Pro děti

Test 10 nejlepších dětských kol: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší dětská kola

Když ratolesti vyrůstají z prostého odrážedla, je na čase porozhlédnout se po prvním skutečném kole – a každý rodič samozřejmě hledá to nejlepší dětské kolo, které si může dovolit a které bude jeho potomkovi vyhovovat. Najít ho ale nemusí být úplně snadné. Pořízení nevhodného kola přitom může mít za následek, že si dítě toto sportovní náčiní zprotiví hned zezačátku. Špatná volba může vést i k četnějším pádům a většímu počtu odřenin a zranění, což na motivaci taky rozhodně nepřidá.

Jak ale najít to správné kolo? V dnešním článku se vám pokusíme napovědět a shrnout alespoň nejdůležitější faktory a parametry, které je třeba při výběru zvažovat. A hádáte správně, že by to určitě neměla být pouze cena. Kvalita kola je důležitá kvůli bezpečnosti i životnosti. Přestože děti rostou velmi rychle a kolo využijí třeba jen pár let, nelze mávnout rukou a říct si, že stačí pořídit „něco obyčejného“ – a mínit tím něco levnějšího a horšího.

Při výběru a porovnávání dětských kol byste se tedy měli řídit důležitými pravidly, které se týkají bezpečnosti, zpracování a samozřejmě velikosti. Konkrétní model můžete ale následně hledat i podle různých uživatelských recenzí dětských kol na internetu a nápovědu vás poskytnou taky odborné testy anebo žebříčky (jako je třeba právě ten náš).

Nejlepší dětská kola na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
Dětská kola 9+ let (24" a 26")
#1GT Stomper Ace
Počet převodů: 1 x 7
Hmotnost: -
Materiál rámu: dural
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 9500 Kč Číst recenze
#224" ST500 B'TWIN
Počet převodů: 18
Hmotnost: 14,3 kg
Materiál rámu: 100% Ocel
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 5500 Kč Číst recenze
#3Beany Zero
Počet převodů: 1 x 7
Hmotnost: - kg
Materiál rámu: hliník
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 9000 Kč Číst recenze
Dětská kola 6-9 let (20")
#1Woom 4
Počet převodů: 1 x 7
Hmotnost: 7,3 kg
Materiál rámu: hliník
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 13000 Kč Číst recenze
#2B'TWIN 20" ST900
Počet převodů: 1 x 6
Hmotnost: 10,5 kg
Materiál rámu: hliník
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 7500 Kč Číst recenze
Dětská kola 4-7 let (16")
#1B'TWIN 900
Počet převodů: -
Hmotnost: 7,3 kg
Materiál rámu: 100% Hliník
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 5000 Kč Číst recenze
#2ALPINA Starter 16" - model 2021
Počet převodů: 1
Hmotnost: 10.65 kg
Materiál rámu: ocel
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 6000 Kč Číst recenze
Dětská kola 3-5 let (14")
#1Robot 500 B'TWIN
Počet převodů: 1
Hmotnost: -
Materiál rámu: ocel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 3000 Kč Číst recenze
#2DHS Speedy 14" 7.0
Počet převodů: 1
Hmotnost: 9,25 kg
Materiál rámu: ocel
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 4000 Kč Číst recenze
Dětská kola 2-4 let (12")
#1Dino Bikes 412UL
Počet převodů: 1
Hmotnost: 6,8 kg
Materiál rámu: dural
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 2100 Kč Číst recenze

Jak vybrat dětské kolo

V našem průvodci najdete odpovědi na nejpalčivější otázky v záležitosti výběru dětského kola a dostatek informací pro lepší a zodpovědnější rozhodnutí. Zaměříme se na zásadní parametry, jako je velikost kol, hmotnost nebo materiálové a konstrukční zpracování. Zmíníme se i o možném vybavení.

Pro přehlednost uvedeme i tři základní cenové kategorie a shrneme jejich nabídku, abyste získali lepší představu, co v rámci svého rozpočtu očekávat. Neopomeneme ani představení spolehlivých výrobců.

dětská kola jak vybrat

Kdy je čas na první dětské kolo?

Předtím než začnete o koupi prvního kola vůbec uvažovat, je třeba ujasnit si, zda je na tento krok vaše dítko už připraveno. Kolem jednoho roku života se děti už začínají seznamovat s různými jednoduchými formami dopravních prostředků. Jsou to zejména „odrážedla“, kdy dítě sedí, ale oběma nohama dosáhne na zem a přesouvá se právě odrážením.

Tyto hračky mohou být stylizované do tvaru motorek nebo jízdních kol. Dítě se na nich učí stabilitě, ovládání směru pomocí manipulace s řídítky apod. Teprve když má potomek taková zařízení dokonale pod palcem, je možné zauvažovat o postoupení na vyšší úroveň, kde se nachází právě dětské kolo. Kdy ten čas nastane? To je velmi individuální, ale obvyklý věk je mezi 2-3 rokem života.

Dítě by se mělo s kolem seznamovat v bezpečném prostředí, kde ho nemůže ohrozit běžný provoz nebo jiné rušivé elementy. Například na dětském hřišti.

Výběr kola podle velikosti

Velikost, či přesněji průměr, kol je vůbec nejdůležitějším kritériem při výběru. A měli byste vybírat opravdu na míru. Bylo by chybou říct si, že do většího kola dítě brzo doroste a aspoň mu déle vydrží. Jak jsme řekli výše, takové jednání může mít za následek více zranění a budování odporu vůči jízdě na kole.

Dětská a juniorská kola se vyrábějí s velikostmi kol od 12 do 26 palců. Pojďme se na každou z možností podívat.

12“ kola

Nejmenší velikost kol je pochopitelně určena pro nejmenší děti – a to obvykle ve věku 2 až 4 let. Doporučená výška dítěte pro takové kolo je 90-110 cm. Součástí takového kola mohou být i tzv. přídavná balanční kolečka po stranách zadního kola. Zajistí větší stabilitu, než si dítě zvykne na odlišný způsob jízdy oproti odrážedlu. Kolečka lze postupně zvedat, a nakonec zcela odmontovat.

Typickou součástí je i protisměrná brzda, která lépe vyhovuje přirozeným reflexům dítěte. To má tendenci zareagovat na potřebu brzdit šlápnutím dozadu. Nemusíte se přitom bát, že si dítě tento návyk příliš osvojí a nebude se ho chtít vzdát u pozdějších kol s klasickými brzdami. Přechod bývá bezproblémový. U některých modelů je ale rovnou k dispozici i přídavná čelisťová brzda.

Důležitou součástí je kompletní plastový kryt řetězu kvůli bezpečnosti. Kolo bývá opatřeno jediným, pevným převodem, pláště kol mohou být nafukovací, ale v některých případech ještě i pevné.

14“ kola

Tato velikost je určena dětem cca od 3 do 5 let při výšce cca 95 až 115 cm. Vybavení bývá podobné jako u předchozího modelu. A to často ještě včetně balančních koleček. Málokdy se ale setkáte s pevnými koly. Běžné jsou už klasické nafukovací gumy.

16“ kola

Dítě ve věku 4 až 7 let, které dosahuje výšky 100 až 125 cm, už může být připraveno na 16palcová kola. Větší kolo je samozřejmě rychlejší a umožňuje pohodlnější, plynulejší jízdu. I zde jsou ale mnohdy ještě přítomna balanční kolečka i další prvky, které definují kola pro nejmenší děti.

20“ kola

Teprve s 20palcovými koly přecházíme do pomyslné vyšší kategorie. Tato kola jsou určena pro děti věku 6 až 9 let – tedy už pro školáky, kteří jsou šikovnější a zvládnou i samostatnou jízdu. Doporučená výška dítěte je 105 až 135 cm. S kolem už se dítě může pustit i na delší vyjížďku.

Balanční kolečka se zde nevyskytují. Naopak se objevují standardní brzdy (přední a zadní ovládané páčkami na řídítkách) a taky převody. Těch bývá u této kategorie většinou od 3 do 6, ale ovládání je ještě řešeno jinak než u dospělých kol, konkrétně protáčením rukojeti řídítek. Součástí konstrukce kola může být i odpružená vidlice.

24“ kola

Jde v podstatě o poslední vyloženě dětskou velikost. Tato kola jsou vhodná při výšce 115 až 155 cm a určena pro věk 8-12 let, tedy už pro poměrně zdatné děti. Proto taky 24palcové modely celkem věrně kopírují podobu a vybavení dospělých jízdních kol.

Dokonce se zde lze setkat s dělením do dalších podkategorií (např. horské, trekové apod.). Převodů už může být víc. Kola jsou vhodná i pro delší výlety a poradí si i v terénu.

26“ kola

Tato velikost kol už není výhradně dětská. Přesto jde o poslední velikost, ve které se ještě vyrábějí dětské modely. Zde už je přerod v takřka dospělé kolo de facto dokonán. Kolo je vhodné pro děti ve věku okolo cca 10 let při výšce od 155 cm zhruba do 170 cm – tedy pro malé čahouny. Existují i celoodpružené modely, objevují se i kvalitní kotoučové brzdy apod.

jak vybrat dětské kolo

Materiálové zpracování

Jak je to u dětských kol s materiálovým zpracováním rámu? U modelů pro nejmenší se můžete běžně setkat s ocelovými rámy. Výhodou je cenová dostupnost a vysoká odolnost. Vliv na celkovou hmotnost kola zde není tak zásadní, protože kola jsou malá a určená jen pro krátké vzdálenosti.

Další možností, zejména u kol od cca 16“, je hliník. Velmi oblíbené jsou ale taky různé slitiny, jako je například dural. Jde o optimální volbu pro dětská kola o velikosti 20 nebo více palců. Je třeba už totiž přemýšlet i nad nižší hmotností celého dopravního prostředku. Hliník a jeho slitiny poskytnou dostatečnou odolnost v kombinaci s lehkostí a příznivou cenou.

Nejvyšší ligu představují karbonové rámy. U dětských kol se ale vyskytují málo, jen u exkluzivních modelů. Karbon je extrémně odolný a lehký – na druhou stranu jde o drahou záležitost.

Doplňky

O základním vybavení, jako jsou převody, brzdy apod., jsme už mluvili v rámci rozdělení kol podle velikostí. Jaké další vybavení a doplňky může dětské kolo mít? Často jsou to především blatníky, zadní i přední. U dětských kol je takové vybavení dost žádoucí. Řídítka pak mohou být opatřena zvonkem, rám např. držákem na lahev s pitím. Rozhodně by však neměly chybět reflexní prvky (odrazky).

Hmotnost

Nejběžněji se hmotnost dětských kol různých velikostí pohybuje v rozmezí cca 8 až 12 nebo 13 kg. V rámci tohoto rozpětí lze mluvit o relativně vyhovující hmotnosti. Pokud je kolo výrazně těžší, je to důvod si nákup dobře rozmyslet.

Takové kolo bude náročnější na ovládání, méně komfortní apod. Příliš nízká hmotnost zase může svědčit o horší kvalitě zpracování, šetření na materiálu apod. (s výjimkou karbonových modelů).

Bezpečnost

Dětské kolo nesmí mít ostré hrany, vyčuhující šrouby nebo jiné zjevné nedokonalosti. Délka řídítek musí být 350 až 550 mm, zakončení musí být rozšířené a kryté atp. Celkovou kvalitu a bezpečnost provedení ale není v silách žádného rodiče testovat, natož před nákupem. Proto tyto záležitosti řeší speciální norma. Konkrétně jde o normu…

EN 14765

Nejjednodušší způsob, jak mít jistotu, že je kolo kvalitní a bezpečné, je vybírat jen modely, které splňují tuto normu a pocházejí z dílen spolehlivých a ověřených výrobců.

Ceny dětských kol

Dětské kolo Alpina Starter 16´´
Dětské kolo Alpina Starter 16´´

Za kolik lze pořídit kvalitní dětské kolo? Zde jsou tři hlavní kategorie.

Kola do 5000 Kč

Dětské kolo se dá pořídit i v této ceně, ale počítejte s tím, že výběr nebude příliš velký a budete muset zapojit ještě větší obezřetnost, abyste dobře pořídili. Přesto se zde rozhodně najdou solidní kousky.

Kola do 10000 Kč

Nejoblíbenější a taky nejlépe „zásobená“ kategorie. Najdete zde naprostou většinu nejprodávanějších dětských kol. Standard kvality už bývá na velmi dobré úrovni.

Kola nad 10000 Kč

Zde narazíte na výběr velmi kvalitních a špičkově vybavených kol, většinou pro starší děti.

Nejlepší značky dětských kol

Které značky patří mezi TOP a mohou nabídnout dobrou kvalitu za odpovídající cenu?

  • Author – Dobře známá značka s vynikajícím výběrem. Většina modelů má vysoké hodnocení v testech dětských kol a ceny jsou přitom obvykle velmi dobré.
  • Kellys – Značka nabízí modely pro nejmenší, ale i pěkná horská kola pro starší děti. Za slušnou cenu lze pořídit dobrou kvalitu.
  • Superior – Patří mezi nejprodávanější dětská kola. Velmi dobrý výběr modelů zejména pro starší děti.
  • Scott – Další oblíbená značka s širokým záběrem a velmi dobrou kvalitou.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Existují i různé typy dětských kol podle způsobu použití?

Ano. U kol pro starší děti existuje podobné dělení a kategorie jako u kol pro dospělé. Zdaleka nejoblíbenější jsou horská kola, ale existují i silniční, městské, krossové nebo freestyle a další modely.

Existují i odpružená dětská kola?

Odpruženou přední vidlici mívají často kola o velikosti 20 a více palců. Kola pro nejmenší mívají prakticky vždy pevnou konstrukci. Celoodpružené modely jsou u dětských kol vzácné a týkají se modelů pro starší děti.

Nejprodávanější dětská kola

Toto jsou nejprodávanější dětská kola na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
Dětská kola 9+ let (24" a 26")
#1GT Stomper Ace
Počet převodů: 1 x 7
Hmotnost: -
Materiál rámu: dural
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 9500 Kč Číst recenze
#224" ST500 B'TWIN
Počet převodů: 18
Hmotnost: 14,3 kg
Materiál rámu: 100% Ocel
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 5500 Kč Číst recenze
#3Beany Zero
Počet převodů: 1 x 7
Hmotnost: - kg
Materiál rámu: hliník
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 9000 Kč Číst recenze
Dětská kola 6-9 let (20")
#1Woom 4
Počet převodů: 1 x 7
Hmotnost: 7,3 kg
Materiál rámu: hliník
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 13000 Kč Číst recenze
#2B'TWIN 20" ST900
Počet převodů: 1 x 6
Hmotnost: 10,5 kg
Materiál rámu: hliník
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 7500 Kč Číst recenze
Dětská kola 4-7 let (16")
#1B'TWIN 900
Počet převodů: -
Hmotnost: 7,3 kg
Materiál rámu: 100% Hliník
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 5000 Kč Číst recenze
#2ALPINA Starter 16" - model 2021
Počet převodů: 1
Hmotnost: 10.65 kg
Materiál rámu: ocel
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 6000 Kč Číst recenze
Dětská kola 3-5 let (14")
#1Robot 500 B'TWIN
Počet převodů: 1
Hmotnost: -
Materiál rámu: ocel
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 3000 Kč Číst recenze
#2DHS Speedy 14" 7.0
Počet převodů: 1
Hmotnost: 9,25 kg
Materiál rámu: ocel
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 4000 Kč Číst recenze
Dětská kola 2-4 let (12")
#1Dino Bikes 412UL
Počet převodů: 1
Hmotnost: 6,8 kg
Materiál rámu: dural
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 2100 Kč Číst recenze
0 Sdílení