Ostatní

Nejlepší stolní fotbálky: TOP 7 produktů dle recenzí a testů

Nejlepší stolní fotbálky

Vybíráte co nejlepší stolní fotbálek? Máme pro vás obsáhlý návod. Stolní fotbal patří mezi velmi oblíbené hry. Kdekdo měl v dětství doma menší a odlehčenou variantu. Robustnější provedení pak každý zná z různých restauračních zařízení, kde poskytují mnoho zábavy při konzumaci piva a třeba v mezičase při sledování klasického fotbalu. Fotbálek je sice hra stolní, ale taky poměrně akční a napínavá, navíc vhodná i pro větší společnosti. Pokud o pořízení této hry uvažujete, máme pro vás spoustu rad a tipů.

Stolní fotbal má překvapivě dlouhou tradici a první kousky se objevovaly už v 19. století. Za místo původu je často považována Francie, ale přesný okamžik a místo zrodu jsou zahaleny tajemstvím. Každopádně už v 50. letech minulého století začaly vznikat i ligy zaměřené právě na tzv. „Foosball“ – tedy stolní fotbal. U nás vznikla liga ČFO (Česká foosbalová organizace) teprve v roce 1998 a později se začlenila do ITSF, což je mezinárodní foosbalová asociace. Stolní fotbal tedy není jen hra pro děti nebo partu přátel u piva, jde v ní i regulérně soutěžit. A i od toho, k jakým účelům chcete fotbálek používat, se bude odvíjet vaše volba.

V následujícím průvodci vás seznámíme s nejdůležitějšími informacemi, ale neopomeňte do rozhodování zahrnout i poznatky z jiných zdrojů. Mohou to být například uživatelské recenze stolních fotbálků anebo i odborné testy.

Nejlepší stolní fotbálky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Belfast Klapp

Materiál korpusu: MDF
Rozměry hrací plochy: 121 x 61 cm
Hmotnost: 20 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#2Tuniro Leeds Wood
Materiál korpusu: MDF
Rozmery hrací plochy: 118 x 68 cm
Hmotnost: 70 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6840 Kč Číst recenze
#3Tuin Leeds 7312
Materiál korpusu: MDF
Rozměry hrací plochy: 118 x 68 cm
Hmotnost: cca 60 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#4Belfast rozkládací
Materiál korpusu: laminát / plast
Rozmery hrací plochy: 114,5 x 70 cm
Hmotnost: 62 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#5Tuin 40543 s nožičkami
mini stolní fotbálek
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]599 Kč Číst recenze
#6Garlando F-ZERO
Materiál korpusu: MDF
Rozmery hrací plochy: 105 x 45 cm
Hmotnost: 23 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3200 Kč Číst recenze
#7FAS Mundial

 Pro komerční použití 
Materiál korpusu: drevo / laminát
Rozmery hrací plochy: 114,5 x 70 cm
Hmotnost: 74 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]23185 Kč Číst recenze

Jak vybrat stolní fotbálek

V tomto článku se podíváme na různé možnosti a varianty fotbálků podle jejich určení. Zajímat nás budou okolnosti jako věk hráčů, umístění, intenzita používání a mnoho dalších faktorů. Zaměříme se i na zpracování této hry a další aspekty.

Opět vám taky nabídneme přehled několika známých a ověřených výrobců a zmíníme se o cenových relacích fotbálků. V poslední části článku zodpovíme některé nejdůležitější dotazy, které mohou nakupující zajímat.

jak vybrat stolní fotbálek

Stolní fotbálek podle konstrukce

Stolní fotbal se dá rozdělit podle velkého množství hledisek, toto je jedno z těch, u nichž je rozdíl patrný okamžitě a na první pohled. V principu můžeme mluvit o dvou typech:

Španělský fotbálek (Futbolin Catalan) neboli fotbálek s nohami

Jako španělský fotbálek je někdy označován typ stolního fotbalu, u kterého je hrací deska opatřena i čtyřmi vlastními nohami. Tento typ je u nás velmi běžný. Hra přitom může nabývat různých rozměrů a robustnosti – záleží na jejím určení (pro domácí vs. komerční účely).

Stolní fotbálky bez nohou

Tyto fotbálky jsou vpravdě stolní, jelikož nemají vlastní nohy a je třeba je položit na stůl. Tento typ má jasnou výhodu v podobě vyšší skladnosti, mnohem snadněji jej taky budete přepravovat. Pro statické umístění může být naopak výhodnější volbou první varianta.

Fotbálky podle místa a způsobu použití

Jak si vybírat fotbálek podle účelu? Máme pro vás několik rad.

Fotbálek pro nejmenší děti

Pro menší děti do cca 8-10 let je vhodné sáhnout po lehčí a menší verzi, třeba i levnější a v plastovém provedení. Zda zvolíte verzi s nohami nebo bez, to je na vás, pamatujte jen na možnost umístění na vhodný stůl, případně na to, aby výška nohou dětem vyhovovala. Zejména v případě velmi malých dětí se ale doporučuje pořídit fotbálek s teleskopickými hracími tyčemi, které jsou bezpečnější.

Fotbálek pro rodinu a starší děti

Pokud chcete fotbálek, který poslouží jako občasná zábava pro celou rodinu včetně starších dětí, můžete sáhnout po modelu se standardní hrací plochou o rozměrech 120 x 70 cm. Délka stolu se pak bude pohybovat od cca 140 do 170 cm.

Většina těchto stolů už je k dostání ve „španělském“ provedení – tedy s nohami. Běžným a dostupným materiálem konstrukce je MDF. Tyče už mohou být spíše průchozí.

Fotbálek pro rekreační hru v různých zařízeních

Hotely a ubytovací zařízení, nemocnice, školy nebo i firemní prostory apod. Zde všude – a na mnoha dalších místech – může být stolní fotbálek zdrojem radosti a zábavy. Je ale potřeba zvolit model odpovídajících parametrů.

Lze předpokládat, že na fotbálek budou kladeny mnohem větší nároky, bude využíván intenzivněji a větším počtem osob, navíc ne vždy ohleduplně. Fotbálek z MDF by dlouho neobstál. Vhodná je verze ze dřeva nebo dřevotřísky, nohy by pak měly být kovové.

Takové zařízení už bude robustnější a především těžší. Hmotnost může být i 70 nebo více kg. Obvyklou volbou jsou průchozí tyče, pokud není třeba klást důraz na bezpečnost.

Fotbálky do hospod a restaurací

Tento typ fotbálků má několik typických rysů. Především je to vysoká odolnost (a tedy i hmotnost – běžně i nad 100 kg), což zahrnuje dřevěné a kovové provedení plus horní desku z tvrzeného skla, a pak je to taky přítomnost mincovníku. Tedy zdířky, do které je nutné hodit kovovou minci, aby bylo možné hrát.

Samozřejmě můžete svým hostům poskytnout i fotbálek bezplatný, ale tento systém slouží i jako ochrana proti zcizení míčků. Tyče jsou prakticky vždy průchozí, existují i varianty s osvětlenou hrací plochou, okraj může být dokonce opatřen popelníky nebo otvory na nápoje.

Průchozí vs. teleskopické tyče

Jak už bylo řečeno, fotbálek umožňuje použití buď teleskopických tyčí, nebo klasičtějších průchozích tyčí, kdy druhý konec tyče vychází otvorem ve stěně fotbálku až 10 nebo i více cm. U teleskopických tyčí je protilehlá stěna pevná, takže tyč se vysunuje pouze směrem k hráči, který ji používá.

Výhodou teleskopického provedení je vyšší bezpečnost. Tyč nemůže zranit osobu nebo hráče, který se nechtěně vyskytne v dosahu jejího konce. Hra s průchozími tyčemi je ale mnohem razantnější a přesnější.

Rozměry fotbálků

Stolní fotbálky nemají striktně stanovený jediný rozměr. Zejména dětské varianty jsou poměrně variabilní. Nejčastějším rozměrem hrací plochy u fotbálků pro dospělé je ale 120 x 70 cm. K tomu je třeba připočíst okraje, výsledná délka pak může být i o 20 až 50 cm větší, u šířky je rozdíl mnohem méně výrazný (např. jen 5 nebo 6 cm). Pokud jde o výšku, nejčastěji se setkáte s variantami v rozmezí 80 až 100 cm.

Hmotnost fotbálků

Stolní fotbálky se pohybují ve značném hmotnostním rozpětí. Malé, dětské, plastové varianty (které jsou vlastně jen napodobeninou stolního fotbálku) mohou mít jen pár set gramů nebo pár kg. První „opravdové“ stolní fotbaly začínají na cca 20 kg – ty jsou vhodné pro občasné užití v rodinném kruhu. Nejtěžší stoly mohou mít i 100 a více kg a jsou určeny pro intenzivní, komerční použití.

Materiálové zpracování

MDF

Jde o laminované desky o tloušťce obvykle 15 mm. Stolní fotbálky z tohoto materiálu jsou poměrně cenově dostupné a taky lehké. Hodí se zejména do domácího prostředí, vyžadují totiž šetrnější zacházení a nejsou určeny pro intenzivní a časté používání.

Překližka

Další možností je silná překližka. Jde o kompromis mezi cenou a odolností.

Dřevo

Pro náročné a komerční použití jsou nejvhodnější robustní modely z dřevěných desek o síle 24 až 30 mm. Nosnost a odolnost takových stolů je velmi vysoká. Obvyklá je kombinace s tvrzeným sklem a případně mincovníkem.

Figurky hráčů

Ano, dokonce i na výběru figurek hráčů může záležet. Existuje totiž hned několik variant.

  • Klasické figurky – Univerzální figurky, které by měly sedět na tyče o průměru 16 mm. Optimální délka figurky je 113 mm, přičemž délka od středu tyče ke konci (nohám) figurky by měla činit 72 mm.
  • RETA figurky – Standardizované figurky italské výroby. Jsou naprosto typické u komerčních fotbálků a fotbálků ve veřejných zařízeních. Taky jde o figurky používané asociací ITSF.
  • ČFO figurky – Figurky schválené a používané českou asociací stolního fotbálku. Pokud se budete chtít v ČR účastnit soutěží a turnajů, volte tuto variantu.

kvalitní stolní fotbal

Ceny stolních fotbálků

Za kolik lze pořídit kvalitní stolní fotbálek pro děti, rodinu anebo i do restauračního zařízení nebo jiného komerčního provozu? Máme pro vás krátký přehled tří nejdůležitějších cenových kategorií.

Fotbálky do 5000 Kč

Nejnižší kategorie, ve které najdete dětské, stolní nebo různé speciální skládací modely. Zakoupit můžete i fotbálek s nohami, ale půjde o dětskou verzi s minimální odolností. Obvyklým materiálem je plast nebo MDF.

Fotbálky do 10 000 Kč

Velmi oblíbená kategorie, ve které najdete zajímavé modely pro různé druhy použití – některé výrobky jsou i robustní (60 a více kg). Jako výrobní materiál ale stále převažuje MDF.

Fotbálky nad 10 000 Kč

Zde můžete hledat velmi kvalitní a odolné fotbálky vhodné i pro náročné, intenzivní a komerční použití. Nejdražší stoly mohou stát i 40 tisíc korun nebo víc.

Nejlepší značky stolních fotbálků

Které značky jsou zárukou kvalitního zpracování a nabídnou výhodný poměr ceny a kvality? Máme pro vás několik tipů na osvědčené výrobce.

  • Garlando – Velmi známá značka s vynikajícím výběrem. Některé modely patří k nejprodávanějším stolním fotbálkům u nás. Značka nabízí fotbálky ze dřeva i jiných materiálů pro domácí, komerční ale i profesionální použití (odpovídají nárokům ITSF). Ceny jsou velmi různorodé stejně jako výběr.
  • Dema – Tato značka nabízí cenově dostupné stoly. Při nákupu se většinou vejdete do 10 tisíc. Jde přitom o velmi pěkně zpracované kousky (obvykle z MDF desek), takže poměr ceny a kvality je na vysoké úrovni.
  • InSportLine – Oblíbená tuzemská značka sportovních potřeb nabídne dokonce i stolní fotbálek. Konkrétně jde o model „Messer“, který nabízí za výhodnou cenu kolem 5000 Kč solidní zpracování, byť pouze z MDF materiálu.
  • Tuin – Značka nabízí velmi pěkné a často i dřevěné fotbálky. Vesměs ale nejde o robustní modely, spíše designově zajímavé a vkusné doplňky pro začátečníky a pro domácí použití. Cena je obvykle velmi příznivá a mnohé modely se těší vysokému hodnocení v testech stolních fotbálků.

Nejčastější otázky nakupujících

Pro kolik hráčů jsou stolní fotbálky určeny?

Nejčastější (standardní) variantou jsou fotbálky určené pro 4 hráče (tedy 1 útočník a 1 obránce v každém týmu). Setkat se lze i s atypickými variantami, které jsou určeny pro 2 hráče (menší a dětské modely), anebo naopak až pro 6 hráčů.

Jak se fotbálek hraje?

Hraje se s deseti míčky, tedy na deset gólů. Tradičně platí, že pokud tým prohraje 10:0, musí hráči podlézt pod herním stolem. Zakázáno je protáčení tyče o 360° při výstřelu.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Belfast Klapp

Materiál korpusu: MDF
Rozměry hrací plochy: 121 x 61 cm
Hmotnost: 20 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#2Tuniro Leeds Wood
Materiál korpusu: MDF
Rozmery hrací plochy: 118 x 68 cm
Hmotnost: 70 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6840 Kč Číst recenze
#3Tuin Leeds 7312
Materiál korpusu: MDF
Rozměry hrací plochy: 118 x 68 cm
Hmotnost: cca 60 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#4Belfast rozkládací
Materiál korpusu: laminát / plast
Rozmery hrací plochy: 114,5 x 70 cm
Hmotnost: 62 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#5Tuin 40543 s nožičkami
mini stolní fotbálek
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]599 Kč Číst recenze
#6Garlando F-ZERO
Materiál korpusu: MDF
Rozmery hrací plochy: 105 x 45 cm
Hmotnost: 23 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3200 Kč Číst recenze
#7FAS Mundial

 Pro komerční použití 
Materiál korpusu: drevo / laminát
Rozmery hrací plochy: 114,5 x 70 cm
Hmotnost: 74 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]23185 Kč Číst recenze
0 Sdílení