekačka SCM 240 R značky Stiga představuje skvělou volbu pro vysokou trávu a trávníky, které se nesekají tak často. Má totiž unikátní charakteristickou vlastnost, a sice, že výšku sečení lze nastavit až do 60 mm. Ideální ruční sekačka se šířkou záběru 40 cm pro menší travnaté plochy.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Fieldmann FZR 1010 (od 1500 Kč)

 Recenze Fieldmann FZR 1010 

Třetí místo našeho testu vřetenových sekaček zaujal cenově velmi dostupný, základní model společnosti Fieldmann. Tato česká značka je u nás velmi populární a nabízí produkty s dobrým poměrem ceny a kvality. Model FZR 1010 přichází s parametry, které zaujmou majitele menších travnatých ploch okolo 200 m2. Záběr je totiž podobně jako u předešlého modelu 40 cm.

Sekačka pracuje čistě na manuální pohon. Při nízké hmotnosti pod 9 kg to vás ale nečeká žádná velká dřina. Práci vám navíc usnadní přítomnost sběrného koše, který poskytuje 15 l prostoru na travní odpad. Pracovní válec je opatřen pěti čepelemi a můžete si vybrat ze čtyř stupňů výšky sečení – od 14 mm až do 45 mm. Rozsah je tedy solidní a pustit se můžete do tříbení opečovávaného trávníčku, ale i do až 10 cm vysokého porostu.

Pokud nejste příliš nároční a hledáte přiměřeně šikovný a solidně zpracovaný, ale spíše levnější nástroj, potom pro vás bude Fieldmann FZR 1010 možná ta nejlepší volba. Oceníte jeho lehkost, jednoduchost i dobré výsledky sečení. Zpracování je nicméně plastové a pochopitelně odpovídá velmi nízké ceně.

Co potěší

  • Solidní funkčnost
  • Velmi dostupná cena
  • Vhodné pro malé zahrady
  • Nízká hmotnost

Co zamrzí

  • Hůře zpracovaný návod
  • Levnější provedení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Al-ko Comfort 38 HM (od 1700 Kč)

 Recenze Al-ko Comfort 38 HM 

Na čtvrtém místě pro vás máme další cenově dostupnou alternativu. Tentokrát jde o model Comfort 38 HM od výrobce Al-ko. Tato vřetenová sekačka zaujme na první pohled elegantním designem a robustními koly. Zpracování a výkony jsou ale spíše průměrné než pozoruhodné. Pokud ale přihlédneme k vlídné cenovce, může tento model zaujmout.

S pracovním záběrem pouze 38 cm se model Comfort 38 HM hodí pro malé plochy do max. cca 200 m2. Samozřejmě nemůžete čekat pohon nožů nebo pojezd, ale při váze jen 7,2 kg je stroj velmi dobře ovladatelný a potěší i kompaktními rozměry a skladností.

Sekací ústrojí je opatřeno pěti ocelovými noži a umožňuje čtyři nastavení výšky sečení v rozmezí 14 až 35 mm. Gumová kola mají průměr 215 cm a umožňují pohodlnou a rychlou práci. Tento základní model bohužel postrádá jakékoli zvláštní vychytávky nebo zajímavé a inovativní technologie. Nedočkáte se ani sběrného koše. Jde nicméně o levné a solidně zpracované zařízení.

Co potěší

  • Cenově dostupné řešení pro malé plochy
  • Dobré výsledky na nižší trávě
  • Nízká hmotnost, skladnost

Co zamrzí

  • Bez sběrného koše
  • Horší výsledky s vyšší trávou
  • Menší záběr

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě
PořadíProduktVlastnostiHodnoceníCena (od)
1.Nejlepší dle srovnání
Fiskars StaySharp Max
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 45 cm
Objem koše: 18 l
Pojezd: NE
Mulčování: ANO
Pro plochy do: 200m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6200 Kč Číst recenze
2.Nejlepší cena/výkon
Gardena 400 C Comfort
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 40 cm
Objem koše: - l
Pojezd: NE
Mulčování: NE
Pro plochy do: 400m2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3100 Kč Číst recenze
3.Alternativa cena/výkon
STIGA SCM 240 R
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 40 cm
Objem koše: 18 l
Pojezd: NE
Mulčování: ANO
Pro plochy do: 250m2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3000 Kč Číst recenze
4.Cenový tip
Fieldmann FZR 1010
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 40 cm
Objem koše: 15 l
Pojezd: NE
Mulčování: NE
Pro plochy do: 200m2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
5.Profesionální
Bosch AHM 30 - ZN
Typ pohonu: ruční
Šířka záběru: 30 cm
Objem koše: - l
Pojezd: NE
Mulčování: NE
Pro plochy do: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
6.FIELDMANN FZR 1050-E
Typ pohonu: elektrické
Šířka záběru: 38 cm
Objem koše: 45 l
Pojezd: NE
Mulčování: NE
Pro plochy do: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3700 Kč Číst recenze
0 Sdílení