Test 5 nejlepších vřetenových sekaček: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší vřetenové sekačky na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší vřetenové sekačky

Jaká je ta nejlepší vřetenová sekačka? Na tuto komplikovanou otázku se vám pokusíme poskytnout odpověď v našem testu. Zařadili jsme do něj pětici nejzajímavějších modelů současnosti s co nejlepším poměrem ceny a výkonu.

Řekli byste, že v moderní době už ručním vřetenovým sekačkám odzvonilo? To by byl velký omyl. Tento typ sekaček má při údržbě trávníku stále nezastupitelné místo. Jde totiž o nástroj umožňující dosažení vysoké míry přesnosti. Vřetenové sekačky jsou k trávě velmi šetrné a místo sekání dochází k hladkému zastřihování, při kterém se netřepí konečky. Velkou výhodou tohoto přístroje je taky snadná ovladatelnost, nízká hmotnost a flexibilita.

Vřetenové sekačky se skvěle hodí především na menší plochy a opravdu precizní údržbu anglického trávníku. V naší recenzi vřetenových sekaček jsme se zaměřili především na stále velmi oblíbené ruční modely, ale v dnešní době nemůžeme opomenout i jiné formy pohonu. Proto vám předvedeme i jednu kvalitní elektrickou variantu. Jestliže si nebudete jisti výběrem vhodného produktu, pomůže vám nejen náš test, ale i průvodce, který najdete na jeho konci.

Nejlepší vřetenové sekačky na trhu

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1FISKARS MOMENTUM 113882
5 out of 5 stars (5 / 5)7911 Kč Číst recenze
#2Gardena 400 C Comfort
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3179 Kč Číst recenze
#3Fieldmann FZR 1010
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)1169 Kč Číst recenze
#4SWARDMAN Edwin 2.0 45
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)38470 Kč Číst recenze
#5Al-ko Comfort 38 HM
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)1590 Kč Číst recenze
#6Gardena 380 EC
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)6551 Kč Číst recenze

Recenze TOP 5 vřetenových sekaček

#1 FISKARS MOMENTUM 113882 (od 7911 Kč)

 Recenze FISKARS MOMENTUM 113882 

Fiskars Momentum je pravda sice na poměry ručních vřetenových sekaček poněkud dražší – jde ale taky o jeden z nejkvalitnějších a nejmoderněji vybavených modelů na světě. Za cenu okolo 6 tisíc tak získáte zahradního pomocníka par excellence, se kterým můžete dosáhnout naprosto precizních výsledků a vyšlechtit trávník jako ze žurnálu. Fiskars je navíc prestižní finská značka, u které si můžete být jisti maximální spolehlivostí a perfektním řemeslným provedením.

A jaké jsou parametry této ručně poháněné sekačky? Šířka záběru je solidních 45 cm. To je pro menší travní plochy a zahrádky do cca 400 m2 dostačující. Fiskars Momentum oplývá řadou inovativních technologických řešení, které umožní plynulou a pohodlnou práci a zajistí skvělé výsledky. Těšit se můžete na systém StaySharp, který zajišťuje dlouhou trvanlivost čepelí a o třetinu omezuje nutnou tlačnou sílu. VersaCut umožňuje nastavení výšky sekání v rozmezí 2,5-10 cm, a navíc se dostanete i do nepřístupných míst a blízko obrubníku.

Fiskars Momentum trávu perfektně ustřihne, aniž by ji požvýkal. Pro pohodlnou manipulaci si můžete nastavit výšku držadla a využít můžete i 18litrový sběrný koš. Hmotnost celého zařízení sice není nejnižší (cca 20 kg), ale „jízdní vlastnosti“ jsou opravdu výborné a je radost s ním pracovat.

Co potěší

 • Jedna z nejkvalitnějších vřetenových sekaček
 • Inovativní řešení, zajímavé technologie
 • Dostatečný záběr
 • Kvalitní řemeslné zpracování
 • Vynikající výsledky

Co zamrzí

 • Vyšší hmotnost a cena
 • Nejnižší výška střihu až 2,5 cm

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 7911 Kč

Koupit v obchodě

#2 Gardena 400 C Comfort (od 3179 Kč)

 Recenze Gardena 400 C Comfort 

Gardena patří v České republice k nejoblíbenějším značkám zahradní techniky. V nabídce tohoto výrobce pochopitelně nechybí vřetenová sekačka – a jde dokonce o velmi povedený kousek, který se v našem testu vřetenových sekaček vyšplhal na krásné druhé místo. Opět jde o ruční model bez elektrického či benzinového motoru či pojezdu. Sekačka má ale jen necelých 10 kg a ovládání je velice komfortní a snadné.

Šířka záběru je u modelu 400 C Comfort poněkud menší, 40 cm. Pro menší plochy okolo cca 200 m2 jde ale o ideální řešení. Menší záběr a vysokou manévrovatelnost oceníte taky, pokud máte členitější zahradu.

Velmi dobře je vyřešeno samotné sekací ústrojí. Nožový válec a spodní čepel pracují velmi tiše a precizně, aniž by se dotýkaly. Tráva je stříhána velice čistě, bez poškození, roztřepení nebo rozžvýkání konců – které díky tomu nemají tendenci žloutnout. Výšku sečení lze nastavit už od 12 mm až po 42 mm. Velká kola se snadno pohybují v terénu a vyžadují minimum námahy při tlačení. Celkově jde o velmi kvalitní model, který se může stát perfektním pomocníkem na předzahrádkách a menších pozemcích, pokud chcete docílit opravdu krásného anglického trávníku.

Co potěší

 • Lehký a velmi snadno ovladatelný model
 • Nastavitelná výška už od 12 mm
 • Velmi čistý a přesný řez, šetrné sečení
 • Skvělý poměr ceny a kvality

Co zamrzí

 • Řešení spíše pro menší plochy
 • Bez sběrného koše

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) CENA: od 3179 Kč

Koupit v obchodě

#3 Fieldmann FZR 1010 (od 1169 Kč)

 Recenze Fieldmann FZR 1010 

Třetí místo našeho testu vřetenových sekaček zaujal cenově velmi dostupný, základní model společnosti Fieldmann. Tato česká značka je u nás velmi populární a nabízí produkty s dobrým poměrem ceny a kvality. Model FZR 1010 přichází s parametry, které zaujmou majitele menších travnatých ploch okolo 200 m2. Záběr je totiž podobně jako u předešlého modelu 40 cm.

Sekačka pracuje čistě na manuální pohon. Při nízké hmotnosti pod 9 kg to vás ale nečeká žádná velká dřina. Práci vám navíc usnadní přítomnost sběrného koše, který poskytuje 15 l prostoru na travní odpad. Pracovní válec je opatřen pěti čepelemi a můžete si vybrat ze čtyř stupňů výšky sečení – od 14 mm až do 45 mm. Rozsah je tedy solidní a pustit se můžete do tříbení opečovávaného trávníčku, ale i do až 10 cm vysokého porostu.

Pokud nejste příliš nároční a hledáte přiměřeně šikovný a solidně zpracovaný, ale spíše levnější nástroj, potom pro vás bude Fieldmann FZR 1010 možná ta nejlepší volba. Oceníte jeho lehkost, jednoduchost i dobré výsledky sečení. Zpracování je nicméně plastové a pochopitelně odpovídá velmi nízké ceně.

Co potěší

 • Solidní funkčnost
 • Velmi dostupná cena
 • Vhodné pro malé zahrady
 • Nízká hmotnost

Co zamrzí

 • Hůře zpracovaný návod
 • Levnější provedení

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 1169 Kč

Koupit v obchodě

#5 Al-ko Comfort 38 HM (od 1590 Kč)

 Recenze Al-ko Comfort 38 HM 

Na čtvrtém místě pro vás máme další cenově dostupnou alternativu. Tentokrát jde o model Comfort 38 HM od výrobce Al-ko. Tato vřetenová sekačka zaujme na první pohled elegantním designem a robustními koly. Zpracování a výkony jsou ale spíše průměrné než pozoruhodné. Pokud ale přihlédneme k vlídné cenovce, může tento model zaujmout.

S pracovním záběrem pouze 38 cm se model Comfort 38 HM hodí pro malé plochy do max. cca 200 m2. Samozřejmě nemůžete čekat pohon nožů nebo pojezd, ale při váze jen 7,2 kg je stroj velmi dobře ovladatelný a potěší i kompaktními rozměry a skladností.

Sekací ústrojí je opatřeno pěti ocelovými noži a umožňuje čtyři nastavení výšky sečení v rozmezí 14 až 35 mm. Gumová kola mají průměr 215 cm a umožňují pohodlnou a rychlou práci. Tento základní model bohužel postrádá jakékoli zvláštní vychytávky nebo zajímavé a inovativní technologie. Nedočkáte se ani sběrného koše. Jde nicméně o levné a solidně zpracované zařízení.

Co potěší

 • Cenově dostupné řešení pro malé plochy
 • Dobré výsledky na nižší trávě
 • Nízká hmotnost, skladnost

Co zamrzí

 • Bez sběrného koše
 • Horší výsledky s vyšší trávou
 • Menší záběr

NAŠE HODNOCENÍ: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) CENA: od 1590 Kč

Koupit v obchodě

#6 Gardena 380 EC (od 6551 Kč)

 Recenze Gardena 380 EC 

Na samotném konci testu se podíváme na model, který je sice poněkud dražší, ale má to své opodstatnění. Jde totiž o jediný model vřetenové sekačky s elektrickým pohonem v naší recenzi. Tento přístroj je opatřen elektromotorem poskytujícím výkon 400 W. Díky tomu s ním snadno obstaráte i větší travnaté plochy okolo 500 m2, aniž byste se sedřeli. Šíře záběru je přitom 38 cm, což umožňuje velmi pohodlnou manipulaci a zajišťuje vysokou manévrovatelnost i ve členitém terénu. Práci v obtížnějších podmínkách napomáhají i robustní kola s výrazným vzorem a ergonomické madlo.

Sekací ústrojí je zařízeno tak, aby se nožový válec a spodní nůž nedotýkaly – díky tomu je chod plynulý, řez čistí a hluk minimální. Mechanismus je zpracován poměrně kvalitně a umožňuje nastavení výšky sekání v rozmezí 12 mm až 4,2 cm. I přes přítomnost elektromotoru je celková hmotnost zařízení pouze cca 12 kg. K dispozici je navíc i možnost připojit sběrný koš, ten je ale třeba dokoupit zvlášť. Sekačku Gardena 380 EC lze samozřejmě použít i bez činnosti elektromotoru, například pokud potřebujete pracovat mimo dosah el. kabelu.

Kvalita sečení s tímto přístrojem je poměrně dobrá, ale zřetelné problémy má s dosekáváním okrajů, např. u obrubníků. Taky vyšší tráva představuje určitou překážku. Přesto jde o zajímavé řešení, které stojí za pozornost.

Co potěší

 • Elektromotor pro efektivnější práci
 • Vhodný stroj i pro větší plochy
 • Relativně lehký a skladný

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Problém s dosekáváním u okrajů a obrubníků
 • Nevhodný pro vyšší trávu
 • Menší záběr

NAŠE HODNOCENÍ: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5) CENA: od 6551 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat vřetenovou sekačku

Už víte, jakou vřetenovou sekačku koupit? Jestliže stále váháte a nemůžete se rozhodnout pro konkrétní model, možná vám pomůže následující průvodce. Dozvíte se v něm, jaké jsou výhody a nevýhody těchto nástrojů a na jaké parametry se při výběru zaměřit.

Výhody a nevýhody vřetenových sekaček

Vřetenová sekačka je specifický typ zahradního zařízení, který nachází své uplatnění především při „dolaďování“ udržovaných trávníků. Svým určením jsou ruční vřetenové sekačky vhodné pro menší plochy a precizní úpravy. Chcete-li mít před domem anglický trávník, s tímto přístrojem jej jistě vypěstujete.

Vřetenové sekačky mají velmi čistý řez, který je k trávě šetrný a netřepí konečky. Výhodou je taky snadná manipulace a dobrá manévrovatelnost. Oceníte i (alespoň zpravidla) nízkou hmotnost a vysokou skladnost. Taky hluk je v případě ručních modelů naprosto minimální.

A jaké jsou nevýhody? Manuální vřetenové sekačky se uplatní především na menších plochách, práce na větších pozemcích by byla příliš zdlouhavá, namáhavá – a tedy neefektivní. Většina vřetenových sekaček si taky nebude příliš dobře rozumět s vysokou trávou. Na méně udržovaných plochách se lépe uplatní jiné přístroje.

Pracovní záběr a udržovaná plocha

Trávník Jak už bylo řečeno, ruční vřetenové sekačky jsou vhodné pro menší plochy, například předzahrádky rodinných domů apod. Jejich výhodou je, že se s nimi lépe dostanete i do hůře přístupných prostor a většina modelů dokáže dobře dostřihovat i podél obrubníků nebo jiných překážek.

Při rozhodování, jakou sekačku koupit, patří k nejdůležitějším parametrům pracovní záběr, který odpovídá šířce nožového válce. Právě šíře záběru značně ovlivní, pro jak velké a členité plochy je daná sekačka pohodlně použitelná.

Nejčastěji se setkáte se záběrem od 38 do cca 45 cm – můžete ale najít i sekačky s větším nebo menším záběrem. Menší šíře se uplatní v členitějším terénu, jelikož poskytne vyšší manévrovatelnost. Práce bude ale pomalejší, a proto jsou tyto sekačky vhodné pro plochy do cca 150-200 m2. Sekačky se záběrem okolo 45 cm nebo více už zvládnou obhospodařit i plochy nad 200 m2.

Nastavení výšky

Drtivá většina vřetenových sekaček umožňuje nastavení výšky sečení alespoň v několika stupních. Nejčastější se nastavitelnost pohybuje v rozmezí cca 12 mm až 45 mm, ale můžete se setkat i s jinými rozsahy.

Pro okrasný trávník je optimální délka okolo 20 mm, pro rekreační nebo určený pro sportovní aktivity 30-40 mm, některé specifické typy trávníků (např. golfový nebo tenisový) mohou vyžadovat odlišné sestřižení.

Elektrické a akumulátorové varianty

Pokud potřebujete obstarávat plochu větší než cca 250 m2, je na místě zvážit, zda nebude výhodné pořídit si vřetenovou sekačku s pohonem. Pro domácí použití jsou oblíbené přístroje s elektromotorem, které nabízejí solidní výkon. Většinou jsou ale výrazně dražší a přitom motor zajišťuje pouze pohyb válce – tlačit tedy stále musíte svépomocí. Nepohodlná je taky přítomnost síťového kabelu.

Problém s kabelem může vyřešit akumulátorový model. Ty ale obvykle nedosahují výkonu elektrických, navíc jsou limitovány výdrží baterie. Obě varianty lze nicméně zpravidla použít i jako ruční sekačky – v případě, že nedosáhne kabel, nebo se akumulátor vybije v nevhodnou chvíli.

Na co se ještě zaměřit?

Vřetenové sekačky jsou většinou poměrně jednoduchá zařízení a nenabízejí žádnou zvláštní výbavu nebo možnosti. Při výběru se ale zaměřte ještě na několik faktorů:

  Sběrný koš – Některé modely umožňují připojení sběrného koše. To ale nemusí být vždy výhra. Koš zvýší hmotnost a rozměry sekačky a může omezit manévrovatelnost. Na větších a volných plochách je ale koš výhodou.
  Zpracování – Sekačky mívají většinou plastové „tělo“. Důležitější je ale kvalita nožového válce a nožů. Ideální je bezdotykové řešení, kdy spodní nůž není s válcem v kontaktu. Sečení je tak pohodlnější a šetrnější.
  Hmotnost – Většina vřetenových sekaček neváží víc než 10 kg. Nižší hmotnost znamená pochopitelně pohodlnější zacházení, ale může se taky odrazit v nižší kvalitě zpracování.
0 Sdílení

TOPlist
BLACK FRIDAY 2019 SE BLÍŽÍ - podívejte se, kde již můžete nakupovat se slevouZOBRAZIT SEZNAM OBCHODŮ
+
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin